:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,198
Активни 484
Страници 4,072
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Премиерът изостава с графика за смяна на министри

Предсрочни избори не се задават - при това разпределение на силите никой няма интерес от тях, казва политологът Борис Попиванов
снимка: BEЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Борис Попиванов
Борис Попиванов е роден на 20 юли 1981 г. в София. Завършил е английска езикова гимназия. Бакалавър по политология в СУ "Св. Климент Охридски". Автор на изследването "Новият избирател", както и на статии в областта на политологията. Член е на звеното "Анализи, прогнози и политически послания" към президента Георги Първанов.

------------------



- Г-н Попиванов, има ли свободен ресурс, който може да захрани т.нар. президентски проект и ще има ли той достатъчна морална легитимност, след като зад него стои "динозавър" от прехода, какъвто е Георги Първанов?

- България е член на Европейския съюз. Българските граждани са европейски граждани. Тези две втръснали от повсеместна употреба клишета за съжаление си остават в сферата на общите приказки и все още не са се превърнали в основа за реална политика. Липсва воля и готовност у политическия елит да прави политика, ориентирана към интересите на гражданите, ориентирана и към възможностите на страната пълноценно да участва в изграждането на общото европейско бъдеще. Да търси нови шансове за българите в Общия пазар и да работи ефективно по "Европа 2020". Няма консенсус, нито дори ясно разбиране кои са сравнителните предимства на България, кои са локомотивите, които могат през следващите години да изведат икономиката напред. Президентът редовно поставя тези въпроси на масата. Съдържателни управленски отговори няма. Дали ще ги даде това правителство, или друго, не знаем, но самите въпроси стоят и не могат лесно да бъдат изтрити от дневния ред.

- Да оставим президента и да последваме темата на деня - една година ГЕРБ на власт. Какви тенденции се откроиха за тази първа година от мандата? Кои са положителните, а кои - застрашителните?

- Стартът на равносметките беше донякъде изненадващ. Това правителство наложи толкова динамично темпо, втурна се в толкова атрактивен политически джогинг, че ми е трудно да повярвам как управлява вече цяла година. Натрапват се две особености. На първо място, има тенденции в политическия стил на мнозинството, забелязани и коментирани от наблюдателите доста отдавна - недостатъчна подготвеност, липса на стратегическо мислене, предпочитание към финансова дисциплина за сметка на икономическото стимулиране, акцент върху реда и сигурността. Те не се променят, няма какво ново да добавим. А на второ място е удивителното разноречие в посланията, смяната на гледните точки, всекидневното лансиране и оттегляне на всевъзможни мерки и инициативи. В тази посока промените идват на вълни, застъпват се и се прескачат. Разбирате какъв проблем е това за политическия анализатор. По първата особеност той е обречен да се повтаря и да изрича едни и същи неща, така че да стане досаден на публиката. По втората е принуден постоянно да гадае, и то по правило безуспешно, какво ще хрумне в идните няколко часа на премиера и неговия екип. Намирам за най-съществен риск бюджетната неуправляемост, неумението на мнозинството да реализира идеи чрез инструмента на бюджетната политика. Последиците са видими, те се измерват ясно с множеството мерки от днес за утре и закони от днес за вчера, чиято цел е да спасяват временно положението. Застрашителна е лекотата, с която социалната сфера се принася в жертва на бюджетните дупки. Положително е постепенното осъзнаване, че енергийните проекти разкриват нови възможности пред страната.

- Каква съдба очаква това управление, ако се съди по постланото през първата година? Провижда ли се вероятност от предсрочни избори на хоризонта?

- Повече трябва да ни притеснява съдбата на страната. Бившият премиер Станишев говори за предстояща "Бойкова зима". Едва ли ще е толкова драматично, макар че няма да е леко. Реалният риск е в по-нататъшно затъване по спиралата на обедняването, стесненото потребление, падащото производство, накратко - във възпроизводството на мизерията. Да се озовем не в "зимата на нашето недоволство", а за дълги години "на изток от Рая". Предсрочни избори не се задават, при това разпределение на силите никой няма интерес от тях. Към момента няма и геополитическа ситуация, която да ги налага по някакъв начин. Споразуменията с руснаците в София и Евксиноград, единомислието с американците по отношение на Афганистан, растящата ни роля за Израел го подсказват.

- Това, че Европа потупа управляващите по рамото с последния мониторингов доклад, ще накара ли хората да им простят за обедняването?

- Докладът наистина е оптимистичен и това е добре за всички нас. Той повишава и европейската отговорност на кабинета. Сега летвата е вдигната още по-високо и всички ние очакваме повече. Някои български евродепутати според мен сбъркаха, като разкритикуваха мекия тон на самия доклад. Напротив, правителството трябва ясно и категорично да бъде подкрепено, да бъде оставено да се докаже пред Брюксел.

- Борбата с корупцията и престъпността е новият мит на тази власт. Смята се, че тя е универсален гарант за успех. Извън "волята" и "устрема", може ли да се говори за реално прекъсване на връзките между политиката и бизнеса, между политиката и организираната престъпност?

- Нека дадем още време на "волята" и "устрема". Връзки между политиката и бизнеса в условията на капиталистическа демокрация е имало и ще има. Редът и сигурността трябва да се усетят на битово, делнично равнище. Да изчезне чувството за лична застрашеност. А въздаването на справедливост в по-общия смисъл, като лечение за травмите на прехода, навярно ще закъснее.

- Сините вече поискаха оставки на министри наесен, ако не се вземат спешни антикризисни мерки. Смятате ли, че с времето Костов ще се дистанцира от Борисов и ще афишира амбиции за премиерския пост?

- На Костов настоящото положение му е изгодно. Любимата му "експертна позиция", опакована в градивна критика, изисква нещо по-различно от опозиционно поведение. Не случайно възраженията срещу актуализацията на бюджета не доведоха до конфликт. Не случайно след цялата канонада срещу енергийните проекти настъпи не кавалерийска атака, а тишина. Не е дошло времето за предявяване на по-сериозни властови претенции. Ленинското правило "колкото по-зле, толкова по-добре" би следвало да е познато на Костов.

- Достоверна ли ви се струва номинацията на Цветан Цветанов за президент? Възможно ли е самият Борисов да се спаси зад дебелите стени на Дондуков 2?

- Веселин Маринов и Евтим Евтимов сигурно вече правят песен за президентската кандидатура на Цветанов. Всъщност тя беше лансирана на твърде ранен етап и в навечерието на непопулярен закон. Да я обсъждаме отсега, е несериозно. А досегашната кариера на премиера Борисов не позволява да изключим една бъдеща президентска маневра. Както се е случвало и преди, обстоятелствата могат да му го наложат. Който го е гледал на военни паради как наблюдава президента Първанов пред строените войскови части, лесно ще разбере готовността и охотата, с които сам би се изправил пред тях в такива тържествени моменти.

- Наесен заедно с поскъпването на живота ще започне и надпреварата за следващите местни и президентски избори. Очаквате ли да има съществени размествания на политическите пластове и прегрупирания?

- Размествания безусловно ще има. Премиерът беше заявил, че на всеки два-три месеца ще сменя министър, и вече май изостава с графика. Но въпросът не е само до управленския екип. Парламентът очевидно не може да продължава при тази конфигурация, в която сините и "Атака" не са нито на власт, нито в опозиция. Те ще трябва постепенно да определят дали ще носят солидарно тежестите на властта и на каква цена. ДПС по-ясно ще покаже на червените, че не вижда смисъл да споделя опозиционното им объркване. Самата ГЕРБ ще трябва по-решително да се справи с вътрешната дисциплина, чиито пукнатини вече будят тревога. Предполагам, че вместо да създават истински вътрешнопартиен живот, който би канализирал противоречията, те ще предпочетат да пренасочват свои активисти към позиции в местната власт след изборите наесен.
29
4515
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
26 Юли 2010 21:20
Липсва воля и готовност у политическия елит да прави политика, ориентирана към интересите на гражданите, ориентирана и към възможностите на страната пълноценно да участва в изграждането на общото европейско бъдеще.


Политическият елит е от народа и е избран от народа. Какъвто е манталитетът на народа, такъв е и на политическия му елит.

Долу, мнозинството от народа е с номадски манталитет и се интересува само какво може да прибере в собствената си домашна териотория, а всичко извън нея е обекта на плячкосване, употреба и забвение по правилото "Моето си не давам, чуждото си е и мое" и въпросът е просто да се уреди по-първи в усвояване на чуждото, което е всичко извън прага на дома му.

За каква воля и готовност да се прави политика в името на другия и на другите т.е. обществотоможе да се говори в случая?

В тоя народ още елементарното християнство не е поникнало, а като гледам каквото някога е проникнало сега е затъпкано и осмеяно.
С тая дехристиянизация и вторично подивяване за какво гражданско общество може да се говори?
Ние един 4-етажен блок нямаме морал да поддържаме като цивилизовани люде, та камо ли цяла държава.
Дегенерацията е пълна и цивилизоваността е много далечна цел, още по-малко от носители на прогреса като днешните граждани за европейско развитие на България.


26 Юли 2010 21:26
Щом до такива събеседници се опря...

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
26 Юли 2010 21:55
ужас
26 Юли 2010 23:00
значи към гоцето има поне едно звено, в което има поне един член.
говорящ.
26 Юли 2010 23:06
Сега?
26 Юли 2010 23:35
Мине се не мине време и току се изтърси тъдява някое жълто-усто...
Толкоз ли се изчерпа Българията от познавачи и оценители, че се налага подлогите на Първанофф да ни наливат с ланшна зелева чорба?


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
27 Юли 2010 00:03
Ееех, мъко моя

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
27 Юли 2010 02:38
Размествания безусловно ще има. Премиерът беше заявил, че на всеки два-три месеца ще сменя министър, и вече май изостава с графика


E айде де- кога? Веднага давам идея - Александър Цветков - най-голямото дърво което познава държавата е ПРЕДЛОЖЕНИЕ НОМЕР ЕДНО!!! Причини много..
НЕКАДЪРНОСТ И МИЖЕТУРСТВАНЕ е сред важните от тях, загуба на пари и ресурс друга....Хайде по живо и по здраво!!!!
27 Юли 2010 03:44
Първосигналчиците, чели-недочели, стигнали само до Първанов, бдят! Но пасаран, тавагишчи!
27 Юли 2010 09:55
Ти пък, hamel, с твоите забележки...
Според премиера ББ (по "Хоризонт" тази сутрин) тази и другите статии в "Сега" не бива да ни интересуват, защото са дело на спонсора С. Дончев и Овъргаз, които са изхвърлени от посредничеството между Газпром и бг потребители.

Редактирано от - Calina Malina на 27/7/2010 г/ 09:56:49

27 Юли 2010 10:00
как въобще да приемеш на сериозно думи от човек, които се е облякъл като леке??
27 Юли 2010 10:17
Foton Gyuro , ...
27 Юли 2010 10:28
Това ли е новият Янаки Стоилов Бива го - в цяло интервю не успява нищо да каже, само общи приказки и отдавна известни неща+някои претоплени гоцевщини...
27 Юли 2010 10:29
Връзки между политиката и бизнеса в условията на капиталистическа демокрация е имало и ще има.

Да, само дето самото понятие "капиталистическа демокрация" е оксиморон от рода на "дървено желязо". И няма как иначе, власт може да има или законът, или капиталът, но не и двете едновременно.
Това ми напомня как Хърсев се оплете преди време в "Ходатайство за лобизма", като директно го обвини за двигател на прогреса. Всъщност, това което е искал да каже е, че лобизмът наистина е нещо съвсем нормално за капитализма, но е пропуснал да спомене още, че е корозия и отрова за демокрацията.
Иначе радвам се, че млади хора се захващат с политика (Попиванов ми е набор), а не вадят квадратни снимки за "зелена карта". Пожелавам му успешна кариера и да успее да запази човешкото в себе си, което да го държи над водата в морето на политическия морал.
27 Юли 2010 10:31
ГОЧПАМАКОЧА мина към скимтене и молитви.
Белким падне барем едната манерка.
Некой ще каже ли защо Янаки Стоилов си боядисва косата.
27 Юли 2010 10:38
недостатъчна подготвеност, липса на стратегическо мислене, предпочитание към финансова дисциплина за сметка на икономическото стимулиране, акцент върху реда и сигурността. Те не се променят, няма какво ново да добавим. А на второ място е удивителното разноречие в посланията, смяната на гледните точки, всекидневното лансиране и оттегляне на всевъзможни мерки и инициативи. В тази посока промените идват на вълни, застъпват се и се прескачат.

Този е преписвал от форума, ама е поръсил леко така с цвeтчета тук таме и дезодорантче пръснал файнъли.
27 Юли 2010 11:26
пак прочетох, щото се усъмних, че хамел е видял нещо което аз не съм.
установих, че съм пропущил две неща:
1. злия злодей църен арап костофф става все по-страшен...
2. тамагоцето оказва позитивен ефект върху перисталтиката.
27 Юли 2010 12:49
Член е на звеното "Анализи, прогнози и политически послания" към президента Георги Първанов


Аз па съм член на звеното "Кебапчета, кюфтета и бира" към кръчма "Под липите". Ела ме интервюирайте - ще е по-интересно...
27 Юли 2010 12:50
Хъм, че кой се интересува от Костов? Той така си върви с името, че работата става "Заради Иван намрази и Свети Иван". Един познат ми разправя, че скъсали един студент, само заради името му. Не става и дума заради кой знае какви откровения в интервюто. Става дума за реакцията - чисто първосигнална. Като на оня, който е скъсал студента, заради името му. Ако е вярно де, аз се съмнявам, че е точно заради това.
27 Юли 2010 12:58
Поредния напорист млад "социалист". Тъпо ....
27 Юли 2010 13:17
Малко разсъждения, пък на който не му харесват - да не ги чете.
Ключът за предсрочни парламентарни избори се държи колкото и невероятно
да изглежда от президента Първанов. Прословутия му проект смущава сънища
та на много политически вождове. Как виждам нещата?
Хаотичните движения на сегашния кабинет, пенсионна и здравна реформа - ту
ще ги има, ту ще ги няма точно сега, енергийните проекти /не знам Трайков как
издържа, може би поради името си/ и предстоящата зима която не знам колко ще е тежка, но няма да е като предишните, отрезви и ще отрезвява доста от
привържениците на Борисов /сбиротък партия каквото и да се говори/.
Партията на Първанов ще дръпне много хора, не само от Герб и БСП. Влизането му в парламента е сигурно и то няма да е с 10 депутата. Изхода пред Борисов е един:
Предсрочни избори през май-юни 2011 г. /във всички случаи преди или около
обявяването на президентската партия - това устройва и други партии/ докато
все още има някакво влияние и наесен Батман президент /не Цветанов/.
Ако Първанов се мотае, размисли или се уплаши - Борисов ще си изкара мандата, защото от досегашните партии няма кой да го бутне.
Не казвам, че Първанов сам ще спечели мнозинство в НС, но той има качества и може да направи широки предизборни и следизборни коалиции, и Борисов
с най-много депутати да остане опозиция.
27 Юли 2010 14:35
Левицата с голямо настървение възприе тезата, че трябва непрекъсната да тръбят как България пропада икономически и че правителството непрекъснато променя вижданията си за много и различни политики. Ръководейки се от фразата, изречена от Гьобелс, че "една лъжа повторена 100 пъти се превръща в истина", те се стараят да не мине нито ден , нито интервю, нито изказване на червен представител без да ни го стоварят за сетен път върху главите. Само, че тази пропаганда за онова време навярно е давала добри резултати, но днес са малко първичните индивид, които не четат, не слушат и др. медии, които биха могли да бъдат облъчени по този начин. Това апропо е маниерът и на Ек. Михайлова, която именно заради набиването в главите на избирателите едни и същи фрази, преставах да слушам. Може и да е казвала и умни неща, но този маниер ме отвращаваше.
И все пак нека да повторим, че само глупакът не променя мнението си.
27 Юли 2010 14:49
За да имате реална преценка за мирогледа на социолога, прочетете кой дядо му Радой Попиванов и баща му Петър Попиванов. Естествена е зависимостта на младежа от БСП.
27 Юли 2010 15:26
Ако е внук на Радой и син на Петър Попиванови, никак не му е лош генът на младежа, тъкмо напротив. Но нещо по майчина или бабина линия ще му има, щом се е хванал с малоумници като сер гей и кирил добрев
27 Юли 2010 16:00
Дърто ченге:
Партията на Първанов ще дръпне много хора, не само от Герб и БСП. Влизането му в парламента е сигурно и то няма да е с 10 депутата.
Боб ли фъргаш, или на каАве гледаш? А на карти?
27 Юли 2010 17:12
Не казвам, че Първанов сам ще спечели мнозинство в НС, но той има качества и може да направи широки предизборни и следизборни коалиции

пЪРВАНОВ е политически труп и отдавна да е отпътувал ако не беше явлението доганистан.
Може и да се засили към яздене на държавата - ако към доганайците се прилепят и други обуначени,
но след ББ с поредна сбирщина никой никога повече няма да я подкара.
-
Ще се помни поне в следващите 50 години гоценето на България - и първановият доганизъм по рано едвали ще рецидивира.
А всички следващи ще трябва да го умеят борисовото напред-назад, което си е и уважение към електората, и второсигнално поведение.




Редактирано от - Езоп на 27/7/2010 г/ 17:19:45

27 Юли 2010 20:04
Боб ли фъргаш, или на каАве гледаш? А на карти?

На карти бих пробвал, но се опитвам да използвам по-социологични методи.
Езопе,
освен "Гоце"-нето което по разбираеми причини за мен и за огромното болшин
ство от "прошляците" както се изрази преди време един форумец не е никакъв
кусур, какво имаш сериозно против Първанов. Да не би "Жабата", "Коня", "Ко
мандира", Новия Левски", "Съсела", "Лудото" и т.н. /не споменавам огнебореца защото още не сме го видели в дълбочина/ да са по-добри от него? И в/с какво? И кой ти би предложил? Дай го. Ако е добър - няма лошо,
ще го подкрепим...
Нали всеки излага някакво виждане, пък ей я къде е другата година... Ще видим.
28 Юли 2010 01:08
нема по-добри от гоцето, майна.
28 Юли 2010 01:17
Ми...нема...чи меня Сергейчо по ми е на сърдцето...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД