:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,966
Активни 780
Страници 21,869
За един ден 1,302,066
ЧЕЛЕН ОПИТ

Битката с кризата може да почне и със съкращаване на депутати и министри

В Унгария затягат коланите със свиване на парите за политическия елит и увеличаване на преференциите за бизнес и граждани
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Привърженици на ФИДЕС ликуват в Будапеща след убедителната изборна победа на партията. На плаката със знака на победата V пише "Промяна". Призивът най-точно изразява настроенията сред унгарските гласоподаватели.
Управляващите в Унгария избраха еретичен за всеки политически елит начин за справяне с кризата. Не с вдигане на данъците и намаляване на заплати, а с орязване на броя на депутатите, министрите и общинарите. Това стана след съкрушителната победа на дясната партия Унгарски граждански алианс (ФИДЕС) на парламентарните избори миналия месец. Оглавявана от обаятелния 46-годишен Виктор Орбан, партията спечели 262 места в 386-местния парламент. Това прави две трети мнозинство, което всъщност позволява на ФИДЕС да променя конституцията, местната власт и избирателния закон.

Виктор Орбан вече обяви в парламента, че алиансът ще внесе проектозакон за намаляване на депутатите до 213 души. Висшият законодателен орган на една 10-милионна страна като Унгария трябва да е около 200 души. В последния момент партията е решила да добави 13 души, които ще бъдат представители на малцинствата. Съкратеният парламент ще стане факт през 2014 г. или на следващите парламентарни избори.

Следваща стъпка на ФИДЕС ще е значително съкращаване на местното управление, приблизително наполовина. "Унгария има 3000 избирателни района, което означава повече кметове, общински съветници и прочее. Искаме да докажем на обществото, че след годините на пагубно пилеене политиците започват твърдите мерки със себе си", поясни наскоро пред журналисти един от изявените дейци на партията Йожеф Сайер. За разлика от парламента, съкратената местна власт ще стане факт още този октомври, когато ще се проведат поредните местни избори. Очаква се и те да бъдат спечелени от алианса.

Междувременно премиерът Виктор Орбан вече обяви в парламента, че съкращава министрите от 14 на 8, кабинетът полага клетва в края на месеца. Според Сайер това "може би е



най-малочисленото правителство в Европа".



Предварителните сметки от съкращаването на политическия елит и бюрокрацията показват, че страната ще икономиса 2.8 млрд. евро следващите четири години. По принцип орязването на излишните разходи е верую на всяка десницата, но "фискалният аскетизъм" на ФИДЕС е необичаен дори за дясното политическо пространство. В следвоенната история на Европа като че няма друг подобен случай.

Сравненията с Гърция стават неизбежни. Алиансът затяга колана, без Унгария да е в катастрофалното положение на южната ни съседка. Ако Гърция има почти 14% бюджетен дефицит от брутния вътрешен продукт (БВП), в Унгария той е почти образцовите 3.3% - при това, за разлика от съседката ни, Унгария не е в еврозоната, която е заковала летвата на дефицита до 3% от БВП. Ако държавният дълг на Гърция е 121% от БВП, в Унгария той е 78%, като по този показател летвата на еврозоната е 60%. Двете страни са почти от една категория като население (10.7 млн. в Гърция и 9.9 млн. в Унгария), но политическият елит в Гърция отхвърли предложението на премиера Георгиос Папандреу да се намали с една трета парламентът - от 300 на 200 души.

По същество правоимащите в Гърция "се скатаха" да поемат целия полагаем им се товар на несгодите по изплащането на отпуснатия на страната заем от 110 млрд. евро. В този смисъл моралният, а и политическият рейтинг на маджарите е доста по-висок от този на претендиращите за изключителност наследници на елините.

Паразитно спрямо Унгария стои и политическият елит на страната ни, въпреки някои мерки за съкращаване на разходите в изпълнителната власт. 7.5-милионна България има 240 народни представители - идеите за намаляването им се възприемат като екзотика. Прилагателното "народни" предизвиква смях, само че през сълзи. Тази бройка е прахосване на пари, които може да са животоспасяващи за други категории български граждани. Елитът ни няма "моралния отскок" на ФИДЕС и е ялов да започне твърдите мерки със себе си. Но за паразитизма му сме виновни и ние, гражданите.

ФИДЕС има амбицията да създаде условия за средносрочен икономически растеж. За целта правителството й ще привлича чуждестранни инвестиции. Ще задейства обаче и мерки в подкрепа на местните предприемачи и фермери - затова ще преговаря с Еврокомисията, за да продължи забраната върху продажбата на земя. Виктор Орбан планира да се създадат условия и за разкриване на 1 млн. работни места следващите 10 години.

Типично за десницата ФИДЕС ще намали данъците. Като класическа християндемократическа партия тя е поставила семейството сред приоритетите си. През следващите четири години



унгарските семейства ще се радват на сериозно данъчно ухажване



от страна на властта. От 2011 г. се въвежда семейно подоходно облагане, чиято цел е да се стимулира раждаемостта. Най-облагодетелствани от новата данъчна система ще бъдат семействата с три деца, но се предвиждат данъчни облекчения и за семействата с едно дете. Бизнес експертите на партията са изчислили, че намаляването на данъците ще струва на хазната между 5.5 и 8.2 млрд. евро. За баланс обаче ФИДЕС ще остави високата ставката на ДДС - 25%.

За да осигури необходимия растеж и да изпълни предизборната си програма, ФИДЕС ще предоговаря с МВФ и ЕС бюджетния дефицит - за тази година тя ще иска 5.6% дефицит от БВП при планиран от 3.8%. Виктор Орбан смята, че това не значи повече разходи, а по-голямо пространство за маневри, за да се извършват наложителните структурни реформи, да се консолидират разходите и да се преустрои здравеопазването. Премиерът е убеден, че тази мярка ще се отплати в средносрочен план.

През 2006 г. бюджетният дефицит се разду до стряскащите 9% и тогава управляващите социалисти трябваше да прибягнат до сурови мерки, за да го свият. Впоследствие страната изпадна в невъзможност да изплаща краткосрочния си дълг и трябваше да вземе заем в размер на $20 млрд. от международните финансови институции. Впрочем Унгария бе първата страна от ЕС, която се обърна към МВФ за справяне с настоящата криза. Спадът на икономиката през 2009 г. достигна 6.7%. Безработицата пък излетя до 11.4% - рекорд от 1994 г. насам.

След сегашния вот социалистите се сринаха до жалките 59 места, 47 мандата има крайнодясната партия "Йобик", а зелените са с 16 места. По същество ФИДЕС е без противник в парламента. Въпреки това алиансът едва ли разчита на комфортно управление. Инвеститорите искат да видят ясен план как той ще намали данъците и ще държи бюджетния дефицит в договорените граници. Това е ключово условие, за да разчита страната на всеки следващ транш. Немалко финансови експерти предвиждат, че ако ФИДЕС използва силния си политически мандат, за да запази фискалната дисциплина, и ако успее да проведе обещаните реформи, икономическият растеж на Унгария догодина може да достигне 3-4%. Според анализаторите МВФ би приел новото стенбай споразумение, ако види, че се извършват структурни реформи.





---------------------

КАРЕ

Унгарци с паспорт и без право на глас

Унгарският парламент прие закон, който значително улеснява получаването на гражданство на над 3.5 млн. етнически унгарци, които живеят в Централна и Източна Европа. Новият закон, който трябва да влезе в сила от януари 2011 г., позволява на етническите унгарци да кандидатстват за гражданство, без да е необходимо да са живели за определен период от време в Унгария. Важно условие е да имат унгарски корени и да говорят унгарски. Законодателството обаче не им предоставя автоматично права за гласуване.

Действията на Будапеща разлютиха Братислава, а словашкият министър-председател Роберт Фицо дори определи действията на Унгария като "заплаха за сигурността". Острата реакция на Словакия никак не е изненадваща, тъй като етническите унгарци в страната представляват 10% от 5.4 млн. население. "Ако гражданин на Словашката република подаде документи за получаване на гражданство на друга държава, той ще загуби словашкото си гражданство в момента, когато получи гражданството на друга държава", предупреди Фицо. И парламентът за отрицателно време прие такъв закон.

Ескалиращото напрежение между двете съседни държави тлее от доста време. През есента на м.г. Словакия предизвика гнева на Унгария, след като прие закон, който забранява използването на унгарски език на обществени места и предвижда налагането на глоби до 5000 евро за нарушители. Той влезе в сила от 1 януари 2010 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Виктор Орбан спечели още по-голяма популярност с намерението си да затегне колана на елита и да улесни живота на гражданите в кризата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Следващият унгарски парламент ще бъде с двойно по-малко депутати. Нещо немислимо за елита на България и Гърция.
29
3552
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
04 Юни 2010 00:22
Към втората снимка и нейното послание: "Елит на България и ..." - айде бе, и такова жювотно има по наш`те ширини и дължини?!" Посланието от статията - не за "българския политически елит"! - т.е. "За всички, които ще кажат: `Това не се отнася до мен!`" Ех, мечтиииии...!

04 Юни 2010 02:14
"Битката с кризата може да почне и със съкращаване на депутати и министри."
-
За започването - тя отдавна се води.
Така че става въпрос не за започване, а за неизбежно продължение.
И не само там нещата са в повече: време е да се пресметнат нуждите от депутати,
от области, от общински персонал, от общински съветници, от съкметстващи мафиоти, съмафиоти...
Пропорционално на тяхното намаляване и престъпността (неразкритата) ще спадне.

Редактирано от - Езоп на 04/6/2010 г/ 02:16:39

04 Юни 2010 03:14
Ключово за оправянето на страната е не намаляването на броя на депутатите, а провеждането на избори в различните райони по различно време. Това ще държи политиците в постоянно напрежение. Така който откъдето си е избран там ще си отговаря пред избирателите на следващите избори.

Тогава няма да има по четири години мизерии и своеволия от дедовци, пожарникари и тригъзи коалиции. Ще си треперят за местенцата, ще си регулират политиката, а и тези в регионите с приближаващите избори, където има опасност да не ги преизберат, ще са по-гласовити и няма да допускат феодалния вождизъм обхващащ партиите.
04 Юни 2010 06:15
Fanta
04 Юни 2010 07:14
Съкращаване - като начало с по една глава.
А сериозно.
Фантата е прав.
Другият вариант - сесии. Само сесии, не целогодишно кесене и уреждане на лични интереси.
-----------------------
Блогът на Генек

04 Юни 2010 07:45
Fantata
04 Юни 2010 08:19
Фантата е прав.
Другият вариант - сесии. Само сесии, не целогодишно кесене и уреждане на лични интереси.

Съгласен!
С добавка - без заплати, а само "сесийни", тъй като през останалото време ще работят основната си работа.
На заплата в Парламента - само експертите подготващи текстовете за гласуване.
04 Юни 2010 08:20
И един по различен модел на представителство-Членовете на изборните органи се запазват при 100% участие в изборите на регистрираните избиратели.Ако са участвали 40% в изборите за народни представители, то за избрани ЦИК обявява 40% от 240, т.е. депутатите са 96...
04 Юни 2010 08:59
Ех, мечти...
04 Юни 2010 09:11
Абе то като погледнеш стенограмите повечето закони са приети с по 90-110 гласа, така че там някъде трябва да са. Като сме почнали с предложенията си мисля дали не трябва да го върнат онзи закон от татово време, по който можеше всеки район да си отзове депутата, естествено след събиране на определено число подписи.
04 Юни 2010 09:12
Фанта ,
как ти дойде на акъла това? Значи винаги ще сме в избори и ако нес ГЕРБ са повече в парламента утре пък ще са други, в други ден - ДПС например. И правителството ще го сменяме като следствие. Голям т?шак ще стане. Ама пример ще дадем на света.
Трябва да събудим и Мишката Бакунин.
04 Юни 2010 09:26
Обаче живота е по-динамичен, защото от тази сутрин-Унгария ПОЕ НЕМИНУЕМО ПЪТЯ НА ГЪРЦИЯ
Икономиката на Унгария е в по-тежко положение, отколкото предполагаше новото правителство, съставено от ФИДЕС, и страната има много малки шансове да избегне съдбата на Гърция, заяви заместник-председателят на партията Лайош Коша, цитиран от румънската агенция Медиафакс.

При това положение правителството ще бъде принудено да подготви програма за мерки в краткосрочен план - до две години, заяви още Коша.
а що се отнася до България Натиснете тук
04 Юни 2010 11:29
Проблемът със запазването на правителството при промяна на съотношението в парламента се решава с т.нар. президентска република. Като в САЩ. Там правителството се назначава от (пряко) избрания президент. Така се постига и независимост на изпълнителната от законодателната власт - нещо, което липсва в държавите с парламентарно управление. В САЩ изборите за законодателни органи са както казва Фантата, но не чак толкова често все пак - през 2 години се сменя половината състав на конгреса и сената.


____________________________
Кредитът - модерното робство
04 Юни 2010 12:01
Каква е тази прекалено дълга манджа с грозде, дето трябва да мине за статия ?
04 Юни 2010 12:11
Елементарна бе Брайти - относно мерака за "промяна на статуквото" в Хунгарито..
Де тука изобщо не й се види Началото...напреки предизборните обещания на некои, хм, кандидат-дупетати.
04 Юни 2010 12:31
Че е елементарна, като теза - свивайте разходи - елементарна е, чак до погрешност, но структурно е такава еклектика. Може би, защото се опитва да ни пробута тезата на фондациите "ОО" и "ИПИ", по модела по който се опитват да ни пробутват и магнитните наколенки на доктор Ливайн - с многословие и повторение до втръсване.
04 Юни 2010 16:24
Хахахах, бай Драгане, не съм толкова умен, че да го измисля. Просто гледам онези отвъд океана как го практикуват.
04 Юни 2010 16:35
Нв е задължително да е президентска република. Достатъчно е правителството да се избира с обикновено, но да се сваля с друго мнозинство - дали 2/3 + 1 или 0.75 + 1 е въпрос на решвние... Предполагам квалифицирано ще е разумно. И ако управляващите за толкова тъпи, че да допуснат да им дръпнат килимчето, нека продължават по старому и да дадат инициативата с 2/3 +1 на опозицията.
04 Юни 2010 18:56
"Ако гражданин на Словашката република подаде документи за получаване на гражданство на друга държава, той ще загуби словашкото си гражданство в момента, когато получи гражданството на друга държава", предупреди Фицо. И парламентът за отрицателно време прие такъв закон.

Това не е вярно. Горкия журналист, изгубил се е в превода.
Става дума за предложение на правителството, т.е. за "жестикулиране". Като променят Конституцията, тогава пак ще говорим.
http://spectator.sme.sk/articles/view/390 16/10/slovak_cabinet_approves_legislation _in_response_to_hungarys_citizenship_act. html
04 Юни 2010 20:22
Изпитвам голямо неудобство, може да се каже и срам, че двамина мои бивши колеги бяха депутати. Ако зависеше от мен-151 депутата, като всеки се кандидатира само в района на местоживеене и/или месторождение. Децентрализация със съкратена наполовина местна администрация. Единствено това е изходът.
***********************************
Никаква субсидия за партиите. Никакви детски добавки. Един родител ако не е в състояние да отгледа децата си е безотговорен и няма защо другите да се товарят с неговата безотговорност.

Редактирано от - dabedabe на 04/6/2010 г/ 21:04:00

04 Юни 2010 22:30
SINDBAD , ...
Човек само да изрече , "Реформацията е МРЕЖОВ процес", а хората одма сещат "прехода" , сиреч , по всяко време , че и със застъпване - да не спират да крадват . И всякак му се отщява да е мислил , мрежовият процес на РЕФОРМИРАНЕ , на общия им живот ...
04 Юни 2010 23:49
Опази Боже, страната ни от софийските ченгели!
05 Юни 2010 18:18
ние от кога говорим тука, че 240 дебелогъзи хрантутника ни идват много...
05 Юни 2010 19:12
Ще си позволя да поспоря с Фантата.

Според мене проблемът не е в изкривеното представителство на суверенната воля, а в ниската политическа култура на суверена. Всички мерки за засилване ролята на суверена - предсрочно отзоваване на депутати, скъсяване на мандата им до две години, други форми на суверенен натиск като различни по време избори в районите, както и референдумите, няма да доведат до нищо добро, обратното.

Трябва да се намали народната демокрация и да се засили властта на експертите, които веднъж избрани - както сто пъти сък писал вече, с позитивна кампания, без приказки за корупцията на управляващите, а с ТВ дебати по конкретни въпроси, програма за упраление и доказване, че те са хората, които могат да я осъществят - да са сравнително свободни от пряк суверенен и рейтингов контрол поне за 4 години, както е във Франция. Там има на практика изборна монархия за седем години и в това време почти пълна независимост на монарха от рейтинги и народни маси.

Съкращаването броя на депутатите няма да доведе до големи икономии, но няма и да попречи на нещо важно. Та спокойно може да са 180, 120 или даже 80. Забраната на негативните кампании ще доведе до рязко повишаване качеството и гласовитостта им, като в Израел. Сега и магаре да е, избира се, само да е против тригъзата, и после не си отваря устата 4 години. Персони като Б. Борисов, Ц. Цветанов, Ц. Цачева, И. Фидосова, Лъчо Мозъка и др. никога вече няма да имат шанс. Трябва ни да дълга позитивна кампания като президентската в САЩ, в която всички хора с пулс да видят по няколко пъти кандидатите по ТВ на живо да се потят, да отговарят на рационални въпроси на журналисти и граждани, да спорят с конкурентите си, да "пърформват" под натиск, да импровизират, да доказват, че знаят абв-то на управлението, да участват в ситуативни игри - какво ще правите, ако... - и най-важното - да кажат как конкретно да се решат конкретни проблеми и защо те са хората, които могат да го направят.
05 Юни 2010 19:18
Българите, като много други народи в Европа, да не говорим за Третия свят, имат нужда от просветено, доброжелателно пастирско управление. Иначе са като деца, пуснати в учителската стая, като мишки, танцуващи на масата през почивния ден на котката. Въпросът е как да се осигури правилната ориентация на пастирското управление. Но с паричния борд, в ЕС и НАТО отговорът вече е намерен.
05 Юни 2010 19:25
Моля колегите да не мислят, че съм нещо монархист иил тоталитарист, не съм. У нас роялисткият монархизън, доколкото имаше такъв - Хр. Куртев и БЦАК - беше ликвидиран от Симеон. В момента кефещите се от "здравата ръка" на Боко Гибона и Цвънчо Вифа са по душа монархисти, каквито са и кефещите се от Тато или тайно от бащицата Коба. Мнозинството от българите разбират нуждата от пастирско управление точно като руските мужики - " да, скотъй мъй, Сталина на нас нету".

Но работата етам как да избегнем заплахата от гибони, мадридски дебили комарджии и татовци на трона - и отговорът е: позитивна кампания (и гибонът, и царят дойдоха след негативни кампании, фокусиращи на корупцията - циганин да доди, само тригъзата/Костов да си ходи). Забрана със закон на негативните канпании, ЕС и НАТО, орграничаване колкото може на народната демокрация плюс горещите молитви на просветените, и - хъбакалъм, да живей България.
05 Юни 2010 19:27
Народното управление, особено прякото, у нас е сигурната рецепта нищо никога да не се свърши и всичко винаги да се удави в дребни зависти, междуособни боричкания - както Иван Хаджийски класически го е описал, поради липсата на простор за ескпанзия.
05 Юни 2010 19:35
Децентрализация - добре, но само за някои райони. Например подкрепям автономен български еврорайон с център Варна, обхващащ Черноморието и част от източна България - на друго място съм предложил границите. Този район да има пряко избран управител (жупан?) и областен съвет и да си говори директно с Брюксел и с чужди държави без участието на Банкя. Това би имало мощен положителен ефект за района и за цяла България. На каква децентрализация за умиращите области и общини?
05 Юни 2010 20:42
Давам си сметка, че децентрализацията за някои райони е нож с две остриета. За тези райони може временно да се намери компромисен вариант. Но ако продължаваме с тази централизация, София ще удуши България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД