:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,813
Активни 387
Страници 2,687
За един ден 1,302,066

Ремонтът на бюджета гарантира нови разходи, а не още приходи

Дори и в разгара на кризата държавата продължава ударно да харчи пари за съмнителни начинания
Валентин Стоянов
През последните дни бяха оповестени притеснителни данни, които за съжаление не станаха обект на сериозни коментари и анализи. Оказва се, че правителствените харчове за първото тримесечие на 2010 г. са с около 1 млрд. лв. повече в сравнение с разходите за първото тримесечие на 2009 г. Вярно е, че основната тежест идва от пенсиите, които бяха увеличени от 1 юли 2009 г. Но това е около половината от въпросния милиард. А какви са останалите разходи? Явно призивите за затягане на коланите важат за гражданите и за бизнеса, но не и за държавата! През първото тримесечие на тази година субсидиите например са повишени със 172 млн. лв., капиталовите разходи - със 156 млн. лв., разходите за заплати растат с 64 млн. лв., а за текуща издръжка - със 79 млн. лв.

От тази гледна точка не е ясно къде са се изпарили икономиите, които бяха прокламирани от управляващите. В крайна сметка излиза, че причина за сериозния бюджетен дефицит е основно разточителството на кабинета. И до момента не е съвсем ясно как този дефицит ще бъде преодолян без сериозно ограничаване на правителствените харчове.



А се планират нови разходи



Миналата сряда премиерът изговори доста неща за замисляната актуализация на бюджета, но най-голямо впечатление правят новите намерения за още разходи. Конкретно бяха споменати 116 млн. лв. за тютюнопроизводителите, 148 млн. лв. за социално подпомагане, 50 млн. лв. допълнително за плащане на турската фирма "Мапа Дженгиз" за магистрала "Люлин", 300 млн. лв. за заплащане на поръчаните на френската фирма Eurocopter военни вертолети и др. На фона на точните числа, маркиращи размера на допълнителните разходи, липсват ясни разчети за мерките с обратен знак - за осигуряване на допълнителни приходи и за съкращаване на други пера в разходната част.

В изказванията си от сряда премиерът намекна за емитиране на заем. Принципно идеята не е за изхвърляне и може да се превърне в реалност в рамките на няколко месеца. Очевиден проблем в случая би било нарастването на външния дълг - особено в случай, че издадем облигации например за няколкостотин милиона евро. Но заемите не са приход - те са временно решение, после трябва да се връщат, и то с лихвите.

Увеличаване на приходите би било възможно чрез успешен лов на приходи и налози в зоната на сенчестата икономика и чрез ограничаване на контрабандата - защото тогава се отваря повече пазар за "белите" фирми. От миналата есен министърът на финансите ни убеждава, че информационните системи на НАП и агенция "Митници" са свързани. Именно на това "свързване" се възлагаха големи надежди за увеличаване на приходите в държавния бюджет - ставаше дума за около 700 млн. лева годишен ефект. За съжаление обаче приходите продължиха да падат, а няма сериозен анализ доколко е виновна кризата и дали има повишена разкриваемост на данъчни и митнически измами. Витаят съмнения и подозрения, че двете информационни системи всъщност са полусвързани и има още немалко работа до пълното им сработване. Все още няма официална реакция на финансовото министерство, която да разсее слуховете.



Решенията



Очевидното решение за борба с дефицита е значително ограничаване на държавните харчове. От правителството се опитаха да произведат една добра новина - че през април бюджетът е излязъл на плюс. Това обаче е успех и обрат само на пръв поглед. Да, за миналия месец вероятно има излишък от 213 млн. лв., който стопява бюджетния дефицит, натрупан от началото на годината, до около 1.5 млрд. лв. От друга страна, априлският излишък има ясно обяснение и то е, че през този месец в бюджета постъпи еднократната вноска от БНБ в размер на 354 млн. лв. С други думи, без това еднократно плащане щеше да има дефицит и през април!

Затова се връщаме на няколкото възможни решения: намаляване на правителствените разходи - мярка, която пропорционално трябва да има най-сериозна тежест; осигуряване на приходи от приватизация и концесии; емитиране на държавен дълг за няколкостотин милиона евро; справяне с контрабандата и повишаване на приходите от ДДС и акцизи.

В противен случай въобще не трябва да изключваме заплахата от реализиране на "гръцки сценарий" в България.

Много хора питат дали актуализацията не е прибързана и дали не дава погрешни сигнали за положението в страната. Прибързана със сигурност не е, тъй като очевидно хазната издиша и държавата не е способна да овладее дефицита. От друга страна, избраният подход не изглежда съвсем удачен, тъй като има яснота основно относно разходите, но не и относно приходната част и реформите в администрацията, здравеопазването и пенсионноосигурителния модел. Дали актуализацията е правилна или сгрешена като концепция, ще видим през следващите няколко месеца.

Истината е, че ако не се справим сами (възможности и инструменти за което имаме),



ще се наложи да търсим външна помощ,



а това ще причини значително по-големи шокове за обществото и националната икономика. В никой случай не трябва да прибягваме до "спасителния пояс" на Международния валутен фонд, който периодично се споменава от политици и експерти като панацея от последна инстанция. Сценарий за участие на МВФ имаше още преди година, по време на тройната коалиция. И тогава, както и сега от СДС се обявихме категорично против. Виждаме какво се случва в съседна Румъния, където рецептата на фонда включва и абсолютно неприемливи мерки като драстични увеличения на данъци - на ДДС до 23-24% и на плоския подоходен данък от 16 на 20%.

Ако не се справим сами, сегашната ситуация ще ни се струва направо прекрасна спрямо това, което биха ни поднесли МВФ и други "доброжелатели". Но за да не се стигне до външна интервенция, трябва да свършим това, което зависи от нас. В противен случай отново ще възвърнем имиджа си на проблемна страна и ще продължим да търсим в чужди фактори вина за собствените ни грешки.
14
3626
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
11 Май 2010 02:55
Явно призивите за затягане на коланите важат за гражданите и за бизнеса, но не и за държавата!

И така и трябва да бъде. Защото има принципна и дълбока разлика за това, кое е правилно на микроикономическо ниво (за оцеляване и развитие на една фирма) и на макроикономическо (за оцеляването и развитието на икономиката, като цяло).
-
Не знам, просто некомпетентност на говорещите или целенасочени опити за манипулация на публиката, разчитащи на некомпетентността й, са микроикономически тези пропагандирани, като правилни за икономиката, като цяло. А те са пагубни.
-
Това, което е най-правилната политика за една фирма е най-погрешната политика за една държава.
-
Във всеки случай, гастрит ли нещо ми се е появил или лустросаните момченца декламиращи без разбиране, погрешно наизустени клишета прекаляват, но напоследък буквално ми се повдига, като чуя или прочета талибанщини. Особено мартинщини.
11 Май 2010 06:36
Защо няма коментар от Ловкия? А къде зачезна Mitev???
11 Май 2010 07:10
Какво да коментирам? Същото може да го каже всеки, живял от една година у нас.
Просто са сбъркани и методът, и Дянков.
Трябва увеличаване на приходите /работата на данъчните?/, а не намаляване на разходите ЕДИНСТВЕНО...
----------------
Блогът на Генек

11 Май 2010 07:29
Ремонтът на бюджета гарантира нови разходи, а не още приходи
[ Нали гарантирахме свръх Станишевите приходи още 2 милиарда да даде Танов , 800 милиона дава Дянков с един кабел, мушнат в 2 щепсела...НВо мини много от Станишката...Така че приходи не можем да осигурим.Правим каквото можем-разходи.
11 Май 2010 08:29
" Балансираната Пица " каза , че се движим нормално.
11 Май 2010 09:07
Правилно, колега Генек. Увеличение на приходите трябва, а не съкращаване на разходите. И друг път съм казвал:
Приходите на бизнеса (част от тях) = разходите на държавата - натрупванията (спестовни и криминални) в бурканбанк
Рязане на разход = рязане на приход
Никой не смее да каже колко са задълженията към държавата. Със сигурност стигат за един-два бюджета.
На срещата в ЦУ на НАП в петък министър Дянков е признал, че приходите не стигат и настоял да се работи в тази насока.
11 Май 2010 10:10
Очевидното решение за борба с дефицита е значително ограничаване на държавните харчове.
- да ама не, ние обичаме да откриваме магистралки или части от магистралки, а без държавни харчове как ще стане работата, моля??? Мапа Ченгиз да не ядат доматето с колците...???
11 Май 2010 10:13
..... дали има повишена разкриваемост на данъчни и митнически измами ....

вдигнете още акцизите и ще видите що е измама......
11 Май 2010 10:56

През първото тримесечие на тази година субсидиите например са повишени със 172 млн. лв., капиталовите разходи - със 156 млн. лв., разходите за заплати растат с 64 млн. лв., а за текуща издръжка - със 79 млн. лв.

Наистина е фундаментално неразбираемо как иначе изглеждащия пестелив Дянков е допуснал този (пре)разход.



11 Май 2010 12:39
Администрациите похарчиха маса пари за компютри и платен софтуер, но няма връзка между системите, няма обучени кадри. Няма полза от цялата техника. Ниско качество на услугите, липса на информация, бумагите не са намалели нито с лист, бюрокрацията е на ниво. Всичко се пише на ръка от посткомунистически лелки и чичковци на доизживяване. Системата е толкова опорочена, че обикновено банковите такси са съизмерими с държавните вземания. Стига се до там, че банките прибират повече такси, отколкото социалното здравни осигуровки.
11 Май 2010 15:07

Администрациите похарчиха маса пари за компютри и платен софтуер, но няма връзка между системите, няма обучени кадри. Няма полза от цялата техника. Ниско качество на услугите, липса на информация, бумагите не са намалели нито с лист, бюрокрацията е на ниво. Всичко се пише на ръка от посткомунистически лелки и чичковци на доизживяване. Системата е толкова опорочена, че обикновено банковите такси са съизмерими с държавните вземания. Стига се до там, че банките прибират повече такси, отколкото социалното здравни осигуровки.

Или накратко:
Качество и ефективност, ефективност и качество

Лозунгът от времето на бай Тошо остава валиден и в днешно време. И все не се намира кой да го приведе в действие. Мъка се стели по земята българска...


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
11 Май 2010 16:12
Принципно работата на правителството е да увеличава разходите, като преди това е увеличило и приходите чрез създаване на по-добри условия за функциониране на икономиката. симеон дянков прави обратното - стопира икономиката, намалява приходите, увеличава разходите след като плаче, че нямало пари. Ами няма да има при такава политика на ГЕРБ.

Редактирано от - XYZxyz на 11/5/2010 г/ 16:24:20

11 Май 2010 17:04
А се планират нови разходи



за болните от амнезия
Да видим какво е "планирано" и какви са тези "нови разходи"
разходи за пенсии 500 млн. лв. "планирани" от кабинета станишев юни 2009 година, чисто нови разходи
разходи военни поръчки - 300 млн. "планирани" 2006 година с подписан договор от кабинета на станишев, пари на вятъра
50 млн. - криминален договор за магистрала люлин подписан през 2007, там трябва да влиза данс и прокуратура, пак "планиран нов разход"
ето основата на актуализацията на бюджета
а тази статия какво да и коментираме - някакви драсканици, с основна идея - да се намаляват държавните разходи.
пак разбираме че тревата е зелена, а водата е мокра
11 Май 2010 18:06

nemec2, а нещо по тези въпроси да кажеш?
През първото тримесечие на тази година субсидиите например са повишени със 172 млн. лв., капиталовите разходи - със 156 млн. лв., разходите за заплати растат с 64 млн. лв., а за текуща издръжка - със 79 млн. лв.



____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД