:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,197
Активни 540
Страници 12,100
За един ден 1,302,066
Трикове

Гаф след гаф в разследването срещу бившия министър Цонев

Стремежът за ефектни резултати все още надделява над професионализма на разследващите в емблематичното дело за подкуп
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Прокуратурата има да изяснява много детайли по разследването срещу бившия военен министър Николай Цонев, бившия главсек на финансовото министерство Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров, ако иска да спечели съдебната битка.
Арестът на бившия министър на отбраната от НДСВ Николай Цонев дойде като логично развитие на заканите на ГЕРБ да осигури наказание за всеки облажил се от предишната власт. При това години след няколко разследвания на в. "Сега", свързани с работата на Цонев. Тогава прокуратурата все не можеше да намери доказателства за повдигане на обвинение.

На Разпети петък зам. градският прокурор Роман Василев арестува бившия военен министър с думите: "Вие сте абсолютен престъпник". Начинът, по който се случи това, измести за дълго време вниманието върху Цонев, съдията Петър Сантиров и бившия главен секретар на финансовото ведомство Тенчо Попов. Тримата бяха обвинени в предлагане и даване на подкуп на следователя Петьо Петров, който разследва едно от делата срещу Цонев.

Наскоро ВСС наказа прокурор Роман Василев с порицание за начина, по който бе извършен арестът, и замаза гафа - какъвто е в правен смисъл. Съветът прие, че прокурорът категорично е нарушил етичните правила, но е бил провокиран за това от Цонев. Как - не стана ясно. Василев се извини публично за поведението си. Главният прокурор Борис Велчев го защити и заяви, че кариерата на Василев (а и на никой друг прокурор) няма да бъде провалена заради подобен случай. Така казусът с излагането на зам.-шефа на Софийската градска прокуратура приключи кротко за него. Наказанието му ще бъде в кадровото му досие една година и ще му попречи да кандидатства за постове и да получи премии.

Що се отнася до обществото - немалка част от него провижда раздаването на справедливост именно в такива ефектни сценки и не вижда никакъв проблем в поведението на прокурора. На същите позиции е и вътрешният министър Цветанов.

Роман Василев си направи отвод от корупционното дело и то бе прехвърлено на колегата му Божидар Джамбазов.

И въпреки че нещата изглеждат толкова ясни - даването на подкупа е документирано, - два месеца след ареста историята става все по-мътна.

В няколко съдебни заседания по мерките на задържаните първо съдът допусна, че има провокация към подкуп, която е незаконна според действащия НК, а и се разбра, че делото е минирано от някои подводни камъни, които могат да го компрометират.

Съдът вече пусна от ареста първия от тримата задържани. Финансистът Тенчо Попов излезе срещу 10 000 лева гаранция, защото според съдия Мария Митева е разколебано предположението, че Попов е предлагал подкуп. Разпечатките от СРС-та сочели, че Попов не е знаел и какво разследване се води срещу Цонев. Няма обяснение на този етап обаче за какво все пак е дал парите, както си е признал пред прокуратурата.



Най-сериозното съмнение за крайния успех на делото



идва от заключението на съдия Владимир Астарджиев, че има данни за провокация към подкуп от страна на следователя Петров. Това стана ясно от определението, с което Астарджиев остави преди месец съдия Сантиров в ареста. В мотивите си той посочи, че Сантиров е осъществил връзката между следователя Петров и Тенчо Попов с ясното съзнание за какво става въпрос. Не знаел обаче за каква сума са се разбрали Попов и Петров. Не му е била известна и датата на предаването на парите. Това е от особено значение за защитата на обвиняемите. Нейната основна теза е, че не са били в активна позиция при уговарянето на подкупа. Сериозен плюс за обвинението все пак е фактът, че Попов призна ролята си в корупционната афера, най-малкото защото е записан да се уговаря с Петров. Както и Сантиров. Проблемът е как ще бъде доказано участието на Цонев, който не протича в данните, събрани със специалните разузнавателни средства.

А междувременно историята стана достойна за холивудски сценарий заради един пръстов отпечатък върху плика с 20 000 евро - първата част от подкупа, който Попов предал на следователя Петров минути преди ареста си в кантора на столичния бул. "Васил Левски". От масивите на МВР излиза, че отпечатъкът е на криминално проявения Петьо Петков, роден на една дата със следователя Петров. Факт без никакво значение по същество за разследването, но удобен повод за защитата на обвиняемите да отклонят вниманието от делото. Защитата на обвиняемите твърди, че следователят Петров и криминално проявеният Петков са едно и също лице. И питат: Как човек с криминална регистрация може да стане магистрат и защо името му е променено? Да не би да има и второ ЕГН? Ако, разбира се, въпросният отпечатък наистина е на Петров, както той сам допусна, тъй като все пак е пипал плика при срещата си с Попов.

Друг основателен въпрос е - защо преди дактилоскопската експертиза на плика не са взети отпечатъци за сравнение от следователя Петров? Както и защо разследващите не изчакаха следователят да занесе на съдия Сантиров полагащата му се комисиона за уреждането на сделката, за да задържат и съдията с парите? Все неща, които биха могли да направят работата на прокуратурата много по-трудна за атака от страна на защитата. Но явно стремежът към бърз и показен удар срещу корупцията е надделял над някои правила, които изисква професионализмът.

Това личи и от факта, че редом с отпечатъка на мистериозния криминално проявен



на плика се мъдри и следа от пръста на следователя по делото



за подкуп срещу Цонев, Сантиров и Попов - Красимир Кръстев. Въпреки че дори според адвоката на Сантиров Константин Симеонов това се е получило по невнимание, съвсем не говори добре за един разследващ да си оставя отпечатъците върху веществени доказателства.

Вниманието на адвоката е насочено срещу Петьо Петров, благодарение на когото се стигна до трите ареста. Адвокат Симеонов вече заяви, че ще поиска от ВСС да провери случая с отпечатъка и да изслуша следователя. Самият Петров отрича някога да си е сменял името или да е бил регистриран за криминални прояви. Преди дни пред столичен всекидневник той разказа, че са му взимали отпечатъци заради разбита будка преди 20 години, но се оказало, че няма отношение към случая. Отпечатъци дал и през 90-те години, след като му обрали жилището. И допусна, че може да има правописна грешка при изписването на името му в полицейските регистри. Което изобщо не е изключено - много хора си патят точно заради подобни грешки.

Адвокат Симеонов пък заяви пред "Сега", че разполага с постановление за прекратяване на дело за кражба, образувано през 1990 г., по което лице с името Петьо Велков Тодоров (Петров) е бил обвиняем. Петров контрира, че става въпрос за делото, образувано заради будката, а присъствието на фамилията Тодоров също обясни с нечие недоглеждане в полицията.



От прокуратурата засега стоят встрани от размяната на реплики



С голяма неохота обявиха, че ще направят всичко възможно да не останат неизяснени въпроси, преди обвинителният акт да влезе в съда. Според прогнозите на градския обвинител Николай Кокинов това трябва да се случи до 3-4 седмици. Очевидно пак се бърза.

Дано скоростта не се окаже основен стил на работа в това досъдебно производство, за да не станем свидетели как поредното шумно анонсирано дело, натоварено с много очаквания, се срива в съда. Разбира се, такова развитие би дало нови основания на премиера Бойко Борисов и МВР шефа Цветан Цветанов да продължат темата за "октопода" в съдебната система, но надали и правителството, и полицията, и съдът, а и обществото ще имат полза от това.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Делото срещу Цонев, Попов и Сантиров става все по-мътно с течение на времето. Ако не друго, от разследването ще се запомни репликата на зам.градския прокурор Роман Василев (вляво) към бившия военен министър: Вие сте абсолютен престъпник.
23
5068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
30 Май 2010 23:16
Както се казва - "Нищо ново под Слънцето"!
(абе к'во стана с бр.Галеви?)
30 Май 2010 23:57
Най-добре да си замълчим и да видим до къде ще я оплескат калпазаните.
31 Май 2010 00:38
"Провокация към подкуп"... ако не е истина, е добре измислено.
***
"Защитата пледира "невинен", понеже следователят подмамил с измама обвиняемия да се издаде."

Редактирано от - водопроводчик на 31/5/2010 г/ 00:39:48

31 Май 2010 04:42
На защитата точно това и е работата. Проблемът не е в защитата, а в обвинението. Прокурор е сладка служба и поради това там се уреждат не най-способните юристи а най-свързаните..
31 Май 2010 05:31
Бързата работа...
Искахме по-добре, пък стана както винаги...
Огледал се Илия...
Изобщо - сбъдват се опасенията на скептиците. Недоизпипано, с рекламна цел за бърза консумация, сграда с улягащи основи, на пясък.
------------------
Блогът на Генек

31 Май 2010 06:42
Цопи/пасте на Е6 от снощи:
Арестът на бившия министър на отбраната Николай Цонев беше грешка, призна Борисов. - Натиснете тук
Има един стар махленски лаф - "Бе то и на моя мъж жена му я опаткаха по погрешка, ма по-добре да си мълча.."
31 Май 2010 06:49
Бе кво стана с Вальо Топлото?А Петков, Петров и Попов бая са объркали разследващите-бе да не са един и същ човек, наистина?

31 Май 2010 06:53
А, бе - кои беа тиа - Галеви

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
31 Май 2010 07:02
Хубава работа ама българска искам виновните да бъдат наказани да бъдат уволнени, разжалвани, осъдени ефективно и да бъдат вкарани в затвора !

Редактирано от - AzUrAL на 31/5/2010 г/ 07:05:19

31 Май 2010 07:12
Абе вие не забелязвате ли една, меко казано, "странност" в поведението на Цв.Цв. - неуморно търчи нагоре-надоле подир баш-престъпленията, денонощно громи бандитизма и корупцията, постоянно е на челно място по медиите, гони най-висок рейтинг...
Само де му липсва чернио шлифер на ББ.
31 Май 2010 10:02
Гаф след гаф в разследването срещу бившия министър Цонев

Никакви гафове няма, има планирани фишеци, фойерверки, акции и фокусирани свети лица на морни гонители на октоподи, медузи и други плазмодии. Или герберяките бият комунисти, така де комунез на комунеза око вади!

31 Май 2010 10:02
Гаф след гаф

Туй стига.Не уточнявайте къде и за какво, че да пестим място. То е ясно.
31 Май 2010 10:07
Гаф след гаф
И зад всеки гаф се чува нежно шумолене на $$$$$$$$$$$$$$$$$
31 Май 2010 10:26
Нямало да му плащат премии на прокурора Василев за една година. Смях и сълзи.
31 Май 2010 11:22
"Провокация към подкуп" изобщо не е измислено от някого , а си е посочено в Закона и се наказва с лишаване от свобода до три години.

Именно!
Само че има един малък "нюанс":
- подполковник О.Р. Цонев, след като е знаел че са са му биле толко "слаби кравите" - що се е "цанил" за Министер, а? Ако си беше натискал задника в "Агенцията...", сега нямаше да е в кауша, и най-много щяха му връчат "Предизвестие за уволнение".
И айде.
Пуста й лакомия..
31 Май 2010 11:28
Депесарската креатура Ромавн Василев умишлено изигра сценката, за да съдейства максимално на Цонев. Цонев е от НДСВ, а ДПС им е стратегически съюзник. Мизерия!
31 Май 2010 13:20
То самия Роман Василев е абсолютен гаф за системата.
31 Май 2010 13:50
Защо полицаите по такива снимки винаги изглеждат толкова зле?
31 Май 2010 14:36
изглеждат
?!?!?!
31 Май 2010 14:48
Кой знае тия над него колко са платили за да не им изпее именцата. А Цонев е бушон който е от много отдавна за затвора. Нямате представа за какви суми става дума и за какви намесени личности от българската политическа локва... Ум ще ви зайде Ако имаменекорумпирани служби само от следенето на този случай ще осветят огромно пространство от връзката, едър бизнес - политик - организирана престъпност...
А както се развиват нещата отиват на оправдание - е това ако сме народ ще излезем с колците пред тази корумпиран а пасмина
31 Май 2010 15:30
Все неща, които биха могли да направят работата на прокуратурата много по-трудна за атака от страна на защитата.

ама чакайте сега бе! Кой ви каза че проКУРРатурата го иска точно това бре?
31 Май 2010 20:54
Съдът: Цонев не е предлагал подкуп
28.05.2010 , Владимира Георгиева, в. „Труд”

Бившият министър на отбраната Николай Цонев не е предложил рушвета заради който беше арестуван. Това показват материалите, събрани със СРС, обяви съдия Мария Митева в Софийския апелативен съд. Тя решаваше вчера за свободата на ексглавния секретар на финансовото министерство Тенчо Попов, който беше прибран под стража по същото дело.

Попов и Цонев бяха задържани на 1 април заедно със съдията от Софийски градски съд Петър Сантиров. До арестите се стигна, след като следователят от НСлС Петьо Велков Петров съобщи на началника си Бойко Найденов, че тримата са извършили корупционно престъпление, като са му предложили 60 000 евро подкуп. Срещу тия пари той трябвало да потули разследване срещу бившия министър.

Обвинителите са категорични: връзката между четиримата в далаверата била доказана. Попов бил познат на Цонев още докато бил министър в кабинета “Станишев”. Финансистът е и съпруг на сестрата на Сантиров. Съдията от своя страна познавал следователя Петров още откакто работели в Софийска районна прокуратура.

Вчера обаче апелативните съдии освободиха първия от триото обвиняеми. Тенчо Попов вече е на свобода срещу гаранция от 10 000 лв.

„Обоснованото предположение за предлагане на даване на подкуп от Попов е разколебано”, каза съдия Мария Митева.

По-рано прокурори съобщиха анонимно, че именно финансистът е дал рушвета. Той самият го бил признал, каза обвинител, но настоя името му да не бъде споменавано.

Според съдиите обаче от събраните разпечатки от телефонни разговори със СРС-та ставало ясно, че Попов не бил в течение с воденото дело срещу Цонев. Това личало от телефонен разговор между Попов и Петров, в който бившият главсек го попитал: „Цонев знае ли за воденото срещу него производство?” Магистратите приеха и, че няма данни Цонев да е търсил Петров. Попов пък в обясненията си заявил, че бил притискан от следователя да даде рушвета. Получил ултиматум, че до 10 часа на 1 април трябва да получи половината от парите. По веригата Попов съобщил за исканата сума. А в заветния ден на вратата в дома му позвънил „непознат” и му връчил плика с 20 000 евро. Непознатият не проронил и дума на финансиста. Сам обаче Попов се досетил за какво са предназначени парите. Малко по-късно той бе задържан в кантора на съпругата си, минути след като връчил плика на следователя Петров.

Още на 15 май, когато градските съдии пуснаха Попов под гаранция (която вчера апелативните магистрати потвърдиха), защитникът му Константин Симеонов обяви, че върху въпросния плик имало два различни пръстови отпечатъка. Единият бил на основния следовател по делото Красимир Кръстев, на който Петров предал плика. А другият бил неизвестен. Върху хартията следи от Попов нямало. Експерти открили, че в регистрите на НИКК вторият пръстов отпечатък фигурирал. Бил на лице с имената Петьо Велков Петков, а не Петров. ЕГН-то на Петков изумително приличало на гражданския номер на Петров. Различавали се само последните три цифри. „Очевидно е, че се касае за едно лице. Въпросът е защо високо ценен кадър като г-н Петров е сменял имена и ЕГН-та”, запита адвокат Симеонов и добави, че е сезирал ВСС за случая. „Нека се провери дали е морално магистрат да има няколко самоличности. И какво го е накарало да се сдобие с тях”, заяви Симеонов. Апелативните съдии вчера също потвърдиха, че има данни за противоречива самоличност на основния свидетел. Те били въпрос по същество. В кулоарите на Съдебната палата вчера защитникът обаче хвърли и нова бомба. Оказало се, че следователят познат като Петров се срещал в съдебни книжа и с трето име – Петьо Велков Тодоров (Петров). Така бил записан на прокурорско постановление за прекратяване на дело срещу него от 1990 г. Бил обвинен за взломна кражба в съучастие с други двама. „Две инстанции са осъдили лицето Петьо в скоби Петров! Въпреки неговите самопризнания, прокуратурата твърде странно решава да прекрати производството спрямо него – подчерта защитникът. – Интересно, че регистрацията на Петров, Петков или Тодоров в НИКК, е свързана именно с това дело.” Според Симеонов „интересен” за житието на следователя бил и друг документ. Той представи на репортерите приемо-предавателен протокол от бившия тъст на Петров – Кирил Филипов, който върнал на ВКП цяла папка с дело от Второ ТО на ССлС, за което като прокурор Петров отговарял. Според документа Филипов открил със съпругата си делото в жилището им на столичния бул. „Н. Вапцаров”, където Петров живеел по време на брака с дъщеря им Сийка. Ставало въпрос за дело от 1999 г. за обсебване срещу Ивайло Диманов. „Извършвахме почистване и ремонт след напускането на Петров... и установихме наличието на различни документи – пише в протокола. – ...правени са опити от различни лица неофициално да го получат, поради което още повече се притеснихме.” „Въпросът е какво търси делото в оригинал в дома на Петров”, недоумява адвокат Симеонов.
31 Май 2010 21:13
Оше по-интересно ше стане, когато започнат да издават оправдателни присъди.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД