Спорът дали България е полицейска държава получава отговор от Брюксел - полицейска е. Европарламентът гласува днес да ни пусне в Шенгенската информационна система и положителният резултат е оценка преди всичко за усилията на МВР. След по-малко от година правителството на Бойко Борисов може да постигне първата от двете си големи цели и да запише България в Шенгенската зона през март 2011 г. Така ще смекчи разочарованието от неуспеха си да кандидатства за еврозоната.
Защо държавата изглежда на европейците годна за членство в зоната с общи външни граници, а е негодна за зоната с обща валута? Защото
правителството се старае преди всичко на полицейско равнище,
а се проваля на икономическо. Ако се вгледате в приетия на 17 март 2010 г. "Национален план за действие за пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген и за премахване на контрола по вътрешните граници", ще забележите, че за 90% от мерките отговорник е МВР.* Това означава, че влизането ни в Шенген би било заслуга главно на вътрешното министерство, и по-точно на полицията, която осъзнава историческата си мисия да отговори на европейските критерии. Задачите й са преди всичко технически, но те са съчетани и с изисквания за културно поведение и юридическа грамотност, което означава не само организационно-финансови, но и интелектуални усилия. В края на подготвителния период вицепремиерът Цветан Цветанов ще отчете, че българската полиция е влязла в Европа, докато вицепремиерът Симеон Дянков ще бъде пас. Премиерът Бойко Борисов ще се похвали с едно национално постижение и ще знае кой "колега" да потупа по рамото.
Пресилено е обаче да се определя България като полицейска държава само по шенгенските критерии, защото има и други членове на Шенген, които не влизат в еврозоната (някои дори не членуват в ЕС). Необходима е някаква по-универсална мярка.
Големият български публицист от първата половина на ХХ в. Данаил Крапчев разсъждава над темата "Полицейска и правова държава" в своя в. "Зора". "Видите ли в една страна многочислена полиция, а съдилищата малко, знайте, че тая държава, какъвто и етикет да носи на фасадата си, е истинска полицейска държава", пише той на 16 декември 1922 г.
Такава ли е България днес? Формално погледнато МВР издържа около 60 000 души, а съдебната система - около 15 000. Но числовото съотношение не е толкова важно, защото както полицейски участъци, така и съдилища има предостатъчно. По-важно е, че за разлика от полицията, която чрез правителството на Борисов демонстрира засилено присъствие в обществото,
съдът сякаш е на доизживяване
Формулата "Ние ги хващаме, те ги пускат" преминава в следващия си стадий: "Нас ни има, тях ги няма". По логиката на Данаил Крапчев това си е чиста полицейска държава.
Но как е по логиката на Брюксел? Отговора ще научим след месец в годишния доклад на Еврокомисията (ЕК) по контролния механизъм за правосъдие и вътрешни работи, но вече имаме ориентири. Пратеници на ЕК бяха на последна проверка у нас от 7 до 11 юни. Властите ги ухажваха всякак, за да заслужат най-сетне похвали, след като междинният доклад през март бе твърде сдържан. Гостите се запознаха подробно колко полицейски акции с кодови названия са били извършени, колко подозрителни лица са били арестувани, колко обвинения са повдигнати, а на въпроса колко са осъдени - преброиха неколцина. Но това не бе всичко. Щом съдът видя гърба на евроекспертите, прочете оправдателни присъди на Маргините - същите, които с жертвата си да застанат пред Темида открехнаха през 2007 г. вратата за приемане на България в ЕС. Днес те са на свобода по липса на достатъчно доказателства като достойни граждани, на които държавата дължи благодарност. Всъщност благодарност им дължи главно полицията, защото тя ги пишеше четири години като актив в отчетите си пред Брюксел, без да представи годни за осъдителна присъда доказателства.
От събрания материал се очертава небалансиран годишен доклад - малко положителни факти за правосъдие и много повече за вътрешни работи. Съдебната система за пореден път ще бъде порицана, че е неработеща и нереформирана (както стори и вътрешният министър Цветанов заради оправдаването на Маргините), а полицията ще бъде похвалена, че има засилена активност. Държава, която защитава образа си в чужбина предимно с полицейски отчети, не би могла да е друга, освен полицейска. Но ако я погледнем по-критично, ще видим, че всъщност е пародия на полицейска държава, защото дори престъпниците не я вземат насериозно.
_________________
* http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/77741871-A7CF-4DC3-B10D-676923055F92/0/NATIONALSCHENGENACTIONPLAN2010FINAL.pdf
|
|