:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,167
Активни 487
Страници 21,070
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Как Селинджър и Янко ме уредиха с нова работа

Напуснах онзи вестник (по правилата не правим реклама дори на мъртви вестници) не защото не издържах истериите на шефа му. Дребосък с прякор на домашен любимец (по същата причина не споменаваме имена и прякори), той съвсем се беше възнесъл в небосвода на реалния социализъм. Беше съветник на Живков, периодически заплашван с отстраняване. Чудехме се защо ще го отстраняват, такъв лоялен и усърден, а после се разбра - заради стари вицове. Имали претенции към репертоара му. Но го държаха - ако вицовете му не бяха смешни, той самият беше. И ги веселеше.

Не можеше да ме понася, ако трябва да бъда точен. Мразеше ме от сърце. И омразата му беше законна. Пишех "частни случаи" - ако някой ги помни, знае за какво става дума. Имало е "ниша" тогава в обществото, имаше и "табу"-та: да не се рови и разследва, да не се тревожи гражданството и т.н.



Та тези изнервящи съчинения

вдигаха тиража на вестника,



пощата се задръстваше от писма, самият той получаваше комплименти, които посрещаше с ръмжене. Беше видял пред павилиона на "Славейков" как софиянци си купуват "неговия" седмичник, измъкват страницата с "частния случай", а тялото хвърлят в кошчето. (Знам точно и кой подлец му го беше показал.) За какво да му се сърдя - не бих го преглътнал и аз. Та ясно защо човечецът на всяка крачка съскаше и заплашваше, че ще ме уволни. Всъщност му трябвах. Пък и не се чувствах неуютно там - темите ме поглъщаха, а и не бях против да го разстройвам.

По-млад съм бил и не особено разумен, та ходех по ръба на търпението му. Или подсъзнателно съм разбирал, че докато му работя, ще съм в безопасност. Защото поради непрекъснатите му избухвания срещу ми също тъй непрекъснато получавах предложения за работа. Но повечето ме искаха заедно с "частния случай", а аз вече знаех, че приключвам с него. Поредицата вървеше четвърта година, усещах, че нещата се рутинират, самото изстрадване се превръщаше в навик, автоматизираше се и разбирах, че това ще съсипе тези текстове, ако не го прекратя. Тогава се появи Владо Голев...

В ранния следобед Владо обикновено се разхождаше по улица "Ангел Кънчев", но не в частта й откъм Съюза на писателите, а в обратната - от "Солунска" към "Патриарха". Посмукваше лулата и спираше да размени някоя приказка с преминаващи литератори. Дружелюбен, уверен, многозначително духовит, със свободни движения на плувец, главният редактор на дебелото списание "Септември" като да поддържаше някаква подвижна "приемна"... Навремето беше редактирал първата ми книга със стихотворения и като се засичахме на "Ангел Кънчев", разменяхме мисли за живота. Та там, след като внимателно ме препита за плановете ми, той ми предложи нова работа.



Никога не бях се надявал, че ще попадна в литературно издание



Бях се примирил, че ще бъхтам груба журналистика цял живот, но пък какво, беше ми професия. А и ми допадаше това - стихотворенията да ми бъдат едно по-независимо занимание, нещо като волна програма за душата. Но предложението беше вече в ход и само след няколко дена, когато моят сприхав номенклатурец извъртя поредното си представление, разбрах, че съм се достатъчно отегчил. Тръшнах вратата... Ясно чух как челюстите му изклопаха напразно след мен.

Бях на прага да се полаская от интереса на "Септември". Нормално бе да реша, че са ме харесали като поет и ме искат в отбора си. Имал съм всички основания за подобна заблуда. Но твърде скоро разбрах, че дължа поканата на... Янко Станоев.

Янко бе дал за печат легендарния си и до днес разказ "Очите й зелени, баща й полковник". Заглавието бе реплика на прочутото заглавие на Селинджър, но разказът не беше. В разказа обаче нашият литературен чаровник бе дал на измислените си герои имена и фамилии на действителни мъже и жени от реалния живот. И след отпечатването му списанието бе обсадено от нервирани хора, жадуващи опровержение и отмъщение. Съпрузи с прекрасен брак били изобразени като разведени, други били заплетени в злепоставящи връзки и постъпки, трети просто не се харесваха в адашите си от разказа. Редакцията се бе видяла в чудо - по принцип литературните списания не боравеха с герои и обстоятелства от действителността,



живееха в безопасния свят на художествената измислица,



която ставаше опасна, само ако някой доносник съзреше в нея клевета срещу партията и развитото социалистическо общество. Но чак такива опасни измислици по онова време никой не пробутваше. А сега изведнъж им се бяха стоварили неудобствата на живия живот на живите хора, при това също тъй живо и увлекателно пресъздадени, но с малката, нехайна диверсия в имената. В това свежо, артистично разказче Янко бе маскирал скрита пружина, която задвижи непредвидени събития - някои от тях в собствения ми живот.

Защото, опарени от този допир до реалността, олимпийците от списанието просто бяха решили да вземат мерки - един врял и кипял в конфликтните текстове публицист, бдителен и патил, щеше да се справи с проблема. "Ти, каза ми тогава Владо Голев, имаш апаратура за тези неща". Глей ти, пък аз какво се бях размечтал...

Един от редакторите на прозата ми предаде телефонния указател - единствен редакционен екземпляр. За всеки случай проверявали героите на текстовете, които давали за печат - дали няма някакво съвпадение с имена на живи хора. Други достъпни "масиви" за сверка по онова време нямаше. Аз обаче знаех нещо, което тия класици не знаеха: в едно издание, ако има да става гаф, каквото и да правиш - той става. Захвърлих указателя и не си мръднах пръста. Нищо никога не се случи. Може би просто защото друг Янко Станоев няма. Но така или иначе, завоят на съдбата ми се бе състоял...

Та, ако днес чуя някой да твърди, че литературата управлява самия живот, веднага ще го подкрепя. Половин заглавие от Селинджър, още половин от Янко Станоев - и ето го повратът. След време разбрах от какво точно съм се откопчил тогава. Изнесъл съм се, оказва се, в последния момент. Но това е много-много по-различна тема. Идва й редът обаче, няма да ви се размине...
46
5392
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
03 Юни 2010 23:24
"Антени" с гл.редактор Весо Кучето ли?
А вестникът за онова време беше супер в сравнение с останалите.
03 Юни 2010 23:33
Вярно е, че "Частен случай" допринесе много за тиража на вестника, но да не си кривим душата - имаше и доста други материали по теми, които тогава бяха табу. Ще припомня историята за измамницата, която се представяше за бъдеща снаха на Станко Тодоров и успя да излъже един провициален директор на банка да й обменя контрабандни злоти в размери , многократно надвишващи допустимото, като му обещаваше, че ще го уреди на работа във Варшава. Влязла със същата версия при Начо Папазов, който тогава беше председател на Държавния комитет за наука и технически прогрес и той и режда следване в Полския киноинститут в класа на Анджей Вайда. Естествено, там се проваля и започва далаверата със злотите, които после във Варшава се обменят в долари и с тях поляците си купуваха паспорти, за да могат да напуснат Полша. Това беше в края на 70-те, когато назряваха събитията в корабостроителницата в Гднаск, появата на Солидарност и Лхе Валенса.
Ама авторът би трябвало да знае повече по темата.
03 Юни 2010 23:49
Много си беше хубав вестникът.И имаше много хубава кръстословица.Сега в четвъртък излиза Галерия, в сряда-Шоу, в петък-Уикенд.Пълни са с частни случаи.
04 Юни 2010 00:47
04 Юни 2010 00:54
Та за какво беше статията?
04 Юни 2010 01:48
Drug
"Та за какво беше статията?"
Автобиографична статия с продължение. Дълга като "Листопад"
04 Юни 2010 05:13
Ще да съм пропуснал продълженията в миналите броеве. Нещо обаче нямам чувството пропускът ми да е критичен.
04 Юни 2010 06:31
Drug, Не си пропуснал нищо, братчед, продълженията следват - авторът го обеща.
04 Юни 2010 06:43
От "Частен случай" до ровене в телфонният указател - наистина голямо преобръщане ще да е било. Историята тепърва предстои... Не бързайте да поставите Калин в собствените си клишета! Брех, че бързи аналитици...
04 Юни 2010 07:01
Тъгувайте в почивен ден, отрицателните явления при социализма, каменни трохи (трохи от каменния век)... авторът си направи тогава име. Също и с естрадни песни доста - Налей ми вино в чаша дългостенна - пардон, тънкостенна, но беше пародирана в Стършел - и пусни сръбска музика да ревна... Будилник, реактивен дим, таксита... За къде ли толкова е пътувал поетът с реактивни самолети?
04 Юни 2010 07:08
Че, то по това време само правителственият беше реактивен.Другото си беше АН-чета...
04 Юни 2010 07:11
Налей ми вино в чаша дългостенна - пардон, тънкостенна, но беше пародирана в Стършел - и пусни сръбска музика да ревна...

Няма такава пародия в Стършел.Чичо Фичо , признай си!
04 Юни 2010 07:19
"Антени" беше интересен вестник. Да, частните случаи привличаха вниманието, но имаше и други примамващи материали и теми.
Иначе - за "случаите" - ясно, .
За началниците.
Сега ми разправиха една история, с нов уж тип началник, в блога е най-отгоре.
----------------------
Блогът на Генек

04 Юни 2010 07:30
Тръпка, както се казва, най-доброто предстои.
Не джафкайте подир майстора, толкова рядко се среща автентично четиво за нещата "отвътре".Не, че не сме ги преживявали в различна степен на собствен гръб, но друго си е майстора да го облече в думи.
olo,
пък ако им кажеш "агент" - се обиждат на кръв.

Нормално, защото лумпените натикаха в един трап и мръсниците -доносници мотивирани от собственото си скудоумие и хора работили за народа си. Не казвам за държавата и управляващите- те са временни. Вторите. Държавата /нашичката/ - не съм съвсем сигурен.
04 Юни 2010 08:26
Разказ, дето като му стигнем дъното, не се питаме "как се казваше заглавието".

04 Юни 2010 09:10
А, Кунчев, в грешка си... То верно дето при комунизъма жените бяха общи (щото ние бяхме млади...), ама си имаше реактивни аероплани...
04 Юни 2010 09:34
Донков, днеска почерпил челен опит от Димитри, с подтекстове, многопластово, само дето не е написал, кво ли пък му е казал Селинджър...Лека незлоблива шега авторе...
04 Юни 2010 09:41
Мъъълии кат гледам какво си спомняме:
То верно дето при комунизъма жените бяха общи (щото ние бяхме млади...)
- мое да направим един кръжец на строителите на соцкапитализма (това е съкратено название от сало-циализъм и капитализъм, а не постигнатата реалност в настоящия момент).
04 Юни 2010 09:48
Апропо, спомням си тази постановка "Очите ми зелени устата ми хубава", мисля в Сълза и смях, и с първото "разсъбличане" на сцената, но по комбинезон, а той беше бежов "триумф", Сава Хашъмов млад сваляч...ех соцпорно...Ха ха.
04 Юни 2010 10:54
Генек, поучителна история!
Само едно уточнение за финала ти - може орлите да летят гордо и самотно, но пък дивите гъски достигат височини, за които орлите и не мечтаят!
04 Юни 2010 11:03
И на мен ми заприлича на положителното от Димитри.
За чичи Фичи- бил е в Централна Америка, в Никарагуа. Натиснете тук

Любовта ни посочва с тревожни очи.
Любовта ни избира. Любовта ни закриля.
И добавя в прегръдката нервно усилие -
сякаш края така ще отдалечи.

Любовта в непресметнати думи гърми.
За душите ни смешно и мъдро се грижи.
Заковава ни кратко в живота подвижен
и помага да бъдем в тълпата сами.

Любовта под огромен часовник върви.
Боязливо разтяга на ласките срока.
Някой ден остарява - както всичко наоколо.
И тогава извръщаме хладно глави.

А когато избяга в случайно такси,
разпилейте писмата, изнесете портретите.
Оставете във стаите една роза да свети.

Любовта ще се върне - да я угаси...
04 Юни 2010 11:12
Ми да, за Антени и за Поглед се редяхме пред РЕПовете, е, чак на опашки не е било, но бързо свършваха.
Ей, много мемоарна хвалба с тези бивши величия пада напоследък.
Че и аз да се похваля тогаз.
Весо Кучето веднъж ме вози с колата си от Банкя до София - door to door. Ама не че нещо таквоз, просто ми помогна човека да не мъкна по рейсовете големия си куфар от Дома на журналистите до нас. Не ме познаваше лично и тогава, а и сега още повече - вече няма как.
С Янко Станоев само веднъж съм била на маса в голяма компания. И той не ме познава.
Няма да пиша разказ за тези моменти в моя живот, не че не мога да го оформя по надлежащия начин ...
П П. Ох, да, забравих. И Селинджър не ме познава. Ама съм го чела.

Редактирано от - Геновева на 04/6/2010 г/ 11:13:53

04 Юни 2010 11:18
Съгласни, несъгласни така си беше прав е човека. Сега "частни случаи" по вестниците дал господ, но като няма ЦК никои не го е еня.
04 Юни 2010 11:21
Апропо, спомням си тази постановка "Очите ми зелени устата ми хубава", мисля в Сълза и смях, и с първото "разсъбличане" на сцената, но по комбинезон, а той беше бежов "триумф".Сава Хашъмов млад сваляч...ех соцпорно...

