:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,655
Активни 715
Страници 22,220
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Данъчна лавина

Поне от година неангажираните с политика и правителства икономисти по света предупреждават за тренд към алогична политика: опитът на държавите да пренесат голяма част от цената на кризата върху крайния данъкоплатец. Целта е да намалят натиска върху крайните консуматори и върху най-големия от тях: самата администрация. Като резултат - няма държава в света, която да не е грабнала в бюджета по-голям дял от брутния продукт на нацията си. Ролята на ПР и идеологически авангард в похода за преместване на тежестта от болните глави върху здравите пак е поверена на



Международния валутен фонд - флагман



на флотилията международни бюрокрации, мобилизирани за спасяване на затъващите държави. И МВФ се развихри. Над 50 страни по света (включително България) получиха явни предписания от стандартната фармакопея на фонда, т.нар. "строги лечения": да вдигнат данъците, да свалят разходите, да спасят фиска на всяка цена и да оставят всички губещи от кризата на собствената им съдба. Към останалите страни, в които по ясни причини гледат на фондовските програми с насмешка, бяха отправени същите препоръки, но шепнешком и без да ги сочат с пръст. МВФ дотам се взе насериозно, че двама господа се направиха на Бог и низпослаха



"Десет заповеди за фискална корекция



в развитите икономики". Казват се Оливър Бланшар и Карло Котарели. Първият - отскоро директор на Изследователското управление на МВФ, вторият - директор на Управлението за фискални въпроси на фонда. Прочетете божествените им откровения в блога на МВФ IMFdirect. Не че заповедите са оригинални и дълбокомислени, но показват консенсуса на деня. От тях ще разберете какви мерки ще се налагат върху държавите, принадлежащи и причислени (като България) към клуба на развитите страни. Добре е да знаем какво ни чака, ако ни стигне горчивата чаша. Добрата новина е, че ние имаме много пресен опит. Същата терапия преминахме вече (1997-2001 г.) и доктрината "стабилизация чрез ликвидация" не е нова за нас. У нас тя единствено може да удари социалната сфера и железниците, всичко друго в България, което живееше на субсидии, вече е ликвидирано, дори "Кремиковци". Да мислят, които тепърва скачат в месомелачката. За нас опасен в новата програма на МВФ е



новият свръхданък,



предлаган от МВФ под (лъжливия) бранд "данък Робин Худ". Ставало е дума за него: целта е да се обложат банките с нов подоходен данък върху "свръхпечалбите", а финансовите обороти - с косвен данък, подобен на щатския "данък върху продажбите". Така държавите щели да натрупат резерви за бъдещи операции по съживяване на умрели банки. Ако този данък има нещо общо с историята за Робин Худ, то е едно - разбойническа работа е и отнемане на пари насила. Другата притча, дето щяли да грабят богатите в полза на бедните, е пълен блъф. Мисля, че този данък няма да го бъде, колкото и да им се ще на политиците по света. По-интересна за нас, българите, е новата тенденция в ЕС към



бързо нарастване на ДДС



под обединения натиск на Европейската комисия и МВФ като изразител на новия фискален консенсус в света. От 27 държави в ЕС след началото на глобалната криза (от 2009 г. досега) ДДС е увеличен в 6 страни (Естония на 20%, 21% в Ирландия, Латвия и Литва - на 21%, Унгария на 25%, Чехия на 20%). През последните месеци се вдигна ДДС в други 6 страни (Гърция на 23%, на 18% в Испания, Португалия на 21%, 24% в Румъния, на 20% в Обединеното кралство и 23% във Финландия). Лакомията на съседите прави България все по-атрактивно място за бизнес. По-ниски от нашите са само данъците в Кипър и Малта (с данък върху печалбите колкото у нас, но с ДДС съответно 15 и 18%). Но това са острови с особено място в общия пазар. От континенталните държави България е с най-ниско облагане. Затова



ние имаме предимство и трябва да го пазим,



то е залог за бърз растеж след края на депресията в ЕС. Вече виждаме ефекта от това предимство. Не е нужно да си икономист, за да видиш наплива на клиенти от съседни страни към нашите магазини, притока на европейци и като туристи, а все повече и като постоянни заселници, които ще прекарат у нас старините си. По-трудно се виждат преносът на бизнес и прекият внос на облагаем доход в България. Финансистите знаят, че ръстът на ДДС в цяла Европа след време ще избие в инфлация. Тогава ще дойде нашият ред за еврозоната. Процесите ще станат видими с просто око след около 3 години. Условието да спечелим от това предимство е едно: правителството да не се подведе от дърдоренето у нас и от внос за вдигане на данъци и за държавни помощи. Ако успеем да преодолеем депресията, без да пропаднем до споразумение с МВФ, който да ни нахлузи "стабилизиращи" мерки, само след 3 до 5 години България ще изплува от дъното на бедността. За нас оптимално е средното място по доходи сред европейските държави. За да постигнем това, докато сме живи повечето от нас, само държавата трябва да не прави груби грешки. По-добре сами да си наложим строги мерки за бюджетни икономии, сами да проведем рестрикции, каквито МВФ налага на съседите. Дори ако се наложи - сами да орежем и замразим заплатите. Защото която страна не може да се оправи сама - фалира и опира до заеми от МВФ, а те вървят с пълен комплект от споменатите антимерки, трайно съсипващи конкурентните предимства на страната.
34
5237
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
04 Юли 2010 22:30
върти суче, само и само да излъже:
От континенталните държави България е с най-ниско облагане.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
04 Юли 2010 23:05
г-н хърсев, браво, днес сте се постарали и сте писали по тема, която е във вашата област и е излязла приятна статия (за разлика от миналия път)
04 Юли 2010 23:11
Въй!
"Отровно слово срещу МВФ"?!
Не може да бъде..
04 Юли 2010 23:50
"...бързо нарастване на ДДС
под обединения натиск на Европейската комисия и МВФ като изразител на новия фискален консенсус в света."

-
Не се вижда никакъв консенсус - то си е чист корпорато-монетарен хегемонизъм.
Казано по бушистки - тероризъм.
Но естествено един банкер няма да посмее да го каже така -
защото има какво да губи.
04 Юли 2010 23:57
Дори ако се наложи - сами да орежем и замразим заплатите.
Можем и без заплати, Хърсев!
На фотосинтеза да сме в следващите 3 до 5 години.
Живея в Лондон и все по-често чувам българска реч по улиците...
Дали ще останат след няколко години българи в България?
То бива, бива, ама цял бивол за мезе не бива, Хърсев!


Редактирано от - mary1001 на 05/7/2010 г/ 00:00:52

05 Юли 2010 01:06
"Вече виждаме ефекта от това предимство. Не е нужно да си икономист, за да видиш наплива на клиенти от съседни страни към нашите магазини, притока на европейци и като туристи, а все повече и като постоянни заселници, които ще прекарат у нас старините си."

-
Така щеше да е ако в гората нямаше вълци. Всъщност г-н Хърсев точно в тази посока си "вярва".

Разбираемо е за всеки който е на яслата на монетаризма - да твърди че в гората само агънца блеят.
Но на българите яслата е празна и това, което ги чака, не е яслата на господа банкерите.
Недалновидните по света жестоко ги дебнат вълци - и не малко от тях отдавна са изядени или полуизядени.

Страните от разпадналия се соцлагер се оказват странно най-малко обременени кредитно и дори бяха (например Румъния) без дългове.
Странно - защото много смущаващо на техен фон стоят Гърция, Испания и пр от капиталистическия "Рай".
Дебитното робство ги е смляло до степен да са кредитно размазани.
А уж ние бяхме под диктатура (собствена и съветска), уж бяхме колонизирани, уж беше национално предателство да си едикояси република.
Какво видяхме само, откакто сме по пътя на "капиталистическия прогрес!"
Видяхме, че по-рано сме забелязвали само хралупите им на вълците и не сме виждали как е разфасован целия останал свят. И как ще го видим, като за това никой пишещ не говори - до умопомръчаване набиваха в общественото съзнание колко е мръсна думата държава. От където обрекоха на унищожение и нейната собственост. Т.е. обрекоха единственото, което българите имаха и което им гарантираше , че не са роби.

Случайно ли е, че всички наши медии представят сегашния кредит за Гърция като помощ?
Каква помощ е това да те прецакат до там, че да те заробят до степен да те довършат със следващ кредит -
само и само за да си получат лихвите?

Но и за да не им се срине еврото, заради стотици милиарди батаклясани вземания от доведени до фалит държави.
Че дори и за да не се срине самият било ЕС, било САЩ - заради лакомията на дебитния поробител и заради нечия "надхитряваща" недалновидност.

Кое е случайно и кое не - да не ги знае тези неща г-н Хърсев, е повече от абсурдно.
Сегашната криза не е нищо друго освен война за дебитното вкарване в обора на "капиталистическия рай".
Тя е война да се постигне прилагане на гръцкия сценарий към дебитно непоробените досега.

Целта на кризата е увеличаване на вече прецаканите и тя си е истинска война - с банкови оръжия.
Имаме възможността да се уверим от т.н. криза, че банковите оръжия са не по-малко страшни от оръжията ползвани срещу "тероризма".
В новия вид война те са предпочетени - защото запазват инфраструктурата.
Не случайно инвестирането в нея се поощрява - сякаш от инфраструктурата ще потекат реки от национален продукт.
Точно последното никой не го поощрява - освен ако тече навън.

Обяви ли се "помощ" за нечия инфраструктура (безплатен обяд няма) - значи жертвата е набелязана и и е обявена война.
Защото - "с пари на Световната банка строим магистрала" - какво друго означава, освен че магистралата не е наша.
Не означава ли, в най-добрия случай, нов национален дълг. И то при невъзможност за изплащането му - в името на което услужливо си съсипахме икономиката, разграбихме държавата, парите свободно изтекоха навън.
Що за икономика е единствено външно-инвестиционната икономика - след като наблюдаваме, че когато си поиска тя може да духне навън.
"Суверенитет" за който никой не ни попита ... и 16-та република - за която днешните лакеи твърдят, че някой "щял да не ни попита"!
Затова сами сме си виновни, че се набутваме при Гърция, Испания и пр. -
в посока на което не кой да е, а именно Румъния е "отличник". Явно много им липсва на съседите "другарят" Чаушеску.
Както и ние по същия начин доказваме - че сме годни да ни бъде само при наличие на Съветски съюз.
А никак, освен индивидуално, не сме годни да ни бъде при глобализъм. Последното за съжаление е фактическия резултат от така наречения преход - и постигането на именно такъв резултат е в основата на 20-годишния сценарий.

Скалпелът за глобално заколение се нарича било МВФ, било Световна банка - а жертвите му непрекъснато или от време на време (чрез криза) се вижда кои са.
Бъдещето освен на вълците - ще е и на далновидните. А недалновидните са овце и агнета.

















Редактирано от - Езоп на 06/7/2010 г/ 10:44:31

05 Юли 2010 06:13
може да се окаже че парите са излишни и да се премине кьм натуална размна в зависимост от запасите и производствените мощности на дадена страна на храни стоки и машини и енерго носители и да оцелеят тези с наи много провизии не зависещи от паричния обмен и да вьведьт електронни пари точки които се раздават всеки месец на всеки и само да се води статистика на разпределението на точките в различните отрасли на икономиката
това дали се казва евро лев долар може да се замени с точки или купони
в китаи изпозват иоана за разменни купони а тьргуват само с долари и евро с които тьргуват на борсите
германия отстрани фактора аржентина от световното
идва ред на испания т.е. както в конц лагера арбаит махт фраи без хляб на мюслиям по пет пьти на ден

05 Юли 2010 07:07
Нее , ДругарЕ
Чилякът го казва :
Дайте да дадете още 3, 4 или 5 години и попадате пряко в рая на благоденствието.
Хи-хи.
Академична мистификация
05 Юли 2010 09:43
Нивото на нашата икономическа "мисъл" е такава. Мислят, че чрез намаление на данъците, ще постигнат прелом. Като чета такива неща, все се сещам за магарето на Настрадин Ходжа. Пък и за поговорката, че ситият на гладния вяра не хващал. Дянков, когото масово плюете, поне си е поставил една реалистична и логична цел - да събере данъците, такива каквито са. И ако се постигне висока събираемост, тогава ще се помисли за намалението им.
05 Юли 2010 10:12
Прав е човекът, всяко вдигане на ДДС и разни други данъци, мита, акцизи и такси налива парета в "държавната машина", която както е известно не фела когато почне да ги "преразпределя".....
05 Юли 2010 10:28
Всички аргументи колко е изгодно за мултинационални корпорации да се местят и да плащат данъците си в България, досега се приемаха вежливо и с интерес. Е, никой от тези, с които работя, не се е пренесъл в България.
Емил Хърсев
Понеделник, 22.3.2010 г.

По-ниски от нашите са само данъците в Кипър и Малта .... От континенталните държави България е с най-ниско облагане. Затова ние имаме предимство и трябва да го пазим, то е залог за бърз растеж след края на депресията в ЕС.
Емил Хърсев
Понеделник, 5.7.2010 г.

05 Юли 2010 10:36
Хърсев, можеше да зачекнеш поне въпроса за холандските данъчни особености. Защо, ако България била с най-благоприятни данъци, а пък повечето чужди инвеститори предпочитат да се регистрират в Холандия?
Натиснете тук
05 Юли 2010 11:51
Натиснете тук
05 Юли 2010 11:53
Относно баМките (и облагането им), за пореден път Хърсев казва "не знам как трябва да стане, ама така не трябва". С нетърпение чакам от човек, чиято тясна специалност са баМките, да каже как може и как трябва?! Дали ще дочакам? Или това би било конфликт на интереси от страна на Хърсев. Така е - конфликт е, но тогава пък изобщо да не се изказва по баМкови въпроси.


____________________________
Кредитът - модерното робство
05 Юли 2010 11:56
Езоп
05 Юли 2010 13:01
Много интересно, от табличката, дето galia2 е пуснала, излиза, че у нас силно се наказва населението и силно се облекчава капинала. Що така, бе братцы?
От 2000 до 2008, т.е. точно по времето на симо и тройната коалиция данъкът върху потреблението е нарастнал от 19, 7 на 26, 4.
Или с 34%
Това е изумително! Ние имаме за 2008 с една четвърт по-високи данъци върху потреблението отколкото средното за Европа. над нас са само няколко страни като Швеция и Холандия.
Т.е. не стига че сме най-бедни, не стига че брутната ни заплата е 17 пъти по-ниска от немската, ами и данъкът за потребление е една четвърт по-висок и значи с тия мижави пари при равни други условия ще потребяваме една четвърт по-малко от средно европейците.
Останалите данъци, които тежат по правило на бизнеса, са намалени драстично.
Какво излиза - от симово време до края на тройната са били облагодетелствани нашите момчета с парите за сметка на и без това излинялия народ, на който не стига че са му давали мизерни заплати, ами на изхода са го цакали с безумни налози върху потреблението му.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
05 Юли 2010 13:09
Кайле, мани теориите..
В момента е Криза - по-добре кажи колко буркана направи за зимъска?
Аз до момента затворих къде 70, и продължавам..
Най-горд съм с нано-тиквичките!
(рецептата е по Геновева)
05 Юли 2010 13:49
Бъдещето освен на вълците - ще е и на далновидните.

Бъдещето ще е на далновидните.
Аз далновиден вълк не съм видела - всички пият кръв, докато се отровят от нея.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
05 Юли 2010 13:52
На следващ вторник желая Езоп да пише за "сегашна стойност" , пък докторът-индустриалец ня*ква басня...нов прочит за охлюва и агнето и двете козлета..
05 Юли 2010 14:17
Бе то ако се изпълняват желания, на мен ми се ще тая колонка да се списува от форумци. Не разбирам уклона на всички медиии на всяка цена да вадят всевъзможни прашасали скелети от гардероба, вместо да се пише актуално, адекватно и четливо от живи съвременици.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
05 Юли 2010 14:26
..Бе то ако се изпълняват желания, на мен ми се ще тая колонка да се списува от форумци.

Засега само у "После"..
За по-нататък, Началнико рече - "Ше видим"..
05 Юли 2010 14:27
Анджък ..Езоп си е тукана-жив здрав.

Редактирано от - vance на 05/7/2010 г/ 14:29:16

05 Юли 2010 14:34
Никой никого не набутва насила при МВФ. При МВФ държавите се набутват сами, когато са взимали заем след заем, за да си харчат с кеф, да провеждат социална политика, зер електоратът трябва да е доволен, а в един момент с изненада откриват, че не могат да си обслужват заемите. Същото се получава и с частните лица - набълбука се със заеми, купи плазми и направи луксозни ремонти, после - вой. Само дето за частни лица няма МВФ. Снощи слушам Пол Кругман по CNN - давай, вика, да пускаме облигации и да харчим, лихвите са ниски, па един ден ще му мислим как ще ги плащаме - то все някак си ще живне икономиката, ще се повишат приходите...

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
05 Юли 2010 15:11
Кайли,
Кажи какъв процент данъци искаш да плащаш върху доходите или върху потреблението. Също и какви осигуровки.
Защото в страните, в които данъците върху потреблението са по-ниски, данъците върху доходите са по-високи. Ниските осигуровки пък предполагат по-високи други данъци.
Интересно ми е да видя дали има една страна, ама социална, в която и данъците да са ниски.
05 Юли 2010 15:34
Интересно ми е да видя дали има една страна, ама социална, в която и данъците да са ниски.
Има - Кувейт, Дубай и т.н.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
05 Юли 2010 16:14
Круела, не говоря за данъци въобще, а за тяхното разпределение и относително тегло. мислех, че е ясно, ма не включих, че на някои трябва допълнително да обяснявам.
Свинското със зеле се води евтино, само дето зелето на цената на свинското, а свинкото е за малцина.
Още по-подробно-
свинско със зеле - 2 лева
свинско - 1 килограм на цена 2 лева
зеле . 100 килограма на цена 2 лева.
Така излизат сметките при нас.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
05 Юли 2010 16:18
брей кво нещо е статистиката!
я да дадем един друг линк, па от евростат дет процентите са доста по-различни - Натиснете тук
та както се вижда съвкупната данъчна тежест в бантустана през 2009 е била по-висока от следните членки на ес - ирландия, гърция, испания, латвия, литва, румъния, словакия. кат манем ирландците останалите са все от континентална европа.
ако па се върнем в 2007, като примерно последна предкризисна година ще трябва към списъка да прибавим и естония, полша, люксембург, малта и великобритания. близка до нашта е била данъчната тежест в португалия, чехия, германия, словения.
та като как данъците тук са най-ниски?
ся остава да се запитаме дали авторът не чете някоя трета, неизвестна нам, статистика?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
05 Юли 2010 17:46
Никой никого не набутва насила при МВФ. При МВФ държавите се набутват сами, когато са взимали заем след заем, за да си харчат с кеф, да провеждат социална политика, зер електоратът трябва да е доволен, а в един момент с изненада откриват, че не могат да си обслужват заемите.

Картинката е много по-сложна и затова е и по-тревожна за България. МВФ се намесва, когато страната има проблеми с платежния баланс, а не с бюджетния дефицит. А проблемите в платежния баланс могат да се дължат на държавен или на частен външен дълг.
05 Юли 2010 18:00
Абсурдно е да се твърди , че това го показва статистика.Това е някакво сравняване на проценти , при абсолютно несъпоставима данъчна основа и при още по ясно съществуване на тяхното заплащане върху минимална заплата и при радикално съществуваща обстановка на не плащане на данъците.Такива са и данните от постъпленията , от платените осигуровки-за пенсии и здравеопазване.
Освен това , платеното от капиталиста като разходи за труд и данъци е включено в цената на стоката..
Но и това не е толкова важно.
Днес е пределно ясно.Над половината от пенсионерите получават пенсии , кратно по високи от това за което са осигурявани , защото то е било минимално , под масата и криминално.Предстой да станат 100 % такива .Предстой с пенсиите да не могат да си плащат тока , парното , дори погребението.
Абсолютно същото е явлението с работещите , безработните , емигрантството.

Какъв е смисъла от тези измислици.Нищо вярно няма в тези сметки с проценти.
Нищо вярно няма.
, , Процесите ще станат видими с просто око след около 3 години ”твърди Хърсев
Ще станат и вече се знае какво ще се види.
Аз съм убеден , че между началото и края на зимата , България вече ще е в много по- тежка ситуация от Гърция и Румъния , с цялата условност на едно такова твърдение-като обстановка и социално напрежение- защото тежкото за тях е мечтано за България..

05 Юли 2010 20:50
МВФ се беше загинал, горкия, но финансовата криза го реанимира. Никакви заеми от МВФ!
05 Юли 2010 21:05
Никакви заеми от МВФ!

По-добре МВФ, отколкото Хърсев, Каролев, Ангелов и Дянков
05 Юли 2010 21:30
Ако щете, махнете която и да е личност, щом не ви харесва. Само - далече от МВФ. Вреден е.

05 Юли 2010 21:54
Не става въпрос за личности, а за политика.
05 Юли 2010 22:53
Политиката да искаш заем от МВФ, не щото ти наистина ти требва, а щото МВФ ти казва, че ти требва, не е политика. Идиотизъм е.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД