Представителят на "Бритиш петролиъм" Дарил Уилис дава показания за инцидента с петролната платформа пред комисия на Сената във Вашингтон, която вече разследва причините за трагедията. |
щетите от екокатастрофата за около 930 млн. долара,
което включва почистването и обезщетенията, което е нищо в сравнение с приходите й за м.г., които възлизат на $240 милиарда. Според специалисти дневно в Мексиканския залив се изливат между 1600 и 3400 тона петрол от бликащия кладенец. При количество от 37 000 тона петрол сегашното замърсяване надхвърля размерите на катастрофата с танкера "Ексон Валдес", станала край бреговете на Аляска през 1989 г. Затова американският президент Барак Обама обяви, че на първо време се замразява търсенето и експлоатирането на нови петролни полета в крайбрежните води на САЩ.
Американските власти вече започнаха да търсят виновните, при което излязоха скандални разкрития. Вътрешният министър Кен Салазар заяви, че службата по контрол на използването на минералните ресурси (ММС), която отговаря за издаването на лицензи за добив на петрол в Мексиканския залив, е допуснала множество нарушения. Салазар призна пред сенатската комисия по енергетика и природни ресурси, че в контролираната от него служба са открити факти на корупция. Освен това ММС не е отделяла достатъчно внимание за спазването на правилата за безопасност и защита на околната среда. Администрацията на президента Барак Обама вече реши, че функциите за издаването на лицензи за добив на петрол в шелфа на САЩ ще поеме друга агенция. Кен Салазар смята, че това трябва да бъде независима служба, която да има достатъчно ресурси да взима правилните решения. Бивши и сегашни сътрудници на ММС разкриха наскоро пред журналисти, че ръководството често ги е принуждавало да премълчават резултатите на изследванията, ако те показвали, че има опасност за екологията от сондажите за петрол. Впечатляващо е как са се взимали решенията за лицензите -
нерядко в леглото или на парти,
разкри наскоро "Дойче веле". Тесните връзки на службата също допринесоха за най-голямата петролодобивна катастрофа в историята на Америка. Никое друго контролно ведомство на едно американско министерство не е било така дълбоко инфилтрирано от индустрията, поредното наследство от управлението на бившия президент Джордж Буш. Неговият наследник Барак Обама призна: "От прекалено дълго време съществуват прекалено топли отношения между петролните концерни и онова американско ведомство, което им дава лицензите за сондажи". Отношенията всъщност са били толкова тесни, че някои служители на концерните и на министерството са били просто неразделни - дори в леглото, както с неприкрито злорадство констатира телевизия Си Ен Ен. "Някои от контрольорите са участвали съвсем непосредствено в коктейла от секс, дрога и рокендрол с представители на концерните, които е трябвало да контролират", отбелязва медията. Но едва сега, след станалото в Мексиканския залив, по върховете на Службата за добив на минерали започват да се търкалят глави. Един високопоставен служител, отговарящ тъкмо за лицензите в района на Мексиканския залив, побърза да оповести с имейл оставката си. Впрочем не само при Буш, а и при сегашната администрация на Обама са се раздавали най-безгрижно разрешителни за петролни сондажи. "Стигнало се е било дотам, че концерни като "Бритиш петролиъм" сами са си издавали удостоверения, че мерките за сигурност на техните платформи били в изправност", научи Си Ен Ен. По линия на раздаваните петролни лицензи американското МВР прибира всяка година по 13 милиарда долара. На фона на празните каси никой не желаел да се откаже от този паричен извор. Предписаните предпазни мерки и експертни проучвания не са се извършвали или са били просто игнорирани - какъвто е бил и случаят с Deepwater Horizon. Сега Службата за добив на минерали ще бъде разбита на три независими поделения. И най-важното: занапред онези, които проверяват мерките за сигурност, няма да се занимават с раздаването на лицензи.
Темата изплува отново в центъра на вниманието на американците и света, след като черната петролна шлака
полепна по плажовете и животните
Вече са засегнати три щата - Флорида, Луизиана и Алабама, като подобна опасност заплашва съседна Куба и други страни от Карибския регион. Властите в САЩ вече забраниха риболова в своите морски територии в региона, което на практика ще обрече на фалит хиляди рибари и ще засегне туристическия бизнес. При това БР арогантно уверяваше, че подобни произшествия са изключително малко вероятни, а ако все пак се случат, готовността за бързи спасителни мерки била факт. Сега обаче вече е ясно, че изобщо не е имало каквито и да било планове за действие в условия на катастрофи, нито пък методи за решаване на проблема, които да са вече изпробвани и които да са възможни в краткосрочен план. В САЩ в момента набира сила политическата дискусия за последиците от петролното замърсяване. Първоначално дебатът по темата бе сведен предимно към въпроса дали станалото не е нещо като нова "Катрина" за сегашния президент Барак Обама. Предшественикът му Буш навремето бе направо разпнат заради урагана "Катрина", който опустоши именно тези части в САЩ през 2005 г., и непрофесионалните действия на цялата му администрация тогава. Сега и самият президент Обама не е обаче без вина, защото неговите действия отчасти са подчинени повече на опасението да не навреди на имиджа си, отколкото на онова, което е нужно да се върши. Повече под принудата на обстоятелствата, отколкото по своя воля Обама обяви, че петролният концерн БР ще трябва да плати всички щети, които е нанесъл. Но тепърва ще се установяват истинските щети и почти със сигурност ще започне тежка юридическа битка между пострадали и концерна, която може да продължи десетилетия, както показват подобни случаи от миналото.