:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,829,526
Активни 223
Страници 4,222
За един ден 1,302,066
Чудаци

За матурите и номера на китайката

Или как просветният министър реши да промени изпит по български език и литература, за да има повече граждани вместо поданици
Снимка: ЕПА/БГНЕС
9.57 милиона китайски ученици се явиха тази година на приемен изпит за университетите, местата са 6.57 млн. Писането на поезия е била важна част от старата имперска изпитна система за наемане на държавни служители, отменена през 1905 г. след 1300 години съществуване.
"Това, което съм решил, е от догодина темите по литература (б.р. на матурата) да отпаднат... Имам и друго предложение, което само трябва да съгласувам с експертите. Сега учениците пишат теми, от които полза няма никаква... Затова ще въведем китайския принцип... Всички автори са обявени и на изпита се пада да речем Вазов. Въпросът, който ще се пише, ще е насочен към ученика. Например "Какво ми даде Вазов? В Китай пишат дори стихотворения".

По този забележителен начин просветният министър Сергей Игнатов лансира новото си хрумване за промяна в зрелостния изпит по литература. Какво разбираме от това изказване? Че



министърът първо решава, а после пита,



че гледа на питането като на нещо формално - "само трябва да съгласувам", че има някакви лични предпочитания към някакъв китайски принцип, който трябва да приемем за меродавен - нещо като номера на китайката, и че изповядва някакви виждания за ползата на образованието, които не счита за нужно да аргументира.

Това е поредният случай, в който прословутата очевидност, че "главната ценност в образователната система е ученикът", се разчита по безумен начин. Предложението на Игнатов на матурата по БЕЛ да се пада само автор, а учениците сами да определят темата, по която да пишат, защото иначе се превръщат в поданици, вместо в граждани, е поредната перла в този криворазбран прочит. Тук трябва да бъдат прибавени и други паметни изказвания като "няма нищо лошо да се минава от един клас в друг с двойка" и цяла поредица свежи хрумвания около оценяването в училище.

Какви аргументи приведе просветният министър за поредната промяна в матурите и как точно си представя оценяването на свободните съчинения на учениците?

Всъщност не е много ясно какво точно предлага министър Игнатов. В опит да обясни бъдещата промяна той направи две взаимноизключващи се твърдения - 1) че общата тема отпада и учениците ще пишат само върху автор, като сами си поставят темата, и 2) че темата остава, но ще се заключва в поставянето на въпрос, който адресира емоциите и ценностите на ученика - "Какво ми дава Вазов". В първия случай говорим за съчинение по свободна тема с неуточнен за момента жанр, във втория - за нещо като есе. И в двата случая обаче няма никаква гаранция, че това ще доведе до раждането на граждани, вместо поданици, че ще спре наизустяването на нещо, което вече не наричаме теми, че ще доведе до по-справедливо оценяване, че ще сложи край на частните уроци.

Да вземем аргумента за мислещите ученици. Експерти вече коментираха, че поставянето на конкретен проблем, който дадено произведение интерпретира, по никакъв начин не ограничава възможността на ученика да мисли, а само посочва върху кое от многото смислови полета да го прави. Тоест нищо в поставянето на конкретен проблем не предопределя прочита на произведението през готова теза, както се подразбира от обясненията на министъра.

Няма никаква гаранция и че липсата на тема ще сложи край на наизустяването. Нищо не пречи на учениците да наизустят една мегатема върху всеки автор и само да сменят глагола в увода, в случай че министерството все пак формулира въпрос. Казано с други думи, "Вазов ми даде еди какво си" да бъде заменено с "Вазов ме вълнува, защото", последвано от предварително компилираната версия върху автора.

В самата идея за замяна на темата с нещо като есе няма нищо ново. И в момента учениците имат свободата да изберат между два жанра - интерпретативно съчинение или есе върху поставения проблем. Тоест това, което министър Игнатов предлага, е всъщност есето върху проблем, съществуващ в произведението, да се замени с есе за общото впечатление на ученика от даден автор.

Въпросът



как се оценява този поток от лични емоции



и предпочитания получи любопитен отговор от министър Игнатов. Според него бъдещите текстове, които учениците ще пишат, ще се оценяват предимно за правопис, степен на владеене на езика, брой употребени думи. За целта компютърни специалисти щели да създадат специален софтуер, през който да се оценяват писмените текстове на учениците. Автоматично оценяване на есета в света съществува, но по въпроса доколко това е ефективно са правени тонове изследвания и в спора не се очертава победител. Да не говорим, че ние още се учим да съставяме тестове, камо ли да измисляме начини за компютърно оценяване на есета.

В желанието на министъра при текста да се оценява предимно правопис, брой и разнообразие от думи, езикови структури се оглежда друго залитане в образованието напоследък -



лашкането между оценяване на знания и умения



Липсата на отговор какво трябва да знаят учениците води до лесното залитане в крайността да се оценяват само умения. В този ред на мисли нищо не пречи министерство на образованието да провери нивото на владеене на езика, правописа и т.н., тоест умението на децата да съставят текст, върху темата "Защо одобрявам/не одобрявам поставянето на силикон", но все пак това е изпит по литература, върху точно определен набор от изучавани в училище автори.

Тук стигаме до по-големия въпрос - промяната на изпитите, преди да е решено какво точно трябва да се промени в самото преподаване и учебното съдържание. В главата "Ориентиране на училищното образование към провокиране на мисленето" от националната стратегия за развитие на просветата до 2015 г. по този въпрос само се казва, че "учебното съдържание следва по-точно и адекватно на съвременните условия да очертава онези знания и умения, които трябва да бъдат придобити в рамките на училищното образование". Останалата част от главата е посветена на необходимостта от засилване на чуждоезиковото и компютърно обучение, както и въвеждането на модули за ранно професионално обучение. Не е учудващо и възвеличаването на тестовете, които се лансират като по-ефективен начин на изпитване - главата за оценяването е озаглавена "Изграждане на ефективна система за вътрешно оценяване чрез широко използване на тестовете".



Какъв е изводът от случващото се до момента,



ако се върнем към "ученикът е главната ценност"? Наред с правото на учениците сами да определят темите, по които да пишат, министерството вече предложи още няколко смущаващи идеи по линия на оценяването - правото за преминаване в горен клас с двойка, правото да се запишеш в VIII клас с двойка от външното оценяване, тоест с непокрит образователен минимум, странната формулировка след X клас в свидетелството да се записват оценките от успешно положените изпити за външно оценяване, без яснота какво се случва с невзетите. На този фон възниква въпросът кой точно ученик е в центъра на всичко? И не се ли оказва той отвъд всичко?



--------------------

P.S. Онзи ден се оказа, че друга идея на министър - за компютърно генериране на теста за матурите в самия ден на полагане на изпита, така че всеки ученик да решава случайно избрани и различни въпроси, няма как да се реализира. За целта са необходими 75 000 компютри и голям набор от изпитни въпроси, но министърът не дава вид, че ще продължи да отстоява предложението. Това е поредната образователна идея, загърбена в рамките на един ден. Твърде често, оказва се, това е полезно.
35
4427
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
16 Юни 2010 22:33
Мдам.
Да не би защото тази година:
Местата във висшите училища за първокурсници са 68 248 души.
А випускът на зрелостниците е 65 727

Натиснете тук
16 Юни 2010 23:04
След като непрекъснато се пише за обучението по български език и литература, теми, есета, матури, може ли някой да ми изясни какво е положението с другите дисциплини, като например математика, физика, химия, биология, чужди езици? По тях дори няма задължителни матури.
Или единствено българският и литературата са важни за да се признае диплома за завършено средно образование?
17 Юни 2010 00:02
Положението по физика е направо отчайващо. Физика се изучава добре само на няколко места у нас. За пример -Природоматематическата гимназия в Шумен и други подобни училища. В масовите училища децата просто се избутват нагоре, нагоре, та чак до 12 клас. Учителите не оставят на поправка защото иначе няма норматив, няма и заплата! Един затворен умопомрачителен кръг се е завъртял и не му се види края. Нямам думи, отчаян съм, никаква надежда...
17 Юни 2010 01:51
Разбирам атаките срещу Сергей Игнатов, включително и тук във форума (защото има много пряко засегнати), но като цяло, действията, които предприема, макар и недокрай обмислени и изчистени, макар и силно изкривени от претенциите на Данков, са в правилната посока.
-
Такова е и коментираното в статията - отворената тема с личен елемент по литература.
Само че, за да стане то се изисква и промяна в типа на учебния процес по литература. От оценка към зачьот, от зазубряне на клишета към свободни дискусии в час. От наизустяване и съобразяване с изкукването на учтелката - дали е червена прашка или реститутка, заради високата оценка, към собствено отношение и мнение изразено без страх.
---
По времето на соца, обучението по литература бе възприемано, като част от комунистическото идеологическо възпитание. След това по инерция запази това си разбиране с разликата, че в заложената в него идеология настъпи хаос.
А литературата е просто изкуство, което трябва да доставя наслада. И ако това е и основа за развитие на мисъл, а не просто индоктринация, още по добре.

Редактирано от - Brightman на 17/6/2010 г/ 01:58:21

17 Юни 2010 03:41
Затова ще въведем китайския принцип.

Този избор изобщо не е обяснен-защо китайски, а не древноегипетски?Защо първо е решил и после ще пита?...Преди дни Патронът му даде принципиален отговор на такива въпъроси-заяви, че тръба Бургас-Александропулос няма да има, тъй като очакваната международна екологична експертиза ще бъде отрицателна. Редно е в правителството да се прилага единен подход.
17 Юни 2010 07:07
Точно от Китай ли ще се учим как да не бъдем поданици?????? Хаотичните и безсмислени изказвания на Игнатов създават напрежение в образователната система. Този малоумник всеки ден се събужда с нова безумна идея и веднага бърза да я сподели с медиите. Къде спи Борисов, та още го държи в екипа си?
17 Юни 2010 07:09
Борисов не спи никога!
Той си почива.
17 Юни 2010 07:10
Толкова целенасочена некадърност не е случайна....
17 Юни 2010 07:25
Мумията е спец по мъртви култури. И затова убива нашата - да може по-лесно да я анализира при дисекцията. Лошото е, че реже още живото.
----------------------------
Блогът на Генек

17 Юни 2010 07:52
redgiant101, открай време у нас учебниците по физика за средното училище са много по-сложни, сравнени с тези по химия и биология - и това го признават и университетски преподаватели по физика и се чудят какво търси толкова сложен материал в гимназията.
Brightman, общата насока на промените, които прави Сергей Игнатов е правилна, но той ги прави по един изключително нескопосан начин и настрои всички срещу себе си.
17 Юни 2010 08:19
нещо като номера на китайката


Предлагам всички досегашни министри на образованието, в колона по един, по съответния начин застанали, да им приложимномера на Байя ти Ганьо усъвършенстван в Китай .Трябва само да се пазят палците!
17 Юни 2010 08:25
Ето го китайският принцип:
Ринсуинд взе останалия на катедрата въпросник и го зачете.
Заглавие: „Изпит за длъжността помощник-товарач на нощни отпадъци в района У’унг“
Прочете и първия въпрос. От кандидатите се изискваше да съчинят поема в шестнадесет строфи за вечерната мъгла над тръстиковото мочурище.
Вторият въпрос се отнасяше до употребата на метафори в книга, за чието съществуване той дори не подозираше до този миг.
Обърна листа. Никъде не се споменаваха думите „тор“, „кофа“ или „количка“. Все пак у него остана съмнението дали тази система дава път в живота на по-умели хора в сравнение с онази в Анкх-Морпорк, където задаваха един-единствен въпрос „Носиш си своя лопата, нали?“

17 Юни 2010 08:41
И аз имам идея! Не е зле да разрешат и да се пише на шльокавица. Трябва само да се съгласува
17 Юни 2010 09:18
общата насока на промените, които прави Сергей Игнатов е правилна, но той ги прави по един изключително нескопосан начин и настрои всички срещу себе си.

Куртенков,
"правилна" е само дотолкова, доколкото на всички е ясно, че трябва да се направят сериозни промени. Иначе посока просто няма. Има хаотични действия - най-вече вербални - прикриващи единствената цел на Игнатов - приватизация на образованието.
17 Юни 2010 09:20

Ламби,
Ти откога не си влизал в класна стая, бе.Да видиш какъв творчески процес ври и кипи там. Варианти на гримиране и боядисване, нови GSM-и и т.н. Нема начин да накараш някой да мисли, докато в наща страна все още работи шуро-баджанашкия принцип за номиране на робота. Ако имаш познат, независимо какво си завършил ще имаш и добра работа. Никой не цени знанията и уменията на хората, та те и затова не полагат необходимия труд.
17 Юни 2010 09:37
така и не мога да си обясня за чий е нужно да мъчиш децата да създават свързан логически текст (който освен това не е и само описателен) като едно 70-80% от тях въобще никога няма да го правят, а сигурно 90% пък няма да го правят като част от служебните си задължения. тези теми, есета, анализи нека се правят в гимназиите и в по-ограничена форма в техникумите щот на някой може да му текне от техникума да се пробва с висше. няма смисъл да се мъчат хлапетата - ролята на основното образование е да ограмотява а не да "развива" абстрактно, гражданско, аналитично или квото и да е мислене. тестовете са най-добрия вариант за тази образователна степен а нагоре нека правят дискусии, реферати и квото си искат според профила на училището или да не правят съответно.
17 Юни 2010 09:41
Да почнем от основнотс. Каква е целта на обучението по БЕЛ? Умение грамотно да си служим с писмения български език? Умение да се прави професионално разбор на литературно произведение (което не всички критици умеят)? Умение да се пишат общи лафове (есе)? Ако се отговори на този фундаментален въпрос проблемът с оценките отпада.
17 Юни 2010 10:31
Андрей Куртенков, сигурен съм, че скоро не сте отваряли учебник по физика от 7 клас нагоре. Пълни са с картинки, всичко е окастрено до кокъл, на порции лесни за наукосмилане...Цялата порочност на системата обаче поставя непреодолими за днешните младежи бариери. Повтарям, учители ги избутват и така неграмотни вземат дипломи. Не виждам смисъл, сигурно имам ограничен кръгозор.
17 Юни 2010 10:55
Целта на обучението по български език и литература и да се ограмотят учениците -да се научат макар и на елементарно ниво да мислят и се изразяват и изказват писмено или устно на родния си език.
***
Давам пример с фирмата, в която работя - гърци, турци, българи и румънци. Работата е техническа, но тя трябва да се "обективира", да се представи крайния резултат в писмен вид. Накратко - да се напише "рипорт". "Рипортът" се пише разбира се на английски, но преди да го напишиш, трябва да го съставиш в глават си на родния си език - български, турски, румънски и т.н.
От наблюденията над работата на колегите от фирмата мога с известна гордост да заявя, че от посочените представители на тези четири нации (иначе хора инженери с еднаква или сходна квалификация и опит), българите най-добре се изразяват писмено, техните репорти са най-добре написани, структурирани и обосновани.
Съвсем очевидно е, например, че турските колеги (с ей-такива дипломи всичките) никога в живота си не са правили "преразказ с елементи на разсъждение" или са писали есе. Нещата са на ниво "звездите изгряха, луната - и той"
Причината за това не може да е друга освен, че ние все още имаме едно доста добро хуманитарно образование и едно доста сносно ниво на изучаване на родния български език, което после ни помага в професионалното развитие.
17 Юни 2010 11:08
Точно от Китай ли ще се учим как да не бъдем поданици??????

Брайти, приветствам това, че политическите ти амбиции са по някакъв начин свързани и с идеята за образованието. Но влизането ти в клас с дневник в ръка, за кратко време, в селцето Х, преди У години, не те прави запознат с тематиката и настоящото положение в училищното образование. Налага се да положиш повече усилия, ако си искрен в ангажираността си с проблемите.
17 Юни 2010 11:55
Сега, нали не промяната във властта беше причината за по-реалното ви, според мен - нетенденциозно отразяване на проблемите в средното образование? Защото такова се забелязва в журналистическите ви материали от известно време. Само не съм засекла промяната на ресорния журналист съвпада ли по време със следизборните промени.
17 Юни 2010 12:15
Игнатов пак е получил сигнал от космоса
17 Юни 2010 13:23
Само не съм засекла промяната на ресорния журналист съвпада ли по време със следизборните промени.

Как да засечеш, като си от вчера в този форум?
17 Юни 2010 13:44
17 Юни 2010 14:20
Танче, язък ти за хубавото име, съсипала си го като си се подписала над такава пръхкаво-глуповата статия.
Ти, Танче , амй не си се сблъсквала с продукта на средното образование, изправен пред трудната задача да си напише автобиография - ей така на момента, на компютъра, или на ръка. Нищо че са изпратили някаква, която им е написана сигурно от мама.
Липса на завършени изречения, липса на пунктуация, липса на главни букви ...

Който много рипасрещу новите идеи, значи хрупка от статуквото, иначе задължително трябва да се експериментира, докато не се намери начина по който от училище излизат умни и възпитани хора, със собствено мнение и начин на мислене.
всеки казвя - ама защо сега трябва да експериментираме, и защо върху моите деца ... Ами кога да експериментираме - като децата ви се изучат и станат тъпаци като родителите си? Извинявам се ако съм засегнал някой.
17 Юни 2010 14:23
Поздравления за автора тя за пореден път умело разбива поредните фантазии на поредния просветен министър http://forum.segabg.com/img/46.gif[/img]
17 Юни 2010 14:54
Защо фантазии?
Съмнения имате, че изпълнима идеята ли?
Щото аз съм изцяло ЗА безжалостна реформа в образованието към развитие на мисленето на децата.
Имам съмнения, че с наличните учители ще е трудно, но все трябва да се почне.

За БЕЛ, смятам, че това не само е най-важния предмет, а е поне 60% от доакадемичното образование въобще.
То е културознание.
Там се развива разбиране за понятията на реалността.
17 Юни 2010 15:00
яверт(qwert), язък ти за хубавото име, съсипал си го като си се подписал под такова пръхкаво-глуповато мнение.

Извинявам се, ако съм те засегнал.
17 Юни 2010 15:51
Преди време струва ми се в този форум се проведе диспут между английски филолози от СУ и студенти от Американския Университет. Тогава един "американец" писа:" Какво ми се фукат тези от СУ? Може да четат Шекспир, ама не могат една оферта да напишат".
През "комунистическо" най-престижни специалности бяха природните науки, защото имаше производство. Хората искаха да стават инженери. Сега няма производство, има "бизнес" (т.е. далавера). Момичетата мечтаят да са "бизнес-секретарки", момчетата - дилъри. На кого му е притрябвал закона на Ом? А Шекспир?
17 Юни 2010 16:39
20 години сума ти министри се упражняваха в образованието, разсипваха го малко по малко, но такова недоразумение не е имало, даже Методиев от СДС беше по-адекватен и пипаше по-внимателно.
17 Юни 2010 17:11
яверт, експериментира се върху лабораторни мишки. В името на науката и прогреса понякога се налага да се направят и експерименти върху хора. Но участниците са пълнолетни, доброволно съгласили се на експеримента срещу съответното заплащане, подписали надлежно изготвените документи за информирано съгласие за всички известни рискове върху техния живот, които експериментът крие.
На децата на България /независимо етноса/ не може да се гледа просто като на таргет група за експерименти /и то случайни/ и всякакви бреинсторминг идеи. Непълнолетни /без зрелостниците/ и принудени да бъдат част от тази система, те нямат друга алтернатива освен да преминат безропотно през всички изпитания на училищната система, които възрастните са им подготвили. Безгласна буква от всякъде: защо да не си поекспериментираме докато са ни в ръцете, а?
Утре някой може да реши да експериментира с тях като направи задължително изучаването на висша математика в първи клас. Или пък, с всичките ми уважения към науката и учените й: въвеждане на задължителна матура по мумифициране на трупове.
17 Юни 2010 17:56
>>><<<
Китайският опит трябва да се популяризира заедно с 2 - 3, 000 иероглифа. Не се знае кой ще е утре големия брат...
17 Юни 2010 20:37
Всичко върви по план!На олигарсите в тая държава нямат нужда от умни и образовани служители!Все пак на тях им трябват сервитйорки, общи работници и охрана
17 Юни 2010 20:38
Мдааа.... Мисля, че пак не схващате същността. Системата, по която се провежда един изпит, всъщност няма значение... Важното е, че тя винаги може да бъде извратена...
И кухата форма може да бъде напълнена със съдържание, и гениалната конструкция няма да проработи, ако я реализира калпав инженер... А ние си имаме и национален талант - винаги успяваме да издъним всичко. Каквото и да е то.
17 Юни 2010 22:09
Очевидно ясно е, че по сегашната сталинистка ситема от 50- те години повече не може да се развива образование. Какво следва? Нежен е нов път. Нова посока. Министърът е разбрал това и поне прави опити. А вие тук, с изключение на Брайтмън и още един звама, само оплювате. Ами вие какво предлагате? Нека чуем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД