Кметският наместник Донка Георгиева не може да повярва, че полицията и общинската администрация са се намесили успешно и са изгонили самонастанилите се в селото й. |
Селото се намира на Дервентските възвишения в Елховска община, на самата турско-българска граница. Историята на заселването му от последните месеци следва класическия сценарий, по който са се образували незаконните гета в повечето големи градове.
Няколко мургави фамилии от други краища на страната, останали без хляб и препитание, се запътват към нови пространства, заемат свободната територия във или около града. И ако до седмица никой не ги подгони, викат други. Постепенно новината, че някъде може безгрижно да се живее, се разпространява, и от всички краища на България започват да прииждат още и още мургави събратя.
Разликата е, че докато в гетата новонастанилите се трябва да си градят някакъв подслон, па макар от картон или тенекия, в Голям Дервент всичко е предварително построено до ключ. Ромите просто са завзели къщите, в които не са заварили да живее никой. Много от тях действително са изоставени, тъй като стопаните им отдавна са починали. Но немалка част са собственост на трудови мигранти, които с ужас разбират, че собственият им дом е превзет и недостъпен. Един от тях е Христо Димитров. Човекът е прехвърлил 60-те, родом е от Голям Дервент, но понеже там вече нямало какво да се работи, в последните години, преди пенсия, решил да потърси препитание в Несебър. След това смятал да се върне в селото и там да си доживее старините. Но не би.
"Един ден ми се обади мой познат и ми каза на секундата да се връщам в селото, защото там става страшно. Като отидох - гледам къщата ми завзета", разказва Христо. Не стига, че се самонастанили вътре, ами и сложили катинар, че дори той да не може да си влезе. Постройката му е почти опустошена, все едно е имало пожар. Дворът му е целият в парцали и части от съдове, а от оградата със съседския имот не е останало много. Самонастанилото се семейство е на млади роми от сливенското село Градец. Те разказват, че научили от други свои събратя как в Голям Дервент хем има работа, хем има къде да се живее и не му мислили много. Тръгнали към границата с домочадието.
"Разбирам да нямат къде да живеят, да са потърсили подслон. Айде, да влязат в къщата ми и да живеят там. Ама поне да пазят. А те всичко са унищожили. Дори стената е изчегъртана. Имам чувството, че като вървят по пътя си, помитат всичко наред. Вървят напряко, ей-така са съборили мрежите, дето ги бях опънал", оплаква се собственикът.
Има и други млади семейства от Градец, придошли насам. Пенка е на 29 години, но на външен вид изглежда все едно е на 40. Тя, мъжът й и четирите деца, най-малкото - пеленаче, пък са завзели една от класните стаи на някогашното училище. Мръсни найлони вместо прозорци, дървен нар върху слама вместо легло и животът е прекрасен. Преди инвазията училището е било просто изоставено. Сега е опоскано. Пенка разказва, че повечето роми работели за някакъв местен земеделец.
Кметският наместник на Голям Дервент Донка Георгиева посочи, че става въпрос за бившия служител в лесничейството на Елхово Димитър Иванов, който сега е собственик на терени. Миналата година лесничеят сключил сделка с бившите си работодатели за дърводобив в региона. И като евтина работна ръка наел няколко семейства от Градец. Така сложил началото на ромското пришествие. Според Георгиева обаче работодателят въобще не помислил за лавинообразния ефект при ромите. А и не се погрижил да им потърси подслон. Дал им работа, а за покрив над главите им ги оставил да се оправят сами.
"Аз съм абсолютно безпомощна да направя каквото и да е, оплаква се кметският наместник. - Нито мога да възстановя унищожените имоти на хората, нито да изгоня самонастанилите се фамилии. Селяните ме обвиняват, че едва ли не аз съм помогнала на циганите да нахлуят в селото. А то е ясно кой е виновен." От своя страна, Иванов отрича обвиненията и вдига рамене: "Никого не съм настанявал в чужди имоти. Селото не е моя собственост".
В Голям Дервент все още живеят и неколцина българи на пределна възраст. Дядо Андрей, който е на 82 години, описа как за малко не са завзели и неговата къща под носа му. "Тъкмо ще си лягам една вечер и гледам в тъмнината две сенки. Аз недочувам и не съм разбрал как са влезли. Ама веднага грабнах бастуна и ги подгоних, та избягаха. Сигурно са си мислили, че и моят имот е изоставен. Знам ли дали друга някоя вечер няма да ме затрият, докато спя", кахъри се той. След тази случка обаче се е снабдил с една сопа и винаги гледа да му е под ръка, за да се отбранява. Нямало обаче кой да спаси съседната къща. Ромите всеки ден наминавали през нея и в момента тя е изтърбушена. На фона на всичко обаче възрастните хора в селото поне вече знаят какво представлява сателитната чиния. Няма ромско семейство, което да не се е снабдило с такава. Една е курдисана и на порутеното училище.
Голям Дервент вече се оказа проблем и за EVN. В къщите с роми светлината никога не гасне, музиката е на шест, а ток не се плаща. Местните селяни разказаха, че инкасаторките редовно имали проблем с мургавите новодомци. От централата на електроразпределителното дружество в Пловдив обещаха да извършат проверка. За същото дадоха дума и шефът на РПУ- Елхово Димитър Николов и заместник-кметът на общината Христо Христов. Докато в полицията знаеха за проблема, в общинския център научиха за него от "Сега". Полицай Николов обясни, че се работи по случая, но не той, а съдът е органът, който може да настанява или да гони хора. А зам.-кметът обеща да съдейства на местните жители.
И чудо - властта взе, че реши да си свърши работата. Докато в "Сега" подготвяхме материала, кметският наместник Донка Георгиева се обади радостно, че с помощта на полицията и общинската власт ромите били изселени. "Благодаря на полицията и на общината, с чието съдействие се отървахме. Аз се бях отчаяла вече и не знаех какво да правя, докато един ден ги изселиха всички", разказа Георгиева. Цялата ромска общност, както придошла в Голям Дервент, така вкупом се насочила към други съседни места. Според Георгиева в момента мургавите фамилии са се заселили в съседното село Жребино. Там обаче хората, знаейки за случката в Голям Дервент, вече били подготвени и не ги пуснали въобще да припарят. Донка Георгиева обяснява: "Доколкото разбрах, селяните в Жребино са си пазили домовете и циганите опитали да влязат в селото, ама никой не ги пуснал вътре. Та се отказали да се населват, ами са си направили лагер в близката гора. Къде ще ходят после, вече не знам. Дано не идват повече при нас".