През 2011 г. със сигурност ще има диференциран осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, обеща управителят на НОИ Христина Митрева на депутатите от социалната комисия. Вчера те похвалиха института за добрия отчет за 2009 г. При своя анализ на данните обаче депутатът от ДПС Хасан Адемов отбеляза, че средният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица е едва 285 лв. при минимален 260 лв. "Това показва, че почти всички се осигуряват на минималния доход. А едва ли адвокати, общопрактикуващи лекари, нотариуси получават такива доходи. Трябва да се помисли за диференциран доход", обяви Адемов.
Митрева го увери, че в НОИ вече са започнали да анализират резултатите от данъчните декларации през 2009 г., за да видят според декларираните доходи на какви групи могат да се разделят различните дейности на самоосигуряващите се. "Вероятно ще са на 3-4. Много е важно разграничаването да се направи внимателно, за да не започнат хората да си сменят дейността", обясни Митрева. Тя призна, че за някои дейности осигурителният доход дори може да падне под сегашния задължителен за самоосигуряващите се от 420 лв. Но едва ли ще има и такива, които ще трябва да се осигуряват на максималния осигурителен доход от 2000 лв. в момента.
ТРИК
Данните на НОИ показват, че голяма част от жените започват да се осигуряват на по-висок доход, след като забременеят. В резултат за обезщетения за бременност и раждане са изплатени 300.9 млн. лв., което е с 24.6 на сто повече от планираното. "След като законово се дава възможност бременните жени да се осигуряват на по-висок доход, няма нищо лошо в това. Но имаме сигнали, че те си делят майчинството с работодателя и тях проверяваме", обясни Христина Митрева.
Цялата система им е объркана. Че нали самоосигуряващите се правят изравнителни вноски до края на април следващата година - с годишната данъчна декларация.
За пореден път държавата се опитва да "прибере едни пари по лесния начин", отколкото данъчните да си свършат работата, да правят ревизии на физически лица, да определят годишния доход при ревизия, на основа реалното харчене на тарикатите и от там да определят дължимите данъци и осигуровки.
С това, дето го гласят, просто слагат "имуществен ценз" на определен кръг професии. И накрая нищо няма да постигнат, само ще разкарват хората всеки месец до районното данъчно да подават декларации "за спиране на осигуряването" и за "започване на осигуряване" - прочутото ОКд-5.
Няколко реда по тази тема драснах тук:
Защо метачка на улиците на свободна практика трябва да се осигурява върху 420 лв, а метачка на улиците наета от „Чистота" може да бъде осигурявана на минимална заплата?