САЩ официално поставиха въпроса за разполагане на елементи от противоракетната отбрана на територията на страната ни. Това стана при посещението на зам. държавния секретар на САЩ Джеймс Стайнберг вчера в София.
Американският дипломат обсъди бъдещото разполагане на ПРО с премиера Бойко Борисов и с министрите на отбраната и на външните работи Аню Ангелов и Николай Младенов. Външният министър и американският дипломат потвърдиха, че са обсъждали темата за ПРО, но в контекста на предстоящото решение, което ще бъде взето през есента на срещата на върха на алианса в Лисабон.
"Само преди десетина дни заедно с генералния секретар на НАТО Расмусен ние казахме, че ще участваме в проект на НАТО, ако има такъв за цяла Европа. До този момент по детайли и как ще изглежда тази противоракетна отбрана не сме разговаряли", заяви Борисов.
Преди дни военният министър Аню Ангелов обясни, че това ще се реши, когато Румъния каже какви съоръжения може да приеме. Това означава, ча ако в северната ни съседка се разположат ракети прихващачи, у нас ще има радари.
САЩ не могат да разчитат на по-добро партньорство от това с България за сигурността на Балканите, заяви Джеймс Стайнберг. Той оценява усилията на страната ни за изграждането на силна икономика, както и усилията лично на премиера Бойко Борисов и на страната ни като цяло в Афганистан.
Премиерът Борисов пък отбеляза отново, че честите посещения на високопоставени хора от САЩ достатъчно ясно подчертават подкрепата към правителството, към реформите, които прави, и към безкомпромисната му борба с корупцията и престъпността.
Стратегията на НАТО за разполагане на елементи от ПРО на територията на Европа предвижда да бъдат инвестирани 800 милиона евро, заяви генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен преди дни. Още 200 милиона евро ще са нужни за това щитът да бъде разширен и да предпазва всички 900 милиона жители на страните-членки на НАТО, посочи Расмусен.
НАПРЕЖЕНИЕ
Първите ракети "Пейтриът" в Полша бяха посрещнати през май въпреки протестите на Москва срещу разполагането на американски ракети толкова близко до нейната територия. След вчерашната среща Николай Младенов пък окачестви като изключително несериозно изказването на руския военен експерт ген. Дворкин, който предложи в България да бъдат разположени противовъздушни системи С-300 като част от сътрудничеството между Русия и САЩ в областта на ПРО. Едновременно с това и той, и Стайнберг подчертаха, че след приключването на дискусиите в рамките на НАТО вратата за сътрудничеството с Русия е отворена.
СТРАТЕГИЯ
В подготвяната от доста време и огласена от МС вчера Стратегия за националната сигурност е записано, че България се стреми към задълбочаване на политическия диалог в НАТО, успешно участие в операции и мисии на НАТО и трансформацията на Алианса, "включително чрез участие в многонационални проекти и изграждане на обща противоракетна отбрана". В документа е посочено също, че развитието на ядрената енергетика има стратегическо значение за националната ни сигурност.
"Двустранните ни отношения с Руската федерация запазват своята интензивност и перспективност в областта на енергетиката, икономиката, търговията, туризма, културния обмен и в други области на обществения живот", пише още в документа.