:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,883
Активни 659
Страници 26,786
За един ден 1,302,066

Започна антикризисното орязване на социални придобивки

Промените в болничните и отпуските безпроблемно се промушиха на първо четене в НС
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Шефът на НОИ Христина Митрева призна, че решението за орязване на болничните било трудно, тъй като има и коректни осигурители. Но го мотивира с онези 30%, които злоупотребяват с фалшиви болнични. "Сега" многократно показа с данни, че измамите са при дългосрочните отпуски по болест.
В парламента започна гласуването на първите антикризисни мерки на кабинета, свързани с орязването на социални придобивки. Въвежда се нов режим за изплащане на болничните, който ще ощети работещите. Двойно се съкращава срокът за плащане на обезщетения за временна нетрудоспособност след прекратяване на осигуряването.

С промени в кодекса за социално осигуряване от 1 юли до края на годината работодателят ще поеме изплащането на първите три болнични дни, като ще плаща 70% от средно дневното брутно възнаграждение на болния. От четвъртия ден нататък НОИ ще плаща по 80%. Очаква се от тази мярка да бъдат спестени около 50 млн. лв. Досега работодателят плащаше 100% от средното дневно брутно възнаграждение първия ден, а от втория нататък се включваше НОИ с 80% от средния осигурителен доход.

Депутатите гласуваха и една положителна промяна - да отпадне таванът от 240 лв. за обезщетенията при безработица и те да съставляват 60% от осигурителния доход. Така таванът на обезщетението скача на 1200 лв. Реверансът е към съкратените квалифицирани кадри, които са се осигурявали върху целия си доход. Очакваният общ финансов ефект от промените е в размер на 148.5 млн. лв.

От 75 на 30 дни се намалява периодът за изплащане на обезщетения за временна неработоспособност след прекратяване на осигуряването, приеха още депутатите. С промените в кодекса се отлага за 1 януари 2012 г. увеличението на вдовишките добавки и тези за пенсионерите над 75 г. Според предизборните обещания на ГЕРБ първите трябваше да скочат от 20 на 25%, а най-възрастните с пенсия до 300 лв. да получават до 50 лв. добавка според размера й. Това ще спести около 45 млн. лв. на хазната, които пък ще покрият разходите, свързани с отпадането на тавана на обезщетенията за безработица. Отлагането на тези харчове бе подкрепено от бившия социален министър Емилия Масларова с аргумента, че хора, които нямат принос в осигурителната система, не бива да я натоварват.

Всички промени в кодекса за социално осигуряване освен падането на тавана на обезщетенията за безработица са временни - до 31 декември 2010 г., след което ще трябва да се търсят трайни решения. Подкрепиха ги депутатите от ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция". БСП и ДПС гласуваха "против".

В същото време депутатите облекчиха управителите и съдружниците на фирми, като скрепиха в кодекса статута им на самоосигуряващи се, с което ги освободиха от плащането на високи осигуровки. Промяната бе предложена от сините и БСП. Заложен беше принципът да не се плащат осигуровки, ако не е предвидено възнаграждение по договор. "Спестявате осигуровките на една голяма група хора с цел да гласуват за вас", възрази срещу поправката Хасан Адемов от ДПС.



------ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ

Неползваните отпуски трябва да се изчистят до края на 2011 г., решиха депутатите с поправки в Кодекса на труда, внесени от МС. Това трябва да става по специален график, който работодателите да съгласуват със синдикатите и представители на работниците. От ДПС и БСП коментираха, че според конституцията и международни документи, спрямо които България е страна, право на платен отпуск не може да се губи. От опозицията смятат, че до края на следващата година е напълно възможно да останат хора с неизползвана почивка. Светлана Ангелова от ГЕРБ обаче обясни, че срокът е разумен.
11
2763
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
04 Юни 2010 07:04
Антикризисно???
---------------
Блогът на Генек

04 Юни 2010 09:09
Г.Г. има странни разбирания за положително и отрицателно.
04 Юни 2010 09:21
Всички промени в кодекса за социално осигуряване освен падането на тавана на обезщетенията за безработица са временни - до 31 декември 2010 г.,

Досега не знам у наше селу по-постоянно нещо от временното.Дупце да ни е яко.
04 Юни 2010 10:40
Да напомня, че според досега действащия Кодекс на Труда, работодателят е длъжен, повтарям ДЛЪЖЕН, в първите 6 месеца на текущата година да даде на работника невзета миналогодишна отпуска. Ако не го направи, работника след това има право сам да се пусне в отпуск когато си пожелае. Това право на работника обаче, поставя в рискова ситуация дейността на предприятието/учреждението, поради което работодателят не би трябвало да я допуска (още повече, че изрично е задължен да даде неползваната миналогодишна отпуска). При това положение, контролните органи са в правото си да наложат на работодателя глобата предвидена в чл. 414 от КТ, а именно от 2'500 до 10'000 лв. - за неспазване на трудовото законодателство и рискуване дейността на предприятието/учреждението. Като тази глоба следва да се налага отделно за всеки отделен случай.


____________________________
Кредитът - модерното робство
04 Юни 2010 10:44
П.П.
А ако пък съответните контролни органи се ослушват и не наложат предвидените глоби, прокуратурата следва да подведе под отговорност тези контролни органи за неизпълнение на служебните им задължения.


____________________________
Кредитът - модерното робство
04 Юни 2010 16:56
според конституцията и международни документи, спрямо които България е страна, право на платен отпуск не може да се губи.
ГЕРБ едва ли са наясно с правилата/Конституция, закони, международни правила, .../ - поне досега го показаха доста ясно.
04 Юни 2010 16:59
Започна антикризисното орязване на социални придобивки
Изброените в статията "социални придобивки" май повече мязат на осигуровки, т.е. хем плащаш осигуровки, хем после не получаваш това, за което си се осигурявал. Много съмнително е и дали тези мерки са антикризисни. По-правилно е да се нарекат прокризисни мерки за временно закърпване на бюджета.
04 Юни 2010 17:10
Интересно как сега ще вземат отпуските на тези, които съвсем законно по силата на сегашния Кодекс на труда са отлагали ползването им? По сега действащия Кодекс на труда има вратичка отпуска да не се ползва в календарната година, за която се отнася, има и вратичка да не се ползва и в шестмесечен срок след тази календарна година, а когато работника поиска, но има и изричен текст, че този отпуск не се губи. Сега с закон с стара дата ГЕРБ искат да променят Кодекса на труда. Конституционният съд би го отменил веднага, ако има кой да го сезира.
04 Юни 2010 17:31
Чл. 176. (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
[...]
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

Изразът "работодателят е длъжен" е ясен и недвусмислен! Следващите алинеи - 3 и 4 са изключения от това правило и не би трябвало да се допускат защото (както казах) това би поставило под риск дейността на предприятието/учреждението. И ако някой работодател е допуснал да се стигне до там следва да си понесе съответните наказания - глоба от 2'500 до 10'000 лв. за всеки отделен случай.


____________________________
Кредитът - модерното робство
04 Юни 2010 17:34
П.П.
И с тези глоби да се изплащат неползваните отпуски. Който няма толкова пари за глоби да тегли кредит. Банките сега имат много свободни пари. Аз не искам да вдигат данъци и осигуровки или да се емитира държавен дълг защото някой не си е свършил работата и е създал система за източване на бюджета чрез неползвани отпуски.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 04/6/2010 г/ 17:56:29

04 Юни 2010 22:34
Логично! Капиталистическите кризи се преодоляват с антисоциални мерки. Иначе става социализъм. А той е много, много лошо нещо - той е свързан точно със социалните придобивки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД