Кръгови кръстовища, кръстовища на две нива, тунели... Периодично Столична община хвърля на гражданството поредната спасителна идея за трафика.
Общината дори получи европейско финансиране за изграждането на 6 кръстовища на две нива. Без абсолютно никакви предварителни анализи как ще се отразят на движението като цяло, бе посочено къде точно ще са съоръженията. Задръстването на трафика заради изграждането на втория метролъч от кв. "Надежда" до кв. "Хладилника" обаче накара кметската администрация благоразумно да отложи амбициозния проект.
Общината възложи изготвяне на
Генерален план за движението
в града преди година. Избраният консултант - английската компания "Мот Макдоналд", обяснява голямото забавяне на работата си с това, че общината не била прецизирала точно какво иска, а последните данни за трафик и пътници в столицата са от 1999 г.
До момента част от свършеното от консултанта е разработване на компютърни симулации как ще се промени движението през кръстовищата на Петте кьошета и на НДК, ако станат кръгови. "Кръстовищата са избрани, защото са много натоварени и през тях минават много видове транспорт - автомобили, трамваи, автобуси", обясни зам.-кметът по транспорта Любомир Христов.
Анализът, с който "Сега" разполага, показва, че реорганизацията на движението в района на Петте кьошета няма да промени съществено сегашната ситуация. За кръстовището на НДК експертите заключават, че ако движението там се реорганизира като кръгово,
това ще влоши още повече трафика
На базата на данни за броя на колите, които сега преминават през Петте кьошета, направената компютърна симулация показва, че в пиков час кръстовището се задръства, защото трафикът е повече, отколкото то може да поеме. Дори и след оптимизиране на светофарите, шофьорите отново ще търпят сериозни закъснения - всеки автомобил ще стои средно по 6.4 минути.
Основната причина за задръстването дори ако кръстовището стане кръгово, остават недостатъчният брой ленти за изчакване на светофара, голямата площ на кръстовището, която повишава времето за източване, многото пешеходци, които преминават от всички страни, и допълнителното усложняване на трафика заради трамваите. Движението в района е ограничено и от застрояването. Въпреки това кръговото кръстовище там е приложимо и "няма да създаде допълнителни затруднения за движението", заключават експертите от "Мот Макдоналд". Очевидно обаче няма да доведе и до допълнително облекчаване на трафика. Единственият плюс, според експертите, е отделянето на трамвайното платно от автомобилното, което
ще улесни пешеходците да пресичат
Специалистите са по-категорични за кръстовището на НДК. Ако там бъде изградено кръгово кръстовище, в което предимство имат колите в кръга, както е кръстовището на 4-ти километър, това ще затрудни сериозно трафика от и към бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". Това е заключението след направения компютърен модел за този район. Затова преди да се изгради кръгово кръстовище в района на НДК, консултантът препоръчва да се вземат инженерни мерки, които ще подобрят транспортната ситуация. Едната от тях е да се намали броят на пътните ленти на входа и изхода на кръга. По този начин ще се получи по-голяма наситеност на колите. Другото предложение е да се въведе светофар, за да се накъса движението на доминиращия поток от коли, който върви по бул. "България".
Като възможно решение експертите препоръчват да се мисли за изграждане на две отделни, близко разположени едно до друго по-малки кръгови кръстовища, наричани "дъмпбел". "В европейската практика този вид кръгови кръстовища са се доказали с добрата си пропускателна способност и ниската строителна стойност", пише в доклада на "Мот Макдоналд".
Експертите отправят и една интересна препоръка: да се мисли как в дългосрочен план да се намалят колите, които идват към центъра. За достигане до това умозаключение обаче може да достигне всеки софиянец само на базата на личните си всекидневни анализи.
Как изглеждат моделираните кръгови кръстовища?
Кръстовището "Петте кьошета" се разработва във варианта с реконструкция и промяна на трамвайното трасе по продължението на бул. "Скобелев" между бул. "Прага" и бул. "Витоша". Според проекта на общината трамвайното трасе по бул. "Скобелев" осъществява директна връзка с бул. "Витоша". Частта от тунела, който прави трамвайната връзка с "Черни връх", ще се реконструира така, че да се движат коли до кръстовището на НДК. Броят на лентите за престрояване и изчакване и организацията на движението се запазват. Кръстовището се регулира чрез светофар с дължина на цикъла 105 сек. Трамвайните спирки са разположени в близост до кръстовището и са физически отделени от автомобилното движение. Сегашните спирки на тролейбусите и автобусите се запазват. Променя се спирката по реновираната част на бул. "Скобелев".
Кръстовището при НДК е четириклонно кръгово кръстовище, регулирано с предимство в кръга. Платното за кръгово движение е с три ленти (с ширина 3х4.25 м). Входовете и изходите са трилентови, като по всички клонове са обособени ленти за дясно завиване, отделени от главните платна с разделителни острови с бордюри.
ЗАКЛЮЧЕНИЯТА
Консултантът е направил преброявания на движението на 52 главни столични кръстовища през май и юни м.г. Кръстовището на НДК е изследвано през март т.г. Преброяването е извършено в два последователни дни от седмицата в сутрешните пикови часове - от 7.30 до 10.30 ч. За кръстовището на 5-те кьошета наблюдението на трафика в сутрешен пиков час показва, че от бул. "Прага" в кръстовището влизат 1395 коли, а излизат 1217. Най-голям е автомобилният поток, който излиза към бул. "Скобелев" - 2148 коли. Тези автомобили в голямата си част се движат по булеварда преди да навлязат в самото кръстовище (764), 770 от колите от бул. "Прага" завиват към бул. "Скобелев", а 614 идват от бул. "Христо Ботев". От бул. "Христо Ботев" влизат 1110 коли, а от другите улици той поема 950 коли.
Данните за кръстовището на НДК показват, че най-много коли навлизат от бул. "България" - 3245 автомобила на час. По-голямата част от тях продължават по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" (1519), 1135 завиват към бул. "Фритьоф Нансен", а едва 538 коли отиват към "Черни връх". Данните посочват, че същият брой коли - 1519, влизат от булеварда по канала към бул. "България". Общо 2489 коли на час поемат по бул. "България". Едва 947 тръгват към бул. "Черни връх". Разтовареният трафик тук обаче може да се дължи на затварянето на кръстовището при хотел "Хемус" заради строежа на метрото. Най-голям е потокът към бул. "Фритьоф Нансен" - съответно към бул. "Васил Левски" - 2782. Този трафик се дължи най-вече на големия брой коли, които идват от бул. "Черни връх" - 1557.
На базата на моделирането експертите установяват, че кръгово кръстовище на НДК ще има съществени недостатъци. Сред тях са много ниска пропускателна способност на входа на кръстовището от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и частично от бул. "Черни връх". През входа от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" колите достигат 1668 в час. "При такова натоварване има твърде малка вероятност от поява на "празни" интервали, тоест интервали между две последователни коли, намиращи се в кръга", така че да се позволи на изчакващите шофьори да влязат в кръговото платно.
Изводът е, че влизащите коли от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" ще изпитват сериозни затруднения при навлизане в кръга. Многото ленти за движение в кръговото също влошават пропускателната способност, тъй като лентите за движение не могат да се "наситят" напълно и автомобилите вече не се движат в "пакет" през по-големи интервали. Входът от бул. "България" доминира над цялото кръстовище и ограничава влизащите от другите улици.
За кръстовището при 5-те кьошета експертите не отчитат недостатъци на реорганизацията. В пиков час кръстовището изчерпва пропускателната си способност и независимо от оптимизирания светофарен цикъл колите ще изчакват дълго време.
за крьстовищата е валиден закона на кирхоф в електричеството
и рутерите в интернет мрежите които управляват трафика
при претоварване на интернет трафика по мрежата от потребители в случая коли скоростта на трафика спада значително
колкото и да навивате кабелите на крьгчета трафика зависи от потреблението и рутерите в случая светофарните уредби и трафика на колите