След като не успя да накара членовете на Висшия съдебен съвет доброволно да преминат проверката на ДАНС за допуск до класифицирана информация, изпълнителната власт записва изискването в закона.
"В тримесечен срок от встъпването им в длъжност членовете на ВСС предприемат необходимите действия за получаване на достъп до класифицирана информация", гласи една от промените в Закона за съдебната власт, представени от Министерството на правосъдието вчера. Който не получи допуск, не участва в заседанията, когато се обсъждат класифицирани документи.
В проекта обаче няма изрична разпоредба дали този текст ще се отнася и за сега действащия ВСС. Така както е разписана нормата излиза, че тя ще важи за следващия съвет, а мандатът на този изтича в края на 2012 г. Нищо не пречи проверката на настоящия съвет да бъде регламентирана при приемането на проекта от парламента. Не е ясно и дали въвеждането на новото изискване няма да стане формален повод за предсрочното разпускане на сегашния кадрови орган.
Позицията на ВСС е, че членовете му имат по право регламентиран достъп до класифицирана информация при изпълнение на съдебните си задължения, без да се проучват за надеждност. За първи път дума за проверка за допуск отвори главният прокурор Борис Велчев, когато предостави в съвета секретните материали от операция "Октопод", но те останаха заключени в деловодството. Според ВСС идеята да бъде подложен на проверка за надеждност от органите на изпълнителната власт застрашава принципа на разделение на властите.
В промените в закона се предвижда и влизането в съдебната система, и кариерното израстване да бъдат обвързани и с преценката на нравствените качества. Това ще се прави от антикорупционната комисия на съвета във взаимодействие с Върховната касационна прокуратура и с етични комисии, които ще бъдат създадени във всеки орган на съдебната власт. Те ще събират и предоставят информация за поведението, което кандидатите за магистрати имат в обществото. Комисиите ще са от по трима магистрати, ще се избират от общото събрание на съответния съд или прокуратура с явно гласуване с 3-годишен мандат.
Въвежда се и явно гласуване при избора на административни ръководители. Предлага се и заместниците им да нямат мандат, както е сега, а да могат да се назначават и освобождават по всяко време.
Допълват се и условията за несъвместимост за магистрати. И те вече няма да могат да участват в състава на избирателни комисии.
БЕЗ ДУМА
В проекта за промени в ЗСВ няма и дума за специализираните съдилища, които бяха лансирани първо от МВР. Очаква се зад тази промяна в съдебния закон формално да застанат депутати от ГЕРБ. За новите съдебни структури ще трябват промени и в НПК. Засега обаче написан проект не е представен.