:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,829,590
Активни 233
Страници 4,286
За един ден 1,302,066
Наблюдател

Еврозоната се провали, но еврото няма да рухне

Общата европейска валута се нуждае не от политическа централизация, а от дълбока реформа на икономическата и социална система на държавите.
Вацлав Клаус
След рухването на комунизма през 1989 г. Чешката република искаше колкото се може по-бързо да стане отново нормална държава. Единственият начин да се постигне тази цел бе да влезе в ЕС. Искахме да бъдем свободни, не искахме да губим нашата свобода и безвъзвратно постигнатата независимост. Затова мнозина от нас се застъпваха за по-свободна форма на европейска интеграция, против т.нар. задълбочаване на ЕС и срещу създаването на политически съюз в Европа. Хора като мен бързо разбираха, че идеята за създаването на



единна европейска валута е опасен проект,



който или ще създаде големи проблеми, или ще доведе до недемократична централизация на Европа.

Проектът за еврозоната не даде онези позитивни резултати, които се очакваха от него. Той погрешно и безотговорно бе представен като неоспоримо икономическо предимство за всички държави, желаещи да се откажат от драгоценните си валути. В скъпоплатените изследвания, публикувани преди въвеждането на единната европейска валута, звучаха обещания, че еврото ще спомогне да се ускори икономическият растеж и да се намали инфлацията. В тях специално се подчертаваше, че страните членки на зоната ще бъдат защитени от всякакви външни икономически смущения (т.нар. външни шокове).

Това обаче не се случи. След създаването на еврозоната икономическият растеж на нейните членове се забави в сравнение с предишните десетилетия, което увеличи разликата в темповете на развитие между страните от еврозоната и другите големи икономики - американската, китайската, по-малките икономики от Югоизточна Азия.

Развитието на европейската икономика се забавя от 60-те години на миналото столетие, което е предизвикано от все по-вредната икономическа и социална система, която по онова време започна да доминира в Европа.



Европейското "социално пазарно стопанство" е непродуктивен вариант



на държавата на всеобщото благоденствие, на държавния патернализъм, на "незаетото, отмарящо" общество, на високите данъци и ниската мотивация за работа. Еврото не пречупи тази тенденция. По данни на Европейската централна банка, средните темпове на растеж в страните от еврозоната бяха 3.4% през 70-те години, 2.4% през 80-те, 2.2% през 90-те години и едва 1.1% през периода 2001-2009 г. (десетилетието на евро). Такова забавяне не е имало никъде по света (ако говорим за "нормалните" страни или за страните без войни и революции).

През първите 10 години от съществуването си еврозоната не доведе до икономическото изравняване на влизащите в нея държави. Еврозоната, в която влизат 16 държави, не е "оптималният валутен регион", както гласи икономическата теория. Дори бившият член на Управителния съвет и главен икономист на Европейската централна банка Отмар Исинг нееднократно подчертаваше, че решението за създаване на еврозоната в основата си бе политическо, а не икономическо. При това положение е неизбежно разходите по създаването и поддържането на зоната да надхвърлят печалбата. Еврозоната като проект, обещаващ значителни икономически предимства на своите членове, се е провалила.

Второто значение на думата "крах" е



възможният разпад на еврозоната като институция,



смъртта на еврото. На този въпрос отговарям с "не" - еврото няма да рухне. В създаването и съществуването му като циментиращ разтвор на такова наднационално образувание като ЕС е вложен толкова значителен политически капитал, че в обозримо бъдеще еврото няма да бъде зарязано. Тази валута ще продължи своето съществуване, но цената ще бъде много висока - нисък икономически ръст. Тя ще донесе икономически загуби дори и на онези, които не влизат в еврозоната като Чехия.

Механизмът за спасение на европейския валутен съюз означава да се увеличат обемите на финансовите трансфери към онези страни от еврозоната, които изпитват сериозни икономически и финансови проблеми. Но всички знаят, че големите финансови преводи са възможни в държавите, а ЕС или еврозоната не са държави. Само между гражданите на една държава има достатъчно силно чувство на солидарност. Именно затова Европа трябва да реши дали да извърши и политическа централизация. Европейците не я искат, защото знаят (или поне чувстват), че това ще навреди на тяхната свобода и благосъстояние. Съществува обаче напълно реална опасност, че политиците така или иначе ще прибягнат до такава мярка - и ще го направят зад гърба на избирателите си.

Очевидно е, че еврото и предложените неотдавна мерки за спасяването й не са "спасение" за икономиката на Европа. В дългосрочна перспектива еврото може да бъде спасено само чрез радикално реструктуриране на европейската икономическа и социална система.



*Със съкращения
Снимка: Пресслужба на ЕК
Еврото ще продължи своето съществуване, но цената ще бъде много висока - нисък икономически ръст.
36
2983
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
16 Юни 2010 22:23
те чехите като беха в сив и имаха гарантиран пазар на шкодите що 20 години ги правеха с двигател отзат а не сменяха моделите както сега когато са вьв фолксваген като искат растеж в европа чехите да се конкурират с наи дообрите на европеиския пазар да предлагат авантгардни стоки и технологии да печелят конкурси и да сьбират евро от еврозоната и от страните извьн еврозоната
в софиа чехите не предложиха на общината нови нископлатформени трамваи по европеиските стандарти вече 4-5 години откакто са в европа а в софия се използат трамваи от 60те години внос от германия
аре у лево
добрият президент клаус
16 Юни 2010 23:32
Това е сериозна тема. Когато един президент го казва, той изхожда от неговите интереси, съответно от интересите на неговата държава. Нас обаче, селяните и гражданите на ЕС това не ни интересува. Разумно е да смятаме, че добро е това, което е добро за нас. Което е добро за ЧЕХИЯ, добро ли е за чехите? По скоро е добро за чешката олигархия и бюрокрация. Които са малка част от чехите. Та думата ми е, ако нямаме национални правителства, които ни определят 95% от живота, а имаме едно голямо правителство, което дава правилата /еднакви за всички/ и силна местна и съвсем конкретна власт, която ти дава параметрите и за избирането на която, ТИ носиш съвсем конкретна отговорност, и няма на кого да се сърдиш, не е ли по-добре? Май е по-добре, но тогава, ако нещата не са наред, ние ще сме си виновни.
Извинете, ако ви досадих.
17 Юни 2010 00:08
Заглавието е в горе-долу , като "Тоталитаризмът се провали , но комунистическата идея няма да рухне" . И в двата случая , тезите имат достоверен резон , в условията на неравномерно функциониране и развитие на Системата . В някак казано - зигзази ...
17 Юни 2010 00:28
Общата европейска валута се нуждае не от политическа централизация, а от дълбока реформа на икономическата и социална система на държавите.

Много твърдоглав човек!
Как без политическа централизация ще постигнеш "" дълбока реформа"" в 27 държави?!
17 Юни 2010 07:33
Прав е FL.
Политическа централизация му е майката! Една Европа искаме, нали?
С един народ- европейски?
Е, остава малко - айн райх, айн фолк, айн фюрер.
Въпросът е само - кой ще е фюрерът?
И, разбира се, в Лисабонския договор да бъде включен един член Първи. Централизация - за какво са ни толкова партии?
-----------------------
Блогът на Генек

17 Юни 2010 07:52
eдин от малкото останали смели защитници на свободата в леволиберална старееща, арабизираща се Европа
17 Юни 2010 08:35
отново, аз не виждам проблем еврото да бъде разплащателната еденица на Еврорабия.
17 Юни 2010 09:43
Еврозоната се провали, но еврото няма да рухне

Това поразително напомня на лозунга на партията :
"Комуниста може и да греши, но партията-никога."

17 Юни 2010 11:22
То и USA не са цвете по отношение дефицита, но доларът няма да рухне.
Интересен въпрос е какво ще се прави с юанът и ще има ли той почва по света?
И защо всички концерни се "натикаха" в Китай, а така отварят врата за безработица в собствените си държави и спадане БВП както в УСА-та така и в ЕС?
Но нали още римляните са казали - парите не миришат... особено когато минават лесно през границите.
17 Юни 2010 12:26
Европейското интегриране е Процес , чието рацио е заложено в пилотния му хисторически проект . Не мисля , сторването на сбирщайна от Новия свят , в днешните САЩ , да е било в "лодка за разходка" . Затуй , спомням на "забраванковците" , че и САЩ и Маркс , са рожби на едното и също , Време на тоз Процес , за който говоря . В иначе , идейният ни плурализъм днес е способен и общите ни цели да затрие , особено и когато , те нямат "йерархията на практическата ни идейност" . И в още не сещам "водещи авторитет" в нея . В работно считам , че европеизирането на Континента е още в младохегелианския си период , с всички привидности , налагани от "мрежовия" характер на Процеса ...

Редактирано от - beagle на 17/6/2010 г/ 14:37:41

17 Юни 2010 12:40
Латинский валютный союз был создан по инициативе Франции. 23 декабря 1865 года Франция, Бельгия, Италия и Швейцария образовали Союз и договорились привести свои валюты к биметаллическому стандарту
оглашение вступило в силу в 1866 году. Позже к союзу присоединились Испания и Греция (1868), Румыния, Австро-Венгрия, Болгария, Венесуэла, Сербия, Черногория, Сан Марино и Папская Область
В связи с изменением соотношения золота и серебра, политической нестабильностью в начале XX века и более активным использованием банкнот валютное соглашение ослабло в 1920-е годы и формально распалось в 1927 году.
17 Юни 2010 14:26
он бил прощо добрее добрее
а мне повезло
не вярваите на клаус чехите са се продали на ....... и сега в името на правата на човека искат да си осигурят опрощение и да не им се тьрси отговорност
17 Юни 2010 16:44
Що се дръпнахте бре , многознайковци мили ? В помощ идвайте , че и в съвместно да поумнеем ...
17 Юни 2010 17:02
"Тоталитаризмът се провали , но комунистическата идея няма да рухне"


Така е, четириноги приятелю. За да рухне комунистическата идея трябва да изчезнат обективните условия в обществото, които постоянно ни сещат за нея като за добро решение.

ПП.
А за пан професор Клаус просто не ми се говори, защото нямам в момента настроение за използване на пиперливи изрази.

Редактирано от - Mitev на 17/6/2010 г/ 17:04:13

17 Юни 2010 17:18
Митев мили , ,
В тази дописка , Президент Клаус е най-малкото , което следва да вълнува . Както каза колега по-горе , темата /за европейското интегриране/ е в много сериозна . Според песа ми , науката на Континента е в обидно малко ангажирана към нея . Оставяме я на политиците и в немалко , интуитивните им съветници ...

Редактирано от - beagle на 17/6/2010 г/ 17:19:11

17 Юни 2010 17:19
"Тоталитаризмът се провали , но комунистическата идея няма да рухне"

Ми как да рухне една мъртвородена утопия...?
17 Юни 2010 17:21
beagle мили тая буквичка "в" защо така за щяло и нещяло я изполваш ?

17 Юни 2010 17:22
Ти я рухна с едно изречение , Бени . Бравос ...
17 Юни 2010 17:25
Така откроявам "по-свободен" стил на писане , от гледна точка на каноните за научна коректност . При подобно , брой ме в "без нашийник" ...

Редактирано от - beagle на 17/6/2010 г/ 17:26:44

17 Юни 2010 17:26
Истината, само истината и нищо друго , освен истината, beagle...
17 Юни 2010 17:30
Твоята истина ли , Бени ? Кажи си я , Мила , че и без да я размахваш в излишно ...
17 Юни 2010 17:36
Не моята, а обективната. Многократно тук съм доказвала, че ком. идеята е утопия-мъртвородена.
Тя винаги ще си остане мечта за идеалистите, маргиналите и наивниците, но това няма да я превърне в реалност.

Редактирано от - Benedicta на 17/6/2010 г/ 17:38:58

17 Юни 2010 17:39
Бени,
Комунистическата идея не е лоша идея. Една е бедата - иска идеални хора.
Но с идеални хора и капитализмът би се превърнал в рай.
17 Юни 2010 17:45
На всичкото отгоре идеални хора няма...
А и не биха ли били твърде скучни?
17 Юни 2010 17:54
Какво да ти кажа.
Ако харесваш фантастиката - почети ранните братя Стругацки, или да речем Иван Ефремов. Описват доста добре идеалните хора. Но едно общество, съставено от такива... Фантастика си е.
17 Юни 2010 18:16
Бени мила ,
Доста познавателен багаж и светло въображение трябва да носи Човек , вместо "приматната си глупост" , за да сети в например , че Европейската идея е аспект на Комунистическата , и обратно . Нека не губим време в кухи манифестации , а поспри и в повече се подготви . Така и дискусията , към която "натискаш" , сама ще стихне - поради "изпразване" на противоречията ...

Редактирано от - beagle на 17/6/2010 г/ 18:20:30

17 Юни 2010 18:24
На всичкото отгоре идеални хора няма...
А и не биха ли били твърде скучни?


Е как да няма бе, Бени? Защо забравяш себе си? Не бъди толкова скромна.
И съвсем не си скучна. Признавам, че доста пъти си ме разсмивала с истините си от "последна инстанция".

17 Юни 2010 18:29
beagle, ще спра да споря, просто защото е безсмислено. След като една идея е не само провалена в реалността, но има дефекти и в матрицата си, нещата са пределно ясни...
17 Юни 2010 18:31
Единственото място, където комунизмът е приложен на практика е Израел. Но тамошните комуни са изкуствено създадени и изкуствено поддържани с пари отвън.
Сократ едва ли съзнава какви клишета повтаря с твърдението си, че комунизмът изисквал "идеални хора".
Какво представлява идеалният човек, Сократе?
Човекът се развива, променя, философията дори не може да отговори на въпроса каква е човешката същност. Идеалните хора на комунизма са някакъв вид програмирани хора, хора от матрицата. Но с подобни хора развитието спира. А това е смърт. Хората, които движат развитието са личности, бунтари, несъгласни със старото, творци, властни хора. Те не се вместват в никакъв калъп за идеални хора.
Карл Маркс реално е един апологет на капитализма.
Карл Маркс не може да обясни какъв ще бъде следващия строй след капитализма, защото той не можа да обясни как възникна самия капитализъм. Диалектическите закони, които той използва са не само негодни, но и той фалшифицира историята, за да наподоби тези закони.
Всички сте учили за Законът за единството и борбата на противоположностите и как в борбата между феодала и крепостния се родили капиталистът и работникът. Нищо подобно. Капитализмът се заражда много преди да настъпи упадъкът на феодализма и съществува паралелно с него, без дори да се допират. Към времето на буржоазните революции капиталистическите отношения вече набират сила, вече е ясно, че те са новата сила и революциите само узаконяват доминирането тези отношения. А феодалните, феодалът и крепостният просто изчедват в историята.Противоречията между феодали и крепостни по никакъв начин не засягат отдавна изобретените и набиращи сила капиталистически отношения. Нито имат отношение към създаването им, нито към развитето им.
Описаният от Маркс начин за раждане на новото от недрата на старото е неточен. С две думи- той не е успял да разчете историята, камо ли бъдещето.
И понеже не успял да разтълкува историята, затова решил, че е възможно от работника да направи колективен капиталист и работник едновременно.
Виждате преди това- феодалните отношения просто изчезват, а крепостните не са се превърнали във феодали и крепостни едновременно.
Хайде сего Митев, като специалист по Маркс да се произнесе!
17 Юни 2010 18:57
Урокът от историята на Gozambo е следният. Бъдещите отношения няма да са развитие на отношенията капиталист-работник, а ще се изобретят, зародят и съществуват паралелно, докато един ден човечеството не каже- хайде, стига толкова капитализъм, защото отношенията са прекалено робски, непроизводителни и / или/ разрушителни.
Днес хората изобретяват много по-бързо и изобретенията се разпространяват със светкавична скорост. Всеки Божи ден излиза по една истина за капитализма, старателно прикривана от управляващите. Като наизлезат всички истини, това очертае реално проблема. А когато знаеш в детейли проблема, и когато поставиш правилно въпроса, то тогава отговорите и решенията следват логически. Засега има още да се преборваме с много митове, илюзии и измами.
Вчера си говорихме за търговските вериги, конкуренцията и свободата на пазара. Установявам, че науката и разумът станаха по-успешни оръжия за подчиняване и владеене на хората от вярата. Натъпчи му главата на човек с наука, закони и закономерности и го остави сам да мисли. И какво мислите измисля? Точно онова, което съставителят на учебника иска. И най-лошото е, че човек е убеден, че сам всичко е измислил и е готов да воюва за истината до която е стигнал. Изобщо не си представя горкия, че тази истина му е заложена от друг и с елементарна логика няма как да не стига винаги до нея.
17 Юни 2010 19:00
Карл Маркс реално е един апологет на капитализма.
Карл Маркс не може да обясни какъв ще бъде следващия строй след капитализма, защото той не можа да обясни как възникна самия капитализъм


Гозамбо,
много си далеч от истината, приятелю. Това показва, че просто не познаваш темата, по която си позволяваш да разсъждаваш. А първото изречение кърти мифки, казано на форумен жаргон, който аз не обичам да използвам.


Всички сте учили за Законът за единството и борбата на противоположностите и как в борбата между феодала и крепостния се родили капиталистът и работникът. Нищо подобно. Капитализмът се заражда много преди да настъпи упадъкът на феодализма и съществува паралелно с него, без дори да се допират.


Не знам дали някой ти е изнасял лекции с подобно съдържание (чак толкова захлупени преподаватели по политикономия не си спомням да е имало) или сам си съчинил горепосочените, с извинение, бисери. Приписал си на Маркс твърдения, които той не е писал, а след това го громиш и се гордееш с това.
За съжаление се появяваш късно, когато трябва да се прибирам. Тук само ще ти посоча, че Маркс твърди, че тъй като и феодализма, и капитализма са строеве с господство на частната собственост, то няма проблеми новите производствени отношения да възникнат в недрата на старото общество. Ти допускаш, че Маркс не е знаел за паралелното съществуване на аристокрацията и третото съсловие (възникващата в условията на феодализма буржоазия), а той за твоя изненада е обяснил и класовият интерес на третото съсловие от ликвидирането на крепостничеството и феодализма, тъй като на това трето съсловие му е необходим свободен работник, свободен като личност (да не е закрепостен) и свободен от средства за производство (да не разполага с такива) за да може да предложи единственото с което разполага - способността си да се труди, т.е. да продава работната си сила. Всъщност, допускам че може да си написал горепосочените абсурдни твърдения за да ме провокираш за дискусия.

Редактирано от - Mitev на 17/6/2010 г/ 19:17:04

17 Юни 2010 19:36
Не , Митев ,
По-скоро е преминал курса на един от твърде ловките критици на Маркс - Жак Атали . Всъщност , в доста интересни биват някой от тях - чрез Метода му , да Го преодоляват . Баф , диалектиката - подобно врътките на Бени в донякъде , че и мило да ти стане ...

Редактирано от - beagle на 17/6/2010 г/ 19:42:15

17 Юни 2010 20:11
Ех, да ви завиди човек на теоретичната подготовка...
17 Юни 2010 20:58
Добрата теоретична подготовка иска системно четене , за което - Да , ако ти стигат времето и способностите . Иначе , нека не завиждаме на подгонените от въпросителни ...
17 Юни 2010 21:00
коментарите наистина са повече от забавни .
Но има малък, направо незначителен проблем - предупрежденията на В.Клаус, които са изключително сериозни и аргументирани, нещо ичезнаха в словестната патаклама. А мъдреца и философа Клаус поставя екзистенциални въпроси, които , отгоре навсичко, пряко ни засягат
17 Юни 2010 22:10
Европейското "социално пазарно стопанство" е непродуктивен вариант
на държавата на всеобщото благоденствие, на държавния патернализъм, на "незаетото, отмарящо" общество, на високите данъци и ниската мотивация за работа.


Само една корекция. Не става дума за държавен патернализъм, а за техно-матриархат, при което технологизираното общество се привижда на масите както някаква майчинска моцка, която да обезпечи социалния люлчински рай на кърмачето.

Патернализмът е точно обратното. То е дясна система, а матриархатът е лява.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД