Днес 12-имата конституционни съдии трябва да приключат спора за главния прокурор. Те ще гледат делото, образувано по искане на Никола Филчев за тълкуване на основния закон. През февруари той прати питане: дали решението на Висшия съдебен съвет за неговия избор само по себе си може да се атакува пред съд.
Решението на КС ще определи съдбата на сегашния обвинител N1. Ако магистратите кажат, че актове, за които се издава указ на президента, не могат да се обжалват, той остава на поста. Ако не - отваря се пътят за освобождаването му и избиране на нов главен прокурор.
Откъм КС долитат упорити слухове, че казусът "Филчев" вече е решен и
крайният резултат ще е в полза на главния прокурор
Което значи, че той има шанс да изкара 7-годишен мандат. Филчев стана шеф на прокурорите през февруари 1999 г., остават му още 4 години.
В битката се разиграха всички възможни козове за постигане на желаната развръзка.
За да е ясна картинката, трябват някои разяснения и малко предистория. По конституция и закон главният прокурор и шефовете на върховните съдилища се избират от Висшия съдебен съвет с минимум 13 гласа (повече от половината от всички 25 членове на ВСС). След това ВСС уведомява президента за избраника си и той издава указ за назначаване. Държавният глава може да отхвърли излъчения кандидат само веднъж и няма право да откаже назначаване при повторно предложение.
Спорът за законността на Филчев започна този януари с жалба на подчинения му Николай Колев до Върховния административен съд. Колев е бивш състудент, приятел и дясна ръка на шефа си, но стана негов враг от миналата година, когато бе пенсиониран. Тогава даде скандално интервю срещу Филчев, после барети го арестуваха и срещу него започна следствие. Сега Колев пак е прокурор - ВАС отмени пенсионирането като незаконно, а няколко съдилища прекратиха делата, задето е разследван, без да е свален имунитетът му.
Та през януари Колев оспори законността на Филчев с аргумента, че във ВСС при избора за главен прокурор на 16 февруари 1999 г. са участвали следователите Бойко Рашков и Ангел Александров, които после бяха отстранени от съвета като "начално нищожни" след тълкуване на Конституционния съд. Гласовете на двамата и на Нели Куцкова (също незаконна според Колев заради липсата на стаж) са опорочили избора на Филчев и са го направили нищожен, смята Колев. По-нататък въпросът за Куцкова няма да се поставя - магистратите са единодушни, че тя има стаж.
На 1 февруари ВАС гледа жалбата и
отказа на прокуратурата да прекрати делото
На 12 март съдиите Андрей Икономов, Таня Радкова и Ваня Анкова оповестиха решение: Филчев е законен. То бе взето с 2 на 1 гласа. Несъгласен бе Икономов - за него изборът на главния прокурор е нищожен, сиреч несъществуващ. Съдийките се мотивираха с факта, че въпреки двата незаконни гласа ВСС като цяло е бил легитимен, а Филчев е избран с нужното мнозинство - 14 гласа. Икономов пък наблегна на постоянната практика на ВАС - при изборни дела се преценява дали изваждането на незаконните гласове променя крайния резултат. При Филчев го променя - той не би се класирал с 12 гласа, трябват му минимум 13.
Тримата съдии бяха единодушни по другите пунктове: че Колев като прокурор има право да атакува законността на шефа си, както и че тези решения на ВСС сами по себе си са административни актове и могат да се обжалват пред ВАС. Прокуратурата твърдеше обратното - че могат да се оспорват само президентските укази за назначаването на съдебните шефове пред КС.
Точно този въпрос - кое и къде се атакува, ще тълкуват днес 12-имата от КС, сезирани междувременно от самия Филчев. Във ВАС също има насрочено за 12 април дело пред 5-членен състав срещу признаването на законността на главния прокурор. Това дело ще бъде прекратено, ако КС отсъди в полза на обвинителя. Ако каже друго, 5-членката също ще се произнесе по спора.
Битката в КС ще е тежка, подгряха я куп правни авторитети
с медийни изяви. Отделно в съда влязоха куп становища на ведомства и институции.
Мненията са полярни. Едните - професорите Мръчков, Стойчев, Хрусанов, бившите конституционни съдии Нено Неновски и Пенчо Пенев, смятат, че изборът на Филчев може да се оспорва само пред КС, понеже е назначен с президентски указ. Такова е становището на Съвета по законодателството на Народното събрание, така мисли Асоциацията на прокурорите.
Другите - правосъдното министерство, Съюзът на съдиите и Камарата на следователите, твърдят, че спорът трябва да се реши във ВАС, защото съдебният съвет има думата кой да е кандидатът, а държавният глава може само да отложи назначаването му, но не и да промени човека.
Първите прогнозират срив на съдебната система, ако Филчев падне. Вторите опонират, че сривът е илюзорен - просто ВАС ще се произнесе по конкретен случай.
Интересно щеше да е мнението на президентството. Но от "Дондуков" 2 обявиха, че няма да пращат становище в КС.
Така че каквото и да решат 12-имата конституционни съдии, ще извадят предостатъчно аргументи де юре. Макар че де факто спорът не е чисто правен. Същинската битка е
заради личността на Никола Филчев
и неговия прокурорски стил
Системата тихомълком възропта срещу обвинител N1 още в началото на мандата му. Първо заради отношението към кадрите, задължени да рапортуват къде се намират и с какво се занимават по всяко време. Чу се и за по-крути действия на бившия боксьор Филчев към подчинен, който надена черни очила. Освен че смени целия чиновнически, та и полицейски персонал, главният прокурор се обгради с доверени хора. Бившият следовател, полицай и първи частен детектив и охранител Спартак Дочев бе назначен в окръжната прокуратура, но постоянно обитава кабинет, близък до шефския. Заместник стана Христо Манчев - преди това зам.-шеф на Старозагорския окръжен съд. Позиции държеше и вече споменатият Николай Колев.
Първата очевидна разправа бе с апелативния прокурор на Варна Васил Миков, конкурент на Филчев за шефския пост. Миков сезира ВСС, че Николай Колев го заплашвал с "твърди варианти" от името на шефа, понеже отказал да подаде оставка. След проверка ВСС се произнесе: върху Миков е упражняван "недопустим психологически натиск". Междувременно на 2 пъти гърмя кантората на съпругата на Миков в Добрич.
Големият удар дойде със самоубийството на прокурора Николай Джамбов. Той се застреля в кабинета си, но преди това прати няколко жалби във ВСС, че Филчев злоупотребява с власт, разказа как Спартак Дочев го е предупреждавал, че "яко е загазил", като се е опълчил на шефа, и как го е натискал Христо Манчев. В предсмъртното си писмо Джамбов прикани главния прокурор, ако има съвест, да си подаде оставката.
По-късно пострада и самият Колев. Тръгнаха проверки срещу съдии, атаки срещу следователи.
На този вътрешноведомствен фон бяха прекратени дела и проверки срещу Иван Костов, министрите му и други действащи властници. За сметка на това се преследваха хора от бившето управление или от вражеското на Костов крило в СДС. В замяна Филчев получаваше законодателна подкрепа в исканията за повече права. При кабинета "Сакскобургготски" се повтори същото - само проверяваните и разследваните са с други имена.
Филчев пак има лоби, но властта е раздвоена в отношението си към него. Основен опонент са правосъдният министър Антон Станков и екипът му (все бивши съдии), изработили евростратегия за съдебната реформа. Тя отрежда по-скромна роля на обвинението и особено на неговия шеф.
В тази ситуация и току преди президентските избори Николай Колев внесе жалбата си във ВАС.
Филчев побърза да се защити
Първо трима негови бивши и настоящи подчинени внесоха идентични контражалби във ВАС, атакувайки избора на шефовете на административния съд Владислав Славов и на касационния съд Иван Григоров. Жалбоподателите Чирипов, Йоцов и Карайотов не скриха, че го правят нарочно - за да демонстрират как ще рухне цялата съдебна система, ако се посегне на Филчев. След това самият главен прокурор атакува с питането си КС.
Маневрите вървяха и задкулисно през всички власти. Според очевидци приближени на Филчев често се отбивали при конституционните съдии в последните 2 месеца. Наскоро самият главен прокурор бе засечен при късна визита в президентството. Трима депутати - жълт, син и червен, внесоха законопроекти, с които директно забраняват на ВАС да се произнася за Филчев.
За да демонстрира мускули, прокуратурата се намести в сюжета с "Краун ейджънтс" - първо нареди проверка, а след избухването на скандала огласи твърдата си решимост да си свърши работата, ако новият кабинет е сгазил лука. В "Труд" изтече становище за 11 закононарушения в договора за митниците. После прокуратурата млъкна, макар че най-логичното продължение би било да нареди разследване и да изясни персоналните вини, ако ги има. Но действията от предишни години показват, че във ведомството не бързат с мерките и
държат евентуалните прегрешения като коз
за подходящия момент.
Медийната атака мина и чрез еднородни публикации, внушаващи, че само бандитите имат интерес от падането на главния прокурор. Тримата съдии от ВАС пък бяха нарочени, задето погазили закона, като изобщо се произнесли за избора на Филчев. За простъпката можел да се иска имунитетът им. Това е в правомощията на главния прокурор.
Всъщност съдийките Анчева и Радкова, които преди 2 седмици решиха, че изборът на Филчев е законен, няма къде повече да бъдат стряскани - техният шеф Владислав Славов призна, че ходят с охрана. Понеже веднага след като през февруари допуснали за разглеждане делото, получили анонимни заплахи, че ще бъдат залети с киселина.
Вчера се разбра, че преди седмица прокуратурата е възобновила дело срещу сина на Христо Данов, шефа на Конституционния съд.
Та интересно какво ще е решението за законността на главния прокурор Никола Филчев днес.
|
|