Служителите в местните администрации ще понесат най-сериозния удар от намалените бюджети на общините. |
С 13.6% ще бъде намален стандартът за издръжка на общинската администрация. Тъй като актуализацията е на годишна база, а вече е минала половината от годината, реалното намаление на парите за заплати ще е двойно - 27.2%. 20% по-малко ще са парите за диспансерите, от 20 до 30% е орязването на средства за читалища и други дейности в сферата на културата. Най-малко е договореното орязване на парите за издръжката на детските ясли - 3% на годишна основа или 6% реално намаление до декември. Ще бъдат намалени и средствата за издръжка на здравни кабинети в детските градини и училища. Парите за детска кухня ще са с 10% по-малко през оставащите месеци. Още при първоначалните разчети около актуализацията на бюджета обаче правителството реши да не пипа едно от най-сериозните пера в бюджетите на общините - издръжката на 1 дете в градина и училище. Изключение се направи и за дейностите по социално подпомагане и грижи, както и за диспансерите за психично болни.
"За всеки е ясно, че общините ще се справят трудно след актуализацията, но тя поне няма да доведе до пълно блокиране на предоставянето на услуги", коментира изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. Тя уточни, че от намаляването на работните заплати ще бъдат изключени изборните длъжности в общините като кметовете. Според Чавдарова това намаляване на стандартите ще доведе до спорове каква да е базата за 2011 г.
ИСКАНЕ
Общините са категорични, че за 2011 г. няма да отстъпят от искането част от данъка върху доходите да се трансформира в местен. "Настояваме и водим разговори в общините да остават 1/5 от дължимия данък, а в държавата да постъпва останалата част", обясни Чавдарова. Тези промени са били обсъждани и на вчерашното заседание на кабинета покрай актуализацията на правителствената стратегия за децентрализация. Според Чавдарова трансформирането на част от данъка в местен трябва да върви успоредно и с промени в списъка на бедните общини, които в момента се подпомагат от държавата през изравнителна субсидия. "В този списък са включени огромен брой общини и инструментът не работи достатъчно добре", изтъкват от НСОРБ.