Иво Ангелов е на 38 години. Работи като частен детектив от 1999 г. Преди това е сменил множество професии. Работил е и в системата на МВР. Приема разнообразните си интереси за свое преимущество, тъй като частното ченге трябва да разбира от всичко. Фирмата му "Нощно око" е член на Асоциацията на частните детективи. В организацията членуват само 9 агенции, чиито служители преминават специални курсове.
--------
Той не е захапал лула като Шерлок Холмс. Няма мустаците на Еркюл Поаро. Не ходи с вдигната яка като Филип Марлоу. С една дума - Иво Ангелов никак не се вписва в образа на частния детектив, създаден от криминалните романи. Точно обратното - внушава спокойствие и благоразположение. Те са необходими, за да печели доверието на клиентите си, които в масовия случай се обаждат със сериозни проблеми.
Иво твърди, че
умението да чакаш е най-важното,
което е научил в занаята. Търпението е половината от работата на частното ченге. Както докато работи, така и докато чака нова задача. Типовете поръчки, които получава агенция "Нощно око", рисуват доста точен профил на времето, в което живеем. На първо място са сигналите от родители, чиито деца са в неизвестност. Детективът признава, че за съжаление в повечето случаи тийнейджърите биват откривани в компанията на наркомани. Издирването им обикновено отнема не повече от ден-два, ако са в България. Има обаче и по-сложни случаи, когато става дума за извеждане на момичета и момчета зад граница. Иво и колегите му са откривали чак в Холандия девойка, отвлечена като бяла робиня. Момичето се оказало в клуб за компаньонки, но не искало и да чуе за връщане обратно. Съществена подробност е - подчертава Ангелов, - че детективът няма законовото право да прибере насила човек у дома - без значение дали е пълнолетен или не. Това е работа на семейството или на полицията.
Вторите по активност клиенти са ревнивците
Ангелов е съставил доста обезсърчаваща статистика - в 99 на сто от случаите подозренията на потърпевшата страна се оказват основателни. "Ами то си личи - обобщава детективът. - Щом съпругата редовно е на вечерни "оперативки"... Щом съпругът все е по "командировки" от петък до понеделник" Жените си мислят, че ако любовникът ги вземе от работа и прекарат 1-2 часа в хотел, нищо няма да се разбере. Голяма грешка - ние ще сме там."
Професионалистите се абстрахират от личната си оценка за морала на хората. Тяхната работа е да проследят обекта и да документират прегрешенията му. Често тази проста работа изисква сериозни разходи. Например двойката прелюбодейци се отправя на вечеря в луксозен ресторант. Детективът хем трябва да е неотлъчно край тях, хем не може да седи на една бира. Случва се влюбените гълъбчета да отлетят на романтичен уикенд зад граница. Ченгето е след тях. Нерядко към сценария се налага
да бъдат привличани и жени детективи
Най-забавната история от цикъла "изневери" е свързана с женското коварство. "Наема ни доста заможна дама - разказва Иво, - която се съмняваше във верността на съпруга си. Плаща си жената за седмица, ние следим господина както си му е редът. Къде ли не сме пълзели, катерили сме се по дървета, крили сме се из храстите. Оказа се обаче, че човекът просто си ходи за риба. Накрая предаваме на благоверната му снимките и я успокояваме: "Не се тревожете, госпожо, няма изневяра, явно мъжът ви има нужда от почивка." А тя: "Не вярвам, искам още да го следите." Продължаваме ние и така близо месец. Накрая, нали това ни е занаятът, заподозряхме, че ни пращат за зелен хайвер и проверихме тая работа. Оказа се, че хубостницата ни наела да държим съпруга й под око, за да може
докато мъжът й е на реката, да приема любовника си"
В друг случай мъж наема ченгетата да съберат информация за бъдещата му съпруга. "Девойката беше с 25 години по-млада от жениха - спомня си Иво. - И почти бяхме сигурни, че миналото й не е от най-розовите. Какво беше учудването ни, когато след най-прецизни проучвания, се оказа, че момичето е чисто като сълза. Годеникът не можеше да си намери място от щастие и ни покани на сватбата. Е, в разгара на празненството младоженецът спипа в кухнята невястата си и кума. В доста компрометираща поза""
Иво видимо помръква, когато му обръщам внимание върху честите вестникарски обяви от типа "Детектив издирва длъжници". Смята, че зад подобни оферти най-често се крият обикновени рекетьори. Бърза да обясни, че той и колегите му приемат подобни поръчки, но ангажиментът им към клиента приключва в момента, в който открият местонахождението на търсеното от него лице. Как после двамата спорещи ще си уреждат отношенията, ще се съдят ли, ще се бият ли, не е проблем на агенцията. Уточнението, подчертава Ангелов, се налага, тъй като професията е нова за България и много хора
бъркат частните детективи с едновремешните "мутри"
"Не ни търсете, за да пребием някого, нито за да го сплашим, нито за да му отнемем насила каквато и да било вещ - обръща се към потенциалните си клиенти Иво. - Не ни търсете също така, когато става дума за явно криминално престъпление. Ние може да помогнем на полицията, ако имаме някаква информация, но нямаме право да пречим на следствените органи, дублирайки работата им."
Това е част от негласната договорка между частните ченгета и служителите на МВР. Когато детективите попаднат на дрога или убийство, незабавно сигнализират полицията. Когато отидат в друг град, първата им работа е да се легитимират в местното РПУ.
Детективската работа изисква перфектна организация, от която в най-голяма степен зависи успехът. Противно на романтичната представа от филмите, оказва се, че
сам човек не може да се справи
"Ако да речем ме засекат на червен светофар - дава пример Ангелов - изпускам обекта. - Трябва да го следят поне още 2 коли. Друг път съм дегизиран. Не мога да изобразявам клошар и да вляза в някой елитен клуб. Там ме сменя колегата."
Към агенцията работят специалисти от всякакви области, защото постъпват и поръчки за фирмени проучвания. Когато предприемачите се страхуват да инвестират сляпо, често прибягват до детективски услуги. Ченгетата проучват реална ли е офертата, каква е конкуренцията, законна ли е сделката.
"Нашата работа е малко като ловджийската - обобщава Иво. - И професионализмът е важен, но и късметът. Една от големите трудности в работата ни идва от факта, че всички клиенти премълчават част от истината. От неудобство, от скрупули" Мой съвет е хората да се обръщат към мен като към лекар - на него всичко се казва."
-------
Баба следила духа на починалата си леля
Частният детектив споделя куриозен случай, в който главният заподозрян се оказва призрак. Към агенцията в паника се обръща възрастна жена. Оплакването й е, че докато не си е у дома, там редовно влиза някой. От детективите иска да изяснят кой е той и какво иска от нея. Сформира се елитен екип, снабден с най-модерна техника. В апартамента на бабата инсталират всевъзможни датчици, свръхчувствителни микрофони и камери. Установява се 24-часово наблюдение на жилището. Частните ченгета спят по 2-3 часа на смени. И" нищо! Докладът им е крайно успокоителен: "Установихме, че в жилището не влизат никакви хора". При което старицата поглежда над очилата си и казва: "Кой ви говори за хора?! Не ви ли казах, че е духът на починалата ми леля?!".
---------
Плащат се 9,50 лв. на час
Детективските услуги не са от най-евтините. Клиентът внася първоначална сума от 300 лв. Хонорарът се формира върху цена 9.50 лв. за час конкретна работа по случая. Отделно се плащат извънредните разходи. Клиентът определя за какъв период от време ангажира фирмата. Плащането става на всеки 3 дни, които са и минималният срок за разработката на един случай.
|
|