:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,527
Активни 659
Страници 23,092
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Късите крака на спънатите лихви

Финансистите на българските банки и фирми само с половин уста възразиха срещу избухналата свръхидея да турим под контрола на държавата размера на договорните лихви. Сега съвсем млъкнаха с надежда, че категоричният отпор на централната банка е бил достатъчен да прати натрапчивата идея в историята на несбъднатите икономически илюзии. Но грешат. Безсмъртна е заблудата, че някой може да скръцне със зъби, да тропне с ботуш и лихвата, която онеправданите граждани и фирми плащат на банкерите изедници, да падне наполовина, че и отгоре. Но тази идея не е нито българска, нито пък нова.



Битка с лихвата се води от хилядолетия



Ислямът изначално забранява лихвата - пише го във втората сура на Корана ("Кравата"), 275-280 аят. В Европа цялото Средновековие е минало в опити да се унищожи "лихварството". Още съборът в Никея (325 г.) заклеймява лихвата. Третият Латерански вселенски събор (1179 г.) направо налага анатема, изключва от християнското общество всеки, който дава заем срещу лихва (канон 25). В резултат няма нито банки, нито кредит, нито индустриално производство - чак докато разумът вземе връх в пророческата "Проповед за търговията и лихварството" на Лутер и прагматичната "За лихварството" на Френсис Бейкън. Чак през 1787 г. със "Защита на лихварството" Джереми Бентъм формулира съвременното схващане за лихвата като цена на парите, която само пазарът може да определи. Едва през 1873 г. Уолтър Беджхот в "Ломбард Стрийт" показва как точно паричният пазар определя цената на парите и слага началото на науката за банковото дело (ако то въобще е наука). Не че след това политиците са се отказали от примамливото хрумване със закон да ограничат предела на лихвата. Напротив, историята изобилства от примери на



законодателни рестрикции на лихвата,



подобни на онзи модел, който допреди няколко дни се рекламираше шумно у нас. Сигурно ще намерим подобни в историята на законодателството на всяка от европейските страни. Първият закон, с който се определя горна граница на лихвения процент, е подписан от Хенри VIII в Англия през 1545 г. Последният, който ми е известен, е японският закон за контрол на лихвата ("рисоку сейген хо") от 1954 г. Той още действа. В САЩ такива ограничения са налагани през 1923 и 1933 г. Нищо ново. Общото между всички тези актове е, че



никой закон не е спрял лихвите



Това, което държавата успява да постигне с подобни мерки, ако изобщо успее да ги наложи, е да спре кредита. Щом като нямат право да отпускат заеми при лихва, достатъчно висока да покрие поемания риск, включително оценката за инфлационна обезценка, банките просто спират да дават кредити. Естествено тогава не им трябва и да привличат пари. Затова свалят лихвата по депозитите. Имало е случаи да въвеждат такса за съхранение на пари или отрицателни лихви по депозитите. В такива периоди драстично скачат и всички такси за банкови услуги (напр. за парични преводи, за гаранции). Тогава цялото население, същите, които псуват лихварите изедници, надават вой срещу закона-убиец, който съсипва кредита и зависимото от него стопанство. Най-често



лихвените ограничения просто се заобикалят



Методите за това са десетки и са познати на всеки банкер. Най-простият е с въвеждане на допълнителни такси, които заедно с лихвата формират общата цена на заема. Други универсални методи са застраховането на риска (наред с лихвата кредитополучателят плаща още една застрахователна премия) или формирането на ликвиден погасителен пул за заема (част от отпуснатия заем се депозира в банката да обезпечи предстоящите плащания).



Дори Пророкът не е надвил лихвата,



цената на парите се е преоблякла в други, правоверни форми, които ползва популярното "ислямско банкиране". Вместо да ви дам пари, за да си купите машина, аз купувам машината и ви давам нея назаем (или лизинг). В наемната цена (лизинговата вноска) калкулирам "оскъпяване" колкото е нужно, за да си получа точно толкова лихва, колкото сте готови да ми платите (т.е. колкото "пазарът е определил"). Може и 50% годишно да е. Щом от една дейност може да се получи печалба и щом няма забрана и няма начин да се попречи, тази печалба да се разпредели по произволен начин с договора между онзи, който дава парите, и другия, който ги получава и влага в печелившия бизнес, значи куци са всички опити да се наложи предел на лихвата. Това е същото, като да наложиш "сух режим". Народът пак ще се напива, но по-скъпо, а бандитизмът ще цъфти. Затова моят американски колега и отколешен приятел д-р Ричард Ран с право нарича подобни щуротии като "лихвения предел"



финансов фашизъм



Това според него е такава политическа система, която отнема на гражданите и фирмите икономическата свобода да договорят помежду си условия на сделките, каквито те решат, подчинява стопанските процеси на волята на някаква бюрокрация, овластена да ги следи, и превръща банките в протекторати на държавата. Данъкоплатецът плаща скъпо за неминуемия провал на всички подобни опити, нищо че повечето са мотивирани с примамливия аргумент, че ще отнемат от "богатите" и ще дадат на нацията възможност да ползва нещо, без да го плати (било то кредит или краставици). Една утопия, както всеки популизъм.
168
6074
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
168
 Видими 
06 Юни 2010 23:23
се не моа разбера кък точно я барват тая лихва. Постояно говорят колко рискови са станали клиентите и калкулират такава надбавка. Тук искам да попитам аз съм роб на Пощенска банка от преди кризата. Тази уж социална банка масово раздаваше кледити на всеки които поиска, толелират и поощряват сивата икономика, като признават недеклариран доход. Последнот се преследва от закона във всички страни към които се стремим. У нас обаче министър Младенов награждава единиа от диресторите като бизнес дама за това, че успещто е прилагала този подход и спомагала заукриването на доходи и тяхното облагане това аз немога да си гообесня. И аз мога ли да влияя при формирането на политиката на Пощенска да раздава високо рискови кредити мен никои не ме е питал но сега ми прехвърлят аз и други редви роби на Пощенска да изплащаме грешките на Ягадин и Дмитрова. Това ли е пазарния подход на тази заложна къща. Защо не им се направи проверка как са отпускани кредитите при какви критерии и кои плаща на тези грешки. Какно чакта от НАП от БНБ и Финансовото министерство неямам представа. Така, че ако се следва пазарния принцип би следвало да има фалити на банки около 30 банки са прекалено много за България. Направети си сметка каква ни е икинимиката колко е населението към банките и други показатели и си отговорете сами. Аз лично бих се радвал пърата фалирала банка да е Пощенска
06 Юни 2010 23:29
слабичка статия - докторът първо да си бе задал въпросът туй в бантустана банки ли са или лихвари.
и да бе разяснил на матряла що е той чудо фалит на физически лице и има ли почва у нас, каква е разликата между блп и юробор и най-паче бамките кат подписват договори що си позволяват да не ги спазват?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
06 Юни 2010 23:45
Г-н Хърсев, въпросът беше по-скоро за действащите заеми, а не за такива, които ще се включват в бъдеще. Ако някой има желание да се подпише под договор с 50% лихва - прав му път. Проблемът е какво правим с хората, които са се подписали под условия, които позволяват на банката да променя условията по нейно усмотрение в бъдеще.
06 Юни 2010 23:53
Вазов, някой в главите ли ги е блъскал тея хора, та са се подписали под условия, които позволяват на банката да променя условията по нейно усмотрение в бъдеще?
В тоя случай както се казва - спасението на давещете се е в ръцете на самите давещи се.
Не съм чувал още, някой да е теглил кредит под дулото на пистолет.
Га яли - пеяли, га плащали - плакали.
Айде холан.
07 Юни 2010 00:16
*666*,
В България други условия няма(ше). Или даваш празен чек на банката или няма кредит. Ако щеш. Дали пък това не е резултат от картел ?
07 Юни 2010 00:17
Ами аз не съм чувал нашите банки да предлагат други условия за кредит, като изключим най-дребните, до 5000 лв, при които има и фиксирани лихви (интересно ми е какво мисли КЗК по въпроса). Да се откажем от кредити ли тогава? Теоретично нашите банки могат да съществуват оттук насетне и без да отпуснат един единствен кредит, защото държавата им е дала достатъчно възможности да доят клиентите си. Ето Ви един пример - всяка фирма, за да съществува, трябва да има банкова сметка. Няма никакво ограничение за това каква такса за месечна "поддръжка" ще ми сложи банката. В момента са около 6 лв/месец, но от утре могат за станат и 60/месец и на мен "ако не ми харесва" трябва да си закрия фирмата. След като банките имат нормативни гаранции, че няма да фалират, мисля че е редно да има и известна регулация на услугите, които предлагат.
От друга страна МВР активно преследва реално свободния пазар на кредити, който ако бъдe освободен от риска на закононарушението , съм сигурен че ще предложи доста конкурентни лихви на сегашните банки.

Редактирано от - Iwan Wazow на 07/6/2010 г/ 00:24:10

07 Юни 2010 00:24
Ако банките спрат да дават кредити, ще спрат и да печелят и ще фалират. Тогава банкерите ще станат като наш Хърсев, експерти и писачи по вестниците.
Поддържането на високия лихвен процент по стари заеми е чист картел, което е грубо нарушение на закона.
07 Юни 2010 00:29
Няма пазарна логика в която едната страна да променя условия еднолично, без съгласието на другата. Хърсев да спре да манипулира. По тази същата логика Пощенска банка може да ми определи 15555% лихва и да ме зароби за 30 живота.
07 Юни 2010 00:37
Четох, четох..и по едно време забелязах - авторът не бил г-н Петрински.
Явно ще тряба сменя очилата.
07 Юни 2010 02:46
Хърсев тука е прав. Ако имаш идея какво да правиш и ти трябват пари за нейното осъществяване - отиваш и си ги купуваш от банката.
И МНОГО внимаваш под какво се подписваш. Щото обикновено ти си лаик а ония са професионалисти в материята.
07 Юни 2010 02:48
Лоши кредити - 13%. Е на това аз му викам риск. Затова и лихвата е такава каквато е. Според правилата на ЕС, всяка банка на която хрумне, може да предлага услуги на БГ пазар. Да, ама не искат. Например Ситибанк. НЕ РАБОТИ С ЧАСТНИ ЛИЦА. С БГ фирми - тоже. Защо - не и понася нашият руск и манталитет. Останалите - вдигат цената. Договорите - каквито сте ги подпидвали, лихвата - плаваща и то нагоре. Депозитните лихви ме устройват, ако ги свалят - е я къде е Виена, ей го Цюрих, ще ми хванете опинците.. Ще си въртите едни 100 кинта един на друг, с или без лихва, докато дъртите чички от съседни страни онождат щерките ви, защото там те са прислуга. Горе-долу така се постъпва с болшвеиките. Като станеш немец, ще плашащ немски лихви - дотогава каквито са. Който не слуша - хубавичко да наблюдава Гърция (Еврозона) и Румъния (като нас, скъсаняци). Мислете бре хора, с дайтре да дадем не става, не го ли проумяхте.[/b]
07 Юни 2010 02:52
Armani
07 Юни 2010 03:17
Тукашния клон на Citibank се намира на 5тия етаж в сградата на ЦУМ (влиза се отзад и се качваш с един асансьор от първия директно на петия без междинни). Работи с БеГе фирми поне от 2001 г (вярно, само с подбрани, но пък вкл. държавни). Бил съм на техен семинар в Св.Св. Константин и Елена.
07 Юни 2010 03:21
Хърсев е прав и говори за дивотиите на Болнио лидер. Христов преди време говореше за защита на потребителя и яснота при договорите. Не смесвайте нещата. И двете са страни на една и съща монета - ясни и спазвани бизнес правила. Ама, как да стане с фалитите?!

Работата е там, че като не могат да решат проблемите, управляващите пробутват популистки идеи.
07 Юни 2010 04:28
"науката за банковото дело (ако то въобще е наука)."
За горното - свалям шапка на Хърсев!
07 Юни 2010 04:39
Битка с лихвата се води от хилядолетия

Дори Порокът не е надвил лихвата

Де Скравена, де! Айде малко да си "спихнете" апетитите! Докато на света не му е писнало!...
07 Юни 2010 04:44
га стартирахте с държавни пари беше хуманизъм
га лихвите бяха космически беше хуманизъм
га ви подписваха празни чекове пак беше хуманизъм
га ви гарантираха от кризата с куфари пак беше хуманизъм
га набълбуквахте народа с договори с двоино дъно беше върха на хуманизма
га тряба да си спазвате договорите е фашизъм
га ви сложат юзда на алчноста и жестокоста пак е фашизъм

клиента е фашист защото идва да си плати плати дълга преди определения срок и си спестява лихвите
клиента е фашист защото е дошъл 2 дена по-късно понеже са били почивни и му се начислява глоба
клиента е фашист защото не е бездънна каса и може да фалира от вашите условия
банките са хуманисти защото не може да фалират, държавно гарантирани са , реализират огромни лихви и от там помпат инфлацията
банките са хуманисти понеже говорят за рискови кредите постоянно, но реалноста е че никога банка не е фалирала и няма и да фалира с държавния хуманизъм
банките са хуманисти понеже вземат едни пари от левия ни джоб, дават ни ги с лихва за десния джоб, после ако десния джоб пресъхне те бъркат пак у левия и говорят за риск и фашизъм
повечето помним хуманизма когато фирмаджии караха насила работниците да вземат кредити и да им дават парите , после работниците ги изплащаха
07 Юни 2010 05:38
цената на парите
Та коя банка произвежда пари!? Май има огромна разлика между даването (продажбата) и преотсъпването (услужването).
Щом от една дейност може да се получи печалба и щом няма забрана и няма начин да се попречи...
Така де, то и играта "тука има - тука нема" влиза в предствавите на уважаемия доктор по икономика като почтенна дейност. Но в случая с банките не е така - хем има забрана (не всеки може да си направи банка, а на физическите лица им е забранено да "печелят" при лихварство повече от законната лихва), хем има пречки (непълнолетни, неблагонадеждни, затворници не участват в "играта" ); не на последно място, от много дейности се получава печалба като повечето са изброени в Наказателния кодекс, ама кой да го прочете.
отнема на гражданите и фирмите икономическата свобода
Няма да е лошо пишман-икономистите да си набиете в главите, че "икономическата свобода" е ограничена, разпростира се в рамките на Закона на конкретната държава. Който иска да е абсолютно свободен, ей на на Антарктида, ако искат на Луната, има свободни територии, печатайте пари и се договаряйте "произволно".
07 Юни 2010 06:29
Например Ситибанк. НЕ РАБОТИ С ЧАСТНИ ЛИЦА. С БГ фирми - тоже. Защо - не и понася нашият руск и манталитет.

Армани,
манталитетът ни е дребнособственически, не руски. Разликата е огромна.


И когато лошите кредити бяха малко на брой, много преди да стигнат 13%, лихвите бяха твърде високи. През последните година-две ги завишиха още, вероятно заради риска, вследствие на кризата.

Редактирано от - Тънката лайсна на 07/6/2010 г/ 07:18:16

07 Юни 2010 07:00
цената на парите
Раздадените от банкките кредити са до 10 пъти повече отколкото издадените от ЦБ пари. Тяхното покритие е обещанието, че някой ще върне заема си.
07 Юни 2010 07:06
Няма невъзможни неща г-н Хърсев. Световната номенклатура няма интерес. Елита държи с лихвите хомотчетата на камилчетата и ги управлява.
07 Юни 2010 08:00
Не става ясно как в цената на парите у нас се включват безумната клонова мрежа, издръжката на некомпетентен персонал специално обучаван да подвежда и заблуждава клиентите, измислените такси и премии за риск, бонусите и привилегиите на управителите.
Познахте - оскъпява ги.
07 Юни 2010 08:00
Точно!
България е с мижав вътрешен пазар от едва около два милиона души; разбита инфраструктура, която пречи на каквито и да било фирмени стратегии за регионална експанзия, и трудова сила с чалгаджийско отношение към работата и богатството. Страната има паразитна администрация, чийто най-добре отработен жест е да събира неясни и често незаконни такси; феодализирано местно управление, което основно се оглежда за някакъв келепир или подкуп; траен недостиг на добре подготвени хора, което чуждият бизнес повтаря от години, и още поредица трудности. Ниските данъци пък се компенсират с множеството други „нетрадиционни” разходи, които се налага да правят чуждите инвеститори. Финансовата и икономическата политика на страната се размества ежедневно, прогнозите са с едноседмична продължителност на живота, цифрите се „разхождат” нагоре-надолу като виенско колело. Притесненията за идните години пък нарастват успоредно с публичното развеселяване на финансовия министър от последните няколко седмици. Той започва опасно да заприличва на шефа на БНБ по време на Виденовата криза, Л. Филипов, който тогава с всяко свое публично изявление вдигаше нивото на паника.

Натиснете тук
07 Юни 2010 08:14
Аз да имах такъв приятел, нямаше да се хваля пред дружинката от форума - все българчета, с едни възбуждащи силовата мускулатура мнения за приятелчето...
Цитат от И.П.И.:
Ричард В. Ран е познат на българската общественост като ръководител на групата, поканена през 1990 г. от министър-председателя Андрей Луканов да очертае концепцията за прехода на България. По-късно, в края на 1990 г. и началото на 1991, групата имаше срещи с различни комисии на Великото народно събрание и практически няма елемент от пазарните реформи в България, който да не бе застъпен в тях. Става дума за проект за конституция, за данъчна реформа, промяна в паричната политика (включително вариант въвеждане на валутен съвет), пазарно ориентирана политика по опазване на околната среда, създаване на свободни търговски зони и т.н. Българското обществено мнение тогава за първи път се запозна с някои основни понятия на реформата...
Прочетете повече на: http://ime.bg/bg/articles/koj-e-richard-r an/#ixzz0q8kt1Lsr

Та именно тази рИформа разказа играта на българчета, които толкова много обичат приятелчетo на автора, че колко стане дума за него и послушниците му в България, хващат се за кобура!


Редактирано от - Гн Фотон на 07/6/2010 г/ 08:49:59

07 Юни 2010 08:32
По начало идеята да се регламентират или регулират законово лихви е безумна при пазарни условия - не е ли все едно да слагаш долна и горна граница на цените на краставиците.
Нъмбъра е, че у наше селу и пазара ни е от кофти матрял.Хърсев говори за покриване на риска.Е убуу де, като иска някой да прави високо рискови движения, кой трябва да му тегли масрафа - той самия или получателя на продукта?
Това едно, другото - ами като се сравнят лихвите аброад и у наше селу, излиза, че банките не правят нормален бизнес у Бг-то, ами просто доят кравата - сиреч нас.
Иначе пък - с теслата не става.Може да се помисли за данък, екпоненциално увеличаващ се с разликата между лихвите тук и навън, така че все пак да има спирачки да не ни работят както си искат, а и отговорността за лоши кредити да си пада върху самите банки.Сега - всяка грешка не ги тормози - избиват си от балъците принудени да се набутват за кредити.
Да не плачат пък на чужд гроб, че щели да паднат и лихвите по депозити - вложителите ще им берем грижа - вадим ги и влагаме, нали това се иска???
Свършвам пак с това, че механизми има, съкън не този дето Сайдеров с теслата го предлага.
07 Юни 2010 08:45
Най-интересното е какви би станало ако предположим, че по някакъв магически начин лихвите по заемите се ограничат. Естествено ограничени на ниско ниво, иначе не се брои. Според розовите мечти на някои наивници, банките ще им дават 20-30-40 годишни заеми с 3-4% фиксирана годишна лихва без проблемии те ще си купуват имоти които растат с по 20% годишно. Или пък ще стане нещо друго, не толкова розово?
07 Юни 2010 08:46
Пазарна икономика и България , това е оксиморон.
Противоречат си.Взаимно се изключват.България на световната сцена е по-малка от един град-с една дума представлява една сергия.
Банките и България също са оксимоорон , защото няма български банки.
Финансисти и икономика са оксиморон.Какво представлява икономика правена от финансисти и икономисти , това се вижда и е излишно да се обяснява.
Естествено е при това положение Хърсев да си говори за Пророка.
Друго смислено обяснения , няма и не може да има.
Малко е смекчено.Колониална държава и мюсюлманска държава , стават различни неща.Мюсолманските отхвърлят колониализма , колониалните се стремят да попаднат под тази зависимост.
Като се разпадне Европа , като изгърми еврото , като се спука балона валутен борд , е възможно да почнем да си приказваме за Христос , вместо за Алах и Мохамед.
Защо.Защото , чак тогава ще се появи възможност , търговците , финансистите , икономистите , да бъдат изгонени о т храма.
А дай Боже и да им се потърси отговорност , за националната катастрофа до която доведоха тази най хубава страна върху Земята.Дай Боже.
Дано не ни изпреварят и сложат фесове , защото ще станат неприкосновени по законите на фундаментализма.Това е много възможно , нека не предизвиква усмивки , защото точно от страни подвластни на фундаментализма очакват инвестиции и спасение от явно катастрофиралата и излизаща от употреба държава България.
07 Юни 2010 09:27
Що тъй скочихте срещу чиляка, бе форумци? Това е един от малкото случаи, в които Хърсев е прав! Искам само да напомня на всички привърженици на "здравата ръка" в банковата система, че подписването на договор за банков кредит е доброволен акт, който предполага, че двете страни са уведомени и съгласни с всички клаузи в договора. Това, че някой не чел, че е чел без да разбира или просто си е казал, че това дето го чете не се отнася до него, отразява единствено броя на кретените в РБългария.
07 Юни 2010 09:49
чимидждиджччиимччичджи, не си прав.
Като няма къде да ходиш, а ти трябва кредит и гений да си пак отиваш, сваляш гащи и викаш - правете мъ кот щети, дайте нещо, че загивам. И банките те "обслужват" отсекъде и както намерят за добре. Постнах преди - ако имаше нормален достъп до кредити от банки навън - тукашните им пъпкувания изобщо нямаше да се държат така. Като картел. За съжаление ако някой се опита да дига цени на домати спекулативно - ей я Македония, Гърция - кот щеш. А, да отиде обикновенния потребител да си вземе кредит от Австрия например, а? За това иде реч, не че някой те е зорил - айде нямя нужда - хората са измислили антимонополното законодателство не от вчера.
07 Юни 2010 09:52
Много е просто, ама не е за прости хора
Има търсене и предлагане. Като не те устройва - никой не те кара насила да вземаш "заробващ" кредит! Като са ти вдигнали лихвата постфактум и тая работа не те устройва - върни парите! Ама ние нали сме селски тарикати - Андрешковци
Хърсев
07 Юни 2010 09:54
до Чимиджимичамиджоми

а има ли банка, която да ти дава възможност да преговаряш ????????????
и доста от офото се скриват умишлено за да се стигне до сделка. истината е, че ако си казват всичко от банките едва ли щеще да има толкова кредити. А и от къде да знам какъв риск е решила да поеме банката след време и защо трябва да го плащам аз ????
когато съм слючвал договора никои не ме е предупреждавал, че имат намерение да подаряват пари и за това ще плащам аз. Тия договори са пълен абсурд и може да съществуват сами в България. и забрамихте ли времето когато банките ти ръгаха парите в ръцете даже и да не ги искаш. Като отново лъжеха колко е добро светлото бъдеще, а много добре са знаели, че не е така и това ди е подвеждане с цел продажба, а ако не са знаели говори доста зле за тях и проучванията им в дългосрочен плав, които сега се надпреварват да публикуват една през друга. Истината е, че докато няма фалити няма да се оправят нещата. Щом е пазарен принцип да не ги подкрепят от БНБ, а да ги оставят на пазара и нека той да ги отсее, нали и без това били добре капитализирани има пари във фонда аз не виждам какъв е пробелма да се оттървем от тумора към момента, който ни пречи.
07 Юни 2010 09:55
Е , това са нови 20?
Преди бяха глупави българите , когато ставаха жертва на финансовите пирамиди.
Сега са неграмотни и не знаят да четат.
Ама има и трето.Ще видим , как ще си върнат парите при този масов , безогледен и долнопробен грабеж.
Ако проблема опираше само до това –не си чел , банките и банкерите нямаше да са в състояние на тази истерия.
По -кротко и по-толерантно , защото следващият ход на банките , не е да продължи грабежа върху кредитираните .Понеже ще са неплатежоспособни , това ще е мотив да оберат вложителите , това е ставало и пак ще стане в един единствен фантастичен миг .
Така както като комета се появи световната криза и обясни невидимото изчезване на парите в световен мащаб, финансовата криза , така и това ще стане.
Ако си мислят , че това ще засегне обзавелите се с комплекси , те са направо наивници.Но ако допуснат , че предстои прочистването на комплексите , от тези дето бяха параван в строителната и банковите пирамиди , ако допуснат че това е начин и жилищата на българите да се отнемат , може и да са в час?
Тези които злобеят , да не пропускат факта , че утре може да пищят от болка?
07 Юни 2010 10:01
BOLGAR,
Като са ти вдигнали лихвата постфактум и тая работа не те устройва - върни парите!

За това иде реч и не само - един път смятат по една основа, сетне по друга - както им е кеф. Ама това твоето предложение ми се вижда малко недообмислено май, а? Как така - това да не е иди ми доди ми- нали си взел кредит да го вложиш някъде - вложил си го, правил си планове, смятал си рискови и тове ти идва в повече - нож в гърба! Как така връщай - ако имаш надиплени под юрганя за чий са ти банкови? Повърхностно ша знайш!
07 Юни 2010 10:32
Магна карта е пропусната.
Дали не е заради това, че в Магна карта
лихварите ги наричат с етнорелигиозното им име.
07 Юни 2010 10:37
Old_BG, когато някой взема кредит той подписва договор за кредит и взема парите, какво ще ги прави си е негова работа. Ако може да ги вложи да му докарат 1000% печалба добре, ако обаче ги изгуби в казиното какво я интересува тая работа банката? Точно това и се казва - щом не ти оттърва върни парите - как ще го направиш си е твоя работа - продай си бизнеса или каквото искаш; ако не - плащай си по високата лихвам ако не можеш или не искаш нито едно от двете : ще трябва да си поненсеш последствията ...
Просто и ясно - ако можеш да си развиеш бизнеса без кредит очевидно няма да теглиш, нали така; пък ако бизнеса не може да ти плаща масрафа по кредита - бах го и у бизнеса ....
Просто в момента кризата е много тежка, в интерес на истината риска много се увеличи, значи и ресурса е скъп; а банките проявяват разбиране.
Не виждам как Държавата ще застави банките да дават кредит на определини нива? Щом не й оттърва на Банката просто няма да отпусне кредита и толкоз - ти си развивай бизнес с популистките приказки на политиците ...
07 Юни 2010 10:38
Затова моят американски колега и отколешен приятел д-р Ричард Ран ....

Ооо, тя работата ясна.
Некои хора не ги е човешка майка раждала, банка ги е пръкнала.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
07 Юни 2010 10:40

За да изравни везните ако иска да е обективен, има няколко нещица, за които Хърсев също може да направи една дописка. Ако не иска - е, тогава това ще си остане да тежи на неговата съвест. А тежката съвест се плаща скъпо, гарантирам му го (ако и да се подсмихне сега)!
И така, да нахвърлям няколкото нещица (разбира се, може и още да има):

1. Относно риска, с който така лесно се оправдава всичко: Риск разбира се има, но кой и КОГА го носи?? В добрите времена, когато всичко растеше и риска беше малък, собствениците и управите на банките прибраха солидни печалби. Сега, в лошите времена, когато риска започна да се материализира, какво направиха банкерите? Най-изгодното за тях разбира се - вдигнаха лихвите и таксите на редовните платци. И какво се оказва - че банкерите на практика не носят риск. Защото кредите се отпускат за много години, но счетоводството се води на годишна база и на годишна база се прибират и печалбите. Таз година печалба - прибираме я. Догодина загуба - вдигаме лихви и такси и прехвърляме загубата на кредитополучателите. Ето за това говореше финансиста Любомир Христов преди 3 седмици ( Натиснете тук) - за системата "Когато печеля, печеля главно за себе си, когато губя, губят всички".

2. Споменатото от rki, а именно липсата на закон за фалит на физически лица. Като сме тръгнали да се сравняваме с "белите" държави защо не се сравним и по този показател, а??! Даже в Русия приеха такъв закон (или поне се обсъждаше), а само у нас и в Румъния даже не се и споменава. Нека да може физически лица да фалират и да видим тогава как банките ще раздават необезпечени кредити. И изобщо, защо не се забрани раздаването на необезпечени с имущество кредити (заплатата не може да е обезпечение, понеже може да бъде лесно загубена)?

3. Договорите! Защо банките не публикуват договорите на сайтовете си? Защо??? Ама конкуренцията да не видела. Ами ако е така, като се рекламират да не споменават и лихвата - нали и нея конкуренцията ще я види! Защо лихвата не я крият, а останалото го крият?! Ами какво е лихвата без останалото - много малко! Който иска да взема кредит, да иде в банката и там ще му кажат и лихвата и договора ще му покажат. Само на него! И колкото време е необходимо да прочете и разбере (!) договора толкова време да му отделят.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 07/6/2010 г/ 11:18:05

07 Юни 2010 10:51

Остава разбира се и въпроса какво да се прави при създалата се ситуация? Както и първия път казах (когато излезе тази идея), Сидеров може и да има основание да иска регулация на лихвите, може дори и да има и начин това да стане, но противниците на тази идея ще са толкова много, че тя е на практика неосъществима. Това, което Сидеров може и трябва (според мен) да направи е да използва своята популярност и да инициира създаването на една нова банка. Тази банка:

1. Започвайки на чисто, ще има предимството да няма лоши кредити и така ще може да предложи по-ниски лихви.

2. С умерени харчове (без много клонове и офиси и със засилено интернет банкиране), тази банка ще има по-ниски разходи, което също би допринесло за по-добри условия за нейните клиенти.

Така, по чисто пазарен начин, Сидеров може да осъществи идеята си. Като отделен бонус, ако тази банка привлече депозитите на повече българи, това ще декапитализира чуждите банки и те ако искат да се задържат на пазара ще трябва да потърсят свежи капитали отвън. Което пък ще доведе и свежи пари в България. Което пък ще свали още повече лихвите. Накратко - Сидеров може да направи нещо наистина запомнящо се. И ако тази банка раздава добре обезпечени кредити (нещо което и без това напоследък всички правят), то рисковете са минимални.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 07/6/2010 г/ 13:53:30

07 Юни 2010 10:54
kaily,
Чудех се кой пише тия работи, прочетох автора и ... спрях да се чудя. Както и да го вътри и суче г-н Хърсев, все печалбите на банките защитава! Гледайте филма или прочетете Шекспировата пиеса "Венецианският търговец". Може да познаете и г-н Хърсев там!
07 Юни 2010 10:54
Не виждам как Държавата ще застави банките да дават кредит на определини нива?

Предварително посочих, че за "заставяне" няма място. Не стоя зад налудничавите идеи на Сайдеров. То и той самия не е наясно - два пъти го гледах да се изхожда по въпроса и на конкретните журналистически въпроси почна да цикли и да мрънка, че можело да се конкретизират нещата, ама сега за почване на дискусия идело реч...
Потретвам смисъла на постингите си и спирам до тук - банките ПРОМЕНЯТ условията на отпуснатия кредит и дори понякога не са така любезни и да те уведомят, просто ти пращат новата сметка по погасяване. Това спазване на договорите ли се нарича. И си поставен до стената - какво връщане, какви пет лева, парите дето са взети са вложени в нещо и това нещо си го смятал отчитайки И условията на договора, който си подписал. Това е все едно - влизаш в магазина с 20 лв. купуваш кг. суджук - точно 20 лв. , разопаковаш го да се увериш, че е добър и на касата ти казват - ааа, ама то се смени цената - 22 лева е. Е, тука можеш и да ги фраснеш по главата с кравая и да си излезеш, но при банките - а търси кредит от друга и връщай първия- ще те издоят до капка.
Последно - не идиотизма с регулиране, но мерки за дисциплиниране - могат да се приложат.Как така лошите кредити ще си остават за сметка не на банките, а ще се товари кредитополучателя, щото ония са се разпищолили и не са си написали домашното. Това за прехвърляне връз друг гръб на тези рискове май само в Булгаристан си го упражняват.Успушно.
07 Юни 2010 10:58
Ако почнем да броим какво е пропуснато да се цитира в статията, ще стане мазало, защото ще стигнем и до Евангелието от Матея:

24. Пристъпи и оня, който бе взел единия талант, и рече: господарю, аз те знаех, че си жесток човек: жънеш, дето не си сеял, и събираш, дето не си пръскал;
25. и като се уплаших, отидох, та скрих таланта ти в земята; ето ти твоето.
26. А господарят му отговори и рече: лукави и лениви рабе! Ти знаеше, че жъна, дето не съм сеял, и събирам, дето не съм пръскал;
27. затова трябваше парите ми да внесеш на банкерите, а аз, като дойдех, щях да си прибера своето с лихва;
28. вземете, прочее, от него таланта и го дайте на оногова, който има десет таланта;
29. защото всекиму, който има, ще се даде и преумножи, а от оногова, който няма, ще се отнеме и това, що има;
30. а негодния раб хвърлете във външната тъмнина: там ще бъде плач и скърцане със зъби.


_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
07 Юни 2010 11:06
Това е все едно - влизаш в магазина с 20 лв. купуваш кг. суджук - точно 20 лв. , разопаковаш го да се увериш, че е добър и на касата ти казват - ааа, ама то се смени цената - 22 лева е.

Не е все едно човеко - при кредита ти вече си платил суджука, излязъл си от магазина и даже си го омаал тъй да се каже ама не са ти останали за бирата
Кофти е, ама такъв е живота - сурав и курав.
07 Юни 2010 11:10
Истината е една.
От много време банките превзеха света и вместо да се занимават с помагане на растежа и цъфтежа на обществото, за което уж са били замислени, започнаха да се занимават само с далавери лично за себе си.
Най-хубаво го е казал Саркози в Давос тая година и е редно списващите по вестниците да прочетат Саркози, нежели обратното.
Се пак Саркози е президент, а не неуспял банкер примерно.
Натрупванията на неравновесията бяха двигател и последица на финансовата глобализация. В началото глобализацията обхвана спестяванията. Тя роди свят, в който всичко бе дадено на финансовия капитал и почти нищо на труда, в който предприемачът изостана от спекуланта, а рентиерът надви работника; в който капитализмът допусна за нормална играта с парите на другите, лесната и бърза печалба без създаване на каквито и да е богатства или работни места.

Не може да има трайно развитие, когато единствен критерий е незабавната печалба.
Друг въпрос, от който не можем да избягаме, е за ролята на банките в икономиката. Работата на банкера не е да спекулира, а да анализира риска на кредита, да преценява способността на клиента да връща заема, да финансира развитието на икономиката. Финансовият капитализъм се изврати, защото много банки не си вършеха същинската работа. Защо да рискуваш да даваш кредити на предприемачи, след като е лесно да спечелиш пак толкова пари чрез спекулации на пазара? По-добре е да даваш кредити само на сигурни платци, след като е толкова лесно да изключиш риска от своя бизнес план. Съгласен съм с президента на САЩ Барак Обама, когато той смята за необходимо да се разубедят банките да спекулират заради самите себе си или да финансират спекулативни фондове.


Натиснете тук

Редактирано от - kaily на 07/6/2010 г/ 11:11:12

07 Юни 2010 11:11

Що се отнася до банките и банкирането по принцип, казвала съм и пак ще кажа: Кредитирането на крайното потребление (ипотеки, лизинги, потребителски заеми) трябва да се ограничи до едногодишния доход на кредитополучателя *.
Кредитирането на бизнеса - без ограничения. Така първо парите ефективно се насочват към производството, второ се ограничава инфлацията и надуването на балони чрез неразумни харчове от страна на кредитно неграмотни потребители. Просто е!

П.П.
Ограничаването на потребителското кредитиране ще има като ефект също намаляване на лихвите защото ще освободи повече паричен ресурс за кредитиране на бизнеса.

-----------------------------
* Ограничаването на кредитирането на крайното потребление (ипотеки, лизинги, потребителски заеми) освен всичко друго, ще свали и цените на жилища и автомобили до съвсем поносими нива. Сега тези цени са високи именно защото съществува възможност да бъдат високи - строителните предприемачи и автопроизводителите просто се възползват от човешката нужда (или слабост) да искат да притежават тези неща на (почти) всяка цена и да са съгласни да плащат за това много (повече от възможното) години.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 07/6/2010 г/ 11:27:54

07 Юни 2010 11:18
Най-хубаво го е казал Саркози в Давос тая година и е редно списващите по вестниците да прочетат Саркози, нежели обратното.
Се пак Саркози е президент, а не неуспял банкер примерно.

мда, сарко е на път да се правърне в неуспял президент - изцепките му са на път да минат тези на наш флик - време е да му забранят да говори:
French President Sarkozy on May 7, 2010:
“We will confront speculators mercilessly. They will know once and for all what lies in store for them.”

Sarkozy on June 4th:
"I only see good news in parity between EUR and USD"



_________________________________________ _ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.

Редактирано от - rki на 07/6/2010 г/ 11:21:23

07 Юни 2010 11:28
Приблизително същото го говори и Ангела Меркел, че и Обама.
А те са ония, що определят световната политика занапред, не Хърсев или форумец с непроизнасящ се ник.
На ушите да си ходите, нещата драстично се променят и банките, финансистите, спекулантите и прочее сволочь слизат от сцената, въпреки че това им е малко, трябва съд за тях, щото прецакаха света и човеците в него.
Sarkozy on June 4th:
"I only see good news in parity between EUR and USD"

Не виждам какъв е проблема на грачещите? 2004 евро-долар беше на сегашното съотношение и никой не пищеше, че еврото е слабо. Защо сега заслабна така? Дали щото на някои им е изгодно да надават крясъци, че да увеличават спекулата.
Отворете който си искате вестник от онова време и ми намерете къде кой финансист, банкер и т.н. е пищял, че еврото е зле?
Нали курсът е бил същият като днес?

Редактирано от - kaily на 07/6/2010 г/ 11:30:45

07 Юни 2010 11:34
Странно как Хърсев ми напомня на Станишев - вижте първа страница.
Казва една истина, но за сметка на премълчавана друга.
Да, законът регулира, но винаги се намират "вратички".
От друга страна никой не казва, че лихвата е пазарна, когато има пазар - като за всяка стока.
А гаранции за свободния пазар се правят с регулации, защото естествен стремеж на големите субекти на пазара е да го монополизират.
Толкова повеч това важи за "регулираните" бизнеси - банки, застрахователи, че и нотариуси, както и за естествените монополисти - водоснабдяване, електроснабдяване или телекомуникации!
07 Юни 2010 11:41
както виждаме на запад вредните банки за икинимиката си фалират и това не е голяма трагедия даже и някои от банкерите отиват на съд но това става в пазарните икономики. Докато не се изреже тумора от здравото тяло (сиреч банките раздавали доста лоши кредити, които повлякоха крак във вдиганито на лихвите, като шампион в това е Пощенска банка и други) няма да се оправим. Докато се плаща от народа за техните грешки това ще е положението, а може да е по лесно. Но това у нас неможе да стане защото според банките сме "пазарна икономика" и могат да си правят квото искат под защитното крило на БНБ. А за вложителите трябва да е ясно че няма без рискова инвестиция няма как хем да ти гарантират депозита на необосновано високи лихви, да не ти облагат дохода от от него и да имаш добра икономика. Така, че истината и във фалитите на банки, колкото и грубо да звучи само така ще имаме шанс да се възстановим по-бързо
07 Юни 2010 11:41
Отворете който си искате вестник от онова време и ми намерете къде кой финансист, банкер и т.н. е пищял, че еврото е зле?
Финансистите и банкерите не знам дали ще пищят, но някои като си видят скоро новите цени на газа и парното, ще пищят много.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
07 Юни 2010 11:43
Не е все едно човеко - при кредита ти вече си платил суджука,

Добре приятелю, не ми се спори.Виж Kaily какво е постнала за Саркози. Както франсето е недоволно от техните банки - ако види как действат тези в БГ-то ще му се сберат очите на носа.Може би работиш в банка и го приемаш твърде лично.Не искам да обиждам никой - просто изказвам мое си мнение.
P.S. Не съм кредитополучател при това.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД