:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,264
Активни 555
Страници 4,138
За един ден 1,302,066
Решения

Прогледна ли прокуратурата с Очите?

Как така изведнъж споразумението от постижение се превърна в трън в очите? Ако искането на главния прокурор за възобновяване на делото срещу Димитър Желязков не доведе до преосмисляне на практиката по сключване на споразумения, всичко ще е просто поредната порция див популизъм
Снимка: "Сега"
Когато окръжната прокуратура в Бургас сключваше споразумение с Димитър Желязков - Митьо Очите, това бе гигантски успех. После главният прокурор откри, че споразумението противоречи на закона и морала.
22 април 2010 г. Окръжната прокуратура в Бургас е съгласна да сключи споразумение с Димитър Желязков - Митьо Очите. И така по дело за пране на пари, близо 900 хил. лв., той получава 4 г. и 10 месеца. Наказанието е под минимума, предвиден от Наказателния кодекс. Не е наложена глобата от 10 до 30 000 лв., също предвидена за пране на пари в особено големи размери, което е особено тежък случай. Окръжният съд одобрява споразумението и така то има силата на окончателна присъда.

9 юни 2010 г. Главният прокурор Борис Велчев прави искане до Върховния касационен съд делото да бъде възобновено, споразумението с Очите - отменено, и процесът да бъде разгледан по общия ред от нов състав на Окръжния съд в Бургас. Мотивът му - споразумението противоречи на закона и морала.

Присъдите под минимума са опция, а не гарантиран бонус при споразумението. "Това обаче не означава, че съдът е длъжен да одобри винаги предложеното му споразумение", пише Велчев. Припомня се, че прането на пари е ставало в значителен период - от 2000 г. до април 2007 г. и това е трябвало да бъде отчетено от съда. При това съдът не е приложил възможността, когато групира всички присъди, да увеличи с една втора определеното наказание. ВКС ще се произнесе наесен.

По принцип няма нищо лошо. НПК дава възможност на главния прокурор да иска възобновяване. Според него самия това не е първият път, когато се иска възобновяване на дело, приключило със споразумение. Проблемът е, че досега от държавното обвинение отчитаха като голямо постижение сделките. Особено по т.нар. знакови дела. Затова е непонятно как така изведнъж прозряха, че присъдите, постигнати по този начин, може да носят много пороци. Разбира се, те хвърлят вината върху съда.

Велчев твърди, че не е бил наясно със споразумението, че няма как да бъде информиран за работата на всички около 1700 прокурори и всички предлагани споразумения. Има обаче някои дела, по които всичко се докладва във върховната прокуратура. И е повече от сигурно, че тези срещу Митьо Очите са сред тях. Все пак ги отчитаме и пред Брюксел. Затова подобно обяснение звучи несериозно.

Това е третото споразумение на Желязков в последно време. Първите две са за организиране и ръководене на въоръжени престъпни групи за наркотици и трафик на хора. И при второто споразумение, за трафика на хора, прокуратурата не настоява да се приложи законовата възможност, когато съдът определя едно общо наказание за различни присъди да се увеличи с 1/2.

Според годишния доклад на държавното обвинение за 2009 г. от съда са одобрени 11 198 споразумения, внесени от прокурор. Допълнително, след като в съда са били внесени обвинителни актове и са образувани наказателни производства в съдебно заседание, е постигнато споразумение с още 10 692 души. Така общият брой на споразуменията е 21 890. Това прави 50% от осъдителните съдебни решения.

В споразуменията няма нищо лошо. Те гарантират бързина и не трябва да се заклеймяват. Трябва обаче да гарантират и справедливост, а не да показват безсилие. Прокуратурата не трябва да кляка на каквото и да е наказание, само за да отметне още едно спечелено дело. Съдии например разказват как по дела за шофиране с 3 промила алкохол в кръвта прокуратурата е съгласна и на наказание 3 месеца без книжка. Което е толкова близко до минимума, че едва ли ще въздейства на шофьора, който сяда зад волана толкова пиян. За шофиране с от 0.5 до 1.2 законът предвижда до 1 г. лишаване от правоуправление и няма логика прокурорът да се съгласи на 3 месеца. Въпреки това често го прави.

Много малко са съдиите, които приемат, че могат да влияят върху размера на наказанието, което се постига със споразумението. Повечето проверяват само дали то не противоречи на закона и морала и дали са възстановени щетите от престъплението. По закон споразумението не гарантира условна присъда, нито наказание под минимума. Съдии разказват, че когато прокуратурата предлага споразумение, обикновено го одобряват спокойно. Все пак обвинителите са представители на държавната власт, които би трябвало да защитават обществения интерес.

Крайно време е да се анализира как се сключват споразумения. Делът на постигнатите с тях присъди е достатъчно голям и нараства всяка година. А те се одобряват от една инстанция и веднага стават равни на присъда в сила. Трябва и да се уеднакви и съдебната практика. Когато правосъдието е непредвидимо и нестабилно, то няма как да въздейства поправително. Различното тълкуване на закона отваря възможности и за корупция.

Дано прокуратурата, пък и съдебната власт като цяло, си отвори очите покрай Очите. И всичко не е просто поредната порция див популизъм в стил "ние ги хващаме, те ги пускат".
36
3197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
26 Юли 2010 21:21
Хм. Аз пък си мислех, че Прокуратурата прави предложението, а подсъдимият се съгласява или не. Пък то в България било обратното - престъпникът прави предложение и прокурорът с облекчение се съгласява

Редактирано от - ivo kunchev на 26/7/2010 г/ 21:23:38

26 Юли 2010 22:37
Няма да се месите в работата на независимата бългорска съдебна система!...Убийци по нашите пътища с 2 промила амкохол-с условни присъди?...Наистина е НЕЗАВИСИМА- нито от закон, нито от морал. За съвест и дума не може да става...Че и за това пари получават-редовна +13 и 14 заплата...И на съдебна система, и на държава не случихме....
26 Юли 2010 22:54
Прогледна ли прокуратурата с Очите? –
ХА ХА извинявайте те бяха на опашката за земя за хотелите тогава , ората земя даваха те искат в Очите да го гледат.
27 Юли 2010 00:10
Не , Доротея ,
Не е прогледнала Прокуратурата , а и не й се пише , в да й провиди дори . И всичко това , докато Обществото ни не сети границите на "лобизма" в общия ни живот . В братовчедския начин на неговото осъществяване , ние и още в дълго ще се питаме , какво е туй лобизъм , в булгаристанските му условия и обстоятелства , ако това "чудо" не е , ясно изразено политическо обгрижване на групови и частни интереси в противес на Обществения интерес или в най-просто казано , Частмаг в собствено Политиката и нейната собствено Система . По тези въпроси , поспри в сайтовете на либерал-тарикатите и да не ги изброявам в поименно , защото са си свили дупетата в напоследък , че и има защо . Освен политически к...ки , Моделът на днешното ни политическо общуване в Общество , друго не произвежда , Мила . Сама си стори извода , какво означава в това ...

Редактирано от - beagle на 27/7/2010 г/ 00:21:17

27 Юли 2010 06:59
Ами значи е нормално. Кво токова?Айде да са живи и здрави и още бизнес да "градят". "Г"-то да се чете като "К'...
27 Юли 2010 08:31
Щеше ми се тази статия дапогледне малко по-критично на искането на главния прокурор за възобновяване на наказателното производство срещу Митьо Очите.

Какво представлява споразумението?
За по-голямата част от престъпленията, Наказателно-процесуалния Кодекс дава възможност да се сключи споразумение. От него системата печели преди всичко бързина - няма разпити на свидетели и експерти, няма болни защитници и подсъдими, няма искания за събиране на нови и допълнителни доказателства и т.н и т.н. Какво печели подсъдимия? Печалбата му е възможността да получи наказание, което да е под предвидения в закона минимум. Вярно е, че това не е задължително (както пише авторката), но в почти всички случаи намаленото наказание е основния мотив на подсъдимия. Ако подсъдимият си мисли: "Ако ще получа със споразумение толкова колкото и с процес по общия ред, за чий ми е да им спестявам на тези гадове процеса"

Има един дребен детайл при споразумението, който често се изпуска. То се сключва не между прокурор и подсъдим, а между прокурор и адвокат. Адвокатът е задължителна фигура тук. От кого точно идва предложението между тях - не знаем, в всеки случай е различно, но именно тези две лиза постигат взъимното съгласие - подсъдимия единствено заявява, че знае какво е споразумението, съгласен е с него и се отказва от гледането на делото по общия ред; съда-одобрява. Може да откаже да го одобри, но това е рядка хипотеза. В крайна сметка той тук не е на страната нито на прокуратурата нито на защитата и след като те са се съгласили в спора си не би трябвало да се намесва сериозно.

И ето тук идва проблемът с аргумента на Велчев! Как може да твърди (пак), че съда не си е свършил работата, като ее чевидно че собствената му прокуратура не е направила това? И като се има предвид, че за разлика от съда прокуратурата е централизирана система. Реално вишестоящия прокурор може единствено и на база собственото си положение да отменя актовете на нисшестоящия. Велчев е можел постоянно да дава нареждания на сключващия споразумението прокурор и да казва сега, че съдът е допуснал грешка ми изглежда безочливо.

Искрено се надявам ВКС да отхвърли това искане на главния прокурор. Не го ли направи съда ще даде едно несравнимо предимство на едната страна в процеса пред другата - прокуратурата ще може да санира собствените си грешки, нещо което адвокатурата не може да направи. Отхвърлайки искането ще се запази все пак някаква правна сигурност, което ще е в интерес на самото право. А от тук на сетне прокуратурата да си опича акъла когато сключва споразувения.

Смелият анонимко
27 Юли 2010 09:14
Kaligon поясни на невежите:
Има един дребен детайл при споразумението, който често се изпуска. То се сключва не между прокурор и подсъдим, а между прокурор и адвокат.

Остана да кажеш Kaligon че си и юрист или не дай си Боже - съдия!
27 Юли 2010 09:29
Велчев... Сложна личност! Лично аз много се зарадвах когато го назначиха (някои помним "избора"!) за Главен прокурор на Републиката. Смятам го за ерудиран, интелигентен и в значителна степен почтен. Това, че беше юридически съветник на Първанов може и нищо да не значи! Наблюдавах със задоволство и надежда първите му стъпки в прокуратурата и преживявах незавършващите му проекти... Днес обаче нещата са различни! Днес може да направи нов опит в полза роду. Доволен съм, че се е заел с тъпите споразумения! Основната цел на съдопроизводството е превенция чрез възмездие. Не "икономия на процесуално време"! Ако съдебните магистрати бяха толкова загрижени за времето, нямаше да пълнят постановленията и решенията си столкова много простотии, че обжалването и ангажирането на по-висшите инстанции да изглежда не само очевидно, но и задължително!
Тези споразумения трябва да се използват когато наистина обвинения помага на правосъдието! Спомнете си случая "Ставийски"! С какво "самопризнанието" спомогна за разкриване на очевидното престъпление?
Отново вдигам палец за Велчев!
27 Юли 2010 10:01
Ще определя посоката на палеца за Велчев следфинала на делото.Засега има само намерение...
27 Юли 2010 10:11
Не, не съм съдия, но съм юрист.
С оглед на следващия ти коментар мисля, че не си хванал основата. А тя е: Трябва ли да позволяваме на едната страна в процеса да поправя допуснатите от самата нея грешки?

Колкото до:
Тези споразумения трябва да се използват когато наистина обвинения помага на правосъдието!
- трябва да предложиш наистина добри условия на обвиняемия, за да помага истински - например да му обещаеш, че няма да го осъдиш въобще. Трябва да се измисли механизъм, с който да се гарантира това обещание - и днес честа практика при няколко обвиняеми на единия да не се повдига обвинение, за да бъде използван като свидетел, но определено това е риск и често обещаното не се спазва и често човек се научава на урока: "На държавата не се помага в никакъв случай!"

Колкото до Велчев, имал съм възможност да го познавам, когато беше известен само като син на баща си, подчинен на едно от големите страшилища в СУ - професора (а тогава само доцента) Александър Стойнов. Предполагам знаеш колко точен е студентския фолклор? Той окачествяваше Велчев като "Пу...ка" (с извинение за студентския израз). Мисля, че годините му като главен прокурор само потвърдиха точността на студентските наблюдения. Лично смятам, че това е човек, който трудно се справя без началник и това си личи дори особено на длъжност, за която стария Татарчев казваше: "Над мен само Бог!". Велчев инстинктивно търси силна личност, на която да се опре и като я намери извършва нещо което условно наричам мимикрия.

Отбележете първите години на мандата му - като стойка, поведение, изказ и дикция приличаше твърде много на Първанов, а днес - удивително много на Борисов. Като цяло абсолютно неспособен да свети със собствена светлина.

Смелият анонимко

Редактирано от - Kaligon на 27/7/2010 г/ 10:25:24

27 Юли 2010 10:14
Калигонеей, не ги вдяваш работите, слушай Пламен Пенев какво ти обяснява! Добре, че не дал бог да си съдия. Ма те съдиите у нас са по-зле и от теб - Пенев веднага разбира, а те - не.
27 Юли 2010 10:30
Много малко са съдиите, които приемат, че могат да влияят върху размера на наказанието, което се постига със споразумението. Повечето проверяват само дали то не противоречи на закона и морала и дали са възстановени щетите от престъплението.

Много малко са съдиите, които приемат, че противоречието с морала обхваща и ниското наказание. Защото съдът всъщност няма право да проверява нищо друго освен съответствието със закона и морала, така че горният цитат не е особено точен.
Ако не е тежестта на наказанието, не знам кое друго при формално спазен закон може да противоречи на морала. Евентуално - споразумение при явна пълна недоказаност, когато нещо друго мотивира обвиняемия да признае. Ама нейсе.
27 Юли 2010 10:31
Kaligon каза:
- трябва да предложиш наистина добри условия на обвиняемия, за да помага истински

Няма спор! Но надявам се ще се съгласиш Kaligon, че "споразумение" с последващо почти освобождаване от отговорност (пак ще посоча случая "Ставийски"!) не предизвиква дори смях в залата, а само естествено възмущение при един жив и един истински труп ... и алкохол е кръвта.
Колкото до Велчев... чак толкова не го познавам, но ако е истина, че има нужда от лидер и ако този лидер му помогне да въведе ред и порядък в най-съсипаната институция в страната - прокуратурата, то аз нямам нищо против да се води и по двама лидери! Важен е резултата... ако средствата са законни разбира се
27 Юли 2010 10:40
plod4e дефинира:
Защото съдът всъщност няма право да проверява нищо друго освен съответствието със закона и морала

В стария ЗСВ, plod4e, имаше един текст, който дефинираше условията на които трябва да се подчинява едно съдебно решение... Ще ти го припомня: "Закона, събраните по делото доказателства и вътрешното убеждение на съдията". В новия и това го няма... От къде го измъкна този "морал" не мога да разбера! На умник ли се правиш? Да не говорим, че "морал" е социометрично, а не юридическо понятие.

Редактирано от - Пламен Пенев на 27/7/2010 г/ 10:48:06

27 Юли 2010 10:52
Морълът Пламене се измъкна от чл. 382 ал. 7 на НПК
Съдът одобрява споразумението, когато не противоречи на закона и морала.




Между другото тук попаднах на една изключително любопитна, малка статия свързана със споразумение, прокуратура и МВР


Смелият анонимко


Редактирано от - Kaligon на 27/7/2010 г/ 10:56:18

27 Юли 2010 10:55
Пенев, няма лошо човек да коментира и разсъждава, но нищо не разбираш от това, което коментираш. На едно друго място беше станал за смях.

А че нищичко не разбираш, си личи дори само по свръхелементарни неща като това, че не знаеш откъде се измъкна моралът и че не правиш разлика между споразумение и съкратено съдебно следствие (Стависки).

Редактирано от - plod4e на 27/7/2010 г/ 10:58:43

27 Юли 2010 11:02
Kaligon посочи:
Морълът Пламене се измъкна от чл. 382 ал. 7 на НПК

E! Аз не твърдя, че Законодателят ни е безупречен де... Но все пак НПК дефинира процедурни правила. Малко извънпроцедурна простотия не бива да е повод за профанизиране в плодов стил
27 Юли 2010 11:13
Пенев, какво стана, нали ЗСВ не се прилагаше в процеса, а само НПК (справка - писанията ти за прокурорската проверка)?
27 Юли 2010 12:00
plod4e като обективната истина:
На едно друго място беше станал за смях.

Не е голяма беда, plod4e, ако аз, физика, стана за смях, изказвайки се във форум по юридически въпроси! Истинската беда е когато вие, прокурорите, ставате за смях... като прилагате в качеството на процедурен закон един чисто устройствен закон, какъвто е ЗСВ. Последиците от вашите действия всички ги знаем - стотици хиляди (открити от Велчев, не от мен!) забутани дела! Огромен брой неразследвани престъпления! Безброй насилници и мошенници, които си живеят сред нас, защото прокурор е отказал да спази предписанията на НПК, позовавайки се на ЗСВ... Към всичко това сега се прибавят и десетки хиляди (!) "споразумения". Как да повярвам, че не говорим пак за пари?!
Но и това ще мине...
27 Юли 2010 13:23
Темата е в доволно коректна , за да позволяваме на юристи , с лютеница да й мерят бялата покривка . Някой от тях стигнаха реч за подобната наглост , но продължават да се дърлят . Моля , спрете и се оттеглете , господа в Юристи . Темата е в Политическа ...
27 Юли 2010 14:13
Темата е в Политическа ...



Не мога да си спомня, кой беше забелязал следната разлика между България и Америка - там правят всеки политически спор юридически, а тук всеки юридически спор превръщаме в политически

Смелият анонимко

Редактирано от - Kaligon на 27/7/2010 г/ 14:14:35

27 Юли 2010 14:25
Kaligon мили ,
Туй , в което ме занимаваш е в практически биващо , но обърни внимание и на налагащата се строга йерархия в дивотията на общия ни живот . По нея , Правото е под Политиката , а двете са , под Етиката . За това ли трябва да ти спомня песа ми , образований в Приятелю ?
27 Юли 2010 14:54
Ей сега остава да ми кажеш какво е етика и ще си стиснем ръцете, дори може и братски да се прегърнем

Смелият анонимко
27 Юли 2010 15:06
Етиката се сеща , а не се обяснява . Иначе , потърси във всеки каталог и ще намериш , каквото ти трябва . Като се поподготвиш в по-доволно , вж. , че и си конспектирай , Йоханес Хайнрикс - Революция на демокрацията . И да си в благодарен на кучето ми - за проявената му към теб , в уважителност , че и нищо лично ...
27 Юли 2010 15:12
Ами значи това, което сещам аз също е етика точно както това, което сещаш ти. И следователно не можеш на база на етиката си да кажеш, че мнението ми стои по-долу от твоето! Би влезнал в противоречие със себе си, което е по-лошо дори от това да влезнеш в противоречие с мен.

Смелият анонимко
27 Юли 2010 15:18
Проблемата ти е , че поне в както те сещам , стъпил си върху институционалната плоскост на проблема . Може и да съм в грешка , но ще се проверя . Още повече , че в някак и от близо ме гледаш , значи ...
27 Юли 2010 15:30
Kaligon мили , чини се , оценката ми за твоя подход не е в погрешна . Всяко друго , отдай на влошена кондиция при песа ми ...
27 Юли 2010 15:32
Проблема?! Сега трябва да кажеш и че си специалист по проблема, за да разбера, че работата е сериозна

Смелият анонимко
27 Юли 2010 15:37
КАЛИГОН, с всичко написано от тебе по темата.

Между другото да попитам /не съм юрист/ дали прецедентното право не създава повече условия за справедливи присъди при аналогични казуси? Или пък по някакъв начин позоваването на съдебна практика по аналогични дела да има някаква задължителна сила при издаването на присъди?
Защото наистина съдебните решения са толкова разнообразни, вкл. стигащи до противоположност при едни и същи случаи? Да, допускам, че напълно еднакви случаи при напълно еднакви обстоятелства са почти невъзможни, но въпреки това решенията на съда би трябвало да бъдат също приблизително еднаки - отклоненията трябва да са минимални, но всъщност не е така. Имаш ли наблюдения по въпроса и някакво смислено обяснение?
27 Юли 2010 15:43
Специалист по даден проблем бивам , само и доколкото имам своя позиция за излизането ни от него , Приятелю . Тук можем и по нея да дебатираме , без да се бъркаме с длъжностите ни от сферата на институционалните обноски ...
27 Юли 2010 16:39
"Излизането НИ"?! - ама нали проблемата си беше мои, къде и ти се буташ сред проблемните!

Както и да е!

hamer и аз смятам, че системата основана на прецедента носи повече справедливост в себе си и между другото в новия ГПК е заложена идеята за правнозначимия прецедент. Какво ще се получи обаче - Божа работа

Смелият анонимко
27 Юли 2010 17:08
Работата става Божа , когато дори и тези , на които им плащат за нея , престават да я вършат , в както следва . Но не само , а и в надменно да се държат към Етичната система , която им мери "работните" изяви . Божата работа в нашия с теб случай , е нищонеказване , Калигоне , без твой опит дори , за предотвратяване на нежеланата ситуация ... Или предпочиташ да не сещаш , накъде те тика кучето ми ? Твой проблем , че и служебен ...
27 Юли 2010 17:16
Като споменахте прецедентното право... то отдавна се прилага у нас от недоучили съдии! Имахме един такъв случай. Голям смях падна! Значи една варненска административна съдийка, вероятно фенка на всичко англосаксонско, вместо да си чете закона, чете Сиелата и се позовава за решението си на решение на ВАС. Няма лошо, обаче тази великолепна юристка пропуснала да проследи казуса до край и чак от обжалбата разбра, че решението, на което е избрала да се позове по-късно е отменено от 5 членния състав... като незаконосъобразно... Такива работи с еклектичното правосъдие
Моля те Kaligon, посочи кои текстове от ГПК имаш предвид като говориш за "правнозначимия прецедент". Ще ми се да видя как е съвместил на практика Законодателят две несъвместими неща.
27 Юли 2010 17:56
Доноснико в нищоказването съвсем те загубих - съжалявам! Донеси ми някаква пръчка, за да се хваня за нея, пък може дори да ти я метна, за да потичаш.

Пламен Пенев - главата главата за Касационното обжалване - чл. 280 и въобще процедурата за допускане до касация.

Смелият анонимко
27 Юли 2010 19:58
Калигула мили ,
Въпреки нормалните съмнения , ефектната твоя изява под тази дописка не се случи . Влизането ти ВЪВ ФОРУМНОТО ПРОСТРАНСТВО НА СЕГА , не спечели Уважение и нямаш перспектива , защото тръгна да консултираш в милосърдно . В така , дано сме обогатили Новата теория на общуването между хората , в интернет -Общество . А до тук , на инженерите нищо им няма , но юристите и в напълно скопени се оказват . Става в тъй , че въпросителната пред Субектния фактор , става в по-сериозна от проблема пред поселенческата Общност , в като цяло . Баф , поредното неюридическо , а социологическо , Чудо ...
27 Юли 2010 22:17
Вбаф, вбаф!! Въх, то било взаразно...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД