:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,375
Активни 414
Страници 6,940
За един ден 1,302,066
РАВНОСМЕТКА

Касапницата, която Лондон можеше да предотврати

Великобритания най-накрая пое отговорност за жертвите на "Кървавата неделя" в Северна Ирландия през 1972 г., отприщила насилието през следващите три десетилетия в Ълстър и Англия
СНИМКА: Архив "Сега"
На 30 януари 1972 г. в град Лондондери британски парашутисти убиха 13 невъоръжени демонстранти. Последва 26 години терор в Северна Ирландия и Англия.
На 15 юни новото британско правителство на премиера консерватор Дейвид Камерън направи исторически жест, като пое отговорност за едно от най-жестоките грешки на своите предшественици - "Кървавата неделя" в Северна Ирландия. На 30 януари 1972 г. британски войници от 1-ви батальон на парашутния полк на Нейно величество стреляха по мирна демонстрация в северноирландския град Лондондери и убиха 13 души, повечето младежи. Други 14 души получиха тежки рани, като по-късно един от тях почина. По думите на техни роднини и голям брой свидетели някои от жертвите дори не участвали в мирния марш на влиятелната по това време Асоциация за граждански права.

Корените на конфликта датират от 1921 г., когато Ирландия е разделена на Ирландската свободна държава и Северна Ирландия, която остана под властта на Лондон. В края на 60-те години на миналия век в тази област противопоставянето между ирландските националисти и протестантите лоялисти достига своя връх. Първите искат обединение на Ълстър, както още наричат областта, с майката родина Република Ирландия и наричат себе си "републиканци". Техните противници обаче искат да останат в границите на Обединеното кралство, защото иначе ще бъдат малцинство в Ейре. В началото на 70-те години кървавите сблъсъци са ежедневие, като протестантите постоянно провеждат провокационни паради на оранжистите в чест на победата на протестанския крал Вилхелм Орански над войските на католическия му противник Яков II на 14 юни 1690 г.

На 30 януари 1972 г. в град Лондондери се провежда поредна голяма демонстрация на Асоциацията за човешки права, което обединява католици и протестанти в опита им да помирят областта. По време на протеста малък брой радикални младежи започват традиционно да хвърлят камъни и бутилки срещу британски войници. В един момент се чуват изстрели и падат първите убити. До края на деня става ясно, че са загинали 13 души, всичките са демонстранти. Военните се оправдават, че били нападнати от снайперисти на Ирландската републиканска армия (ИРА), без да дадат жертви, а някои офицери по-късно дори са наградени с ордени от кралица Елизабет II. Събитието остава в историята като "Кървавата неделя" и бележи края на крехкия мир в Северна Ирландия. Пророчески един от лидерите на движението заявява на британските управляващи: "Вие унищожихте движението за права, като в момента хиляди млади хора, момчета, се записват доброволци и вие ще пожънете своята кървава реколта".



След това започва новата ера на насилието,



известна още като The Troubles (размириците), на неконтролируем гняв и най-вече на възхода на военната групировка на католиците - ИРА и подобни протестантски военни групи като Асоциацията за защита на Ълстър и Доброволческите сили на Ълстър. На 21 юли същата година следва "Кървавият петък", отмъщението на ИРА, която взривява за един ден 26 бомби в Белфаст и убива девет души, а над 130 са ранени. След това Северна Ирландия и английските градове са арена на постоянни атентати и смъртта на 3524 души. Това продължава до 1998 г., когато двете страни изоставят пътя на "кръвта и стоманата" и сключват историческия мирен договор, известен като "Споразумението от Разпети петък". По неговата сила републиканците и лоялистите в момента заедно управляват областта, а военните групировки се разоръжиха. Макар че все още действат маргинални републикански групи, които се обявяват срещу мирния процес.

Именно по силата на споразумението от 1998 г. тогавашният премиер Тони Блеър стартира второ разследване на "Кървавата неделя". Първото бе проведено още през 1972 г. от комисия под ръководството на лорд Джон Уиджери, което само за 11 седмици стигна до извода, че военните са открили огън, след като срещу тях "стреляли снайперисти на ИРА". Комисията всъщност прие версията на британските военни и бе справедливо критикувана, че изобщо не е провела безпристрастно разследване. Втората комисия бе оглавена от лорд Марк Оливър Севил, на когото му бяха нужни 12 години, като през това време бяха взети 2500 свидетелски показания. То струваше на британските данъкоплатци 195 милиона лири (235 млн. евро). Половината от парите отидоха за заплати на членовете на комисията и адвокати. Самият лорд Савил е взел 2.4 млн. евро, а двама от подчинените му съдии - по над 5 млн. евро. В крайна сметка комисията излезе с доклад от 5000 страници в 10 тома, тежащи общо 20 кг. Тя заключи, че парашутистите са извършили неоправдани убийства на невъоръжени цивилни, като никой от тях не е бил от ИРА.



Животът на войниците не е бил застрашен, но 20 от тях са открили огън



Основната вина е хвърлена върху командира на батальона подполковник Дерек Уилфорд. Премиерът Дейвид Камерън нарече доклада "шокиращ" и се извини на близките на жертвите от името на правителството и всички британци. Но призова да не се започват процеси срещу военните. Данните от разследването бяха възприети с бурни ръкопляскания и сълзи в Лондондери, където изказването на Камерън бе транслирано директно на големи видеостени. Много хора в Англия също одобриха разследването, независимо от похарчените милиони, защото е възстановяване на справедливостта, макар и почти 30 години по-късно. Всички страни се надяват, че това ще е една от последните глави на този кървав конфликт, който всички се надяват да остане само в миналото.

Британското правителство всъщност успя да намери правилната формулировка, която да донесе поне някакво утешение на роднините на жертвите, като по този начин армията не бе разпъната на кръст. Последствията от "Кървавата неделя" и без това ще бъдат винаги припомняни на войниците и офицерите на Нейно величество. Още повече, че към извиненията на правителството се присъединиха началникът на Генералния щаб и бивш главнокомандващ сухопътните сили генерал Дейвид Ричардс, както и популярният генерал Майк Джексън, който през 1972 г. бе офицер в Парашутния полк. Големият въпрос сега е дали роднините на загиналите и ранените ще съдят военните за парични компенсации. Това обаче зависи изцяло от северноирландската прокуратура. А семействата на загиналите и ранените могат да съдят Министерството на отбраната за десетки милиони евро компенсации. Адвокатските такси ще плащат британските данъкоплатци. Много юристи са скептични, че подобни дела могат да завършат с успех, тъй като е малко вероятно, че след почти 40 години ще могат да се съберат достатъчен брой улики и доказателства срещу всеки от замесените в трагедията военни. Не е ясно как при един процес трябва да бъде разпределена вината за случилото се. От една страна, за това трябва да отговаря командващият военните в този ден подполковник Дерек Уилфорд, който се предполага, че е издал заповедта за стрелба в онзи ден. От друга страна, в доклада "Севил" се говори за катастрофално лоша дисциплина сред парашутистите и се споменава, че те може да са започнали стрелбата, без да чакат заповед за това. Няколко бивши войници на Уилфорд вече го защитиха, че просто е "изкупителна жертва" и трябва да се търси отговорност на неговите началници, които въобще в онзи ден го изпратиха с хората му в Лондондери. Някои роднини се надяваха, че докладът ще разкрие ролята, която през 1972 г. изиграха членовете на тогавашното британско правителство и висшите чинове на армията, но разследването не намери доказателства, че действията на парашутистите са били "наредени отгоре". Или пък, че по-късно те са оказали натиск при първото разследване, за да спасят честта на Обединеното кралство. Едно е сигурно, през този период Лондон изпусна шанса да използва Асоциацията за човешки права, за да обедини двете враждуващи общности в Ълстър, и стори това едва след хиляди разбити съдби.
 Хиляди северноирландци от двете общности приветстваха извиненията на британския премиер Дейвид Камерън и се надяват, че това още повече ще помогне на мирния процес в областта.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Джон Кели (в центъра), чийто брат Майкъл Кели е една от жертвите на "Кървавата неделя", не сдържа емоциите си след като Великобритания най-накрая пое отговорност за убийствата в Лондондери.
19
3070
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
24 Юни 2010 23:57
Първата грешка е да пратят военни да контролират демонстрация. Тяхното обучение и "рефекси" са неподходящи за действия в такива случаи.
25 Юни 2010 00:51
След това Северна Ирландия и английските градове са арена на постоянни атентати и смъртта на 3524 души.

Можем ли да си представим: 3524 !! души в мирно време - физически жертви на омразата! За другите десетки, стотици хиляди, а може би и милиони морални жертви на омразата дори не споменаваме.
И всичко това заради омразата и желанието за мъст, подстрекавани с политически подбуди уж по религиозни причини и заради правото на самоопределение. И то в рамките на една от държавите-флагмани на съвременната цивилизация.
25 Юни 2010 05:41
"Втората комисия бе оглавена от лорд Марк Оливър Севил, на когото му бяха нужни 12 години, ... То струваше на британските данъкоплатци 195 милиона лири (235 млн. евро). Половината от парите отидоха за заплати на членовете на комисията и адвокати. Самият лорд Савил е взел 2.4 млн. евро, а двама от подчинените му съдии - по над 5 млн. евро."
Загиналите - загинали, ама този и приятелите му са си оправили положението (икономическото) на гърба на загиналите. "Един гледа сватба, друг - брадва. ". Нещастието на едните е щастие за други.
25 Юни 2010 07:50
Втората комисия не е безпристрастна. Тя взима политическо решение. Нужни са 12 години, за да се изкривят фактите - да станат угодни за всички политически участници. Също - и да се даде достатъчно време, за да не не търси отговорност.
Според мен - демонстрантите са прекалили и войниците са направили това, за което са изпратени.
25 Юни 2010 08:30
Можем ли да си представим: 3524 !! души в мирно време - физически жертви на омразата! За другите десетки, стотици хиляди, а може би и милиони морални жертви на омразата дори не споменаваме.

Жертвите "на омразата" за които споменаваш са много повече от 3500...само въстанието 1916 има повече загинали!Войната 1919-1921 дава няколко пъти повече жертви, английската армия води военни действия след обявяването на ирландската независимост, дефакто на чужда територия!?!..хубаво разследваха "Кървавата неделя" ама кога ще разследват "Дъблинското клане"-стрелбата по невинни хора на ръгби мач и последвалите размирици...а "жертвите на омразата" в Ирландия са няколко милиона, не морални жертви, а съвсем реални загинали хора..англичанчетата по-принцип не си поплюват никъде по света-вижте какво правят с бурите!...а иначе е хубаво да се разследват още английски деяния и в Ирландия и по света-от потопяването на "Бисмарк" та до бомбандировките над Европа (например София или пък Дрезден)..




Редактирано от - samuil на 25/6/2010 г/ 08:37:57

25 Юни 2010 09:03
samuil, видно е, че крушата си има опашка и нищо не може да се разглежда изолирано от предисториията му. Не съм добре запозната със събитията, за които говориш. Нека да не се връщаме толкова назад. Всяка нация си крие по някой и друг скелет в гардероба. А някои по много пъти по толкова. Факт. Идеята е скелетите да не се самонастанят в стаята и да изместят живите хора от нея. Говорех за съвременността, а не за най-близката история. Трудно ми го побира ума всичко това: не само двойнствените стандарти на цивилизацията ни /вкл все още водещата християнска религия/, но и факта, че не проумяваме, че живеем в библейски времена и че гордостта и омразата доста солидно изместват официалната ценностна система. А този филм /за последиците/ сме го гледали поне два пъти до сега. Мисля, че сме съгласни, че ако има трета, няма да има четвърта прожекция.
25 Юни 2010 09:57
Ами и в съвременноста англичанчетата, без съд и присъда още преди "Кървавата неделя"започват да избиват активисти на ИРА, на ИРА-извънредни и на Шиана Фейн..и си продължават..например прословутия случай в Гибралтар.. Натиснете тук а ето и събитията през 1968..През декември 1968 по време на мирна манифестация от Белфаст към Дери католически студенти са атакувани от лоялисти и полиция. Напрежението достига връхната си точка, когато през лятото на следващата година се провежда традиционният парад на оранжистите, съпроводен с антикатолически песни и послания, в чест победата на крал Уилиъм при Бойн. Британският премиер Уилсън е предупреден да не разрешава преминаването на парада през католическите квартали на Дери, но не го прави. На 12 август шествията започват, а резултатът са кървави сблъсъци по улиците на Дери.
познавам 3-ма ирландци и не виждам "омразата да е спаднала" и да разсъждават за помирение..ама..така, времето върви...вяма да почнат да слагат бомби, наистина.Но пък биха настоявали за разследване и извинение, ако не друго на събитията 1919-1923, на нещата станали през 1968 и т.н.Не смятам, че ирландците са "водени от омраза"..но какъв съм аз, та да съдя..

25 Юни 2010 10:17
Ирландците винаги са ми били симпатични заради непримиримия си дух!
25 Юни 2010 12:21
Можем ли да си представим: 3524 !! души в мирно време - физически жертви на омразата! За другите десетки, стотици хиляди, а може би и милиони морални жертви на омразата дори не споменаваме.
И всичко това заради омразата и желанието за мъст, подстрекавани с политически подбуди уж по религиозни причини и заради правото на самоопределение. И то в рамките на една от държавите-флагмани на съвременната цивилизация.

И пак да се върнем на дейноста на МИ-5, на разузнавателните отряди на армията, на Скотланд Ярд и т.н.Т.нар. "смърт на скалата" убийството на хора, политически ангажирани с ирландската кауза не е ендо и не е само в Гибралтар..Взривяват се активисти и на ИРА и на ИРА-извънредни и на Шиана Фейн..а пък ИРА отговаря нанасяйки удари оснвно по КОМБАТАНТИ!По полицейски участъци и лица свързани лично с антиирландския терор..Дали МИ-5 е движено от желание за мъст (в 1920-21 англичанчетата ядът як бой от отрядите на Колинз и Де Валера, та им държи влага!)дали подстрекаването е по религиозни причини(те англиканците имат безкрайно странна църква-фундаменталистка-главата на държавата, кралицата е и глава на църквата!)не знам..но знам, че част от бомбените взривове са си провокации на МИ-5, и че ирландски активисти директно са убивани.Какво ли движи държавата-флагман на съвременната цивилизация?Защо ли има в нея такава омраза към ирландците?Избива и прогонва милиони още от 15 век и все не спира.Мъст?Но за какво?Какво са и направили ирландскитеселяни...

25 Юни 2010 12:51
Нека да не се връщаме толкова назад.

Кой има правото и от каква позиция може да каже тези слова? Аз бих давал за това присъда доживотен затвор.
*
Зад такива думи се крият бивши геноциди и ще подклаждат нови.
За престъпления срещу човечеството няма давност!
25 Юни 2010 14:14
Нерде Вилхелм Орански и още в преди , нерде само една "Кървава неделя" , но в още жив спомен от историята на най-дълговечната война , не само на Острова , а и на цивилизационното ни съвремие ...
25 Юни 2010 15:08
I wish I was in Carrickfergus,
Only for nights in Ballygrant
I would swim over the deepest ocean,
For my love to find
But the sea is wide and I cannot cross over
And neither have I the wings to fly
I wish I could meet a handsome boatsman
To ferry me over, to my love and die
2. My childhood days bring back sad reflections
Of happy times I spent so long ago,
My boyhood friends and my own relations
Have all passed on now like melting snow.
But I'll spend my days in endless roaming,
Soft is the grass, my bed is free.
Ah, to be back now in Carrickfergus,
On that long road down to the sea.
25 Юни 2010 15:43
Михале, кви са тия тъжни ирландски песни?
25 Юни 2010 16:35
Danny Boy
http://www.youtube.com/watch?v=-Jgma--0WY U&feature=fvw
Oh Danny boy, the pipes, the pipes are calling
From glen to glen, and down the mountain side
The summer's gone, and all the flowers are dying
'Tis you, 'tis you must go and I must bide.
But come ye back when summer's in the meadow
Or when the valley's hushed and white with snow
'Tis I'll be here in sunshine or in shadow
Oh Danny boy, oh Danny boy, I love you so.

And if you come, when all the flowers are dying
And I am dead, as dead I well may be
You'll come and find the place where I am lying
And kneel and say an "Ave" there for me.

And I shall hear, tho' soft you tread above me
And all my dreams will warm and sweeter be
If you'll not fail to tell me that you love me
I'll simply sleep in peace until you come to me.

I'll simply sleep in peace until you come to me.
25 Юни 2010 16:39
Аз гледах едно предаване, май беше по History Channel, там на един футболен мач хората си гледаха кротко играта, когато нахлуха англичаните на терена и започна безраборна стрелба по трибуните. Абе всяка разпдаща се империя е жестока. Само, че точно тогава Западът надигаше вой за правата на човека на Изток. Може би имаше право , но и там се вършеха едни.
25 Юни 2010 17:11
Това с мача е Дъблинското клане..от него започва войната 1919...Колинз и Де Валера организират след него ИРА-и започват партизанска война с 5000 души.А Шиана Фейн взима изборите съвсем законно!
Причините за Дъблинското клане не ги знам..може би съфорумката е права..англичаните защо така са действали?
това заради омразата и желанието за мъст, подстрекавани с политически подбуди уж по религиозни причини

Англия е единствената религиозно-фундаменталистка държава в Европа-кралицата е глава на Англиканската църква и същевременно Държавен глава!

Редактирано от - samuil на 25/6/2010 г/ 17:16:55

25 Юни 2010 21:24
В по-горе си го казвам , Приятели , че и дано съм в най-категорично достъпен ...

Редактирано от - beagle на 25/6/2010 г/ 21:26:04

26 Юни 2010 00:23
samuil, много едностранно гледаш на конфликта. Само през призмата на едната гледна точка. Само това ти изказване да вземем
а пък ИРА отговаря нанасяйки удари оснвно по КОМБАТАНТИ!
Преди години се бях запознала случайно с млада майка на бебе, наскоро насила направена вдовица, но не на мъж, който ти би нарекъл "комбатант". Не останах с впечатление, че семейството има активно отношение към ИРА, Шийн Фейн, омразата срещу тях, политическите и националистични борби. Едно най-обикновено, средностатистическо протестантско семейство, станало жертва само заради това, че е протестантско. И не е единичен, изолиран случай.
Познавам достатъчен брой и протестанти, и католици от Северна Ирландия и топлотата с която съм била приемана от хора от едната общност е съпоставима с топлотата на приема от другата. Така че, обвиненията, които ми отправя Орлин са странни, защото не заемам определена страна /въпреки че за даден отрязък от време аз съм свидетел по-скоро на насилието само от едната страна/. Орлине, ако последните не само столетия, но и десетилетия НЕ показват, че томаховките стоят заровени за дълго време, не е ли по-добре да се прости, за да се продължи напред, а не да се продължава докрай с насилие и кръвопролития, които пораждат нови ответни такива. Изобщо Шекспирови теми, ако ме разбираш; универсални - откакто свят светува. Язък ни за вековете цивилизация след Шекспир. Пък и преди него.
---
англиканците имат безкрайно странна църква-фундаменталистка-главата на държавата, кралицата е и глава на църквата!)
Формално погледнато може и да е така, но, де факто, йерархичната структура на католическата църква е непозната на протестантските деноминации в Ълстър.
---
Но странно е, че хората май са тръгнали да си потушават проблемите, а ние спорим вместо тях. Аз, лично, се радвам на това, че Лондон поема отговорност и признава вината за деянията си. Това е огромна крачка напред.
26 Юни 2010 00:34
Michael_P, тъй като не успях да отворя точно този линк на любимата си песен, който си постнал, те поздравявам с подобен нему - любимата ми песен, изпята от любимата ми певица /нищо, че e от другата страна на границата/.
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД