- Бързо и несимволично увеличаване на доходите означава само едно - бързо и несимволично икономическо развитие. Това не означава, че държавата ще разтвори торбите, ще изпразни фондовете си, ще раздаде на всеки определено количество пари и с това ще приключим. В момента степента на икономическо развитие на държавата не позволява много рязко и бързо увеличаване на доходите.
Ще си позволя дори да се изразя малко по-грубо и моля за извинение.
--------------
В много от атаките срещу сегашното правителство и парламентарно мнозинство, виждам атаки на всички тези, които да заинтересовани в държавата да има хаос. Защото там, където има ясни правила на играта, където няма хаос, там не може да се краде. Според мен част от тази истерия, която се разпалва сега в обществото, се разпалва от крадльовци, които отново се опитват да дойдат на власт.
---------------
- Според вас те са сред бившите управляващи?
- В част от средите на бившите управляващи. Но много кръгове са заинтересовани от това. Част от тях бяха във властта, макар че не всички са били крадльовци, част от тях бяха извън властта, те си съперничеха, но така или иначе има кръгове които в момента се обединяват за това да няма ясна и последователна икономическа политика, да няма предвидимост на бизнес-климата, просто, защото трябва да се довърши разграбването.
Ако има някаква политика и стратегия на сваляне на правителството, тя идва наистина от тези кръгове, които се опитват да предотвратят модернизирането на българската икономика.
- Смятате ли, че депутатите, които се отцепиха от вашата група, са част от тези атаки?
- Не бих казал такова нещо. Има и добронамерени критики към икономическата политика на правителството. Така възприемам техните и тези на синдикатите. Просто има различни виждания. Става дума и за ценностен подход, колегите от другите парламентарни групи просто изповядват по-различна икономическа философия. Но едно е да имаш различна икономическа философия, друго е, когато се опитваш да подкопаеш действията на парламентарното мнозинство.
- А защо тогава първият масов протест на синдикатите е срещу икономическата политика?
- Не мога да си обясня защо синдикатите се обявяват точно срещу икономическата политика на кабинета. Тя е много последователна. Прави се това, което сме обещали в предизборната си програма и управленската програма на кабинета. От гледна точка на икономическото законодателство ние действаме съвсем последователно.
Със Закона за приватизацията поставяме нещата на много по-ясна, по-прозрачна и предвидима основа в сравнение със стария закон, който беше безобразен. Законът за държавните помощи слага една много сериозна основа за промяна на хаоса при раздаването на държавни и общински пари и спира нарушаването на правилата на конкуренцията. Със Закона за обществените поръчки се опитваме максимално да се доближим до европейското законодателство. Правим усилия да усъвършенстваме правилата за регулиране и контрол върху капиталовия пазар, за да му създадем по-сериозна възможност за развитие. Той беше оставен изобщо без внимание. А това е един от фундаментите на пазарната икономика.
Трябва да се видят и мотивите на синдикатите. Мисля, че там са сериозни хора, които не действат безотговорно. И трябва да видим в диалог с тях какво наистина трябва да се коригира, ако е необходимо.
- Синдикатите искат спешна програма за преодоляване на бедността и безработицата.
- Бедността и безработицата могат да се преодолеят само на основата на бърз икономически растеж. Българската икономика трябва да генерира доходи, да генерира висок икономически растеж. Без това проблемите на бедността няма да се решат.
- Какво конкретно направи мнозинството през изтеклите вече близо 9 месеца на власт, за да стимулира икономическия растеж?
- Законите, които бяха приети, и които предстои да бъдат приети, са част от усилията да се направи бизнес-средата много по-предвидима - в това число за приватизацията, за държавните помощи, за сделките с компенсаторни записи и др. Сега например работим по преодоляването на много сериозния проблем с лицензионните и разрешителни режими.
- Кога ще се справите с проблема?
- В момента има работна група към Министерството на икономиката, депутатите от НДСВ също много усилено работят по този проблем. Смятаме, че до няколко месеца ще предложим радикално решение. Всеки трябва да знае кога е свободен да извършва търговска или стопанска дейност и кога е необходимо да получи лицензия.
- Но бизнесът иска и още нещо - да се стимулира неговото развитие, включително и с промени в данъчната политика.
- Мисля, че много важен елемент на данъчната политика е тя също да бъде предвидима. През тази година се предвижда тя да бъде формирана в широк диалог със заинтересованите лица. Това е ангажимент, поет и от финансовия министър Милен Велчев, и от председателя на бюджетната комисия Иван Искров.
Готви се и нов закон за инвестициите в България. Целта е да се опитаме да привлечем инвеститори чрез една по-агресивна стратегия. Това може би ще доведе до някои по-нестандартни решения.
- Какви?
- Ще се опитаме, доколкото е възможно, но това също подлежи на дебат, да формираме по-агресивна данъчна политика, в смисъл- с данъчни поощрения към инвеститорите.
- Доскоро това беше отричано у нас.
-----------------
- Да, но доста държави го прилагат. Проблемът наистина е дискусионен, но може да се мисли в тази посока. Макар че, за МВФ, да речем, трябва да има пълна данъчна равнопоставеност на всички субекти и предвидимост на данъчната среда. Те винаги са отричали данъчните преференции, но все пак по света има подобна практика и въпросът може да се обсъжда. Просто трябва да видим възможен ли е този подход.
Трябва да осигурим на инвеститорите от една страна напълно предвидима среда, а от друга - доколкото е възможно, на принципа за равнопоставеност, да дадем определени привилегии за сериозни, големи инвестиции в България.
---------------------
- Как ще отговорите на някои забележки, че през последните месеци няма сериозни мерки за стимулиране на растежа? Според вас изгубено време ли бе това?
- Защо да е изгубено време? Създават се предпоставки за ускорен икономически растеж. Освен това искам да обърна внимание, че нещата са много комплексни. Част от бизнес-средата е и реформата на съдебната система. Никога няма да има предвидима среда за бизнес, ако съдът е непредвидим в своите действия, както и ако публичната администрация е непредвидима. Инвеститорите ще бягат през девет планини в десета. А тези неща не се решават от днес за утре.
Аз наистина не мога да си обясня това нетърпение, че правителството едва ли не трябва да реши всички проблеми в рамките на 7-8 месеца, това просто не е вярно. Тези проблеми се решават трудно дори за един мандат от 4 години. Разбира се, сега се залага фундамента на една добра пазарна икономика, която да осигури в близките години добър растеж. --------------
Важно е, че бе прекратен принципът на партийния бизнес, който беше основен за предишните управления. Тоест, ако си близък до управляващите, за теб има добри условия. Ако си далеч от тях - си подложен на пълна непредвидимост и на рекета на държавна и общинска администрация, съдебна система и т.н.
--------------
Нашето управление не прави партиен бизнес. Трябва да имаме време да създадем наистина прозрачни, предвидими, нормални условия. А държавата да контролира спазването на правилата на играта вместо самата тя да извършва стопанска дейност.
- Все по-често се чуват мнения, че са ни необходими нестандартни икономически мерки.
- Вижте, ако ще се предлага като нестандартна мярка да се заделят 1 млрд. лв. от резерва, който обезпечава валутния борд, това са несериозни неща. Такива нестандартни мерки, които посягат на фундамента на икономическата стабилност, са неприемливи.
--------------
Може да има други нестандартни решения. Да речем, държавата да се ангажира по-сериозно с подпомагане на бизнеса. Но това не може да се прави като се деформира средата за конкуренция. Искам да припомня една мисъл на Адам Смит отпреди повече от 200 г. Той е казал, че за да излезе една държава от варварството и да влезе в цивилизования свят й трябват мир, ниски данъци и справедливо правосъдие.
-------------
- Ниските данъци като че ли останаха само намерение.
- Забеляза ли някой все пак, че данъчната тежест е свалена с няколко процента? Имаше намаление на данъците, на данък печалба, при данък общ доход максималната ставка падна от 38 на 29 на сто и т.н. Аз мисля, че тази политика на намаляване на преките данъци ще продължи и в бъдеще.
При косвените данъци проблемът е по-сложен. Там ние трябва да изравняваме определени равнища с оглед на хармонизацията с европейското законодателство.
Така че нашата икономическа програма, доколкото се опитва да насърчи бизнеса, е дясна програма. Това е така, защото именно стимулирането на бизнеса помага да бъдат решавани огромен брой социални проблеми.
- Как виждате икономическото състояние на страната след 12 месеца?
- Не мога да правя такива прогнози. Важна е политическата стабилност и ясни и последователни действия за подобряване на средата за бизнес. Ние, българите, наистина имаме този недостатък, че сме страшно нетърпеливи. И се опитваме да влезем в царството на чудесата изведнъж. Това не може да стане. И никой не е обещавал това. Трябва да се разбере, че ни предстои страшно много работа. Проблемите на хората, които са бедни, които не могат да работят, на инвалидите, трябва да се решават с определена социална политика на държавата. Но тя се базира на политиката на икономически растеж.
ВИЗИТКА
Валери Димитров е роден през 1954 г. в София. Завършил е Юридическия факултет на Софийския университет. Преподавател по банково и борсово право в УНСС. От 1991 до 2001 г. е бил правен съветник на БНБ. Депутат от НДСВ от софийска област.