:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,946
Активни 604
Страници 2,820
За един ден 1,302,066
Интервю

Държавата е лош стопанин в енергофирмите

ДКЕВР трябва да може да проверява и външните фирми, които енергийните компании наемат, казва депутатът от ГЕРБ Валентин Николов
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Валентин Николов
Валентин Николов е роден през 1971 г. в Габрово, инженер и икономист по образование, женен, владее руски и английски език. В парламента е зам.-председател на комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм и е член на комисията по бюджет и финанси.



- Г-н Николов, какво друго освен поскъпване на топлата вода през лятото и спиране на парното, ако 1/3 от живеещите в един вход са длъжници, да очакваме от промените на енергийния закон?

- Вече внесохме промяна в закона, която ще позволи на хората да взимат под наем топломери и водомери, а не да стават техни собственици - знаете, че на стотици хиляди потребители сега им се налага наново да плащат за нови уреди заради изтичане на живота на батерията. Ще гледаме да променим в това отношение закона преди новия отоплителен сезон. Освен това някои корекции вече са направени - намали се съставът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от 13 на 7 души. Аз смятам, че трябва да се направи отделен закон за ДКЕВР, за да може комисията пълноценно да извършва одити на енергийните дружества. И да следи не само финансовата част, но и качеството на услугите, примерно на ЕРП-тата.

Аз не мога да разбера как така законът не позволява регулаторният орган да проверява дейността на външни фирми, в които са аутсорсвани важни услуги на енергийните дружества. Оставете разходите за тях, които няма как да се провери дали са целесъобразни. И това е важно, но аз един ден бях заедно с председателя на комисията Ангел Семерджиев, когато той се обади на изпълнителния директор на ЧЕЗ и му каза да провери и да му докладва за нещо конкретно, свързано с оплакване от един от клиентските центрове. И представете си - от там му отговориха, че това е външна фирма, а не е клон на ЧЕЗ, поради което по закон няма как да му дадат исканата информация. Това е пълно безумие.

- Вие предложихте ЕРП-тата сами да си плащат одитите, които им прави ДКЕВР, но не е ли прекалено популистка тази идея? Защо едно предприятие трябва да плаща, за да го проверяват?

- Смятам, че дружествата са заинтересовани от това ДКЕВР да има актуална информация за работата им. В ДКЕВР работят 120 човека и не могат да имат експерти по всичко, за да упражняват контрол над услугите на енергийните предприятия, и им се налага да търсят помощта на независими одитори. Това струва пари. Наскоро кабинетът гласува 100 000 лв., за да се извърши подобен одит, но защо тези пари трябва да се плащат от държавата - нека се платят от проверяваната фирма, а ДКЕВР само да прецени дали приема доклада от проверката или не.

- На заседание на ДКЕВР представители на ЕРП-тата заявиха, че държавата била "добър партньор" и те предпочитат тя да продължи да притежава своите 33%. Защо държавата ги продава и колко очаква да вземе от това?

- Държавата трябва да продаде своите дялове, защото и без това няма какво да прави с тях, да не говорим, че никога държавата не е била добър стопанин на каквото и да е. С тези 33%, които са договорени при приватизацията, не може реално да се осъществява контрол, защото за това са нужни поне 34%. Сега имам информация, че на E.ОН, макар и да са им предложили да изкупят дела, както си е по закон, те се дърпат и по-скоро ще се откажат. Затова се върви към продажбата на този дял.

Колкото до цената - няма понятия като евтино и скъпо. Има пазарна цена. И за "Булгартабак" навремето са мислели, че ще я продадат за 1 млрд. лв., а сега цената й е не повече от 100 млн. лв. А пазарната цена се определя, като се предложи такъв пакет акции на борсата.

- Според вас как ще достигнем 16% дял на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в енергетиката, след като физически НЕК не е в състояние да присъедини всички желаещи, а и енергията им струва много скъпо?

- Ние вече имаме постигнати сериозни резултати по индикативната система за 2010 г. Делът на енергията от ВЕИ в момента е 10%. Проблемът е, че е лошо разпределена. Доколкото си спомням, едва 0.33% от тези източници са слънчеви централи, едва 2% - вятърни, а останалото са водните централи и дървата за огрев, които също спадат към чистата енергия. Възпирането на спекулантите за сметка на реалните инвеститори ще стане с промените в Закона за възобновяемите енергийни източници, които скоро ще приемем.

Аз дори имам едно предложение как да се привлекат инвеститори - например колкото по-голяма е мощността на слънчевата централа, толкова повече да се намалява цената, по която НЕК купува тока от нея. Който е голям играч, ще намали маржа си и неговата инвестиция ще е по-дълготрайно възвръщаема. По този начин няма да обременяваме НЕК и крайния потребител с тези високи цени.

И обратното - примерно за слънчевите панели по покривите на къщите субсидията ще е по-голяма. Така хем калкулираната печалба няма да се изнася, а ще остава в България, хем ще изпълним индикативната цел. Тоест да има разделение на прагове.

Другото предложение е да не се променя цената по договорите до края на определен период - така инвеститорите ще могат да планират бизнеса си, а и банките ще станат по-склонни да кредитират подобни проекти. Защото не забравяйте, че и по програма "Джеръми", и по оперативни програми се очакват стотици милиони евро за малки и средни фирми за енергийна ефективност, а за техните проекти трябва съфинансиране.

- Откакто премиерът заяви, че закрива Българския енергиен холдинг, се лансират различни идеи как трябва да продължат да съществуват държавните енергийни фирми. Какви са обсъжданите варианти?

- БЕХ просто няма да има. Единият вариант е газовите дружества да се консолидират в специално мегадружество. Другият е всички енергийни дружества да се консолидират в НЕК. Третият вариант е дирекциите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма да управляват предприятията. Но ерата БЕХ свърши. Те успяха да ни убедят, че системата е неработеща - прехвърляха от едно дружество на друго пари, купуваха си суперскъпи лимузини, за които писахте.

- Връщането на "Топлофикация" София на общината няма ли да направи дружеството още по-бедно и губещо?

- Идеята е да се даде на общината цялото дружество, защото, ако остане в държавата, ще е много по-сложно - докато държавата намери консултант, който пък да намери стратегически инвеститор, ще отидат 6-7 месеца. Докато сега дружеството може да мине през общинската служба за приватизация много по-бързо. Доколкото знам, вече има стратегически немски инвеститор, който иска да вземе дружеството заедно с дълговете му. То има около 200 млн. лв. дългове, които сега се преизчисляват, след което ще се определи и цената, която предлагат. Още не са потвърдили намеренията си, но има вариант за такава сделка.

- Да не е за символично 1 евро?

- Няма да е за 1 евро, уверяваме ви, просто имат нужда от време. Мисля, че до един месец общината ще избере фирма, която да направи оценката на топлофикацията. Не казвам, че купувачът няма да има проблеми, но пък съм сигурен, че един частен инвеститор винаги може да направи това, което държавата няма как да направи - да оптимизира разходите, да направи инвестиции и да реши проблема със събираемостта.



ЦИТАТИ

Ерата "БЕХ" свърши

Държавният дял в ЕРП-тата не ни върши никаква работа

Частен инвеститор ще оправи топлофикацията
29
1906
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
18 Май 2010 00:12
Направо съм поразен. Тоя явно е такъв трениран далавераджия, че чак не се усеща как си го признава на всяко второ изречение.
-
Текстът на това интервю е буквално за прокуратурата.

Редактирано от - Brightman на 18/5/2010 г/ 00:13:17

18 Май 2010 01:19
един частен инвеститор винаги може да направи това, което държавата няма как да направи - да оптимизира разходите, да направи инвестиции и да реши проблема със събираемостта.


нямам думи........

Държавата може, но на инвеститора няма да му хареса!

А за цитирания (снимка: натиснете тук)
18 Май 2010 02:24
Държавата е лош стопанин в енергофирмите


особено нашата.
18 Май 2010 03:32
И защо държавата НЕ е "лош стопанин", например, във френските или в италианските, или във финландските, или в китайските и т.н. ДЪРЖАВНИ енергофирми?!
Впрочем, ВР нали е частна фирма- ама се оказа лош стопанин на нефтената платформа в Мексикатския залив! Да не говорим пък за сащските и световните ЧАСТНИ банки, които, като "добри стопани" (ли?!) предизвикаха сегашната световна финансова и икономическа Криза!
18 Май 2010 04:56
Както е казал някой си, по- добре е да мълчиш и хората да си мислят "що за човек е тоя?", отколкото да отвориш уста и да разсееш всякакви съмнения.
18 Май 2010 05:27
Параграф В изявленията по-горе няма и намек за сравнение на "лошия" с "добрите" стопанини, сложили ръка на Енергоразпределението, водата на София и телефонните услуги и от които хората са тотално разочаровани! Навсякъде по света публично-частното партньорство в комуналните услуги е довело до едно - монополни високи цени и липса на инвестиции. За последните пак трябва да се грижи "публиката"!!!!Това ли е светлото бъдеще, което ни вещаят подобни корофеи???
18 Май 2010 06:40
Депутат! Малей, отде ги е събирал ББ, та и една нормална демагогия не могат изрече...
-------------------
Блогът на Генек

18 Май 2010 08:14
На всички по-горе
Тези неща за лошия стопанин вече ги слушахме в началото на 90-те и даже рипахме по площадите "'щото не сме червени"... Това момче е наистна прозрачно отвсякъде! Та мераклиите за постоянни приходи от "въздуха" не са от вчера...
Майната им!
18 Май 2010 09:36
Хахаха погледне си народният представител ***

Редактирано от - sybil на 18/5/2010 г/ 11:01:50

18 Май 2010 09:41
Айде са някои да ми каже , че тия не са като ония. Всичко трябва да се продава важна е комисионната. Слепи ли са какво се случва с ЕРП-тата , та ще дават и топлофикация на чужденци. Това е тотален срив на държавата. Грби и бягай - ДОКОГА????
18 Май 2010 09:50
Държавата трябва да продаде своите дялове, защото и без това няма какво да прави с тях, да не говорим, че никога държавата не е била добър стопанин на каквото и да е.
Държавата може и да НЕ е била добър стопанин, но сегашните собственици Определено са лош стопанин - от гледна точка на обществения интерес
18 Май 2010 10:31
Това заклинание:"държавата е лош стопанин" си го тананикат още от времето на Костофф и покойния Албож, та затова продадоха на безценица индустрията на България, сега явно целта е да ни подготвят за продажбата на останалото...Хитро, но плитко...Нейсе.
18 Май 2010 11:06
Наслушахме се на тая простотия, че държавата била лош стопанин и за това дайте всичко да продаваме. Ама фактите показват, че когато електроразпределението беше държавно, съоръженията се поддържаха по-добре и освен това държавата си получаваше печалбата. Сега какво става- хем лошо снабдяване с електричество, хем все по-високи цени. Аз не виждам до сега едно приватизирано предприятие да е донесло нещо добро за тази страна и за хората, които са го строили.
18 Май 2010 11:14

Само у нас държавата е лош стопанин. Какво да кажем за ЧЕЗ, която стопанисва наше разпределително дружество. Печалбата отива да се плащат пенсиите в Чехия, пък ний духаме супата. Като ги говорят тия неща да не мислят, че рупаме доматите с колчетата.
18 Май 2010 11:40
не да стават техни собственици - знаете, че на стотици хиляди потребители сега им се налага наново да плащат за нови уреди заради изтичане на живота на батерията.
Заради едната батерия да се отнеме собствеността на автомобили, лаптопи, телефони!? Какви инженери обучихме, една батерия да не могат да сменят! Пък се напинят и да управляват "високоволтова" политика.
Аз смятам, че трябва да се направи отделен закон за ДКЕВР, за да може комисията пълноценно да извършва одити
И аз така смятам , че трябва да се направи отделен закон за МЕН, за да си развявам коня и пълноценно да рекетирам когото трябва.
Другото предложение е да не се променя цената по договорите до края на определен период
За срока на договора. Когато усливията по договора са променят, виновната страна плаща уговорените солидни обезщетения на другата страна. Това е закон! Не е предложение.
никога държавата не е била добър стопанин на каквото и да е
Държавата е стопанин колкото Слънцето е ядрен реактор*. Добре че ги има и двете, та да огряват идиотските мисли на правно неграмотни пишман икономисти.

*притичат ядрени реакции, но всеки мераклия - кандидат-купувач/завоевател на Слънцето, Държавата следва и би бил изпепелен яко дим.
18 Май 2010 11:46
Така и не разбрах...или съм 'ногу тъп, или нещо не е както трябва в скапаната ни Държава!
След като Държавата е лош Стопанин, ами айде тогаз да приватизираме Софийското Метро, а?
Как може такъв лош Стопанин, да управлява ефективно таквоз убаво нещо - Ъпсурт!
18 Май 2010 11:52
тоя да не се прави на много отворен
електрическите "оператори" наемат не външни, а ВЪТРЕШНИ фирми
18 Май 2010 12:50
Другото предложение е да не се променя цената по договорите до края на определен период

И в същото време говори за пазар и че нямало евтино и скъпо. А какво става ако пазара се промени - продължаваме да плащаме по цените договорени от някой лобист ли?!

И защо в това интервю няма въпрос как става така, че държавната ТЕЦ Марица 2 продава ток на цена 3 (три) пъти (!!!) по-ниска от частните ТЕЦ Марица 1 и 3??? Как така "добрите" частни стопани произвеждат на 3 пъти по-висока цена от "лошите" държавни такива???

Наглец е тоя герберски депутат Валентин Николов!

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 18/5/2010 г/ 22:38:54

18 Май 2010 12:53
Преди около месец ми хрумна следната идея:

РЕФОРМА ЧРЕЗ РОТАЦИЯ


Цели:
1. Придобиване от държавата на собствеността и управлението на едно ЕРП (не на трите).
2. Организиране на реална конкуренция между държавното ЕРП и частните такива.
3. Убеждаване на обществото в предимствата или недостатъците на едната или другата форма на собственост и управление.

Откъде пари?
Към момента държавата притежава по 1/3 (по 33%) от трите ЕРП-та. Продават се дяловете в две от ЕРП-тата (например в ЕОН и ЕВН) и се купуват 2/3 от третото ЕРП (например от ЧЕЗ, които и без това мислят да си ходят). Така държавата става 100% собственик на едното ЕРП и губи другите две напълно. При желание на ЧЕЗ, може вместо да се продават по 1/3 от ЕОН и ЕВН, тези дялове да се прехвърлят на ЧЕЗ. Така ЧЕЗ ще запази инвестициите си у нас (като собственост и обем). От тук идва и името на реформата - прави се ротация на собствениците. За да е по-привлекателно това, може предварително държавата да закупи и прибави към своите дялове важния 34-ти процент от ЕОН и ЕВН и след това ЧЕЗ ще има повече влияние разполагайки с два дяла по 34% в останалите две ЕРП-та.

Други условия:
Регулацията чрез ДКЕВР или други форми, договори, пазари и всичко останало се запазват.

Защо да правим това?
Защото след 20 години капитализъм и пазарни реформи, обществото не е убедено, че капитализма и пазара у нас работят и една голяма част от него иска връщане назад. Така, ако държавното ЕРП покаже по-лоши резултати, никой вече няма да има основания да иска подобни "комунистически глупости". Също и обратно - ако държавното ЕРП покаже по-добри резултати, никой няма да може да разпостранява безнаказано митове и мантри за ефективни частници. Всъщност, ако направим едно съвсем повърхностно сравнение на цените, по които продават частните ТЕЦ-ове Марица 1 и Марица 3, с цените на държавната Марица 2, които са съответно 130 лв. за частните срещу 40 лв. за държавния, то се оказва, че всъщност, държавния ТЕЦ е около 3 пъти(!!!) по-ефективен от частните такива. Което показва, че битката между държавното ЕРП и частните такива, никак не е предопределена.

Изключително важно:
Тъй като основните опасения относно държавната собстввеност са към злоупотреби, и предвид постигнатия (във форума) консенсус за пълна прозрачност на енергетиката, т.е. за ЕНЕРГЕТИКА ON-LINE (качена в интернет), държавното ЕРП ще бъде напълно прозрачно за всички граждани (!), до последния детайл, фактура, ведомост, лев и договор и в реално време (без забавяне на информацията). За да се запази все пак и известно ниво на тайна и конкурентоспособност, ще има единствено филтър, който ще скрива имената и данните на фирми и хора и на тяхно място ще се виждат звездички.

И нека по-добрият победи!


____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 15/6/2010 г/ 17:43:58

18 Май 2010 12:54
Преди около 160 години имало спор кое корабно задвижване е по-добро - с витло (винт) или гребно колело. Споровете били люти и разгорещени, докато един ден, през 1849 година, буквално впрегнали един срещу друг, в състезание по дърпане на въже, два еднакви като мощност и размер парахода, но единия с витло, а другия с гребно колело. Победил този с витлото и оттогава всички корабни задвижвания са витлови, а гребното колело останало само в музеите.

Снимка от ключовата "битка": Натиснете тук


____________________________
Кредитът - модерното робство
18 Май 2010 13:37
Ма прав си е човекът - след големите приватизационни далавери на предишните държавомразци за гербавите останаха само огризките, па нали и те деца имат и за унуки нещо трябва да спастрят!... Малко, ама се пак е нещо, е....по-добре е поне от "нищо, ама от сърце", нъл тъй!!!!
18 Май 2010 16:48
Някой да сведе до знанието на дебила от статията- ЧЕЗ е държавна фирма. АМАН ОТ ЕЛЕМЕНТАРНИ ЛОБИСТИ!!!
18 Май 2010 16:53
Мъка! Имаше няколко експерта във форума и всички избягаха и ни оставиха да гадаем относно делата енергийни, държавни и частни. Жалко - понаучихме нещо от тях. Но изглежда те са решили, че е по-добре вече да не споделят с нас защото първо това е безполезно и не използваме информацията по "правилния" начин и второ, така или иначе, решенията ще ги вземат "специалистите". Специалистите, от които се очаква да са компетентни и добронамерени. Такива ли са те обаче? Съдейки по досегашните резултати, по-скоро може да се заключи, че поне едното им качество липсва. Какво се получи - преди месец изпуснаха малко по-конкретна информация, разбра се, че има сериозни пропуски и сега вече политиката е коригирана, прозрачността е забравена, връща се старото положение - нас ни заливат с общи приказки, а решенията ги взимат те. В чий интерес (може би, евентуално) ще разберем след някоя и друга година. Или след някой и друг месец при поредното вдигане цената на тока. Накратко: по цената ще ги познаете.


____________________________
Кредитът - модерното робство
18 Май 2010 17:29
Туканка са, не са избягали, само се спотайват..
И най-вече тия с лозунга "Държавата е лош стопанин"!
Затуй пак искам да ги да питам:
Кога ше продадем Софийското Метро - Сега или малко по-после?
18 Май 2010 17:32
Вчера в "Челюсти" на Дарик радио се обсъждаше подобна тема. Гост бе Илия Божинов от "Българската левица" и той каза, че на летището в Прага има голям надпис: "ЧЕЗ ще плати Вашата 13 пенсия"...
---------------
Чии ли пенсии ще плащаме с продадената "Топлофикация"?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
18 Май 2010 18:24
По думите на Руслан Стефанов, от центъра, цитиран от радио Дарик, българската енергетика е силно монополизирана на всички нива.

Липсва ефективност, устойчивост и независимост в енергийния сектор у нас. Цените на енергоносителите остават високи дори в условията на криза заради монополизираните енергийни пазари.

Натиснете тук



____________________________
Кредитът - модерното робство
18 Май 2010 18:29
Трайчо Трайков казал:
С парите от „Цанков камък" българската държава можеше да купи две от трите електроразпределителни дружества

(пак там - Натиснете тук )

Което значи, че идеята за "РЕФОРМА ЧРЕЗ РОТАЦИЯ" може и да му хареса. Ще взема да му я пратя да видим дали само си приказва или...


____________________________
Кредитът - модерното робство
18 Май 2010 21:58
Тъкмо в годината, когато този нагъл сополко е бил роден, започнах трудовия си стаж в завод и със 130лв. заплата можех да си купя 13000кв/ч нощен или 6500кв/ч дневен ток от лошо стопанисваното държавно енерго. Айде да не смятам повече.
23 Май 2010 21:14
Ми то и ЕРП-тата на които продадохме имат държавни пари в капитала си..?!
...EVN Ü ber zwei Bö rsegä nge wurde die EVN 1989 und 1990 zu 49 % teilprivatisiert. Die Mehrheit von 51 % des Aktienkapitals gehö rt dem Land Niederö sterreich

http://www.evn.at/Gruppe/Geschicht e.aspx


Излезе че ЕФауЕн е с 51% участие на провинция Нидерьостерайх!?!И за ЧЕЗ е така...какво има пред вид автора на статията-че ЕРП-тата са неефективни и неконкурентни в момента?!?Щото 51% собственост на Нидерьостерайх?!Ми що от български държавни ръце ги предадоха в чужди?Нали уж целта на занятието беше да се премахне неефективността свързана с държавна собственост?Ми аз за 10 минути проверих собствеността на ЕФауЕн и ЧЕЗ, как нашите приватизатори не успяха, и пак на държавни фирми продадоха?!?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД