:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,784
Активни 678
Страници 23,349
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Годишно надприказване

Първият рожден ден на всяка власт винаги е повод за яко говорене. Защото за година време какъвто и да е кабинетът, вече е направил своя прощъпулник, избрал е посоката на своята политика и вече уверено крачи по нея. За разлика от човешките индивиди правителството навършва пълнолетие, щом изпълни един цял годишен цикъл в коридорите на властта. Каквото и да е отношението им към властта в момента, всички, които докопат микрофон или им е под ръка вестникарска страница, се чувстват длъжни да се изявят по повод годишнината. Приказват онези, които държат да се идентифицират с властващия режим, говорят опонентите му, дори хората, които стоят настрана от политиката, участват в годишното надприказване, за да придърпат общественото внимание към проблемите, които за тях са важни. В глъчката

изобилстват крайните становища;

в един и същи ден, та дори един след друг пред един и същи микрофон или пък един до друг във вестника, можем да се дивим на диаметрално разнопосочни изказвания. Адептите на властта се чувстват длъжни да ни уверят, че ни оглавява уникално по своята мъдрост, храброст, честност и умения правителство. Ако следите опозиционните изяви, може да се вцепените от страх - куп ужаси ще ви обадят. Опонентите са в неистово търсене на най-язвителни думи. Оценки като срив, провал и катастрофа ги нямаме за нищо, те хвърчат безогледно във всички посоки. Чудя се как ли ще говорим, ако наистина икономическата ситуация се влоши до катастрофична степен? За жалост в тази вербална суматоха

критиката болезнено липсва

"Критика" не е да ругаеш колкото можеш. Ако вярваме на Лексикона на Лидъл и Скот, "критика" идва от гръцкото "критикос", в превод: "способен да разпознава". В смисъл да отличава (обективно) доброто от злото, посредственото от изключителното. Да критикуваш означава преди всичко сам да намериш оптимално решение и след това да посочиш какво не достига, за да се постигне оптимумът. Не е критика отрицанието. То отхвърля, а първата работа на критика е да намери обща основа с критикувания и застанал на същата позиция, да потърси какво може да бъде подобрено, накрая - да каже как да стане. Безкритична ругатня е да кажеш: аз мисля, че тези са маскари и некадърници, не ги понасям и за мен всичко, което те правят, е пагубно. Ако наистина мислиш така и не те е страх - вдигни въстание, иначе бягай в гората и се крий или си намери друга държава (вече е позволено). Поне от позицията на икономическата реалност, която се познава в сравнението, трябва да дадем

по-скоро положителна оценка

на първата година от днешната власт. Впрочем същата оценка заслужават всички политически режими, които се смениха във властта от 1997 г. насам. Можем много да говорим за стойността на онова, което правителствата са вършили. Безспорна е обаче заслугата им за онова, което не са допуснали - за мен то е най-ценно. Не издъниха валутния борд и така съхраниха стабилността на лева и стойността на спестяванията и на вложенията в страната. Не заробиха нацията в непосилни дългове. Не фалираха държавата. Не сме по-бедни, нито в по-лош икономически статус, отколкото бяхме преди 10 години, да речем. И това е повод за радост и благодарност. Доста други нации, включително от тези, на които сваляме шапка, не могат да се похвалят със същото. Ще речете, че и много грешки са направени, включително и от сегашния кабинет. Всичко е могло да се направи много по-добре, по-бързо, по-правилно. Сигурно. Но можеше да стане и много по-зле. Ако сме честни (а ние рядко сме), ще признаем, че в момента икономиката на България е в далеч по-добро състояние от средното в Европа. И с по-добре съхранен потенциал. А

големият успех на сегашния кабинет

е безспорен, рано или късно ще бъде признат от всички и ще остане като важен белег, по който историята ще съди за днешния ден: голямо постижение е фактът, че кабинетът не посегна на данъчната система. Не вдигна данъците, както направиха почти всички европейски правителства, без разлика кое в каква политическа окраска се боядисва. Няма по-важно решение от това да запазим мястото на държавата с най-ниско облагане в ЕС и на европейския континент (има острови с по-ниско облагане като Кипър, Малта и в чукарите на Андора, но те са изолирани анклави в общия пазар). Това решение е особено трудно, то налага да се обуздае самата държава и да се удържи натискът на всички нейни храненици - актуални получатели и желаещи помощ от държавата, т.е. да получат от нашите пари. Първосигнална реакция на всяко правителство е в условия на криза да заграби в бюджета по-голяма част от продукта на нацията. Трудното е държавата да се удържи в рамките на (почти) неизменен дял от продукта. Ако правителството успее да запази облагането ниско и държавата - скромна, това е безценно конкурентно предимство за страната, чиито ползи ще питае българският бизнес и цялата нация десетилетия наред. Дори само това предимство да съхраним, ще е много. Разбира се, можем да съставим цели поменници на успехите и списъци с грешки на властващата партия. Маловажни са и със спорна полза.
17
5241
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
11 Юли 2010 19:50
Ако правителството успее да запази облагането ниско и държавата - скромна, това е безценно конкурентно предимство за страната, чиито ползи ще питае българският бизнес и цялата нация десетилетия наред. Дори само това предимство да съхраним, ще е много.

Кое облагане, г-н Хърсев? Нисък ДДС - да, ниско колпоративно облагане - да, данъчни облекчения за (ре)инвестиции и нови работни места - да. Но как си представяте, че през текущото бюджетно столетие ще имаме дори един балансиран бюджет без съвременно и обслужващо растежа, пропорционално подоходно облагане?
11 Юли 2010 20:13
И това е повод за радост и благодарност.

е чак пък и благодарност.

11 Юли 2010 21:21
В тази Държава, всеки се занимава с туй което не му е работа, май.
С.Д. приказва като икономист:
Финансовият министър залага 3 % ръст на икономиката за 2011 г.

А г-н Доктора по Икономика - като финансист:
Не издъниха валутния борд и така съхраниха стабилността на лева и стойността на спестяванията и на вложенията в страната.

Наистина е правилно заглавието на статията - Годишно надприказване!
11 Юли 2010 23:30
В допълнение на годишното надприказване, може да се отбележат, според мен, и негативите, които това надприказване ще ни донесе:
- не е сега моментът пак много разбиращата "политическа опозиция" да говори за катастрофа, провал и т.н. - Резултатът е, че пак си вкарваме автогол- до кога ще си повтаряме че всичко е зле -става по-зле - от това само обикновениш работник губи, а разбира се, тези дето имат повече само печелят - защото кризата е добро оправдание за ниски заплати, без бонуси, съкращения и т.н., които не на всякъде са оправдани. Продължавайки да крещят в този дух само ще тъпчем на едно място и няма да има никакъв стимул.
А що се отнася до смисъла на "Критикувам" кога ще се осмели някой да предложи решение на нещата - никой, дори и велики умове като г-н Хърсев, не се наема с тази тежка задача - да, трудно е, екипна задача е - но хайде стига приказки на празно - изчетохме си четенето изслушахме си слушането - аз лично искам да видя нещо мъдро вече, което да тласне бългасрката икономика напред- да развие и увеличи БВП- да сме конкурентно способни в някоя област- да си изберем една и да я развиваме - друг начин няма.
И само някой да посмее да бутне валутния борд- ще му счупим ръчичките За това г-н Хърсев е прав - само валутният борд ни остана да ни брани срещу тъпите, с извинение, изказвания, на тези дето уж искат да ни оправят ама по другия начин - да ни прецакат!
12 Юли 2010 00:59
Значи в политиката да не си свършил нищо е добро - не си направил нищо лошо. Влизам в политиката още утре, някой знае ли кога и за какво са следващите избори, омръзна ми разни тука да ми капризничат.
12 Юли 2010 02:27
Споделям мнението на г-н Хърсев, че положението не е зле. Не е катастрофално. Добре е, че и данъците не отхвърчаха нагоре - ДДС и плоският. Номерът е, че не е заслуга на правителството.

Малко след стоте дни на Бойко писах, че правителството няма полезни ходове и е най-добре нищо да не прави. Само плащане на бизнеса и съкращение на разходите доколкото може. Това са единствените смислени мерки. До тук нищоправенето по отношение на финасите е постигнато в общи линии. Има какво да се желае, но да не сме максималисти. Дано сметките на Дянката са верни и успее да избута още няколко тримесечия без сътресения.

Лошото е, че правителството пропусна момента за по-сериозни реформи в управлението по отношение на прозрачност и намаляване на корупцията. Пропуснатите възможности се наказват наказват безпощадно от избирателите. Примери - Костов и Симеон.
12 Юли 2010 07:35
голямо постижение е фактът, че кабинетът не посегна на данъчната система. Не вдигна данъците, както направиха почти всички европейски правителства

Което обаче не е заслуга на това правителство.
Там където вдигнаха данъци имат голям или поне сравнително голям външен държавен дълг.
Дали Боко нямаше да вдига данъци, ако беше заварил и тук едни 60-80% от БВП дълг, и нямаше на разположение фискален резерв за харчене?
12 Юли 2010 08:38
"в момента икономиката на България е в далеч по-добро състояние от средното в Европа. И с по-добре съхранен потенциал."
Лайтомотивът на дописката, предназначена да обслужи правителството, е: "Можеше и да е по-лошо!". След това е внушението, че всъщност е долу-горе добре. По-късно ще се появи при Хърсев и уверениято, че много сме си добре с Борисов начело.
Прилича ми на вменяването в заслуга на ДПС обстоятелството, че не са предизвикали досега "Косовски вариант", затова винаги трябва да са във или поне близо до властта у нас.
12 Юли 2010 08:52
Работата е там, че простия на учения не вярва! Как да му обяснят ня Боко, че "царят" е гол?! Смее ли някой, а и кой ли го пита... Ся вместо да се гнусите от мазните телеса, свиркайте си и чакайте по-добри времена.
12 Юли 2010 09:38
Хърсев не доизказва главното. Да, валутният борд, неголемият държавен дълг и натрупаният фискален резерв са положителното от последните 10 години, въпреки феноменалното краднене на НДСВ и троеустата и останалите им безобразия. Размерите на дълга и резерва бяха постигнати чрез прогресивно облагане до 2008, най-ниски държавни разходи в ЕС и висока конюнктура преди кризата. С рецесията инвестициите и бюджетните приходи рязко спаднаха, промени се и ролята на ниските държавни разходи, от фактор на стабилност към спирачка за реалната икономика. Уот маст уи ду? За мен отговорът е очевиден - връщане на прогресивното облагане. Абсолютно неизбежно е, щем или не щем. Иначе, щем-не щем влизаме в "румънската схема" 1 милиард за пътища. Бойко готви договор със СБ Натиснете тук
12 Юли 2010 10:57
брей тоз хърсев брей уважаеми господин Хърсев, вероятността до края на този мандат всички данъци да скочат е 99% (акцизите вече скочиха). вероятността производството и потреблението да се свият на 40-50% от нивата от 2007 също. вероятността държавата да заборчнее хич не са за пренебрегване.виж борда може и да оцелее, ама то неговото падане или оцеляване не е чак толкоз вътрешно решение.
в България около 40% от БВп се разпределя чрез държавния и общинските бюджети. можем спокойно да сложим още десетина процента заради държавни и общински дружества. при неплащане и невъзлагяане на дейности от страна на държавата и общините можем да се сетим на какви нива ще бъдат оборотите догодина.
12 Юли 2010 11:42
, ще признаем, че в момента икономиката на България е в далеч по-добро състояние от средното в Европа

Къде я видя тая икономика бре?!?!? То има ли такова нещо в България?
12 Юли 2010 13:46
Натиснете тук

Редактирано от - Angel Kovachev на 12/7/2010 г/ 13:48:33

12 Юли 2010 16:48
Чарли

Добавка към аргуметите, че запазването на данъчните нива не е заслуга на правителството е и опитът от вдигането на акциза на цигарите - нарастна контрабандата и приходите увиснаха. Това е и част от необходимите реформи. ДДС, акцизи, осигуровки и ДОД се събират на просешкия принцип "колкото дадат"... Това е в чист вид субсидиране на непочтеност и то за сметка на най-беззащитните в държавата.

Ето, една от управленските реформи за които говоря... Да не си помисли някой, че Фантата се забавлява с общи приказки
12 Юли 2010 17:22
Ако сме честни (а ние рядко сме), ще признаем, че в момента икономиката на България е в далеч по-добро състояние от средното в Европа.
Това направо ме уби - България имала икономика в по-добро състояние от средното в Европа!!! Това може да го твърди само някой, който хал хабер си няма какво е това икономика.
13 Юли 2010 12:52

Хубава демонстрация на положително мислене
13 Юли 2010 14:28
Точно тъй, господин Хърсев! След като ни просветихте в една от своите статии какво е това "финансов фашизъм" (и има ли почва той у нас), сега много правилно и точно на място ни призовахте да бъдем скромна държава. Така е - ние трябва да дадем пример на европейските държави - членки на ЕС по "скромна държавност"! За да проникнат всички непосветени в модерната финансова терминология - нека се запознаят с таблицата за външния дълг на страните:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_coun tries_by_external_debt

Най-голяма "нескромна държавност" (а и държавна нескромност - вероятно) демонстрира Люксембург - нейният външен дълг е съизмерим с външния дълг на такива страни като Италия, Испания, Ирландия, но даже при тези страни външният дълг отнесен към глава от населението се движи от 40 000 дол. за Италия до 500 000 дол. за Ирландия. А сега погледнете Люксембург - всеки гражданин на Люксембург е задлъжнял към външния свят с 4 милиона 28 хиляди и 283 долара!

Ние, българите, все пак се държим засега като скромни граждани на скромна държава - всеки един от нас е задлъжнял към външния свят само с по 6 хиляди 511 долара.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД