Управляващите в Унгария избраха еретичен за всеки политически елит начин за справяне с кризата. Не с вдигане на данъците и намаляване на заплати, а с орязване на броя на депутатите, министрите и общинарите. Това стана след съкрушителната победа на дясната партия Унгарски граждански алианс (ФИДЕС) на парламентарните избори миналия месец. Оглавявана от обаятелния 46-годишен Виктор Орбан, партията спечели 262 места в 386-местния парламент. Това прави две трети мнозинство, което всъщност позволява на ФИДЕС да променя конституцията, местната власт и избирателния закон.
Виктор Орбан вече обяви в парламента, че алиансът ще внесе проектозакон за намаляване на депутатите до 213 души. Висшият законодателен орган на една 10-милионна страна като Унгария трябва да е около 200 души. В последния момент партията е решила да добави 13 души, които ще бъдат представители на малцинствата. Съкратеният парламент ще стане факт през 2014 г. или на следващите парламентарни избори.
Следваща стъпка на ФИДЕС ще е значително съкращаване на местното управление, приблизително наполовина. "Унгария има 3000 избирателни района, което означава повече кметове, общински съветници и прочее. Искаме да докажем на обществото, че след годините на пагубно пилеене политиците започват твърдите мерки със себе си", поясни наскоро пред журналисти един от изявените дейци на партията Йожеф Сайер. За разлика от парламента, съкратената местна власт ще стане факт още този октомври, когато ще се проведат поредните местни избори. Очаква се и те да бъдат спечелени от алианса.
Междувременно премиерът Виктор Орбан вече обяви в парламента, че съкращава министрите от 14 на 8, кабинетът полага клетва в края на месеца. Според Сайер това "може би е
най-малочисленото правителство в Европа".
Предварителните сметки от съкращаването на политическия елит и бюрокрацията показват, че страната ще икономиса 2.8 млрд. евро следващите четири години. По принцип орязването на излишните разходи е верую на всяка десницата, но "фискалният аскетизъм" на ФИДЕС е необичаен дори за дясното политическо пространство. В следвоенната история на Европа като че няма друг подобен случай.
Сравненията с Гърция стават неизбежни. Алиансът затяга колана, без Унгария да е в катастрофалното положение на южната ни съседка. Ако Гърция има почти 14% бюджетен дефицит от брутния вътрешен продукт (БВП), в Унгария той е почти образцовите 3.3% - при това, за разлика от съседката ни, Унгария не е в еврозоната, която е заковала летвата на дефицита до 3% от БВП. Ако държавният дълг на Гърция е 121% от БВП, в Унгария той е 78%, като по този показател летвата на еврозоната е 60%. Двете страни са почти от една категория като население (10.7 млн. в Гърция и 9.9 млн. в Унгария), но политическият елит в Гърция отхвърли предложението на премиера Георгиос Папандреу да се намали с една трета парламентът - от 300 на 200 души.
По същество правоимащите в Гърция "се скатаха" да поемат целия полагаем им се товар на несгодите по изплащането на отпуснатия на страната заем от 110 млрд. евро. В този смисъл моралният, а и политическият рейтинг на маджарите е доста по-висок от този на претендиращите за изключителност наследници на елините.
Паразитно спрямо Унгария стои и политическият елит на страната ни, въпреки някои мерки за съкращаване на разходите в изпълнителната власт. 7.5-милионна България има 240 народни представители - идеите за намаляването им се възприемат като екзотика. Прилагателното "народни" предизвиква смях, само че през сълзи. Тази бройка е прахосване на пари, които може да са животоспасяващи за други категории български граждани. Елитът ни няма "моралния отскок" на ФИДЕС и е ялов да започне твърдите мерки със себе си. Но за паразитизма му сме виновни и ние, гражданите.
ФИДЕС има амбицията да създаде условия за средносрочен икономически растеж. За целта правителството й ще привлича чуждестранни инвестиции. Ще задейства обаче и мерки в подкрепа на местните предприемачи и фермери - затова ще преговаря с Еврокомисията, за да продължи забраната върху продажбата на земя. Виктор Орбан планира да се създадат условия и за разкриване на 1 млн. работни места следващите 10 години.
Типично за десницата ФИДЕС ще намали данъците. Като класическа християндемократическа партия тя е поставила семейството сред приоритетите си. През следващите четири години
унгарските семейства ще се радват на сериозно данъчно ухажване
от страна на властта. От 2011 г. се въвежда семейно подоходно облагане, чиято цел е да се стимулира раждаемостта. Най-облагодетелствани от новата данъчна система ще бъдат семействата с три деца, но се предвиждат данъчни облекчения и за семействата с едно дете. Бизнес експертите на партията са изчислили, че намаляването на данъците ще струва на хазната между 5.5 и 8.2 млрд. евро. За баланс обаче ФИДЕС ще остави високата ставката на ДДС - 25%.
За да осигури необходимия растеж и да изпълни предизборната си програма, ФИДЕС ще предоговаря с МВФ и ЕС бюджетния дефицит - за тази година тя ще иска 5.6% дефицит от БВП при планиран от 3.8%. Виктор Орбан смята, че това не значи повече разходи, а по-голямо пространство за маневри, за да се извършват наложителните структурни реформи, да се консолидират разходите и да се преустрои здравеопазването. Премиерът е убеден, че тази мярка ще се отплати в средносрочен план.
През 2006 г. бюджетният дефицит се разду до стряскащите 9% и тогава управляващите социалисти трябваше да прибягнат до сурови мерки, за да го свият. Впоследствие страната изпадна в невъзможност да изплаща краткосрочния си дълг и трябваше да вземе заем в размер на $20 млрд. от международните финансови институции. Впрочем Унгария бе първата страна от ЕС, която се обърна към МВФ за справяне с настоящата криза. Спадът на икономиката през 2009 г. достигна 6.7%. Безработицата пък излетя до 11.4% - рекорд от 1994 г. насам.
След сегашния вот социалистите се сринаха до жалките 59 места, 47 мандата има крайнодясната партия "Йобик", а зелените са с 16 места. По същество ФИДЕС е без противник в парламента. Въпреки това алиансът едва ли разчита на комфортно управление. Инвеститорите искат да видят ясен план как той ще намали данъците и ще държи бюджетния дефицит в договорените граници. Това е ключово условие, за да разчита страната на всеки следващ транш. Немалко финансови експерти предвиждат, че ако ФИДЕС използва силния си политически мандат, за да запази фискалната дисциплина, и ако успее да проведе обещаните реформи, икономическият растеж на Унгария догодина може да достигне 3-4%. Според анализаторите МВФ би приел новото стенбай споразумение, ако види, че се извършват структурни реформи.
---------------------
КАРЕ
Унгарци с паспорт и без право на глас
Унгарският парламент прие закон, който значително улеснява получаването на гражданство на над 3.5 млн. етнически унгарци, които живеят в Централна и Източна Европа. Новият закон, който трябва да влезе в сила от януари 2011 г., позволява на етническите унгарци да кандидатстват за гражданство, без да е необходимо да са живели за определен период от време в Унгария. Важно условие е да имат унгарски корени и да говорят унгарски. Законодателството обаче не им предоставя автоматично права за гласуване.
Действията на Будапеща разлютиха Братислава, а словашкият министър-председател Роберт Фицо дори определи действията на Унгария като "заплаха за сигурността". Острата реакция на Словакия никак не е изненадваща, тъй като етническите унгарци в страната представляват 10% от 5.4 млн. население. "Ако гражданин на Словашката република подаде документи за получаване на гражданство на друга държава, той ще загуби словашкото си гражданство в момента, когато получи гражданството на друга държава", предупреди Фицо. И парламентът за отрицателно време прие такъв закон.
Ескалиращото напрежение между двете съседни държави тлее от доста време. През есента на м.г. Словакия предизвика гнева на Унгария, след като прие закон, който забранява използването на унгарски език на обществени места и предвижда налагането на глоби до 5000 евро за нарушители. Той влезе в сила от 1 януари 2010 г.