В парламента започна гласуването на първите антикризисни мерки на кабинета, свързани с орязването на социални придобивки. Въвежда се нов режим за изплащане на болничните, който ще ощети работещите. Двойно се съкращава срокът за плащане на обезщетения за временна нетрудоспособност след прекратяване на осигуряването.
С промени в кодекса за социално осигуряване от 1 юли до края на годината работодателят ще поеме изплащането на първите три болнични дни, като ще плаща 70% от средно дневното брутно възнаграждение на болния. От четвъртия ден нататък НОИ ще плаща по 80%. Очаква се от тази мярка да бъдат спестени около 50 млн. лв. Досега работодателят плащаше 100% от средното дневно брутно възнаграждение първия ден, а от втория нататък се включваше НОИ с 80% от средния осигурителен доход.
Депутатите гласуваха и една положителна промяна - да отпадне таванът от 240 лв. за обезщетенията при безработица и те да съставляват 60% от осигурителния доход. Така таванът на обезщетението скача на 1200 лв. Реверансът е към съкратените квалифицирани кадри, които са се осигурявали върху целия си доход. Очакваният общ финансов ефект от промените е в размер на 148.5 млн. лв.
От 75 на 30 дни се намалява периодът за изплащане на обезщетения за временна неработоспособност след прекратяване на осигуряването, приеха още депутатите. С промените в кодекса се отлага за 1 януари 2012 г. увеличението на вдовишките добавки и тези за пенсионерите над 75 г. Според предизборните обещания на ГЕРБ първите трябваше да скочат от 20 на 25%, а най-възрастните с пенсия до 300 лв. да получават до 50 лв. добавка според размера й. Това ще спести около 45 млн. лв. на хазната, които пък ще покрият разходите, свързани с отпадането на тавана на обезщетенията за безработица. Отлагането на тези харчове бе подкрепено от бившия социален министър Емилия Масларова с аргумента, че хора, които нямат принос в осигурителната система, не бива да я натоварват.
Всички промени в кодекса за социално осигуряване освен падането на тавана на обезщетенията за безработица са временни - до 31 декември 2010 г., след което ще трябва да се търсят трайни решения. Подкрепиха ги депутатите от ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция". БСП и ДПС гласуваха "против".
В същото време депутатите облекчиха управителите и съдружниците на фирми, като скрепиха в кодекса статута им на самоосигуряващи се, с което ги освободиха от плащането на високи осигуровки. Промяната бе предложена от сините и БСП. Заложен беше принципът да не се плащат осигуровки, ако не е предвидено възнаграждение по договор. "Спестявате осигуровките на една голяма група хора с цел да гласуват за вас", възрази срещу поправката Хасан Адемов от ДПС.
------ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ
Неползваните отпуски трябва да се изчистят до края на 2011 г., решиха депутатите с поправки в Кодекса на труда, внесени от МС. Това трябва да става по специален график, който работодателите да съгласуват със синдикатите и представители на работниците. От ДПС и БСП коментираха, че според конституцията и международни документи, спрямо които България е страна, право на платен отпуск не може да се губи. От опозицията смятат, че до края на следващата година е напълно възможно да останат хора с неизползвана почивка. Светлана Ангелова от ГЕРБ обаче обясни, че срокът е разумен.