От началото на април митниците следят с GPS цистерните с оцветено гориво. Електронизацията е най-ефективният начин за намаляване на корупцията в системата, но напредва с мравешки стъпки. |
В общия хор направи впечатление вчерашното изказване на вътрешния министър Цветан Цветанов, че "в момента митницата не е това, което се очаква". Зад тези думи със сигурност стоят сериозни вътрешни боричкания в ГЕРБ, защото не е тайна, че Цветанов и шефът на митниците Ваньо Танов
не са в много добри отношения
Никой не отрича, че системата дълги години беше пробита от корупция, че много митничари със спорна репутация и на възлови постове останаха от предишното управление под предлога, че няма как без доказателства да бъдат сменени. Факт е обаче, че през последните месеци, за добро или за лошо, митниците чувствително са засилили контрола и са започнали да работят. Признава го неформално дори опозицията. Управляващите твърдят, че това е част от стратегията им да преборят контрабандата и сивия сектор. Опозицията отляво смята, че така се притиска бизнесът и се засилва усещането за полицейска държава, което свива икономическата активност. Анализатори пък виждат в засиления контрол опит за слагане на ръка върху икономическата власт от новите "силни на деня" и за изместване на старите обръчи от фирми с нови. Кой е прав и кой не е, тепърва предстои да се види. Дотогава трябва внимателно да се следят фактите.
А какви са те?
За първите три месеца на тази година митничарите са заловили 24 млн. къса нелегални цигари, т.е. близо два пъти повече, отколкото тройната коалиция е хванала за цялата 2008 г. От друга страна, контрабандата на цигари при управлението на ГЕРБ не само че не е намаляла, но дори се е увеличила. Ген. Танов призна, че всяко вдигане на акциза на цигарите с 10% води до свиване на официалните обеми папироси с 5.1%. При положение че средното покачване на налога от 1 януари беше с цели 36%, това значи, че обемите легални цигари тази година ще спаднат с 15-20%. Поне 90% от този спад ще отиде
в джоба на сивите цигарени босове
Самият Танов призна, че засега не може да се справи със сивия сектор в цигарите, макар че се зарича да засили контрола. Обещава да прати проверки на големите играчи в бранша, при някои от които през последните години митничар не е стъпвал на истинска проверка. Може да започне например с дистрибуторите на "Булгартабак", които не се е чуло да са инспектирани напоследък. Подобна проверка ще е тест и за политическото влияние върху митниците предвид факта, че начело на дистрибуторите на холдинга през последните години беше станалият популярен с порочните замени на гори депутат от ГЕРБ Емил Димитров.
Най-големият пробив на Симеон Дянков и Ваньо Танов в контрола през последните месеци несъмнено е приемането на наредбата за въвеждане на измервателни уреди при производството и търговията с акцизни стоки - горива, алкохол, цигари. Фирмите ще трябва да изградят автоматизирана система за отчетност на входа и на изхода на фабриките, така че да се регистрира всеки литър алкохол или гориво на всеки етап от производството. Наредбата се бавеше години наред и е странно какъв контрол се е осъществявал при отсъствие на елементарни измервателни уреди. Фактът, че документът наистина е важен и засяга нечии интереси, се потвърждава от силната атака срещу него от ощипани от опита за въвеждане на ред производители и търговци на алкохол и горива. "Ако успея да издържа още 2-3 месеца, докато изтече гратисният срок за въвеждане на изискванията в наредбата, може и да се задържа по-дълго в митниците, защото ще започнат да излизат наяве
неприятни данни за много хора",
заяви преди около месец Танов.
И в горивата в момента митниците са подхванали някои от големите играчи. Ведомството на Танов например установи при ревизия в края на миналата година невнесен акциз от "Инса ойл" на Георги Самуилов в размер на около 59 млн. лв. Компанията, която междувременно спечели няколко дела срещу митниците, твърди, че това не отговаря на истината, че Танов й оказва натиск и дори сезира премиера Бойко Борисов за случая. Митничар №1 не се спря да направи ревизия дори на авторитетния и единствен у нас производител на горива - "ЛУКойл". Бяха разкрити 12 млн. лв. невнесен ДДС, които по думите на шефа на митниците компанията е признала и дори вече е внесла в хазната. Проверки се правят и на големи компании в алкохолния бранш, но до момента няма изнесени данни за резултатите.
На фона на проверките и на кризата резултатите на ведомството на база събрани за първите 4 месеца приходи не са отлични, но не са и лоши на фона на кризата. Събрани са точно толкова пари, колкото митниците донесоха за същия период на 2009 г. - малко над 1.7 млрд. лв. Вярно е, че от 1 януари е в сила нов, доста по-висок акциз върху цигарите, но е вярно също, че кризата тази година се усеща доста по-сериозно в сравнение с началото на м. г. Спрямо плана си обаче
митниците изостават с около 400 млн. лв.,
като причините са много, включително засиленият контрол. По принцип сериозните проверки в началото предизвикват ответна реакция и приходите падат, но след това процесът трябва да се обърне.
И за управляващите, и за опозицията е ясно, че работата на парче при събирането на приходите на държавата обикновено не води до сериозни резултати. Трябва да се промени системата. Единственият сравнително ефективен начин да се ограничат злоупотребите и корупцията в митниците е реализирането на европейския проект за "електронни митници". Идеята е от 2013 г. митническото обслужване на фирмите и гражданите в целия ЕС да става само електронно, без хартия. В същото време трябва да се усъвършенства информационната система и за акцизите, която в момента е по-назад и няма ефективни модули за контрол.
Спасението на ведомството е именно в автоматизацията на всички процеси, включително на контрола. Едно е, когато митничарят преглежда контейнер на варненското пристанище на око и на хартия, без никой да го следи. Съвсем друго е това да става през скенер, информацията да се записва и да се проверява. Едно е цистерните с гориво, пътуващи от Италия до България например, да се придвижват с хартиени документи, често фалшиви, и никой да не може да ги проследи. Съвсем друго е при тръгването на камиона от Италия родните митничари да получават електронно съобщение за това и да знаят какво количество гориво и кога точно ще пристигне. Това вече е факт не само в България, но в целия ЕС, без Гърция, от 1 април. "Досега движението на цистерните не се следеше в реално време и информацията се разменяше на хартия. От миналата година въведохме система за
мобилен контрол на акцизните стоки
и бяхме принудени на граничните пунктове или в близост до тях да въвеждаме данните ръчно - от хартиените носители в електронната система, за да можем да упражняваме контрол. След 1 април това вече не е необходимо", обяснява Ивайло Стефанов от агенция "Митници". Единствено Гърция изостава от новото изискване и затова мобилният контрол у нас ще се запази поне до 1 юли. Всички основни митнически процедури - транзит, внос и износ, вече са автоматизирани и до 2013 г. хартията в тези процеси трябва да се премахне напълно, казва Стефанов.
През декември предстои нов прогрес в електронизацията при събирането на акцизите. Оттогава митниците ще заработят с истинска информационна система за този вид данък, защото програмите, с които работят сега, имат минимални възможности за контрол. "Вече ще можем да правим съпоставка на данните и много по-добър анализ на риска и контрол", твърди Стефанов. До средата на 2011 г. системата трябва да се усъвършенства с още няколко модула за контрол и нещата да се подобрят изначално. Защото основната работа на митниците вече е да събират акцизите, а не митата. Според плана за тази година агенцията трябва да събере 4.58 млрд. лв. от акцизи, 2.6 млрд. лв. от ДДС от внос и едва 0.14 млрд. лв. от мита.
Каквото и да се говори за митниците, истината е, че те са много
по-напреднали дори от данъчните
по отношение на електронизацията. Причината е много проста - центърът на управление на митниците вече не е в София, а в Брюксел, защото за разлика от данъчната политика митническата е изцяло в ръцете на европейските власти. Не е тайна, че митническата информационна система БИМИС спечели награда за "ИТ проект на годината" през 2004 г. и е много по-напреднала от данъчната "Система за управление на приходите" (СУП). Предизвикателството сега е цялостното премахване на хартиената комуникация в митническите въпроси до 2013 г. и издигане на акцизната ИТ система поне до нивото на митническата.
Митниците не трябва да се дърпат и от внедряването на други нови технологии за контрол. Мобилният скенер на пристанищата във Варна и Бургас е хубаво нещо и веднага даде резултат със залавянето на турски автобус с голямо количество цигари без бандерол, но една птичка пролет не прави. Такива устройства трябва да се сложат на всички външни граници. Мобилните групи също са много ефективни и следва да се засилят. Въвеждането на GPS системата за следене на цистерните с оцветено гориво от началото на април също е добра стъпка и още на първия ден от работата й бе хванато първото нарушение. Добра стъпка би била също създаване на специализирани екипи за ревизиране на по-сложните и големи компании.
Спасението на митниците е във въвеждането на интелигентни технологии за автоматизиране и електронизация на контрола, така че зависимостта от отделния митничар да бъде сведена до минимум. Заедно със засиления контрол това рано или късно трябва да увеличи приходите в хазната. Ако това не се случи, ще има достатъчно аргументи да се твърди, че и новата власт е заиграла с големите в бранша и няма намерение да работи в полза на обществото.