:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,308
Активни 424
Страници 5,873
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

И “Музикален момент” (2)

Около празника на Солунските братя непозната жена по телефона помоли за разрешение да сканира старата ми книга "Сърца в неизбежна отбрана", за да я предложи на библиотека в интернет. Била доброволка, каза. Според нея липсвали заглавия за този период, както и въобще липсвали мои неща в "читанката". Съгласих се, познавам сайта и понякога се скривам в него от грижи и от подлости. Малко е необичайно това четене - не можеш да лежиш и напук на медицинските правила да си разваляш очите, но пък избираш напосоки и се отдаваш на изненадите. Убежището, уви, е виртуално, но пък и в много отношения напълно реално - иначе щяха ли сега, когато "читанката" я гръмнаха, толкова хора да се окажат ограбени и възмутени? Това тук няма да го коментирам. Не защото няма какво цветисто и жлъчно да се каже, а защото коментарът и тупурдията насърчават всеки, който не може да живее без тях. Но вълната от гняв и сарказъм във форумите ме кара да вярвам, че ако потрябва, и между нас



ще се намерят хора, които да

научат по една велика книга наизуст,



за да я запазят от унищожение. Както го е измислил Бредбъри в романа си, особено сочно цитиран тези дни във връзка с репресията срещу "читанката".

Така или иначе, "Сърца в неизбежна отбрана" се размина с електронната трибуна. Поне засега. Книгата е писана преди и след 1989 година, на чертата. Повече преди, по-малко след. Издадена е през деветдесет и трета. Беше на масата ми сега, когато стана зулумът в интернет. Просто за справка, ето каква:

"Когато се изясни, че Рей Чарлз наистина ще пее в София, това продължи да възбужда, както възбуждат и наелектризирват само слуховете. Тогава изглеждаше невероятно магьосникът да се появи пред смъртните, пък и не ставаше ясно с какво сме го заслужили. Имах чувството, че едно поколение се люшна към "Универсиада". На опашката за билети осъмнахме петдесетина души и според пристигането на сутрешните влакове тя започна да се попълва с мъже от различни градове, с различен говор и различни занимания. Беше по времето,



когато не излизах от къщи без бележник



и сега преписвам някои професии, които тогава съм успял да разчета в разговорите. Главен агроном от Търновско, двама офицери, учител по физика, треньор по колоездене от Бургас, главен готвач от Шумен, театърмайстор, още един треньор, плановик, автомонтьор, бюфетчик и сервитьор от Дряново, началник-склад за конфекция, още двама учители, инженер химик, бръснар от Ловеч, отговорник на парно отопление, криминален инспектор, началник на пощенска станция от Ямболско, планински спасител, маркшайдер, управител на почивен дом, електроженист, стъклар, ръководител движение, капитан на плаващ кран, киномеханик."

Това е от текста "Музикален момент". Върнах се към него покрай "трилогията" около концертите на Елтън Джон. За това какво тази магическа музика прави с нас и как светът ни става друг в нейно присъствие. И как ние ставаме други. И колко предани сме й вътре в себе си. И как към нея се стремим. И - защо.

Живяхме в години на труден достъп. Виждал съм плоча на Глен Милър, изостанала от съюзническата комисия след войната и закачена (в рамка!) на стената във варненска къща. Знаех един печатар, който след концерта на Далида вече не можел да говори за друго - така му и викаха, Далидата. Спомням си как в университета Тома Томов се опитваше да ни... разкаже нова песен на Битълс, слушана през нощта на забранените честоти. Сега, когато два дни националният стадион излъчва маратон на прочути групи за цял свят, е трудно да си представиш това. Но така беше.



Колкото до Рей Чарлз, там историята е друга



Приятелят ми Костадин Заимов днес е професор, корифей по взривозащита, но в студентските години с удоволствие ремонтираше радиопарати и магнетофони. Магнетофоните бяха рядкост тогава, идваха със записите си и ако те бяха хубави, ремонтът се проточваше. Записът на "Не мога да престана да те обичам" дойде с магнетофона на плувеца Иконописов. Песента ни омагьосваше, превъртахме и я повтаряхме. Тогава познах удоволствието да слушаш хубаво парче без прекъсване - много народ покрай мене си изпати от това. Отнякъде бяхме научили, че певецът е негър, но не знаехме, че е сляп. Кой знае защо бяхме сигурни, че певиците от ангелския хор, който звучеше зад него, също са черни. От прозореца на студентската ни квартира песента изпълваше карето от солидни кооперации, веднъж видяхме две момичета отсреща - танцуваха прегърнати. Спряхме магнетофона и те възмутено заразмахваха ръце. Голям смях падна. И не само...

И много след това, ама много, Рей Чарлз се появи в нашия тогавашен свят. Било е септември, 1980. Попя ни певецът, обкръжен от черните си ангелици, а после се изсипахме в нощта и никой не продумваше, и никой не си отиваше - сякаш бяхме излезли от черква. Група музиканти и поети - притихнали и омаяни, невярващи, че сме се върнали на своя си бряг. Първомайстори се вживяваха като ученици, непримирими врагове се гледаха опрощаващо, очите на Йорданка Христова блестяха. "Като звезди", би казал всеки автор на текстове за песни от онова време.

Тогава, на плочника пред "Универсиада", за първи път осъзнах онова, което е трябвало да знам от първия ден, в който съм избрал попрището си: мигът в изкуството е винаги за последен път. Но тъкмо затова той е миг от вечността...
70
3993
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
24 Юни 2010 20:18
=
24 Юни 2010 20:29
Прав сте др. Иванкин...Мъ колко точно го казахте...Заради такива мекушави интилигенти се провали иначе хубавата ни идея Бой трябваше тогава, бой...Пък ние ги съжалявахме...А сега нас кой ни съжалява...Никой...Ама сами сме си виновни

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Юни 2010 20:48
Иванкин,
Ама ти сериозно ли, бе човече Божи?
24 Юни 2010 20:54
Не, другото.
А инак и аз обичам Чайковски, Бородин, Вагнер и Бетовен, да речем.
Но също така обичам Фреди, Танджърин Дрийм, Крафтверк и тъй нататък...
24 Юни 2010 21:00
=
24 Юни 2010 21:38
ivankin,
независимо дали се бъзикаш или не, то социализмът бе провален точно от мислене, като твоето. Вместо, когато историята бе на негова страна, да се отвари към лявата култура на тогавашните млади, да я припознае, като част от себе си, селската консервативна простотия на другарите я преследваше и направи свой враг, а заедно с това загуби и моралният си авторитет на цивилизационна прогресивност. "Левият" реален социализъм всъщност бе победен с лявата култура.
24 Юни 2010 21:41

Ако всички "увековечим" в тази тема имената на любимите си композитори и стилове музика и прочее, така както правим с "вечните" си гео-, външно-, вътрешнополитически възгледи - жалко.



Да приемем музиката - от предкласиката до най-алтернативния прогресив включително - като факт и да се опитаме да разберем Другото - как тя превръща Мига във Вечност у всеки от нас. Мисля, че към това ни подтиква Калин Донков.
24 Юни 2010 22:20
PIX, ти говориш като мъдрец!
24 Юни 2010 22:33
Отнякъде бяхме научили, че певецът е негър, но не знаехме, че е сляп. Кой знае защо бяхме сигурни, че певиците от ангелския хор, който звучеше зад него, също са черни.

"Hit the road Jack", Ray Charles

Натиснете тук
24 Юни 2010 22:35
ivankin,
структурата на водата не се изменя от музиката, а от мислите на човека.
24 Юни 2010 22:41

Ivankin, не е трудно да разиграваме етюди на екстравагантни интелекти, но особено на научнопопулярен фон няма да остане нито екстравагантното, нито интелекта...



Myrmorko, извън форума писмено се изразявам най вече с цифри и буквени означения. Безкрайно обичам и уважавам всички форми на изкуството - изразявам възхищението си по-скоро "вдървено" и едва ли мъдро с оглед на годините ми. Но благодаря за приятелските думи.
24 Юни 2010 23:05

Ivankin,
предлагам от уважение към автора и съфорумниците да не опошляваме темата с празнословно жонглиране. И науката, и музиката са начин на съпреживяване и на мига, и на вечността за всеки човек, а не повод за "забиване", както ми подсказва заядливият ти саунд. Няма какво повече да си кажем.
24 Юни 2010 23:17
Плюс това който, като мен, слуша Брукнер, Малер, Вагнер, Чайковски, Скрябин не се възторгва от Рей Ч. и прочее...

Иванкин,
Ти усещаш ли се какво си изцепил? Понеже не се усещаш, ще ти дам пример.
Все едно да кажеш: "Който, като мен, чете Достоевски, Балзак и Дикенс, не се възторгва от Алеко Константинов".
Или "Който, като мен, знае английски, френски и немски, не се възторгва от португалски и прочие".
Или "Който, като мен, харесва живопис, не се възторгва от графика и прочие".
Или "Който, като мен, обича мусака, не се възторгва от гювеч и прочие".
Или "Който, като мен, пие уиски, не се възторгва от ракия и прочие".
Мога да ти дам нееограничен брой примери за дивотията, която си изръсил.
Брукнер, Малер, Вагнер, Чайковски, Скрябин, Рей Чарлз и прочее са отделни Галактики в Метагалактиката, наречена Музика.


Редактирано от - Даскал Цеко на 24/6/2010 г/ 23:34:47

24 Юни 2010 23:19
след елтън ся рей чарлз подпука списвателя..да се готвят дона , самър и бони и м...
..празните от към съдържание"спомени" с а актулани за култур-трегера..
всики знаем кои "твирци имаха възможност..
таланта няма цвят но глупостта на автора има..
24 Юни 2010 23:22
Спомням си гостуването на Рей Чарлс в Универсиада, не съм ходил - малък бях и от Варна. Даваха по ТВ. Тогава гостува и Сара Вон, и други.

Набожното отношение към Рей Чарлс на бълг. образована публика ще се стори доста странно за американец от нашата "раса". Но то изобщо имаше такова отношение, помня да концерта на Иръпшъните един български младеж излезе отпред та целуна ръка на единия китарист, който според мои приятели се бил изсмял "презрително".

В‌ Америка Рей Чарлс е кънтри певец, "од" съчетание - кънтри музиката е бял комерсиален жанр, презиран от по-претенциозните бели, и е чужда на черните, които си имат свои жанрове (вместо рок - р&б, вместо поп - соул). Старовремската "автентична" музика като от филма "О брадър" е "блуграс". Кънтри си е ачик реднек поп музика. У‌ нас обаче поне едно време кънтри се слушаше набожно наравно с рока.

Но какво пък - нормално е интелигенцията да си избира holy primitives - в Америка такива са били например джаз музикантите от по-старо време за бийт поколението и блусарите - за хипитата.
24 Юни 2010 23:27
Чичо Фичо,
Ти съвсем по счетоводителски, даже по бакалски, ги нареди на рафтовете, че и етикети им тури - тоя такъв, цена 2.50 лв, оня - онакъв, цена 3, 75 лв.
24 Юни 2010 23:32
Виждаш ли другарю, че бях прав преди? Такива гнили интилигенти съсипаха на времето добрата ни идея и почтените ни намерения...Бой за тях а не някакъв си Чарлс ли беше, Рейс ли беше?...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Юни 2010 23:33
Няма ли някой поэт да си спомни за Владимир Висоцки в София
24 Юни 2010 23:38
не саму заплатили на гл.редактор на "български войн" за Висоцки..
Висоцки не му е от ранга..разбирашли?
24 Юни 2010 23:44

Ivankin,

Няма как да не откликна на маниакалния ти категорически /ли беше/ императив:



1. Гледал съм филма.
2. Израснал съм сред звука на класическата музика и се надявам да я слушам още дълго...
3. Обожавам рока.
4. Умирам за Мита Стойчева и Атанаска Тодорова.

Това е. Стига глупости, изтегли си виртуалното тяло при физическото и си пусни
малко музика... Вече досаждаме...
24 Юни 2010 23:52
Иванкин,
Виж сега какво. Налага ми се да ти разтълкувам собствената ти писаница. Или поне как аз я схващам.
Това "не се възторгва от" издава едно презрително отношение, някаква досада, каквато човек изпитва към нещо второсортно, долнопробно, дето е под чертата на необходимата духовност.
Интелигентният човек има предпочитания към едно или друго, но никога не изразява презрение към културни феномени, още по-малко - към утвърдени такива.
Та туй ми беше думата. Иначе си запазвам доброто мнение за теб.
Бъди здрав.
25 Юни 2010 00:04
Може да ме сметнете за повреден, но като стана дума за Рей Чарлз, когото от край време харесвам барабар с класиците и предкласиците, си спомних как онова говедо Янчо Таков "прецени", че дип не е нужно толкова да го дюздисват за пред камерата, щото бил сляп. Е, такава простотия наистина е недостижима.

Редактирано от - dabedabe на 25/6/2010 г/ 00:12:43

25 Юни 2010 00:08
Е, не е.....
В‌ Америка Рей Чарлс е кънтри певец, "од" съчетание - кънтри музиката е бял комерсиален жанр, презиран от по-претенциозните бели, и е чужда на черните, които си имат свои жанрове (вместо рок - р&б, вместо поп - соул).

Рей Чарлз си е почнал и до края на живота си остава верен на основнатa черна музика - R&B.
(Ray Charles)... soon started recording, first for the Down Beat label as the Maxin Trio with guitarist G.D. McKee and bassist Milton Garrett, achieving his first hit with "Confession Blues" in 1949. The song soared to #2 on the R&B charts. He joined Swing Time Records and under his own name ("Ray Charles" to avoid being confused with boxer Sugar Ray Robinson) recorded two more R&B hits, "Baby, Let Me Hold Your Hand" (#5) in 1951 and "Kissa Me Baby" (#8) in 1952.

Натиснете тук
25 Юни 2010 00:16
ivankin, ти да не си пловдивския владика Николай?
Точно неговата стилистика използваш, ама съвсем точно.
25 Юни 2010 00:17
Разбира се "Папа Рей" експериментира с много стилове музика. Все пак (малко или много) съм бил в "неговите обувки".
Рей е бачкал като "пиано бар" където трябва по свой начин само, с едно пиано и един глас да интерпретираш композиции, които клиентите искат (иначе няма тип, а и собственикът се мръщи ако не знаеш нещо . Разбира се не се търси перфектността - напротив търси се импровизацията. Една тривиална тема може да придобие съвсем ново значение при една добра интерпретация и дори с ново хармонично развитие на моменти, което истинските почитатели на "пиано бар" много търсят и ценят. Точно този тип работа е подтикнал Рей да махне задръжките и смело да пее всичко което е популярно...
Рей (подобно на Джо Кокър или Том Джоунс) има страшно много кавъри в репертоара си, но при него те "оживяват" и си имат свой собствен и дълъг живот паралелно с оригинала.
25 Юни 2010 00:19
Добре де, разбрахме кое с кое може да се съчетае във вкусовете на един индивид, за Рей Чарлс бактисах, ама като слушам и Петата на Малер, и Луис Армстронг?
Сигур съм некакво музикално недоразумение или имам генетичен дефект.
25 Юни 2010 00:23
Малер не го познавам.
25 Юни 2010 00:29
Явно те мотивира строгата наука...на хардрока.

Науката на хард-рока въобще не е строга....
Рокът е емоция, изживяване, но в никакъв случай не трябва да се унифицира....
Има лош рок и добър рок, като тези понятия са отново много силно разтеглени.
Колкото до интелигенцията по времето на соца - не ми се говори. Достатъчно много субпродукти консумирахме, само защото авторите бяха "верни на Партията"....
25 Юни 2010 00:33
От коментарите до тук разбрах, че във форума имаме и арогантен сноб.
25 Юни 2010 00:38
Я си разбрал, я не. Пък може и да си разбрал.
E6

Редактирано от - dabedabe на 25/6/2010 г/ 02:40:48

25 Юни 2010 00:42
На всеки уважаващ се човек ще му е гадно да постави един певач по-високо от себе си...

Айде да видим и "певача" - може пък и да стои по-високо от теб
In his four-decade career, John has sold more than 250 million records, making him one of the most successful artists of all time. His single "Candle in the Wind 1997" has sold over 37 million copies, becoming the best selling single of all time. He has more than 50 Top 40 hits, including seven consecutive No. 1 U.S. albums, 56 Top 40 singles, 16 Top 10, four No. 2 hits, and nine No. 1 hits. He has won five Grammy awards, an Academy Award, a Golden Globe Award and a Tony Award. In 2004, Rolling Stone ranked him Number 49 on its list of the 100 greatest artists of all time.
John was inducted into the Rock and Roll Hall of Fame in 1994. He has been heavily involved in the fight against AIDS since the late 1980s, and was knighted in 1998. He entered into a civil partnership with David Furnish on 21 December 2005 and continues to be a champion for LGBT social movements. In 2008, Billboard magazine ranked him as the most successful male solo artist on "The Billboard Hot 100 Top All-Time Artists" (third overall, behind only The Beatles and Madonna).

Натиснете тук
25 Юни 2010 00:45
Велика песен, велики певци
We Are The World - Michael Jackson, Tina Turner, Stevie Wonder, Diana Ross, Lionel Richie and Ray Charles
Натиснете тук
25 Юни 2010 00:58
"I can't stop loving you" е много, ама много по-добра. Точка!

Редактирано от - dabedabe на 25/6/2010 г/ 01:00:25

25 Юни 2010 01:15
Разбира се.
25 Юни 2010 01:18
Някоѝ беше казал– да спориш за вкус, е проява на ЛОШ вкус! Или нещо подобно. Ами аз като обичам да си слушам и sevillana егати и простака съм!!!
25 Юни 2010 01:45
"I Can't Stop Loving you", Ray Charles (1962)
The Best Love Songs of the 60s:

Натиснете тук
25 Юни 2010 02:01
Изслушах ги, а и други покрай тях. Благодаря!
25 Юни 2010 02:06
Да, да. Прави сте, беше златно временце. Кви блусове помня, ай-ай...


Но това?:


Здесь лапы у елей дрожат на весу,
Здесь птицы щебечут тревожно.
Живешь в заколдованном диком лесу,
Откуда уйти невозможно.
Пусть черемухи сохнут бельем на ветру,
Пусть дождем опадают сирени,
Все равно я отсюда тебя заберу
Во дворец, где играют свирели.

Твой мир колдунами на тысячи лет
Укрыт от меня и от света.
И думешь ты, что прекраснее нет,
Чем лес заколдованный этот.
Пусть на листьях не будет росы поутру,
Пусть луна с небом пасмурным в ссоре,
Все равно я отсюда тебя заберу
В светлый терем с балконом на море.

В какой день недели, в котором часу
Ты выйдешь ко мне осторожно?..
Когда я тебя на руках унесу
Туда, где найти невозможно?..

Украду, если кража тебе по душе, -
Зря ли я столько сил разбазарил?
Соглашайся хотя бы на рай в шалаше,
Если терем с дворцом кто-то занял!


Та... Елтън Джон малко да го ДГД с Никитушка...

25 Юни 2010 02:12
Много ценя хората с чувство за хумор. Щот то к'во му остава на човек като погледнеш. Хайде, да живейм!
25 Юни 2010 02:21
Ами, аз обичам да слушам музика и си ги имам тези на cd, та си ги слушам често. Даже и сега.
The 20 Greatest Love Songs of All Time
Натиснете тук
25 Юни 2010 06:35
Само за ценители.....
Почит към Рей Чарлз:
Alicia Keys and Jamie Foxx - Georgia On My Mind

Бендът се дирижира от легендата Куинси Джоунс....
Записът е направен на живо от "Наградите Грами".
Натиснете тук
25 Юни 2010 07:28
А, ве...интилигенция...цигу-мигу...тути-фрут и...и к'во?...Поне Маркс да бяха прочели...Поне Интернационала да бяха научили...Пък те...Шъ ми пеят за любов, звезди...еля па тоя черният - за някъф блек Джек и некъф Джорджи шъ ми пее...И шъ ми ги фалите...И що?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
25 Юни 2010 07:50
съжалявам господин Донков, обаче едно от най великите събитя в живота на моето поколение по онова време не бе номеклатурният концерт на Папа Рей, а
малко по рано-незабравимите изживявания в зала Универсиада, с едни от най великите поп-артисти на онова време-Pooh, първата а и може би последна лястовица на културана Европа за нас тогава, не само поради факта че за първи път използваxa лазерна техника на коцерт, не и затова че албумът им Rotolando Respirando бе 2 -3 или 4 платинен в Бг, не и затова че след след концерта даже и по радио Хоризонт започнаха да излъчват и музика а затова че Пух ни дадоха надежда.Закъсняло Благодаря на Пух .....а и на Концертна Дирекция и Дирекцията на Народната Милиция, на едната за организацията на другата затова че не прекъсна концерта.
25 Юни 2010 09:38
икзакт колега дизайнер...и аз благодаря особено на народната милиция чийто служител беше баща на мойта приятелка от другия вход и ни вкара без билети през едно коридорче при гримьорните където безмалко да пипнем артистите които ни дадоха по една картичка с техна снимка и отдолу пишеше Pooh.
но според мен тогава г-н донков не е бил в софия.
25 Юни 2010 09:58
И сега какво ще правим?
Който не харесва това, което харесвам аз е простак???????
Ей хора, съфорумци, осъзнайте се! Ако всички харесваха едно и също нещо, то света щеше да бъде едно доста гадно местенце.
Аз пък казвам: Нека да сме различни и да имаме различни вкусове, за да има за какво да си говорим и съпреживяваме.
Има едно твърдение - мисля, че е много вярно - "Всяко нещо доведено до абсолют се превръща в своята противоположност". Та и с превъзнасянето на дадено произведение на изкуството е така.
25 Юни 2010 10:05
А читанката я няма... Като гледам и буквара да го няма, все ви е тая.
25 Юни 2010 10:17
Не помня точно коя година беше (1983?!) , но съм бил на концерт на Рей Чарлз в НДК. Пътувахме 5 часа от провинцията и билетите бяха по 20 лева, което беше доста за онова време. Но най-важното беше незабравимото преживяване...
25 Юни 2010 10:24
ivankin
[Златен]
Плюс това който, като мен, слуша Брукнер, Малер, Вагнер, Чайковски, Скрябин не се възторгва от Рей Ч. и прочее...

Вай, какъв естет...А какво да кажем за другите, дето като мен слушат и това
Натиснете тук
и това Натиснете тук
, че и низвергнатия Рей Ч.
25 Юни 2010 10:25
А бе момчета стари...Музиката не е кълбо от спомени, носталгия, комплекси и снобария бе.Сутринта, в пет часа , като се бяха разпели след дъжда едни полудели птици сигурно не трябваше да се кефя-щото не е първи юли и не съм на Камен бряг, така ли?Не слагайте рамки на музиката, не я затваряйте в измислени стилове и правила.
25 Юни 2010 10:39
Ех, Декервен,
Накара ме да си припомня как настръхвам, като запее онзи ми ти хор с цялата си страшна сила "Соловьи".
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД