И дойде денят, в който младежи и техните родители да се молят, да търсят връзки да влязат в казармата.
Спомените на повечето хора са за това как стотици момчета правеха и невъзможното само и само да не се видят зад оградата на някое военно поделение. Вземаха се медицински бележки за невероятни болести, бягаше се в чужбина, заличаваха се цели досиета във военните окръжия.
Едва ли и на депутатите, писали сегашната конституция, им е минавало през ума, че ще дойде времето, в което самата държава няма да може да изпълни задълженията си и да даде възможност да бъде изпълнен "дългът към родината".
Ситуацията в момента става още по-сложна, след като законодателството направи живота на десетки хиляди младежи и на родителите им буквално черен.
В момента 19 000 момчета, годни за военна служба, се питат в кой ден точно ще се сетят за тях и ще ги вземат. Други 60 000 - отложени от казарма, защото учат, живеят с мисълта, че като завършат, ще трябва да минат през военни поделения, без да имат възможност да планират близкото си бъдеще. Защото няма гаранция, че ще могат да влязат в казарма веднага след като завършат.
Трети 26 000 пък са в чужбина и не знаят дали ако се върнат, няма да бъдат вкарани веднага в казарма или пък дали няма да бъдат арестувани или спрени на границата.
Изобщо не е ясно по какви правила се решава, че даден младеж ще влезе в казармата, друг ще бъде отложен за следващата или дори за по-следващата година, защото вече бройката е попълнена. Някаква особен вид "държавна тайна" е и по какъв начин военните решават да дадат на прокурор и на съд някой, отклонил се от военна служба.
Драматизмът се засилва и след като стана ясно, че и сега разглежданите вече между първо и второ четене поправки в Закона за отбраната и въоръжените сили не подобряват ситуацията.
Според чл. 96 от сега действащия закон
"наборната военна служба е задължителна" и се изпълнява в
Министерството на отбраната, в МВР и във въоръжените сили при условия и по ред, определени в конституцията, военния закон, закона за МВР и уставите на въоръжените сили".
Според готвените промени този текст остава същият, като отпадат само думите "конституция" и "закон за МВР", а пък Министерство на отбраната и въоръжени сили се заменят с "Българската армия". Така или иначе "наборната военна служба остава задължителна".
Пак според военния закон "всички мъже, граждани на Република България, годни за военна служба, без разлика на раса, народност, вероизповедание, образование, социален произход и семейно положение, които са навършили 18 години, подлежат на наборна военна служба". Посочено е и че пределната възраст за повикване на наборна военна служба е 30 години. Известно е, че с промяна в закона от 2000 г. (в сила от 2001 г.) срокът на тази служба по правило е 9 месеца, а за завършилите висше образование със степен "бакалавър" или "магистър" - 6 месеца.
Пак в ЗОВС изрично са посочени и случаите, в които даден младеж може да бъде отложен или освободен. Изрично е определено и, че българските граждани, живеещи в чужбина, не се освобождават от наборна военна служба само на основание, че живеят зад граница. Това е в най-общи линии законовата рамка. Тя също обаче допринася за
фактическото положение, неуредиците и
за драматизма около наборната служба
Шефът на "Личен състав" на Генералния щаб ген. Любен Пандев призна, че "има сериозни проблеми в наборния състав на армията и те се задълбочават".
От целия наборен контингент едва 25 на сто - или 44 621 младежи са готови да влязат в казармата. 58 на сто - или 102 644 са отложени или защото учат, или защото са болни. Негодните за военна служба са 8 276, а 22 600 не са се явили. Ученици са 21 499 младежи, 46 215 са студенти, 7 550 са болни, 26 060 са в чужбина, а цели 1167 са в затвора. Безспорно е интересна и структурата на наборния състав по образование, като основното е, че се увеличава броят на младежите с основно образование и неграмотните.
Напълно неграмотните в момента представляват цели 2,5 на сто или 4 500 младежи. По майчин език наборът се разпределя така: български - 72,8 на сто, турски - 22,5 на сто и 4,50 на сто ромски. Едва 18 души от целия набор са се възползвали от възможността за алтернативна служба. Според Пандев влошаващата се демографска ситуация и многото чакащи да влязат в казармата налага
спешно ускорение на професионализация на армията.
Генералът даже хвърли щедро обещание, че всеки който се запише за кадрови войник и знае английски език, ще бъде изпратен на курс в натовска държава. Той призова всички, които трябва да ходят в казарма, защото са станали на 18 години, да направят всичко възможно и да учат.
По данните на Генщаба професионалните войници в момента са 4 766 човека. В плановете е заложено наборните и кадровите войници да се изравнят като бройка през 2004 г. Според Пандев именно заради драмата около набора българският парламент ще се принуди да вземе решение за изцяло професионална армия още през 2005 г. - далеч преди заложената сега 2010 г. А дотогава?
Затова буди недоумение, че в сега обсъжданите промени в закона за отбраната и въоръжените сили няма и опит
да се оправи кашата с наборната служба.
Единствената поправка, която предвижда правителственият проектозакон, е нова разпоредба, с която наборниците, които не са завършили основно образование, да се отлагат от военна служба до завършването му, но не по-късно от 27 години. Неотдавна и от образователното, и от военното министерства обявиха, че има много младежи, които не завършват и основно образование, а по сегашния закон трябва да влязат в казарма. -------------
Повече от 4000 са неграмотните, още около 16 000 са тези, които имат образование между 1 и 7 kлас. Според вносителите промяната се налага, защото намаления срок на наборната военна служба не "позволява продължителна подготовка във военните учебни центрове". Освен това "въоръженията и техниката в съвременна армия изискват познания в областта на техниката и природните науки", а и използването на "модерни оръжия крие риск от увреждане на живота и здравето, както на лицата, които ги използват, така и на населението".
------------
Същата беше и аргументацията на генералитета и тогавашния президент Петър Стоянов, когато се намаляваше срокът на военната служба през 2001 г. По онова време те твърдяха, че има достатъчно силна обосновка затова, че нито среднистите могат да се научат да работят с техника или пък да се стиковат с останалите за 9 месеца, нито висшистите - за 6 месеца.
Ясно е, че спешно трябва да се направи нещо. И е добре да се използва фактът, че именно в момента се разглеждат поправките във военния закон. Защото нито военните (с изключение на хората, които искат или се възползват от ситуацията), нито самите младежи имат интерес от хаоса. Ясно е, че в следващите няколко години при сегашното законодателство и процедури драмата ще се задълбочи още повече. Сигурно е, че моментното положение създава само среда за корупция и стрес за младежите и техните родители.
Затова е необходимо първо ясно да се каже ще изпълнява ли държавата си задължението да осигури правото на всеки младеж да влиза в казармата, когато поиска?
Крайно време е да се вземе някакво решение и за хилядите българи, които стоят зад граница и не смеят да се приберат. Нужно е хората от Министерството на отбраната и Генералния щаб ясно да обяснят критериите, по които вкарват младежи в казармата, в какви случаи ще предават отклонили се на прокуратурата, както и простичко да разкажат за проблемите си с набора и
как мислят да се справят
с тях. Освен това може би е време да се върне вече пробвана система, според която младежите, които следват, да могат да изслужват казармата си по месец-два през лятото, докато учат. Така след това няма да имат проблеми с работа, семейство и т.н. Изобщо решения има много. Другото е хаос, нерви, корупция и хич не стимулира към изпълнение на "дълга" към родината.
В крайна сметка армия без политици, министри, депутати и генерали може, но те без нея - не.
|
|