В София опашките за документи са денонощни. Хората са принудени да излизат в отпуск, за да висят пред РПУ-ата. |
След многото скандали, дълги опашки, чакане с по 20 дни и дори взимане на отпуск за подмяна на личните документи в София паспортните служби започнаха да работят в събота и неделя. Дори до края на юни заявления ще се приемат вече всяка събота при пълно работно време.
МВР се опитва да въведе частичен ред в огромната каша с промяната на документите, за да смекчи ропота на гражданите. Но е очевидно, че засега не успява. През първите почивни два дни успяха да пробият едва 2500 души. А до края на годината трябва да подменят документите си поне 2 милиона. Като това е най-малкото, защото много от хората сменят и лични карти, и паспорти, и шофьорски книжки или само някои от тях. Но също трябва да се редят на опашки. Обявено бе, че към 30 май са издадени 407 237 български лични документа. От самата дирекция "Български документи за самоличност" отчетоха, че рязко се повишава вече броят на гражданите, желаещи да подменят документите си.
С тези темпове няма никакъв шанс за подмяна и на половината документи. Веднъж с изменение в закона бе решено всички лични карти и шофьорски книжки с изтекъл срок да са валидни още 6 месеца. Очевидно е, че ако всичко продължава с тези темпове, със сигурност ще се наложи и ново удължаване.
Но тук възниква проблем за онези, които искат да пътуват зад граница. В чужбина изтеклите лични карти, паспорти и книжки са невалидни. А на все повече хора им се налага да пътуват.
Така държавата
е на път да превърне своите граждани в крепостни,
които не могат да прекрачат границата. Има вариант и за експресна поръчка - в централата на бул. "Мария Луиза", където единствено е позволена тази услуга. Но удоволствието е петкратно по-скъпо. Паспортът излиза 200 лв. Като се сложи и странната банкова такса от 20 лв., става 220 лв. Ако пък се иска и лична карта, тук се добавят пет пъти по 18 лв - 90 лв, плюс банкова такса от 10 лв. и ето още 100 лв. Дотук 320 лв. За шофьорски книжки няма експресна поръчка.
Надяваме се, че целта на МВР не е да увеличи експресните заявки, за да съберат още повече милиони левове от гражданите.
Дори и да се отчете, че сегашните управляващи нямат вина за този процес, не може да се отрече, че трудно го овладяват. Дори и съботно-неделният опит показа, че с тези бавни темпове няма никакви шансове нито да се сменят документите, нито поне малко да се облекчат хората. Какво значи за един ден в едно РПУ да минат само 100 души?
На места хората се записват в някакви тетрадки и горе-долу се спазва редът. Поне не висят пред РПУ-ата, а знаят кога да се явят да си получат документите.
МВР твърди, че гафът със софтуера на "Сименс" роди опашките. От скоро време като виновници са включени и подизпълнителите, които не доставяли редовно бланки.
Чат пат и хората са виновни, че се редят по опашки, че са нервни за това и че едва ли не се пречкат пред РПУ-тата.
МВР успокоява, че вече нещата се нормализират и се печатат все повече документи за самоличност. Но защо това не се забелязва пред РПУ-тата? Процедурата е бавна и тежка - правят снимка на човека, попълва се заявлението, полага се отпечатък заради биометрията в паспортите. Каквото и да се прави, по този начин процедурата няма как да стане по-кратка.
Просто е необходим изцяло нов подход
По време на голямата подмяна на документите за самоличност от края на 1999 г. и началото на 2000 г. служители на МВР ходеха по ведомства, училища, малки населени места, събираха заявления, отхвърляха бройки и работа. Тогава имаше и нещо като препоръчителни графици, някаква предварителна подготовка. Защо не се опита сега този вариант? Да се направят мобилни точки с камери, устройства за отпечатъци, бази и да се ходи по ведомства.
Обявено бе, че има възможност за мобилни екипи, но за трудно подвижни хора. Видя се, че и при голямо натоварване като в столичното Шесто РПУ се даде допълнителна станция. Значи може. Освен това трябва да се накарат изпълнителите на договора да плащат за хаоса, щом са виновни за това, че не може по-бързо да се вадят документи.
МВР събира достатъчно много пари от смяната на паспортите и дори само може да назначи още хора или да отдели по-голям ресурс. Един път на години се прави това упражнение. И ако вътрешното министерство не иска да бъде запомнено като ведомството, което е изтормозило най-много хора срещу най-много пари, още има време да предприеме по-крути мерки. Ако трябва да се работи денонощно,
да се направят графици по ЕГН-та или по имена като избирателните списъци
Освен това трябва да се намери начин за поне по-простичко събиране на парите за документите за самоличност. Нелепо е за това да се чака също толкова, колкото и за документи за самоличност, да се попълват някакви бланки, с много усложнения.
През юли ще стане страшно. Ще се върнат много гурбетчии и ще искат да си подменят документите, но и служителите на МВР ще започнат да излизат в отпуск.
Затова трябва да се форсира операция "Паспорти". В крайна сметка вътрешното министерство трябва да е наясно, че смяната на документите за самоличност е ключов тест за качеството на обслужването на гражданите. Защото доверието пада рязко, когато се чувстваш унизен, притеснен и отчаян точно тогава, когато трябва да получиш документ, че си гражданин на държавата България. И си буквално безсилен да работиш, почиваш или се лекуваш в чужбина, защото държавата те спъва.