3 април 2007 г. Софийският кмет Бойко Борисов, който днес вече е премиер, заедно с дясната си ръка Цветан Цветанов - днес първи по рейтинг в държавата, приема в централата на ГЕРБ собствениците на сайтовете "АренаБГ" и "Замунда" Елиан Гешев и Мартин Павлов. Партийният пресцентър съобщава, че двете страни настояват НС да разтълкува законодателството, чрез което авторските права у нас се пазят от пиратството. Според участниците в срещата правата на родните интернет потребители системно се нарушават от властта под претекст, че се атакуват разпространители на нелегален софтуер, музика и филми.
"На разположение на носителите на авторски права са два алтернативни способа за тяхната защита - наказателноправен и гражданскоправен. Поради по-бързото действие на наказателния процес носителите на авторски права му отдават предпочитание, което е недопустимо, защото е в ущърб на правата на цялото интернет общество за сметка на правата на големите компании", съобщава ГЕРБ. Реакцията на извънпарламентарната партия идва няколко месеца след поредица от арести и обиски, които ГДБОП извършва в офисите на "АренаБГ" и "Замунда".
Три години по-късно ГЕРБ вече е на власт,
но законодателството е същото. Големите компании, които най-много ухажват МВР, също са същите, обединени в Международната федерация на звукозаписната индустрия и Сдружението на издателите на бизнес софтуер. И МВР пак плаши с репресии потребителите на изкуство в интернет. А ГЕРБ не дава никакъв сигнал, че ще приеме по-ясна законова рамка, гарантираща свободната обмяна на информация в мрежата. Вместо това преди две седмици Цветанов получи награда заради активната борба на МВР с пиратството (нищо, че според награждаващите го България още си стои на първо място в ЕС по точене на нелегални филми и музика - б. а.). В знак на благодарност той допусна, макар и резервирано, че у нас може да се обсъди вариант за глобяване и дори ограничаване на достъпа до интернет на най-активните даунлоудъри.
Последва и "присъдата" на леко позабравения рицар на авторските права Явор Колев от ГДБОП, че "АренаБГ" и "Замунда" са напълно незаконни и съдът ще ги затвори. Въпреки че делото, което се води срещу Гешев и още петима души за нелегално разпространение на лицензирани продукти и порнография от септември, не може да тръгне на първа инстанция. В някои медии дори се появиха информации от "високопоставени източници в МВР", че се обмисля създаването на агенция, която да следи всеки онлайн сърфист у нас какво, откъде и по колко тегли от мрежата. И да го санкционира след предупреждение.
Официално такова намерение властта не е заявявала, но и за специализирания съд "Антимафия" също се говореше няколко месеца под формата на слухове и накрая излезе чиста истина. А какво би станало, ако подобна агенция (условно да я наречем - за борба с недобросъвестните интернет потребители - б. а.) вземе, та заработи?! Тогава новата административна структура ще започне да оправдава съществуването си чрез
глоби, глоби и още глоби
Сигурно ще се появи и доводът, че така не само се пази трудът на творците, ами се пълни и хазната, изпразнена от миналото управление.
Но какво ще стане със сайтовете, които предоставят нелегално софтуер, филми и музика срещу плащане чрез SMS (като rapidshare.com, megaupload.com, 4storing.com, hotfile.com, depositfiles.com, zippyshare.com и много други - б. а.)? Отговорът е - нищо! Най-малкото защото повечето не са български и при цялото желание на ГДБОП да потопи всички пирати просто няма правомощия зад граница. Да не говорим, че дори и родните сайтове отдавна изнесоха сървърите си в чужбина. А някои от тях легализираха голяма част от информацията си, поемайки риска да станат по-малко популярни сред потребителите.
Друг е въпросът, че в интернет са качени доста сериали, които никога не са показвани у нас и съответно никой не е плащал за авторските им права. А от потребителите се искат пари?
В същото време ГДБОП не прави нищо, за да спре пиратската продажба на електронни книги, за което не са платени авторски права на издателите им.
Излиза, че родното МВР е тръгнало да се бори със световна вятърна мелница, но изцяло на гърба на родните онлайн сърфисти. Нещо твърде безсмислено предвид неуспешния опит на Франция, която м. г. прие закона "Креативност и интернет" и създаде точно такава агенция, но месеци по-късно ЕП напълно я лиши от възможности, като гласува Телеком пакета на ЕС. Най-общо казано, той увеличи правата на потребителите в мрежата и регламентира достъпа до интернет като абсолютно право на всеки (подобно на водата и тока - б. а.). Лесно е да се досетим как биха реагирали милионите родни даун- и ъплоудъри, ако изведнъж се окажат най-репресираните клиенти на интернет в ЕС.