Точно така, Милчо, и аз си я спомням тая постановка. Май беше на Павел Павлов, ако не се лъжа. И комбинезона си спомням - е, марката нещо ми се губи, ама цветът определено беше "смутено целомъдрие". А бе жив соц-стриптийз, откъдето и да го погледнеш.
04 Юни 2010 11:29
То и групов секс по руски се правеше по следния начин: затваряха се група руснаци в подходящо помещение, гасяха лампата и почваха в суматохата да си разменят значки.
А тоалетната хартия беше с букви и носеше патетични заглавия, като "Работническо дело" и "Отечетсвен фронт". На вносната пък пишеше "Правда" и "Литературная газета".
А бе незабравими времена, ше знайш...
04 Юни 2010 12:13
Даскале, има един друг виц ли, истинска случка ли, по повод на значката като висша форма на любов и доверие. Разказвали са ми го като преживяно от българин, но твърде вицово звучи.
След разменени доказателства за любов (не е важен точният им израз) благодарна рускиня, прощавайки се с нашия човек, му казва: Закрой глаза. Нашичкият затваря очи и чака поне целувка, но след като не я получава и отваря очи, вижда, че на ревера му е закачена значка с Ленин.
Ако не е вярно, приятно звучи, а и до известна степен - правдоподобно.
04 Юни 2010 13:15
Половин заглавие от Селинджър, още половин от Янко Станоев - и ето го повратът.

Случваха се такива парадокси и поврати по времето на социализма, и то често се случваха. Самата система ги предполагаше и пораждаше.
Аз тук преди време пуснах един истински случай, разказан от Михаил Веллер, за появата на 12-томното издание на Жул Верн на руски. Та и там една случайна среща на Ворошилов с шеф на голямо московско издателство, една случайно изтърсена от шефа невинна лъжа, един смачкан и наплашен литератор, и в резултат - най-голямото и най-пълно издание на Жул Верн в света, каквото няма дори на френски.
Чудесно, великолепно описание на действащите при социализма скрити механизми и пружинки в света на литературата и издателската дейност има в повестта "Шапка" от В. Войнович.
04 Юни 2010 13:41
Ето я "Шапка"-та на Войнович (за тия, които още не са имали удоволствието да я прочетат) - потресаваща повест:
Натиснете тук


Редактирано от - Даскал Цеко на 04/6/2010 г/ 14:45:20

04 Юни 2010 14:36
Ха-ха, мерси за "Шапка"-та! (Кот домашний средней пушистости)
Между другото, Войнович разказва, че заради този разказ впоследствие му подаряват много шапки. И той се ядосвал, задето не бил написал "Шуба"
04 Юни 2010 14:41
Янко Станоев е един от малкото неноменклатурни белетристи които и по онова време а и сега си заслужава да се чете .без него едва ли би имало "пера" от постсоца като Светлио Витков или Калин Руменов примерно - автори които пишат увлекателно и интересно за подобни като Янко Станоевите аутсаидери но в друго време , други измерения и други медии.и аз като голям фен на бай Янко съм чел и новелата "Очите й зелени, баща й полковник" а и по дългият и вариянт-"Двойникът" както и другият бестселър "Неандерталецо мой" , и даже историите и да се повтарят са доста забавни и приятни за четене -отново и отново .добре че отвреме навреме някой се сети да напомни за тях.
04 Юни 2010 14:42
И той се ядосвал, задето не бил написал "Шуба"

Не се е ядосвал, а е замислял към шапката да си набави и една шуба.
04 Юни 2010 15:42
Как Селинджър и Янко ме уредиха с нова работа
---
След време разбрах от какво точно съм се откопчил тогава. Изнесъл съм се, оказва се, в последния момент. Но това е много-много по-различна тема. Идва й редът обаче, няма да ви се размине...

----
То и аз навремето се видях в чудо и ми се наложи да се откопча и да се изнеса от БГ в последния момент, след като ми стана ясно какво ме чака. Та така се уредих с нова работа в чужбина. Но това, дето вика Калин, е много-много по-различна тема.
04 Юни 2010 16:03
Че, то по това време само правителственият беше реактивен.Другото си беше АН-чета...
Кунчев ти живял ли си по време на соца. Да си чувал за Ту-134 и Ту-154, защото аз не само съм чувал ами и много съм пътувал с тях.
04 Юни 2010 16:05
след като ми стана ясно какво ме чака

Брей! Затвор? Тъща?
04 Юни 2010 16:28
Къде е поезията?
04 Юни 2010 16:38
И началник-капут, ди Хексе, и началник-капут за капак. Та много ми се събра на куп, и по едно време си рекох "БАСТА! БАНА ГЕЧМЕЗ!", както са казвали карбонарите на Гарибалди!
04 Юни 2010 17:57
Ега ти дискретността...от сорта на: Аз съм роден в един град, който е столица на страната и се намира в полите на Витоша, ама от дискретност няма да му казвам името, защото не е, някак си, скоромно да се фукам че съм роден там.
04 Юни 2010 18:32
.
04 Юни 2010 21:01
Ама не че нещо таквоз, просто ми помогна човека...
С Янко Станоев само веднъж съм била на маса в голяма компания...
Няма да пиша разказ за тези моменти в моя живот, не че не мога да го оформя по надлежащия начин ...

А, не така, Геновева, не така - чакаме продължението...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
04 Юни 2010 22:22
о верно дето при комунизъма жените бяха общи (щото ние бяхме млади...

Всичко беше общо, даже "коняка" Сл. Бряг - по бутилчица на двама...
04 Юни 2010 22:25
И той се ядосвал, задето не бил написал "Шуба"

Е, за връхни дрехи(шинели и т.н.) вече е писано.И то доста добре...
04 Юни 2010 23:01
Е, за връхни дрехи(шинели и т.н.) вече е писано.И то доста добре...

Което съвсем не значи, че темата е изчерпана и повече няма какво да се пише. Връхни дрехи - бол. За всеки добър писател има по една.
А "Шапка" е соц-вариантът на "Шинел". И то доста добър...
05 Юни 2010 19:51
Иво,
Имаше - запомнил съм я:

Налей ми вино с чаша дългостенна
и пусни сръбска музика да ревна.
Любима, ти навярно имаш право -
да пия повече не заслужавам.

Имаше и реактивни - ние от Варна до София отивахме за 35 мин с Ту-154. Имаше десетина полета на ден, по 13 лв, след 1979 - по 23 лв. Спален вагон беше 18 лв, втора класа влак - 12.30. Летяха и Ту-134 (45 мин), и разбира се Ил-18 (1 час), Ан-24 и Як-40 (1 час 15 мин), според късмета ти.

Предполагам поетът е ходил с Ту на четения из страната. Тогава летяха и до Видин, Горна, Русе, Търговище, Добрич и Силистра. Хващал е таксита (и сутрин, уи вечер - когато радиото плаче във полунощното такси), ползвал е будилник и е имал самочувствието на преупяващ и зает мъж. Чувал си е постояно стиховете по радиото и ТВ, виждал си е кориците по витрините.

Будилник, рективен дим, таксита,
Напусто времето скъпим...
06 Юни 2010 07:18
Фичо
06 Юни 2010 09:34
Аз пък си спомням как БАЛКАН‌ летеше до Ню Йорк. Два пъти самия аз летях през 1993. Бяха калимера с Еър Лингъс на края на терминала на JFK. Та незнам ТУ-154 ли беше или ИЛ-76, но си вършеше работата отлично. И стюардесите бяха млади и хубави и самолета на не повече от 5 години (това за сравнение с Боингите с които летя след 1993 и стюардесите-пенционерки) и папкането беше на корем, за пиенето да не говорим, някои си пушеха до Амреричка, след това се налагаше да гасят сигарото...

Ама има ли нещо хубаво, Ганю да не затрие?
***
Па за автора не сме казале нищо лошаво. Рядко го чета, щото ми се видя по едно време доста плачевен. Има други статийки дето му свалям шапка. Тая обаче нещо ъ-ъ. Може би щото като чуя за родни дисиденти и се хващам за...
***
Ай, со здравье!
06 Юни 2010 20:44
Днеска дочетох мемоарите на Батето, ама скечове, ама дъбокомислие, геополитика, желюдисиденщина, соцплейбойлък, а за Весо- Кучето макар и покойник нищо не е спестил бре аверчета..., апропо тогива Антени, Поглед, че и Стършел бяха изпущане на парата..., Нейсе, но ако не сте я чели препоръчвам я на нИкоите писачи тука, особено на г-на Петър Петров/ич/ и ловната дружинка писачи тука и за Пиер Увалиевич, и за Джери Маркович, Любо Левчевич, Иван Костович, та татарчевичи, неодепутатичи, така ги е изтипосал, демократичите че няма накъде повече...Ха ха.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД