:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,829,646
Активни 207
Страници 4,342
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Стремежът да се харесваме на обществото не води до правосъдие

Трябва да има постоянна изборна администрация, която да контролира харченето по време на избирателните кампании, смята зам.-шефът на НС Екатерина Михайлова
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Екатерина Михайлова
Екатерина Михайлова е депутат шести мандат. В момента е зам.-председател на парламента от квотата на "Синята коалиция". Михайлова е основен представител на коалицията в правната комисия и във временната комисия за изработване на изборен кодекс.

-----



- Г-жо Михайлова, доволна ли сте от работата по избирателния кодекс?

- Върви трудно. Но нямаше как да не е трудно. Избирателният кодекс е сложна материя и в него има политически сблъсъци. Ние сме вече на финалната права за изработването на проект, който ще вкараме в парламента. Нямаме спор например изборите за НС и ЕП да се провеждат по пропорционална система с преференциално гласуване. Спорът е колко да е тази преференция. За европейските избори вероятно ще е около 10%. За националните обаче е различно. В малкия район ще са необходими по-малко гласове и прагът от 10% ще бъде лесно преодолим. Това отваря възможности пред купуването на гласове и контролирания вот. Ако направим промяна на избирателните райони, това отваря политически въпроси.

- Получава се обаче един омагьосан кръг. На избори гласове се купуват от политиците. После същите тези политици отказват промени в избирателния закон с аргумента, че това отваря нови възможности за купуване на гласове.

- Тези опасения са реални. Всички внимаваме какви хора слагаме в листите, но след това се сблъскваме с тези грозни явления. Законодателят трябва да сложи пречки, които обективно да са трудни за преодоляване.

- Възможно ли е преференциите да бъдат различни в зависимост от големината на избирателния район?

- Това би било доста несправедливо. Математиците все още не са ни предложили такъв вариант.

- Казахте, че сте се обединили за 10% праг на европейските избори. Според експерти обаче, ако прагът е повече от 5%, той няма да има смисъл.

- Не сме стигнали до гласуване. Прагът може да слезе още надолу.

- "Синята коалиция" подкрепя ли идеята да се увеличи пределната сума, която партиите могат да харчат за предизборни кампании?

- Това беше дискутирано. Рискът тук е не толкова в увеличаването, колкото в укриването на средствата. И е по-добре лимитът да бъде такъв, че тези средства да бъдат декларирани и да има контрол върху тях. Свидетели сме на поредица от кампании, в които видимо се харчат повече пари от тези, които се декларират. Ако има една постоянно действаща изборна администрация, тя може извън Сметната палата да контролира харченето по време на кампанията. Тогава се правят най-големите злоупотреби, а Сметната палата след това работи само по документи.

- Няма ли да е лошо послание към обществото, ако точно във време на криза тези лимити се увеличат и се създаде нова администрация?

- Постоянната администрация ще е от порядъка на 10 човека и те няма да са голям финансов проблем на държавата. По-голям финансов проблем се създава, когато се получава купуване на власт през избори. Нека да не сме толкова придирчиви за това, че ще похарчим малко пари за малко хора, които обаче могат да спрат големи безобразия.

- Как върви подготовката на "Синята коалиция" за местни избори? Вие заявихте, че ще бъдете сериозен конкурент на вота, включително и на ГЕРБ.

- В момента участваме на местните избори в Габрово. Надяваме се моделът, който там представяме, да е успешен. Ние от ДСБ желаем на следващите местни избори да излезем във формат "Синята коалиция плюс". Очакваме решенията и от колегите си, най-вече от СДС. Вече имаме напредък във взаимодействията, защото сме провели поредица от съвместни заседания на националните ръководства. Това помага за пренасяне на тези отношения по места.

На местни избори местните ни организации ще намерят много по-лесно общи решения. Важното е да се търси разширяване на автентичната десница.

- Дали местните организации ще имат пълна свобода? На последните частични избори в Разлог се оказа, че вие подкрепяте кандидат, който е бил съпричастен към ДС и това беше оправдано точно със свободата на местната организация.

- По нашите устави местните организации имат тази свобода. Но аз мисля, че ние ще приемем политически критерии, по силата на които местните ни организации да търсят нашите кандидати. Вярно е, че в Разлог се получи малко неудобна ситуация.

- Вие изразихте някои несъгласия с последните промени в НПК и специално към текста за резервния адвокат. Оказа се обаче, че по някои знакови дела като това за източването на САПАРД този текст ускори работата на съда.

- Аргументите и в едната, и в другата посока бяха сериозни. В дебата се чуха доста от проблемите, които могат да възникнат. Разбира се, че трябва да се предотвратява шиканирането на процеса от страна на обвиняемия или неговата защита. От другата страна обаче е въпросът кой ще посочи един резервен защитник, който ще влезе в процеса. И редно ли е обвинението да може да посочва защитник в досъдебното производство. Възможно е и да има злоупотреби и мисля, че беше полезно да има такъв дебат.

- Но едва ли ще има възражения, ако се забележи раздвижване по знаковите дела.

- Да, така е. Въпросът е това да се прави по начин, по който да не се нарушават права. Стремежът да се харесваме на общественото мнение не води до правосъдие. Моята реакция срещу поправките не беше много остра. Имам своите притеснения как те ще се прилагат в не особено добре действащата ни съдебна власт. Делата трябва да се развиват бързо, но трябва и да са справедливи. Реформата в съдебната власт обаче е много по-голяма. Предстоят много решителни крачки, които няма как да се направят без промени в конституцията.

- Дали в този парламент ще се събере достатъчно мнозинство за промени в основния закон?

- В момента изглежда, че няма такова мнозинство. В началото на мандата имаше, но то се загуби след разпадането на РЗС. Но ако има диалог и се намерят допирни точки, такова мнозинство би могло да бъде намерено. Тук отговорността пада върху управляващите. Инициативата трябва да е тяхна. Ние от "Синята коалиция" сме говорили с ГЕРБ по тези въпроси, но не можем да бъдем водещите при такава промяна.

- Кои са допирните ви точки с управляващите?

- Някои от промените, които ние сме предлагали, се споделят от вътрешния министър Цветан Цветанов. Според нас трябва да се намалят мандатите на главния прокурор и на председателите на върховните съдилища, както и във ВСС. Смятаме, че тези неща могат да станат в рамките на обикновено народно събрание. Освен това сме на мнение, че съставът на ВСС трябва да се намали и членовете му да се избират с квалифицирано мнозинство, а не обикновено, каквото е в момента. Най-радикалната ни идея, която едва ли ще намери подкрепа, е прокуратурата да мине към изпълнителната власт. За такава голяма промяна трябва да има много високо съгласие. Хубавото е, че се чуват гласове и от самата съдебна власт за конституционни промени. Аз искам да приветствам изявленията на главния прокурор, който също смята, че неговият мандат и този на ВСС трябва да се намалят.

- Кое е по-важно - свободата или сигурността?

- Истината е някъде по средата. Моята свобода свършва там, където започва вашата. Няма безкрайна свобода. Докъде свършва моята свобода е решение, което се взема от законодателя. Тези баланси трябва да се търсят много добре, за да не се залита в едната или другата посока. Според мен тези баланси не бяха много нарушени с последните промени на НПК.
13
2732
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
16 Юни 2010 22:41
Не е лошо , г-жа Ек. Михайлова да влезе в "жилата" на фор-умния ни дебат от събота насам . Убеден съм , умна жена със шест мандата в НС , не би могла да се размине с проблем , като този - за очевидното безплодие , а през него и пълното обезсмисляне на Системата , по която сторваме политическото ни общуване в демократично Общество . Не искам , за хей тъй да излизам от масовия опортюнизъм , в който си натресохме общите ни въжделения , но Мила Госпожо , те бяха и си остават , в пределно ясното за всеки изкушен , Послание - За повече Общество в Политиката ! Какво повече ? ...

Редактирано от - beagle на 16/6/2010 г/ 22:53:48

17 Юни 2010 02:38
Докъде свършва моята свобода е решение, което се взема от законодателя.

Вероятно другаря Сталин, а поради липсата му от др. Костов ?
Комуниста си е комунист, както и да се пребоядиса.
-
Свободата на всеки свършва там, където започва същата свобода на другия. И законодателят, какъвто и "другар" да се казва, няма нищо общо, освен да утвърди това правило.
17 Юни 2010 02:44
- "Синята коалиция" подкрепя ли идеята да се увеличи пределната сума, която партиите могат да харчат за предизборни кампании?

- Това беше дискутирано. Рискът тук е не толкова в увеличаването, колкото в укриването на средствата. И е по-добре лимитът да бъде такъв, че тези средства да бъдат декларирани и да има контрол върху тях.

В моментът лимитът е ЕДИН МИЛИОН лева. Проблемът им явно не е в изхарчването на тази сума, а в това, че трябва да крият горницата над тази сума, което имат и харчат. И искат да си го решат.
-
И нито дума за премахването на убийственият за немафиотските партии имуществен ценз (депозит за допускане до участие в избори) от 50 000 лв. за партии, 100 000 лв. за коалиции, 15 000 лв. за независим кандидат.
И няма и да има. Това са джобни пари за комисионерите. Проблемът им е как да харчат легално над 1 000 000 лв..
17 Юни 2010 07:26
Защо вадите тая мумия? От нея би се заинтересувал само Сергей Игнатов - по специалността му е.
-----------------------
Блогът на Генек

17 Юни 2010 08:29
умна жена със шест мандата


"Мъжете харесват умните жени, но не се женят за тях!"
17 Юни 2010 11:05
Депутат шести мандат - само това е достатъчно, за да се отвратиш напълно...

Редактирано от - ivankin на 20/6/2010 г/ 12:13:03

17 Юни 2010 11:47
И нито дума за премахването на убийственият за немафиотските партии имуществен ценз (депозит за допускане до участие в избори) от 50 000 лв. за партии, 100 000 лв. за коалиции, 15 000 лв. за независим кандидат.



Прав си, нито дума.....
Когато те купуваха гласове и плащаха по десет марки да скачат по площадите и хвърлят павета - беше добре. Но, когато и други взеха с успех да прилагат тяхната система - стана зле.....
17 Юни 2010 12:07
УМНА ЖЕНА Е ОКСИМОРОН-ИЛИ-ИЛИ
17 Юни 2010 13:38
Господа , вие в какво ? А ако точно в тук е реч за Бени , милата ми тя , накъде ще си паднете очите , че и ще продължите ли в тъй агресивно да ми удрите песа , за оксиморони ? Господи , в как да им угодиш ...

Редактирано от - beagle на 17/6/2010 г/ 13:39:56

17 Юни 2010 15:28
Комуниста си е комунист - Брайтмена е прав за себе си (въпреки грешката).
17 Юни 2010 17:00
Тя е достатъчно грозна за да бъде хитра!
17 Юни 2010 17:01
Няма грешка. Някой се разпознаха, засегнаха се, че даже се и обадиха.
17 Юни 2010 21:54
Елит а? Тая тетка поне веднъж в живота си осмелявала ли се е да не се съгласи със шефа си? Като гледам е от тия дето се криволичат само успоредно на партийната линия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД