Невиждани отстъпки е готов да дава бъдещият Европейски политехнически университет в Перник. Новото висше училище, зад което стои регистрираното на Вирджинските острови дружество "Юропа инвесторс Инк", е готово да губи милиони левове, за да стимулира студентите си да учат. Това стана ясно при обсъжданията на проекта в парламентарната комисия по образование.
Късно във вторник комисията одобри проекта с гласовете на ГЕРБ, а цялата опозиция се въздържа. Образователният проект на близкия до София град се ползва с подкрепата на президента Георги Първанов, а впоследствие беше ударно придвижен и в правителството, въпреки че с положителна оценка от години чакат други проекти за висши училища. Мнозинството прие безпрецедентно решение да не уточнява в кои направления на науката има право да приема студенти новият университет.
Само от първия приет випуск университетът ще претърпи загуба от 585 000 евро, защото всички записани студени ще плащат само половината такса, показват сметките. Първоначално от университета обявиха, че всеки новоприет студент ще получава бонус от 2000 евро. "Таксите за обучение са валидни за студентите от втория курс нагоре и зависят от успеха. При успех от 4.50 до 5.25 те ще получават бонус от 1000 евро; при успех от 5.25 до 5.75 - от 2000 евро; а ако са с блестящ успех, те не плащат никаква такса. Всички първокурсници, понеже нямат успех, ще получат бонус от 2000 евро годишно", обясни пред парламентарната комисия по образование проф. Христо Христов. Числата не направиха веднага впечатление на депутатите, въпреки че според приложения проектобюджет таксите за български студенти са 1000 евро на година, тоест бонусът е два пъти по-голям от таксата. За чужди студенти таксата е 1500 евро на семестър.
Пред "Сега" проф. Христо Христов вчера се оправда, че размерът на бонусите е смятан при по-високи такси. "Принципът е за първи курс всички да получат 50% намаление, защото още нямат успех. В горните курсове отстъпката е 1/3 при успех от 4.50 до 5.25 и 2/3 над 5.25. Студентите с успех над 5.75 не плащат нищо, а самите работи ще се оценяват задължително от двама преподаватели, единият анонимен", обясни Христов. Според него няма проблем университетът да работи на загуба, ако това означава престиж.
"Тези големи бонуси наистина пораждат въпроси, но ние сме образователна комисия. При първото разглеждане на проекта го отложихме заради нанасяни корекции в бюджета, на второто разглеждане проектът мина с гласовете на ГЕРБ", коментира председателят на образователната комисия Огнян Стоичков от "Атака". Стоичков уточни, че проектът има положителна оценка от националната агенция за оценяване и акредитация, и това е законовото основание за придвижването му през МС и НС.
ИЗМЪКВАНЕ
Проектът за пернишки университет е оценяван преди въвеждането на изричната забрана 1 преподавател да участва в акредитацията на повече от 1 университет, а агенцията по акредитация е установила, че преподавателите ще работят на две места. Според юристите обаче това не пречи, защото по закон новооткрит университет има срок от 2 години да се акредитира. Учредителите на университета твърдят, че ще намерят лесно преподаватели, защото ще дават високи заплати. В университета ще се инвестират 20 млн. лв., твърдят учредителите - свързаните дружества "Инвестек" и "Бългериън пропъртис". Лютви Местан от ДПС изрично попита в комисията защо с този проект се бърза, а по останалите няма движение, но от МОМН така и не отговориха.
|
|