Управляващата коалиция на германския канцлер Ангела Меркел изгуби преди дни изборите в провинция Северен Рейн-Вестфалия, които са ключов индикатор за политическите нагласи в национален план и за мнението на германците за съюза между консерваторите на Меркел и либералите. Окончателните резултати показват, че Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел печели 34.6%, а съюзниците им от Партия на свободните демократи - 6.7%. Социалдемократите, които са основната опозиционна сила в страната, вземат 34.5%, Зелените - 12.1%, а Лявата партия - 5.6%. В момента текат трескави преговори за възможна коалиция, която да управлява областта. Социалдемократите няма да могат да формират управляващо мнозинство дори и с помощта на зелените. Те ще трябва да се опитат да получат подкрепата и на по-крайната Лява партия или да сформират коалиция с консерваторите. Това бе един вид реванш на левите сили, които преди пет години изгубиха властта в своя бастион Северен Рейн-Вестфалия след почти 40 години управление. Сега резкият спад в подкрепата за ХДС и либералите може да доведе до загуба на крехкото им мнозинство в горната камара на парламента - Бундесрата. Всъщност предизборната кампания бе засенчена заради решението на федералното правителство да участва в плана за спасяване на Гърция с 22.4 млрд. евро, като в същото време много населени места в Северен Рейн-Вестфалия са в много тежко финансово състояние. Това е най-многобройната провинция в Германия - 18 милиона жители, и е индустриално сърце на страната.
Общините в областта са затънали в дългове,
поради което се стигна до повишение на таксите за детски градини. Има опасност от затваряне на библиотеки, плувни басейни и театри.
Ангела Меркел вече подчерта, че сега е необходимо управляващата коалиция да определи ясно своите приоритети. На първо място, това означава, че няма да могат да бъдат намалени данъците в близко бъдеще. Тя уточни, че има предвид период, който обхваща най-малко следващите две години. "Приоритет ще стане консолидирането на бюджета", допълни федералният канцлер. Въвеждането на големи данъчни намаления бе ключов приоритет на по-малкия партньор в управляващата коалиция - либералите от Партията на свободните демократи. Опозиционните сили обаче са против предприемането на такава мярка и те вече са способни да го блокират в горната камара на федералния парламент - Бундесрата. Ако Меркел загуби мнозинство в тази камара на парламента, то оттук нататък трябва да разчита на опозицията за подкрепа, за да прокара решенията си. Външният министър Гидо Вестервеле, който е лидер на либералите, определи загубата като предупредителен изстрел за управляващите партии. Досега федералното правителство на Меркел контролираше 37 от 69 места в Бундесрата. Той се формира от представители на 16-те германски провинции. Областите с население до 2 млн. имат по трима представители, а провинциите с население от 2 до 6 млн. души - по четирима. Северен Рейн-Вестфалия и още три провинции (Бавария, Долна Саксония и Баден-Вюртемберг) излъчват по 6 представители в Бундесрата. След изборите управляващата коалиция може да има само 31, тъй като ще загуби шестте от Северен Рейн-Вестфалия. Всичко това застрашава реализирането на дългоочакваните данъчни съкращения,
реформите в здравната система
и удължаване на живота на АЕЦ във ФРГ. Меркел водеше кампания в провинцията буквално до последната минута, опитвайки се да предотврати резултата, който бе прогнозиран от социологическите проучвания. Значителният спад за ХДС от 10% спрямо резултатите от предишните избори през 2005 г. обаче бе по-голям от прогнозирания и доведе до най-слабите резултати на християндемократите в тази провинция за следвоенния период.
За правителството резултатът също не е изненадващ, той се оформяше от известно време, макар и не с такава яснота. Затова канцлерството мисли отдавна за планове как например да се проведе реформа в здравното осигуряване и без мнозинство в Бундесрата. Управляващите ще се опитат да привлекат на своя страна представители на опозицията, но е малко вероятно да успеят. Канцлерът Меркел вече беше обвинена, че е забавила решението за спасителния план за Гърция от страх да не настрои против себе си гласоподавателите в Северен Рейн-Вестфалия. Всъщност именно усещането, че е проявила колебание, вероятно допринесе за загубата на ХДС, както и местен скандал за партийно финансиране. Някои анализатори допускат, че управлението на канцлера е достигнало връхната си точка и след тези избори вече тръгва в низходяща посока. Така през 2005 г. ХДС и либералите сложиха край на 40 години власт на социалдемократите в Северен Рейн-Вестфалия. Поражението на левите накара тогавашния канцлер Герхард Шрьодер да организира предсрочни федерални избори, които доведоха Ангела Меркел на власт.
Малко след сегашния вот в ключовата провинция германското правителство одобри своя дял от финансовия пакет помощи на стойност почти 1 трилион евро за страните-членки в еврозоната, като се очаква Берлин да предостави стотици милиарди евро.
Това допълнително разгневи германците,
които през последните години постоянно са изненадвани с големи помощи за ЕС. Така в."Билд" написа на първата си страница: "Още веднъж сме идиотите на Европа. Отново ден за плащане". Сумата е гигантска, германският дял е между 123 и 150 млрд евро, допълнително към 22.4 млрд за спасяването на Гърция. "Германия осигурява лъвския пай от заемите. Ако те не бъдат върнати, данъкоплатците са тези, които ще заплатят тази цена", заплаши вестникът. Това се дължи на факта, че ако затруднени страни от еврозоната, които сами имат нужда от помощ, не участват в гаранциите за кредити, върху Германия може да дойде още по-голяма финансова тежест в следващите три години. От своя страна в."Ди Велт" пише: "Всичко, което се спечели, е малко време". Освен това гневът на пресата бе предизвикан и от факта, че решението на правителството дойде ден след като германският канцлер Ангела Меркел обяви, че няма пари, за да се намалят данъците, и всички облекчения ще дойдат едва след 2012 г. Всички тези нови несгоди ще покажат дали канцлерът Меркел ще има сили въпреки всичко да се наложи, или ще поеме по утъпкания път на своя предшественик.