:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,656
Активни 470
Страници 530
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Продуктово позициониране

Нямаше и да научим тоя термин, ако не трябваше да се изписва. Разбира се, чисто езиково терминът на български звучи хиперидиотски, като повечето неща, преведени буквално. Не че като не се преведат, не звучат и по-смешно. (Най-обичам спортни коментатори, които така портретуват изява на спортист: "Еди-кой си успя да се събере за финалния сет и победи в тайбрека"... Руското "собраться" иначе значи по нашему "да се стегна", "да се концентрирам", "да се мобилизирам", "да се активизирам" и т.н.)

Но не за езици ще иде реч по-долу

Поразгледах тук-там и открих, че "продуктово позициониране" означава горе-долу това, което си мислех - вид реклама. На английски е product placement. Правиш примерно хорър за садист и невинни жертви и в един сценарно подходящ момент пущаш чистач, който уж между другото забърсва с Procter & Gamble кръвта. И то така, че хем да стане идеално чисто, хем да се мерне и марката... (Ето че и аз позиционирах нещо, при това съвършено безкористно)

Т.нар. продуктово позициониране очевидно става все по-действена рекламна практика, след като вече е обект и на законотворчество. Медийната комисия например в началото на тази година забрани продуктовото позициониране на БНТ, освен във филми и сериали. Преди две години имаше и Европейска директива за медийни услуги в този дух, само че с възможности за вариации в различните страни. Забранено е изцяло за неширок спектър предавания - новини, детски и религиозни формати...

Тази джанабетина е начин продуктът



да ви се позиционира в мозъка,



без да рискува да остане незабелязан, както става, когато прецъквате дистанционното, щом почне рекламният блок. Нали ако гледате нещо интересно, гледате активно и с внимание? И докато следите интригата - кой с кого ще си легне, кой кого ще убие или кой ще удари джакпота, вие попивате и кой какъв парфюм си слага, на кой плаж се изтяга и прочее често неслучайни детайли. Да речем, ако зяпате сериала "Стъклен дом", както вече забелязаха мнозина, то там се пазарува с карта VISA. Леко, сърцато и очевадно. И картата наистина ви се позиционира - гдето трябва и задълго.

Кафе, марка бира в нужното място, уиски, часовник, автомобили - от трийсетина години, оказва се, тази реклама все повече и повече навлиза в живота и зрелищата на пазарния свят. При нас малко по-отскоро. Сигурно всеки може да даде своите примери.

Първо да кажем, че не е незаконно, а нормално за света на пазара. Така се намират пари за различни телевизионни предавания, за кинопродукции, за спорт, за театър, за концерти, дори за книги. Само че и това не е тема на текста. Тема ми е как то променя нас и дали го прави. Защото е част от прехода ни, съществена част.

Помня изумлението на италианци в пътепис за Ленинград отпреди трийсетина години. Те стоят пред магазин за риба с огромни витрини. Всички витрини са украсени от горе до долу с пирамиди от един-единствен вид рибна консерва - "камбала". Италианците, разбира се, намираха това за изключително странно, но и някакво целомъдрие им се беше привидяло. Защото човекът на дефицита е рекламно целомъдрен; той не избира, а намира, попада, доставя и прочее. (Друг въпрос е, че "камбала", калкан, е деликатес, а вървеше за копейки. Но то е част от парадокса.)

Този човек, рекламно целомъдреният, в своята маса, беше "продуктово-позициониран" на няколко опашки едновременно, в сложна система от "аз на тебе, ти на мене" чрез телефони, роднини, познати, приятели... Крайно досадно, често унизително търсене на продукти от първа необходимост. Но в някои обществени аспекти - и умилително. Ще призная - малко ми е мъчно за най-добрите представители на горното изчезнало племе - веселата, но всъщност забележителна интелигенция. Тези представители не се губеха в морето от възможни избори; просто



не разполагаха с такова море



Енергията им отиваше другаде. И удоволствията им бяха други. Те живееха във фантастичните светове на словесното изобилие, пръскаха каскади от остроумие, упражняваха се в импровизации на всякакви теми: литература, политика, философия, абсурди на битието и съзнанието, изригваха като фойерверки на каламбура, на парадокса, на епиграмата... Цели часове. То беше начин на живот, но и на себеосъществяване. Тези човеци изчезнаха - кой погина, кой осиромаша и се депресира, кой забогатя и се капсулира, кой просто остаря и се умори... За тях мисля с носталгия, докато гледам как иначе добре барнати днешни човеци в МОЛ-а с часове блуждаят по витрини и рафтчета, опипват, претеглят, пресмятат... А сетне сядат в кафенето със стъклен поглед и също могат да отпързалят няколко часа като стой, та гледай. В полумълчание или полумоабет - как новият МОЛ наблизо май е по-як...

Ние, обектите и субектите на рекламата, нещо спечелихме, нещо загубихме. Все по-изящни са нейните пътища, все по-"софистицирани" - нека го кажем с друга стремителна чуждица. В рекламата ще има все повече майсторлък и изкуство, което не е зле. Все по-малко ще са обаче гореупоменатите в нещата, гдето не користта пали стартера. Което май не е толкова добре.

Очевидно засега не можем без основно позициониране - ако не идеологическо, то продуктово.

Е, ако пак няма избор, второто е за предпочитане. Дори заради детайли от рода на този, че сега съм позициониран зад "жълт" компютър, а не зад "Марица" с препатила от глобалното засушаване лента.
52
26026
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
10 Май 2010 22:54
e, и?
хехе..
а това:
...упражняваха се в импровизации на всякакви теми: литература, политика, философия, абсурди на битието и съзнанието, изригваха като фойерверки на каламбура, на парадокса, на епиграмата... Цели часове...



ми то и у форумо така
11 Май 2010 00:10
Бойко с тази си статия ме върна 27-28 г- назад, когато, освен "неистовите" опашки за основни и/или вносни стоки, в московските магазини към тях задължително се пробутваха и позалежали такива, та покупко-продажбата бе позната под името "с нагрузкой" (то си беше наистина "груз" за кесията - купуваш неща, от които изобщо нямаш нужда, но ... т´ ва е положението, не ти харесва - "друм !" )... Абе, веселба ! Сега ми е смешно, чак "умилно", ама тогава на - 20 под нулата хич не беше ...

Редактирано от - Mars Attack на 11/5/2010 г/ 00:11:36

11 Май 2010 00:12
Нас са ни позиционирали в ролята на таргет за извличане на печалба. Затова пък аз позиционирам рекламата така - доверие даром не, само след проверка.
Афтора е прав за важното.
11 Май 2010 01:15
festia,


Когато всичко в едно общество стане стока, лоша работа и недобро бъдеще очакват дадена страна ! Меркантилното прояжда отношенията между хората, общуването се изражда, дори между много близки хора и роднини (разправиите и скандалите при връщенето на земята след 1989 г. е много показателно !), а от това както ние, така и обществото като цяло само губим. После, като четеш криминалната хроника в пресата, ти се изправя косата, как за 5 лева могат да убият човек ! ...

До утре, лека нощ !

11 Май 2010 07:15
А скритата реклама? Пред витрината на магазин е спрян мионувач и разпитван от репортер.
В окото се набива названието и част от асортимента на витрината.
Или снимките. Или невинните допълнения към въпросите и отговорите...
Ние сме по-лесни - скептици сме. Младите се ловят лесно.
А дъртите си знаем - една стока хвалят ли я, значи не е стока.
-----------------
Блогът на Генек

11 Май 2010 08:10
"Пък мама е била студенка и била под наем, а в хладилника имало само кремвирши"...Леки... сега в моя хладилник и това нема,"чакай да взема един бор-чвор, че мъжо ми само тва яде"... ...Ха Ха.
11 Май 2010 08:20
Камбалата е толкова "калкан", колкото е и писията...
11 Май 2010 08:25
Понякога и в продуктовото позициониране стават грешки.
Един виц - илюстрация:
Новобогаташ си хванал ново гадже. Като всяка блондинка и тя първо поискала да и купи кола. завел я той в автосалон и тъй като не бил особено щедър, прошепнал на продавача да и пробута нещо лъскаво и евтино.
Развел я продавачът из салона и започнал да и предлага: "Тази Ауди ТТ е хубава, но е много ниска и се поврежда по нашите пътища. Това Мини е приятно, но много се праши, това БМВ е добро, но точно този цвят няма да отива на косата ви и т.н." Докато казал:" Ето перфектната кола за вас". "Хубава е - съгласила се блондинката - ама каква марка е? "КИА разбира се".
"КИА? Ти мен за глупачка ли ме имаш? Че мен даже на телефона ми пише NO KIA!"
С извинение за тези, които го знаят.
11 Май 2010 08:39
Хайде като е тръгнало на реклама, да го обърнем и на БРАНДИРАНЕ! Терминът го употребява активно известен български банкер! Натиснете тук
11 Май 2010 08:51
Ся, аз не че искам много да се заяждам, ама баш във вестник "Сега", където мине, не мине ден, прочитаме някой репортаж за добрините, които Овъргаз прави за българската икономика, общество и култура, да се критикува продуктовото позициониране, някак си не се вързва

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
11 Май 2010 09:24
"чистач, който уж между другото забърсва с Procter & Gamble кръвта."

Въпреки опасенията си, не сте позиционирал нищо, защото Procter & Gamble не е продукт и няма как с него да забърсват пода. Може да го правят с някой от нейните препарати. Това е смисълът на продуктовото позициониране - да се види стоката, а не логото на корпорацията, която го произвежда.


"Кафе, марка бира в нужното място, уиски, часовник, автомобили - от трийсетина години, оказва се, тази реклама все повече и повече навлиза в живота..."

Противно на това, което пише в английската част на Wikipedia, продуктовото позициониране има почти 100-годишна история - ползва се в киното още от ранните му години. В телевизията - също.
И въобще, когато се пише коментар за нещо непознато, не е зле да се има малко проучване и размисъл върху това, какво точно представлява терминът.

"При нас малко по-отскоро. "

Отскоро ли?
Всеки маркетолог ще Ви каже, че политическите идеи също са вид стока. А какво имаше в България до 1989? Един голям рекламодател - БКП. Всичко що са видели зрителите по телевизията и в киното относно ролята на партията, навсякъде където бива споменати нейните действия или се вижда част от нейната нагледна агитация, представляваше една огромна вълна от продуктово позициониране и явна реклама.

А много скоро след това беше заместено от търговската реклама. Примерно още във филма "Ла дона е мобиле" има натрапчив кадър с една бензиностанция. Тогава Нидал Алгафари честно си обясни, че хората са му помогнали за бюджета на филма и се отплаща по този начин.

"Т.нар. продуктово позициониране очевидно става все по-действена рекламна практика, след като вече е обект и на законотворчество. "

Не - както изяснихме има го отдавна и то почти навсякъде. Просто времената за показване на продукта станаха прекалено дълги. Отдавна смятаме за нормално да гледаме водещ, а до него телевизор с надпис Панасоник или Сони. Или пък тричасов сутрешен блок с огромното лого на Apple върху лаптопите. Или пък логото на AIG, което години наред седя в декор на ББТ.
Можем да добавим и нарастващото значение на децата като консуматори. Затова се преработиха законите.
11 Май 2010 10:02
За Овъргаз не толкова, обаче когато години наред по всякакви поводи се изказнат основно от два института, на Сорос и за "пазарна" икономика, а и един икономист на свободна практика, това какво позициониране е
11 Май 2010 10:11
Ащо смени какво с къде, нещата стават много по лесни.
Явно на юг , Но дали сред палми или боабаби е спорно
11 Май 2010 10:44
Слабо, не ми хареса. Има опит за нещо по интересно, това че сме обект на идеологическо позициониране и нe можем без позициониране изобщо, но дотук. Ако продължи и следващия вторник ще бъде добре - темата е обширна, интересна, може да стане сериозна дискусия.
Да бе да, като видя карта Visa и вече пърхам от кеф, ще се побъркам от щастие.
11 Май 2010 10:46
Имаше навремето едни такива тънки реклами, направо едва загатнати, като:
"Летете с Аерофлот" или "Пътувайте с БДЖ" (като че ли имаше с какво друго да се пътува)
11 Май 2010 11:30
Едно е продуктово позициониране-плащаш с виза, возиш се в мерцедес, минаваш покрай еди кой си магазин, а съвсем друго- насред филма отдолу да ти излизат разни човечета или лога-някакси стряскащо ми е
11 Май 2010 11:41
Генек, правилният превод на продуктовата боза е точно "съдържа скрита реклама". Понеже това може да наведе зрителя на мисълта, че му пробутват стоки по нечестен начин, вместо да я поставят рекламата, те я позиционират. Тази маркетингова хватка е описана от Т. Колев в "Опасен чар": "— А, да реализирате "Тайната вечеря"?" Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"
11 Май 2010 12:09
Полковник, имаше и междуградски автобуси.
11 Май 2010 12:26
Обикновеният човек достойно се противопостави на тези реклами с хитри лафове като "Български Дебели Жени" и "Бавни Държавни Железници". Има и едно друго, но то е много черногледо, макар и правдиво.
11 Май 2010 12:31
(Друг въпрос е, че "камбала", калкан, е деликатес, а вървеше за копейки. Но то е част от парадокса.)
Калканът е малко по-големшък и не се въди около Архангелск и Мурманск.
Който е ПОДУШВАЛ сушеная камбала, увита в савецка упаковочна бумага,
преди ШЕСТАТА водка
трудно би я нарекъл деликатес...
11 Май 2010 12:47
Нова реклама е е от типа" ЛЕТЕТЕ САМО с БДЖ!"
11 Май 2010 13:00
А каква реклама е да наречеш закуските, които произвеждаш "НА МАЙКА ТИ ПИТКАТА"???
Скрита или явна?
11 Май 2010 13:18
Уместно е като се занимаваш с нещо, за което вече си има утвърдила се по света дисциплина, да се придържаш към утвърдената терминология. Маркетингът освен бизнес дейност отдавна вече е такава дисциплина. Няма да се занимаваме с историята му, макар да е интересна. Позиционирането е въведено като понятие от Ал Рийс. И си е точно product positioning, а не placement. И placement се употребява, но за физическото придвижване на продукта до потребителя, известно в маркетинговата практика и теория като дистрибуция. Най често се прави от отделите "Пласмент" в организациите и приликата в наименованията не е случайна. Позициониране е "наместване" на продукта в главата на потребителя. Сигурно вече мнозина се досещат, че това не става буквално физически, макар да има и такива опити. Позиционира се не самият продукт, а представата за него. Системата от възприятия за конкретен продукт (име, спомени, свързани с него, представи за вкус, цвят и т.н. и т.н.) се наричат бранд. Да не се бърка с търговска марка! Това са онези елементи на бранда, които можем да защитим правно според законодателството в дадена страна.
Иначе статията е интересна като идея и реализация, ама не спазва правилата, въведени и спазвани отдавна от теоретиците и някои практици в областта! Благодаря за вниманието и търпението на изчелите постинга ми докрай.
11 Май 2010 14:02
за всички, разбиращи от маркетинг.
за празните плювачи. Абе, не ви ли писна да мрънкЯте срещу рекламите? Това е неделима част от пазарната икономика, крайно време е да го схванете.
Специално за Генек, тая философия със стоката, дето ако я рекламират, нищо не струвала, не е от този свят. Оди в забутаните квартални магазинчета, да знаеш - там е най-убу
11 Май 2010 14:05
Dinain, не знам за теб, ама на меня ми писна от тоз пустий маркетинг - баш кога Айшето почне да си запрята полата и да си дига краката.. опс! - Рекламаа!
11 Май 2010 14:10
Който иска телевизия и филми без реклами - има платени канали, има Pay per View, има DVD... Безплатни неща няма - ако вие не плащате, някой друг трябва да плаща - т.е. рекламодател.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
11 Май 2010 14:12
Старо, може да ти е писнало, ама като улезеш у Пикадилито, и се дзвериш у 15 вида прах за пране - требе да избираш какво да вземеш. Пуст капитализъм, даге.
11 Май 2010 14:18
..требе да избираш какво да вземеш. Пуст капитализъм, даге..


Ъхъ, требе и да избираш кого да избираш. Накрая - пак изненада, пробутаха ми боклук!
11 Май 2010 14:19
Сърбия и Китай строят АЕЦ в България
11 май 2010 | Агенция "Фокус"
Белград. Сръбският министър на енергетиката Петър Шкундрич покани компании от Китай да участват в строежа на АЕЦ „Белене” в България, в който Сърбия се очаква да участва заедно с българския партньор, пише днес сръбският вестник „Политика”.
Шкундрич е на посещение в Китай, където разговаря с високопоставени представители на министерството на търговията и Националното бюро за енергетика. Обсъждат се съвместни проекти в областта на енергетиката, като предстои подписването на Меморандум за сътрудничество с китайското министерство на енергетиката и Националното бюро за енергетика.
11 Май 2010 14:19
Ancient Thracian
"И си е точно product positioning, а не placement. И placement се употребява, но за физическото придвижване на продукта до потребителя"


Леко бъркаш нещата.
Позиционирането не е само показването на продукта в определени телевизионни предавания, а цялата дейност насочена към конкретна група потребители. Може да включва и явна реклама, и директен маркетинг... въобще целият инструментариум.
Когато обаче се показват продукти по телевизия или филм под формата на скрита реклама, това се нарича именно product placement. Така се употребява от маркетолозите, от статистиците, така е посочен и в законите. Справка - "Advertising Age". Ако те не знаят какво говорят, значи никой не знае.

А това, че българските специалисти не са намерили по-точен термин е съвсем отделен въпрос.
11 Май 2010 14:33
Дрън-дрън! Да обикаляш, да се дзвериш, пък чак тогава да купиш. Това е женска работа.
Знаете ли как пазарува един истински мъж?
Влиза в магазин "Хранителни стоки" и казва: Дайте ми някаква хранителна стока.
Останалото са подробности.
11 Май 2010 14:34
Позиционирането на продукта е процес и той няма как да се съдържа в биг брадър, както казва онзи надпис, защото рекламодателите не определят сценария на предаването. За да създадеш представата за продукта, той трябва да е придружен от послание, но в биг брадър показват просто човек, който пие бира и спи на матрак (през времето, когато не плюе, обижда другите, ругае жена си и т.н.). Няма как съответните рекламодатели да са определили, че точно зрителите на биг брадър са техният прицелен пазар, затова тук няма позициониране и надписът абсолютно не си е на мястото, а според мен напълно съзнателно замазва скритата реклама.

Редактирано от - Васик на 11/5/2010 г/ 14:35:46

11 Май 2010 14:36
Древен тракиецо, има и други възможни гледни точки. Директнота заемане на чуждици може и да е оправдано понякога, но съвсем не е норма. Включая и за научни термини. По скоро е въпрос на народопсихология и култура. Но ние в БГ сме много възприемчиви и за някои хора е голяма гордост да постват, да се кънектват и т.н. А "термина" "продуктово позициониране" си е просто наукообразен евфимизъм за добре познатата РЕКЛАМА. В най-добрия случай можем да приемем , че се отнася до леко маскирана такава, както логата на спонсори на културни прояви например. А както знаем, евфимизмите се опитват да "омекотят" истината - не било педераст, а гей.
11 Май 2010 14:45
тая философия със стоката, дето ако я рекламират, нищо не струвала, не е от този свят.

Е, ние сме от друг свят - де имаме понятие от Израеля и благините му...Кварталните магазинчета, кво друго?
Още нещо. "Млякото на баба"...Хм, бая дърто мляко! И кой е доил тая баба?
А сега обърнете внимание на ПОЗИЦИОНИРАНЕТО на бенедиктинката - какво виждате отзад, например.
Едно интересно клипче, бая продължително, запомнящо се - и хитро рекламиране.
Ако е нарочно направено - те това е!
--------------------
Блогът на Генек

11 Май 2010 14:48
Увлякох се и забравих да дам линк към знаменитото клипче с бенедиктинката.
Натиснете тук
11 Май 2010 15:24
Ъ-ъ-ъ и платените канали пак имат реклами. Ама ние имаме дистанционно! Макар, че (гадове връсни!) ги синхронизират по време.
И понеже понякога ме мързи да сменям каналите, ща не ща съм запомнила някои оригинални реклами. Ама какво точно рекламират да ме убиеш не мога да се сетя!
Те да рекламират каквото си искат, аз купувам това, което ми трябва! Много продукти, които не се рекламират са по-евтини и с не по-лошо качество от рекламираните. Щото на рекламираните се плаща и за рекламата. И какво: да му плащам скъпата стока за да ме тормози още повече с реклами, така ли?
11 Май 2010 15:32
Мнение във форума: „може да ти е писнало, ама като улезеш у Пикадилито, и се дзвериш у 15 вида прах за пране - требе да избираш какво да вземеш...”
От многото дзверене ми изтекоха и очите, и носа (в прекия смисъл). Една алергия ме мъчи (заради чудно хубавите прахове за пране), та се наложи да мина на домашен сапун...
- Сакън! – ще каже уважаваният форумец, автор на посоченото по-горе просветено мнение. - Ами изобилието от хляб! А не като в „Рейс”-а на Стратиев, дето в седем вечерта свършваше хлябът.
Тъкмо заради това изобилие от дунапренени самуни, пълни с химия (пардон, подобрители!) ми се наложи да премина към домашно производство на хляб.
Този диалог може да продължава до края на света – след който край ще изчезне всичко, но ще остане рекламата...
11 Май 2010 15:34
А по "Холмарк" рекламите са на румънски. Та покрай тях ща не ща, научих доста румънски думички:
- сигур
- ноуа роклия
- кашкаваль пане
- требуйе
- грижа
и още много такива.
Но най-много ми хареса "чОрба де въкУца" - ако не знаете, това означава "телешко варено".
11 Май 2010 15:44
Генек
Благодарност за клипчето!
Така и щях да си отида от този свят, без да видя това чудо!
„Кен лий” му диша праха!
11 Май 2010 15:47
Статията ме подсеща за първия ми личен сблъсък с описания феномен - филмът "Парите на другите". Поразговорят се героите на улицата и на заден план току мине небрежно камион "Дънкин донатс", разтревожи се нещо Дани де Вито - поръчва си "Дънкин донатс"...
Въпреки положените усилия, въпросните понички така и не ме спечелиха. От толкова много реклами, които са ми минали по принуда през очите - само Джордж Клуни ме накара да пропия Неспрессо. Много исках да си купя и "Пурлан" - рекламата с детенцето, навлякло пуловера на баща си, защото "после мама го изпира със "Пурлан"... Ама така и не си купих, та не се брои за рекламен успех.
11 Май 2010 16:26
Клипчето с бенедичката е много старо, поне на 3 години.
...
Нено, така като си подкарал, ще минеш скоро и на отопление с твърдо гориво и ядене на сурово месо. Долу масовото производство! Капитализмът ти бил виновен, че си алергичен към прах за пране.
11 Май 2010 16:30
Когато долара бе 2.20 лв.магнитните наколенки на д-р Ливайн и космодиска струваха съответно 39.90 и 79.90 лв.Сега, когото долара падна на 1.30-1.40 лв. вече се „рекламират” за 59.90 и 129.90 лв. При истинска цена при производител-12.90 и 27.90 лв. Пробвайте си въображението-колко високо е нивото на АХМАЦИТЕ, дето ги купуват….”Рекламата е майката на търговията” и „въдичка за глупаците”…
11 Май 2010 16:34
Ех Ангелинке, тъкмо вечерям, зяпайки нещо си по някоя ТВ, и опс! - реклама на хапчета против запек!
Кеф начи, и интелектуално задоволяване на потребителските ми щения.. отсякъде!
11 Май 2010 16:50
Сократе, ама рУмънците имат само 7/словом седем/ румъннски думи, останалото е заемки от руски, български, общо славянски и латински с едно "луй" накрая..., но гордо се наричат Романия, демек наследници на Рома... футболния отбор що ли...?! "Кънт писика нуй а каса жоарече ле жоака по маса"...Когато котката я няма в къщи, мишката играе по масата... или Журилуй, де конкурсолуй, де Брашов...решилуй?!Съ траяска романяска...
11 Май 2010 17:10
Клипчето с бенедичката е много старо, поне на 3 години.

Че кой твърди да е сегашно?
Сега става дума за рекламата ОТЗАД, на витрината. Ако действително е нарочно заснето /а си мисля, че е така/ - попадение е.
11 Май 2010 17:11
Когато пишем за рекламите, /за мен това са досадни мухи/, но все пак руските канали са първенци по реклами, при интересен филм на всеки петнайсе минути прекъсват поне за 5 минути реклами: и все пак много се кефя, кога готвят и винаги слагат в манджата болгарский перец...Май само там ни споменават, щото във всичките празнични слова и дитирамби за деня на победата никъде не споменаха Пырванов..., че приехал в Москвы, никой не го ръкостиска, беше някъде в миманса и на Красная площад, ..Ех нови времена, ех нови братушки... ухажывают Меркел, Ху Зин Тау...Та така с политическото позициониране...?!
11 Май 2010 17:28
Има неща, които никой не ги рекламира. Защото са вредни и гадни за печалбата.

Току що гледах по БНТ /дето ще я обединяват с БНР поради бедност/, че в портокали, внос от Африка и Аржентина, закупени в големи количества от различни големи български магазини и пазари, както и гъби печурки българско производство, има коктейл от по 12 пестицида, някои от които в превишени дози. Изследванията бяха извършени в независима холандска лаборатория.Те, с бавно натрупване, водят до рак на мозъка и лимфната система, недоносени плодове с малко тегло и ръст, ранна заболеваемост от тежки болести - хормонални плюс дежурния рак.

Компаниите, производители на пестициди, реализират всяка година печалби за милиарди. Тая година в ЕС - с три милиарда повече отколкото миналата за тримесечието. Нашето МЗ разправя, че трябва да четем етикетите. Там тия данни за пестицидите ги няма.


Но реклами в изобилие има.
И безхаберие. Тотално, цинично и престъпно безхаберие.

Редактирано от - Сибила на 11/5/2010 г/ 17:30:28

11 Май 2010 17:33
Гадното в случая е едно - ние, като Потребители, търпим произвола мълчаливо.
Щото ни е такъф манталитета..
Български!

11 Май 2010 17:58
Сократе,
Прав си - в рум. език турцизмите като "чорба" са проникнали през български. Както и много латинизми като Коледа (от Календе), Русалии (от Розалиа) и олтар (от алтаре), усвоени първо от бълг. славяни от ромеите (и траките)‌ и много по-късно предадени на власите. Вака си е от латински.

Но "сигур" си е и романска дума, в някои итал. диалекти е сигуро (вм. сикуро), исп. сегуро. У нас има някои заети влашки думи - гара (от фр. гар), маса (от исп. меса). Предполагам нашето "сигурен" също е заето от влашки (на сръбски и руски сигурност е безбедност, безопасность). Някои смятат, че и "грижа" също е влашка дума (грижъ). Имаме и влашки топоними у нас - Вакарел, Пасарел.

Но към средата на 19 в. във влашкия език (лимбъ влашкъ), наречен след 1859 г. "лимбъ ромънъ", имало над 50% "славонски" (български) думи и около 20% романски. (Австрийските лингвисти в 18 в. писали, че макар романски по характер, влашкият език произлиза най-вече от старобългарски.) Днес в рум. език има по официални данни 73% романски и 15% български думи.
11 Май 2010 23:37
Сократе, има си Теорема на Мъжкото и Женското Пазаруване.
Тя гласи:
Един мъж ще даде два лева, за да купи нещо, което струва 1 лв от което той има нужда.
Една жена ще даде един лев, за да купи нещо, което струва 2лв от което тя няма нужда.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД