:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,583
Активни 485
Страници 9,486
За един ден 1,302,066

Няма да ходим на война в Корея

Режимът в Пхенян би се радвал на всяка заплаха отвън, но великите сили не са готови за още един въоръжен сблъсък
Светослав Терзиев
По всичко личи, че няма да ходим на война в Корея поне по три причини: първо, нямаме желание; второ, никой не мисли да ни въвлича; трето, война няма да има. Можем да си отдъхнем, защото напоследък все скачаме по тревога, щом някъде възникне конфликт. Не че ставаме за световен жандарм, но нашите нови съюзници с глобални интереси се радват да ги следваме. Засега обаче само видният атлантик Соломон Паси носи знамето на хипотетичен Дълъг поход до Корейския полуостров. От страниците на "24 часа" той призова НАТО да замести американските сили в Южна Корея, които са там от времето на Корейската война в началото на 50-те години.

Цяла седмица бе необходима на нашето външно министерство, за да забележи внезапно изостреното напрежение на Корейския полуостров. Притихнало като демилитаризираната зона по 38-ия паралел, то отрони първи звуци по въпроса едва на 27 май чрез своята говорителка Весела Чернева. Тя се възмути от "бруталните и безотговорни действия", довели до потъването на южнокорейския кораб "Чхонан" на 26 март 2010 г. и до гибелта на 46 души. Международна комисия съобщи на 20 май изводите си за инцидента и обвини Северна Корея, че е потопила кораба с дистанционно взривено торпедо, но



България изчака други държави да я ориентират



какво да мисли по въпроса и си запази правото за по-нататъшна медитация. "Ще продължим да се консултираме с нашите съюзници, партньори и приятели с цел изработването на обща позиция", каза говорителката Чернева на среща с журналисти.

Този ориентир ме насочи право към главния ни съюзник - Съединените щати. Те ни заведоха на война в Ирак, но могат да ни отведат и по-далеч. Държавният секретар Хилари Клинтън, която миналата седмица събра информация от първа ръка в Пекин и Сеул за напрежението в района, призова за "твърд, но премерен отговор" срещу Северна Корея. На дипломатически език това означава да не се стига до крайност, т.е. до война. При две неприключили войни в Ирак и Афганистан очевидно Вашингтон не бърза да се забърква в трета, особено при продължаващото напрежение с Иран.

За всеки случай потърсих и мнението на НАТО, защото



съюзническият дълг в алианса може да ни командирова навсякъде,



както стана в Афганистан. Щабът в Брюксел показа бърз рефлекс и още на 20 май огласи строга декларация, с която осъди КНДР. Най-съществени са последните й две изречения, в които се казва, че "Северноатлантическият съвет и по-рано строго е настоявал Северна Корея да се въздържа от действия, предизвикващи напрежение. Още веднъж НАТО призовава Пхенян да изпълни международните си задължения." Текстът създава впечатление за повторяемост на проблемите и предупрежденията. Щом "още веднъж" се реагира по същия начин като преди, значи няма да има военна намеса, защото никога не се е налагало НАТО да се забърква в конфликт толкова далеч.

Само от любопитство хвърлих око и на позицията на Европейския съюз, който не е военен блок, но все пак ни обвързва със съюзнически задължения. Откакто Лисабонският договор учреди преди половин година Европейската служба за външни действия, има смисъл да се следят нейните многобройни декларации по всякакви проблеми, защото тя е първообраз на общата европейска дипломация. Щом видя уликите срещу Северна Корея, външната министърка на ЕС Катрин Аштън осъди същия ден тази "отвратителна и дълбоко безотговорна акция" (потапянето на кораба). Въпреки че използва по-остри думи дори от говорителя на НАТО, в крайна сметка тя призова "всички засегнати страни да увеличат усилията си за траен мир и стабилност на Корейския полуостров". С други думи, ЕС даде сигнал, че въпреки тежкия инцидент трябва да се мисли за мир, а не за война.

Какво мислят обаче най-засегнатите - самите корейци? Южняците нямат



никакъв интерес от конфликт,



защото ще подплашат инвеститорите си точно насред световната икономическа криза. Затова забавиха разследването почти два месеца, макар и да знаеха, че няма кой друг освен севернокорейците да им потопи кораба в неподелената между двете държави спорна морска зона. Сеул изчака, за да не се чувства принуден да действа под напора на първия гняв на своето население. Сега желанието за мъст е поуталожено. Показател за смекчените страсти е стабилността на южнокорейската фондова борса, която не помръдна след разкритието за вината на Пхенян. Никой не се уплаши, че акциите му могат да паднат при обща дестабилизация и евентуален конфликт на полуострова.



Темата за евентуална война



бе подхваната най-шумно в Северна Корея - не защото при хроничната си мизерия би нападнала някого, а защото има да си оправя вътрешни проблеми. В първата и засега единствена комунистическа династия възловият въпрос е прехвърлянето на властта към нейното трето поколение. Боледуващият "любим ръководител" Ким Чен Ир, който наследи през 1994 г. "великия вожд" Ким Ир Сен, подготвя на свой ред наследството си, като според публикации възнамерява да остави висшия пост на най-младия си и най-неопитен син Ким Чен Ум. В държава, където народът работи по заводите във взводове и роти, а не в бригади и цехове, най-лесният начин за управление е чрез повишаване на бойната му готовност. Сплотяването на населението около лидера заради външна заплаха е начин да се отхвърлят всякакви други въпроси и съмнения. Най-добрата услуга, която "предателят Ли Мьон Бак и неговите марионетни министри" (президентът и правителството на Южна Корея - по терминологията на Пхенян) могат да направят на севернокорейския режим, е като му дават основания за разпалване на войнствена реторика.



Много важен фактор в района е Китай,



който след дезангажирането на Русия единствен продължава да поддържа жизнените функции на изтощената севернокорейска икономика. При очертаващата се нова изолация на Пхенян Китай придобива още по-голяма значимост за КНДР. Неслучайно Ким Чен Ир ходи само там на посещения в чужбина, както стана в началото на май, когато според някои съобщения е завел и сина си Ким Чен Ум, за да го представи на китайските власти като избран наследник. Пекин се придържа към принципа на "стратегическа неопределеност" по новата разпра на Корейския полуостров, а най-категоричната му реакция до момента се свежда до декларацията на неговото външно министерство от миналата сряда, че "диалогът е за предпочитане пред конфронтацията". Подобна философия развива още древният пълководец Сун Дзъ в трактата си "Изкуството на войната" от VI в. пр. н.е. В Китай външната политика е трудно променлива величина.



Призивите на Хилари Клинтън за по-твърда намеса



останаха неразбрани, защото няма как Пекин да насърчи дестабилизация на Севера, за да бъде извършено обединение под властта на Юга. Това просто би означавало да отстъпи на американците своя зона на влияние и да ги покани да разположат войски близо до границата му. Мирното обединение не е на дневен ред и още дълго няма да бъде. Не само двете корейски държави, но и заинтересованите велики сили още не са готови. Единственото сигурно нещо е, че никой не се надява да спечели нещо чрез война, която би била крайно рискована, особено при наличието на ядрено оръжие на полуострова. Капсулирането на корейския проблем в момента изглежда най-подходящото решение. Както впрочем е било вече шест десетилетия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американците в Южна Корея биха се радвали някой да подържи оръжие заедно с тях, но вече 60 години не се намират доброволци. Соломон Паси не се брои.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Южна Корея демонстрира сила на военни маневри, но няма да нападне КНДР за отмъщение.
44
3787
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
30 Май 2010 23:45
.... ах, Терзиев, Терзиев .... ти разби вярата ми в доброто ... мислех, че поне подводницата требе да командироваме в защита на демокрацията ...
31 Май 2010 00:01
Ми развалена е, бе Старши!
Пък американский балшой брат пари не даваеть.
31 Май 2010 00:07
.... давает- недавает, ама аз съм за защита на северните ценности ... дааа ...
31 Май 2010 00:32
ми, тогиз да пратят брат Саломон с Трабантот му - "Жълтото л..но". Да му сложат неколко тръби от катюши на покрива и пайдьом срещу куманизите с дръпнатите очи...
31 Май 2010 00:48
Е, щом няма - събличам червената риза. И свалям кафявите гащи ...
31 Май 2010 00:51
Статия писана без реално познаване на нещата. Американците искат да се изтеглят от Корея. Те подписаха с предишния президент на ЮК договор за преминаване на военното командване на полуострова в ръцете на ЮК военни. Досега при военни действия ЮК армията минаваше на американско подчинение. За последните 10 години броят американски военни в ЮК е намалял наполовина. Американците се изтеглят окончателно от огромната база Йонгсан в самия център на Сеул. Американците искат за запазят най-много 2-3 авиационни бази и то колкото може по-далеч на Юг с които да държат под око Китай.
Южните Корейци са в период на местни избори и има сериозна опасност партията на сегашния президент да ги загуби. Ако това стане, той щеше да загуби момента за прилагане на някои от доста глупавите си идеи, като например копаене на канал от Сеул до Пусан. Тази идея специално не е даже глупава, а направо идиотска - Корея е доста планинска и при това полуостров - между Сеул и Пусан се стига по море без проблем. Има и още няколко не по-малко кретенски забежки, за които няма подкрепа дори в собствената си партия. Та той се нуждаеше спешно и отчаяно от нещо което да отмести темата на изборите и да мобилизира дъртия консервативен електорат, който иначе знае само да се събира по градинките в Сеул, да купува Виагра и да гърби китайсите проститутки в района. Сега при наличието на такава "заплаха" надеждата е тези същите герои да се изсипят да гласуват и да спасят задника на ЮК президента.
Накратко - това е изцяло дело на ЮК тайните служби, американците го знят, китайците го знаят, .... всички го знаят.
31 Май 2010 03:58
Beijing suspects false flag attack on South Korean corvette
The Cheonan, an ASW corvette, was decked out with state-of-the-art sonar, plus it was operating in waters with extensive hydrophone sonar arrays and acoustic underwater sensors. There is no South Korean sonar or audio evidence of a torpedo, submarine or mini-sub in the area. Since there is next to no shipping in the channel, the sea was silent at the time of the sinking.
However, Baengnyeong Island hosts a joint US-South Korea military intelligence base and the US Navy SEALS operate out of the base. In addition, four U.S. Navy ships were in the area, part of the joint U.S-South Korean Exercise Foal Eagle, during the sinking of the Cheonan. An investigation of the suspect torpedo's metallic and chemical fingerprints show it to be of German manufacture. There are suspicions that the US Navy SEALS maintains a sampling of European torpedoes for sake of plausible deniability for false flag attacks. Also, Berlin does not sell torpedoes to North Korea, however, Germany does maintain a close joint submarine and submarine weapons development program with Israel.
The presence of the USNS Salvor, one of the participants in Foal Eagle, so close to Baengnyeong Island during the sinking of the South Korean corvette also raises questions.
The Salvor, a civilian Navy salvage ship, which participated in mine laying activities for the Thai Marines in the Gulf of Thailand in 2006, was present near the time of the blast with a complement of 12 deep sea divers.
Beijing, satisfied with North Korea's Kim Jong Il's claim of innocence after a hurried train trip from Pyongyang to Beijing, suspects the U.S. Navy's role in the Cheonan's sinking, with particular suspicion on the role of the Salvor. The suspicions are as follows:

1. The Salvor engaged in a seabed mine-installation operation, in other words, attaching horizontally fired anti-submarine mines on the sea floor in the channel.

2. The Salvor was doing routine inspection and maintenance on seabed mines, and put them into an electronic active mode (hair trigger release) as part of the inspection program.

3. A SEALS diver attached a magnetic mine to the Cheonan, as part of a covert program aimed at influencing public opinion in South Korea, Japan and China.

The Korean peninsula tensions have conveniently overshadowed all other agenda items on Secretary of State Hillary Clinton's visits to Beijing and Seoul...- Натиснете тук

31 Май 2010 05:28
Ако не беше третото - сами щяхме да се натиснем...
Сега остава нашите с надежда да гледат къде може да избухне конфликт, че да продадем малко наемници и посъберат похвали от Големия брат.
---------------
Блогът на Генек

31 Май 2010 05:54
.... давает- недавает, ама аз съм за защита на северните ценности ... дааа ...

Това ни е пределно ясно. Нещо ново??
31 Май 2010 06:35
SIOL EN
Е, щом няма - събличам червената риза. И свалям кафявите гащи ...

A петолъчката къде да скрием? Там където героят на Тарантино криеше часовника на дядо си...

Редактирано от - ivo kunchev на 31/5/2010 г/ 06:37:49

31 Май 2010 06:47
Пък американский балшой брат пари не даваеть.

Що пък да давает, да не би да е brother in law
31 Май 2010 07:00
По всичко личи, че няма да ходим на война в Корея поне по три причини: първо, нямаме желание; второ, никой не мисли да ни въвлича; трето, война няма да има.

Първото отпада-имаме желание, зада защитим нуждата от непосилното ненужно бреме-армията.Второто не е съществено, защото тичаме пред вятъра.Нали за ПРО не са ни канили, а дори скараните двама на върха проговориха в един глас-под чадъра сме.Третото е полувярно-Можем да успеем да принудим Севера да му станем мишена на ракетите и...Как успяваме Иран от приятел да го превърнем в основен опасен враг на държавата ни?
31 Май 2010 07:11
Първото отпада-имаме желание, зада защитим нуждата от непосилното ненужно бреме-армията

Направо развявай знаменцето с дъгата!‌ Ще помогне, ГАРАНЦИЯ
31 Май 2010 09:03
Защо ми се струва, че латентно се усеща едно неудовлетворение, стигащо до разочарование, че шоото между двете Кореи се отлага и лятото ще е скучно и неплодотворно за журналистите...
31 Май 2010 09:06
Двамата биг брадари стоят зад марионетките си и се дебнат, ама американския си има обица от Виетнам, та се зъби, но така... по холивуудски...Ха Ха.
31 Май 2010 09:31
А какво ли би станало със светлите прогнози, ако две групировки се скарат в Пьонянг, а някой изтрещял военен командир реши да отговори на "провокация" на Южна Корея. Или "корпоративната етика" вече надделява?
31 Май 2010 09:36
Пекин се придържа към принципа на "стратегическа неопределеност"



Иначе се присъединявам към конспиративната теория на emacs (че потапянето на кораба е дело на ЮК тайните служби). Само бих направил добавка, че най-вероятно им е била оказана логистична помощ от американски военни, която пък е била финансирана от американски фирми-доставчици снабдяващи военните бази най-вероятно на цени като за доставки на луната. Ако американците искат да се изтеглят, то това със сигурност ще удари по интересите на някои военни и фирмите доставчици. Ерго, те имат интерес да стопират този процес. Ако и ЮК президента е решил, че една такава акцийка би била полезна за рейтинга му, то се е получила ситуация 3 в 1, която просто е трябвало да бъде реализирана.


____________________________
Кредитът - модерното робство
31 Май 2010 09:38
П.П.
Или ако може да отправя една препоръка към Терзиев - когато се казва, че някой в СК има интерес от покачване на напрежението, то да не се забравя, че най-вероятно такива се намират и в ЮК.


____________________________
Кредитът - модерното робство
31 Май 2010 09:43
Измокрен, гладен, уморен
Без отдих би се ден и нощ,
Простора цепи разярен
Със страшният си вик "На нож"
31 Май 2010 09:47
Що пък да давает, да не би да е brother in law

Той е father in law и дава само ако иска!
31 Май 2010 09:47
Поради тези 3 причини нама да ходим и на война в Северна Каролина, Норвегия, Парагвай и т.н.
31 Май 2010 09:59
Няма да ходим на война в Корея

Eх пак не намирихме работа за самолета ни.
31 Май 2010 10:19
К'ва Корея? Северна или Южна? Who cares?
31 Май 2010 10:21
Милостива организация приема напрани дрехи , обувки , постелки и прочее - в добре опаковани . Получател: Софето , ВМА - Щаб хармейска полева болница "Червени зори" , авиоотряд "Пролетарии на Великия Другар" - землянка № 15 , вляво , че и всекиму според заглавието ...
31 Май 2010 10:34
Терзиев, ах, какъв сте ми геополитик! Забравихте да уточните какво точно се е случило на Корейския полоустров в началото на 50-те години и какво точно става сега в Северна Корея. Просто там има някакви проблеми (най-вероятно забъркани от американците), двете Кореи си живеят ОК, а пък Хилари и баронеса Аштън им разваля рахата...
31 Май 2010 10:46
Дали ще има война в Корея, ще реши САЩ, когато му дойде времето!
За сега само се създават поводи за да бъдат ползвани!
Военната машина която работи в момента в Ирак, предстой да бъде върната в САЩ!
Всеки разумен човек разбира, че за да се поддържа Военната машина на САЩ в изправност тя трябва да работи някъде ефективно!
очертават се няколко възможности за сега, между които най-вероятни са да се пусне военната машина на САЩ в Иран, или ако там не се получи по някакъв повод , то защо не да иде в Северна Корея!
Докато настъпи време за изтегляне на САЩ от Ирак, трябва да се намери нов боен театър!
България ще е от първите, която ще прати контингент! Това стана традиция!
31 Май 2010 11:32
аз също си мисля, че най-изненадани от потапянето на южнокорейския кораб "Чхонан" са БИЛИ в Пхенян
31 Май 2010 11:47
аз бих тръгнал, без да се замисля след Паси...да защитим демократичните ценности на САЩ и НАТО, или на каквото евреина каже.
31 Май 2010 12:01
А кои сме ние, че трябва да имаме някакво отношение към събитие от задника на географията спрямо нашето местоположение?! Правителството, ЧАК сега реагирало?! Най добре щеше ако въобще не реагира- какво следва от нашата оценка на събитията там?!! НИЩО! Колкото Македония ако вземе отношение по въпроса... Соломон Паси е клоун, не ме интересува... А какви ще ги вършат Сев Корея и Южна, решават други... дето си мерят ... ракетите...
31 Май 2010 12:42
А като се дигнем в напред , да не удрите в гръб Сулеймана , щото и в куп на Съд отиваме . Някой да викне , а обърне ли в подир - тогаз му фърлете , че и точно в честно ...
31 Май 2010 13:20
Руски експерти ще посетят района на потъването на южнокорейския кораб „Чхонан”
31 май 2010 | Агенция "Фокус"
Сеул. Група руски експерти, които пристигнаха днес в Южна Корея за запознаване с резултатите от разследването на обстоятелствата около потъването на южнокорейския кораб „Чхонан”, ще посетят тази седмица района на трагедията в Жълто море, предаде РИА Новости.
„Руските специалисти ще посетят щаба на втория флот на ВМС на Корея, след което ще посетят района на потъването”, съобщиха южнокорейския медии.
Корабът потъна на 26 март, при което загинаха 46 моряка. В Южна Корея бе проведено разследване с участието на западни специалист, въз основа на което бе направен извод, че корветата е била унищожена от Северна Корея. В Пхенян отричат тази информация.

31 Май 2010 13:57
Тонкински синдром...
---------------
Блогът на Генек

31 Май 2010 14:04
Няма, няма. Няма да ходим на война в Корея, щото явно ще ходим у Палестина...
31 Май 2010 14:38
тов. Маузер , Сбирам Екип Охрана Полеви Болници - 2 броя , в покрай Враждебна/Граф Игнатиево ...
31 Май 2010 15:11
тов. Бийгъл - запишете ме завеждащ политобучението на медицинските сестрички
31 Май 2010 15:14
Достъпът до тях ще е забранен и в милост дори . Рашън зраелчета - абитурентчета на две годинки ...
31 Май 2010 15:21
Призовавам редакцията за едно колажче на Соломончо в окопа, с каска и М16 (може и АК47 нема се сърдим).
Много хубо да призоваваш, нали? Много от вас ще загинат, но други ще се върнем победители.
31 Май 2010 16:58
Пасито, Гейчо, Младенов НЕ СА ходили войници. А в казармата не вземаха тежко болни /те са си здрави - без акъла, де/ и педерасти.
31 Май 2010 17:02
Как северно корейците наричат престолонаследника Ким Чен Ум?
Дядото беше любимият вожд
Сегашният диктатор е любимият ръководител.
Този сигурно е любимият шеф или любимият ум.
31 Май 2010 17:05
тов. Бийгъл - запишете ме завеждащ политобучението на медицинските сестрички

Къш! Маузер с Маузер! Де се вреш преди дяда си? Какво разбираш ти от чучхе, полит-игнорантино?
31 Май 2010 17:19
Никой нема да ходи на война, ако не каже Китай, или поне Душко. Китай и Русия вече дадоха да се разбере, че докладът на "международната комисия" издиша. Торпедото на снимките било немско, а Германия отрича някога да е продавала на Северна Корея оръжия. Ким отишъл при Мао преди неколко дни с влак и му се заклел, че нема нищо общо с тая работа. Казал му, че ако е имало основание, щел да потопи кораба и пръв да се похвали.
Смърди на нещо като иракски оемпета и нескопосани операции...
31 Май 2010 17:24
Казал му, че ако е имало основание, щел да потопи кораба и пръв да се похвали.

Ами той навремето и Осама така рече: "Много ми се иска аз да бях гръмнал кулите, ама не бях!"
Не че някой му повярва.
31 Май 2010 19:10
Да, ама го погнаха..."погнаха"...погнаха...
31 Май 2010 19:26
Абе Сократе, ти ако верваш, че тоя фуклив фантом Осама лично е гръмнал кулите, требва да основеш съвсем нова църква.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД