:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,218
Активни 657
Страници 1,092
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Дъното на лодката

Бойко Ламбовски
Мисля си на рождения ден на писателя Дончо Цончев, който той не дочака само за пет дни, че писателите ни не са за окайване, щом още могат да ни кажат нещо, поне със смъртта си. Писателят е едни гърди напред в кризата на всичко онова, което наричаме хуманитарно. Той не мобилизира близки и журналисти, защото му закриват балета или операта, не дава интервюта по медиите колко е изумен, че държавата не ще вече да издържа филхармонията, където е на заплата; не твърди, че народът е опростачен от мрачен сговор между наши и външни зли сили с една-едничка цел - да не чете на писателя книгите.

Писателят ни също



не може да се издържа от труда си



Както актьора, музиканта, режисьора, оперния певец, балетиста... Като казвам да се издържа от труда си, имам предвид от продажби на произведеното. Не от държавни поръчки, фондове и спонсори. И да е имал такива илюзии, ги загуби още в началото на прехода.

И се хвана с работа, която може да върши (Дончо дори депутатства, някои станаха нощни пазачи, други - преподаватели, други търговци...) Или пък не успя да се хване -

поради болест, старост или липса на късмет и пригодност.

Писателят, като всеки уязвим човек, няма какво да ни каже с живота си - живот като живот, често изтъкан от депресии и компромиси. Оказа се, че и с творчество нищо особено не може да ни каже - поне в масов план. Една елементарна, но вносна 3D-киноприказка е в състояние да привлече внимание, хилядократно по-голямо и от най-разкошния му роман...

Е, като не може да ни каже нещо ни с живот, ни с творчество, писателят ни заговори със смъртта си. Прави го така - като умре, предизвиква сепване, тръгват спомени, издания, възпоминателни вечери, дори награди. Не търсете ирония и сарказъм в тия думи - наистина мисля, че не е само медийна инерция това, което кара агенциите да вадят биографии, а близки и далечни колеги





да пишат спомени за Ъпдайк, Бродски, Радичков - или Дончо Цончев...





Той можеше да умери заек, препуснал на зиг-заг, а когато жълтото на ракията се прелееше в жълтото на очите му, да пусне сълза за краткия заешки живот, защото знаеше тайната, че всички тук сме едно - написа писателят Деян Енев за своя по-възрастен приятел Дончо Цончев... ("Заеко, бягай" май се казваше онова прочутото на Ъпдайк).

Когато си отиде стойностен писател, част от хората около него, от медиите и институциите се сепват: изчезва още един възможен ключ за дешифриране на личния абсурд на всеки от нас, както е оплетен в обществени и биологични детерминации.

В градината си, в самия й край Дончо Цончев си беше сковал проста маса и пейка. Тук седя сам, каза ми веднъж, като му бях на гости. Под една керемида до масата криеше и малко шише ракия, но не заради него седеше там сам, сигурен съм.

Друг един писател, който си отиде преди пет месеца на рождения си ден (впрочем хората често си отиват около рождения си ден) - Атанас Липчев, преди два дни беше почетен с открито четене на колеги в град Бяла (Липчев е от Варна).

Приживе този сериозен писател не бе ни шумен, ни популярен. Когато почина, се оказа, че уважението към него расте пропорционално на патината по спомена...

Моят спомен - миналата година, в началото на октомври, с лодката на Липчев сме излезли във Варненския залив. Хвърляме въдици за паламуд и сафрид, за кефал, дори за попчета. Няма нищо. Нищо. Може би затова Липчев, иначе скъпчия на избъбрени думи, се отпуска и казва това-онова.

- Някой път - казва, излизам с лодката сам. Видя, че няма риба, закотвя лодката в средата на залива,



и лягам на дъното



- И какво? - любопитствам аз, докато Атанас прави скици на единачеството си.

- И какво? И нищо. Лежа на дъното, гледам небето, с часове. А лодката ме люлее... И знаеш ли какво става? Другите рибари, нали сме завистливо племе, като ми видят лодката в залива на едно място, си казват: Старата лисица Липчев лови нещо там, няма начин да не лови... Палят моторите и идват около мене.

- И после какво? - чопля аз тази започнала като майтап история.

- Какво - нищо. Поизпсуват и се върнат. А някои останат. Почнат да хвърлят и, току-виж, взело, че тръгнало...

Понеже не метафорите повишават познанието ни за живота и смъртта, а самите живот и смърт са метафорични, си мисля, че днес и писателят е като самотния Липчев, легнал в лодката си. Той лежи в средата на морето, в центъра на абсурда, гледа небето. Повечето от тези, които дойдат при него, ще изпсуват и ще се почувстват измамени. Но аз дойдох, прочетох "Фустанела", имаше защо. На мен ми е добре, за флотилията не отговарям.

- И какво, и какво? - ще попита все някой. За да му кажа нищо повече от Липчев.

- Лежа, люлее ме, гледам нагоре. Току-виж, тръгнало.
63
4746
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
26 Юли 2010 21:57
Тъжно, авторе, но добро !


... и ми навява мисълта, че всеки от нас е легнал в лодката си (собствения си живот) и гледа небето над себе си - я синьо, я мрачно-сиво, често - дъждовно, а понякога - с гръм и светкавици, тя някоя вземе, че го удари и ... дотук ! Макар и рядко, успяваме да зърнем звездата си, която ни е отредила съдбата, ако имаме повечко късмет, разбира се (някои цял живот гледат, ама все не успяват)...

26 Юли 2010 22:10
Есето на Бойко е хубаво и тъжно.
Такива есета а ла Калин Донков по начало не предизвикват оживени дискусии. Тъгата и меланхолията са най-чисти, когато са безмълвни. Или поне когато са немногословни.
Навремето, като бях млад, ме смущаваше обичаят след погребение опечалените да се съберат, да похапнат и попийнат кротко, по човешки, и да споменат с добра дума покойника. Струваше ми се нелепо и едва ли не кощунствено да се яде и пие по такъв скръбен повод. Сега вече разбирам простичката, жизнена правда зад тоя обичай. Приемам като естествена част от битието дори негърските погребения в Америка, където след катафалката върви джаз-банда и надува с все сили весели парчета.
ТОВА Е ЖИВОТЪТ.



Редактирано от - Даскал Цеко на 27/7/2010 г/ 00:09:35

26 Юли 2010 22:10
Та в духа на горните размисли, хрумна ми едно умствено упражнение, което по мое мнение би могло да замени тъжните мисли, както виното (Христовата кръв) и хлябът (Христовата плът) след погребението, заедно с благата дума за покойника, пресушават сълзите и тушират мъката, за да направят място на ЖИВОТА.
И така, понеже стана дума за лодка, ето ви една задачка.
Имате басейн с вода. В басейна плава лодка, в лодката сте вие, а на дъното на лодката лежи голям камък. Хващате камъка и го хвърляте в басейна. В задачката се пита какво ще стане с нивото на водата в басейна: а) ще се повиши; б) ще се понижи; в) ще остане непроменено. За избягване на схоластични извращения ще спомена, че басейнът е, да речем, с полуолимпийски размери (не безкрайно голям, не с мономолекулярен слой вода и т.н.), лодката е стандартна рибарска такава, а камъкът тежи 30-40 кила, за да можете все пак да го вдигнете безпроблемно.




Редактирано от - Даскал Цеко на 27/7/2010 г/ 00:13:48

26 Юли 2010 22:18
Даскале,


Да не сме на урок по физика, а ? Ако е така, доста отдвана бе, но май (ако се не лъжа), нивото се повишава с обем, еднакъв на този на потопеното тяло (?)...Точните науки не са ми силната срана, та може и на поправка да ме пратиш !
26 Юли 2010 22:45
Нивото ще се понижи.
26 Юли 2010 23:22
Няма да се промени, ве, готини
26 Юли 2010 23:32
В този ред на мисли, Даскале, знаеш ли какво означава "корени на планина"? Навярно знаеш... Твърдата земна кора плава върху магмата, казано по твоему - намира се в хидростатично равновесие с нея. И поради това, под планината, освен ако не е част от вулканична верига, има толкова твърда скала, колкото е самата планина. Това са "корените" й
26 Юли 2010 23:40
Двайсе минути се мъча да си спомня оня велик грузински филм Където си пееше на панихидата Вахтанг Кикабидзе
P.S.Няма никакво значение къде ще е камъка -в лодката или в езерото Щото лодката нали е в езерото? Значи и камъка заедно с нея е в него
P.P.S. Даже и да няма ни лодка ни камък - нивото ще се промени

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Юли 2010 23:49
Дълбоките корени на планините ме изкушават да ги свържа с бай Дончо, Бог да го прости!... още повече, че бе геолог... Но твърде много уважавам и него, и Бойко, та ще си замълча. Пък и метафората е дълбока, не само в прекия смисъл, та навярно всеки си има представа, различна от моята
26 Юли 2010 23:54
Даскале с Влянча , че и в толкоз ви обичам , ама не играйте песа ми , в за журналист . Значи , лежи нашият човек в на дъното /на лодката/ и си говори с духа на Бат Петьо Пандера , а като сетил , че сичко е само за хей тъй , си подал ракията на в любопитно дошлите . Който взел от морето , взел , а нашият и си сторил свойто , в разказ ...
27 Юли 2010 00:43
Нивото ще намалее, Барми, освен ако камъкът не е вулканичен. Докато е в лодката, камъкът изтласква обем вода, тежък колкото него. Като го пуснеш в езерото, ще изтласка обема си. Вторият е по-малък, поради по-високото относително тегло на скалата спрямо водата. Освен ако скалата не е пемза
27 Юли 2010 00:52
Бармалей

Двайсе минути се мъча да си спомня оня велик грузински филм Където си пееше на панихидата Вахтанг Кикабидзе

Драги Бармалей, Вероятно имаш предвид "Не горюй". По-точно е да се каже, че Серго Закариадзе си направи панахида приживе.
27 Юли 2010 00:54
Даскале, .
Интересно ми е колко от интелектуалците в този форум едновременно знаят закона на Архимед и имат достатъчно здрав разум да го приложат на практика. Отдавна твърдя че който не може да реши подобни задачки не бива да гласува.
P.S. Аз като професионалист ще се въздържа да давам решение. Имам предвид точно решение, а не отговор, защото всеки има шанс от 33.(3)% да даде верния отговор без изобщо да мисли.
27 Юли 2010 01:04
За форумците, за които името на акад. проф. Матей Матеев значеше нещо:

При автомобилна катастрофа на 25 юли почина акад. Матей Драгомиров Матеев , съобщиха от Българската академия на науките. Натиснете тук.

Още един от големите български учени си отиде! Вечна му памет!
27 Юли 2010 01:11
Лянча е прав - така е. На времето на мен ми зададоха такава задачка на изпит по механика на флуидите: ако имаш една чаша с дестилирана вода с парче лед в нея, когато се разтопи леда, нивото ще се повиши, понижи или същото? Казах:същото. Добре, а ако водата е солена. Казах: ще се повиши. А ако водата е дестилирана, но ледът е солен? Тука беше гадния номер, понеже солен лед няма. Ако разсъждаваш по инерция (като анацефал с трите отговора) ще кажеш: понижава. Отговорих правилно у имам 6.

Друго: "Приемам като естествена част от битието дори негърските погребения в Америка, където след катафалката върви джаз-банда и надува с все сили весели парчета. ТОВА Е ЖИВОТЪТ." На мен също ми харесва този обичай. Но това не е само при негрите. Да си спомним сръбската (или македонска) песен: "Ако умра ил загина немой да ме желите, напийте се с руйно вино, скършите ги чешите. Ако умра ил загина ке остана спомените как сме лудо лудовали на младите години".
27 Юли 2010 01:13
Вечна му памет и лека му пръст!
27 Юли 2010 03:08
Където си пееше на панихидата Вахтанг Кикабидзе
филмът би трябвало да е "Не тъгувай". Но това беше панихидата на стария лекар - Серго Закариадзе. Тук

Редактирано от - hamel на 27/7/2010 г/ 03:09:41

27 Юли 2010 03:22
Тук съвсем друго настроение. Бог да прости Дончо Цончев!
27 Юли 2010 04:36
Лукчо, лукчо.. Нерде солен лед, нерде камък? Какъв точно ти е проблема с камъка на Даскала?
Апропо, солен лед има но той просто трябва да е доста по-студен от водата и вероятно ще се стопи по-бързо. Аман от инжИнери които много разбират от физика..
27 Юли 2010 05:11
И се хвана с работа, която може да върши (Дончо дори депутатства, някои станаха нощни пазачи,

Така е то... широк ДИАПАЗОН!
27 Юли 2010 05:28
Ако нивото на водата с промени, това ще означава, че закона на Архимед не работи.Нищо повече...
27 Юли 2010 05:38
Даскал Цеко , хубаво го написа това за погребенията, ама ще те допълня : И СМЪРТА. Защото тя си е част от живота. Не може без нея...
27 Юли 2010 05:57
Камъните, лодките, даскалите и хората може да бъдат издигани или пък хвърляни надолу, това обаче в никакъв случай няма да промени нивото на акваторията в която пребивават.Освен това нивата са многостранни.Нивото на простотията може да се промени низходящо с изхвърляне на някои неща извън набелязаната територия, като например едно добро количество каменни кратуни, което може да се компенсира с прибавяне на Даскали.Общото ниво ще е пак същото, само дето йоните ще са различни.Това е то, проста работа, но е доказана и работи

Редактирано от - ivo kunchev на 27/7/2010 г/ 06:23:52

27 Юли 2010 08:52
Хайде, и от мен една задачка-закачка...
Обаче не искам да я решавате, защото тя няма решение, а само да си кажете мнението по въпроса: има ли парадокс в нея или не?
Това е т. нар. "парадокс на Симпсън":
На два изпита в един университет се явяват на изпит 26 души - по 13 във всеки.
По математика се явяват 5 мъже, от които 1 взема изпита, и 8 жени, от които 2 вземат изпита. Следователно, от мъжете 20% успяват, а от жените - 25%. Т.е., жените се представят по-добре от мъжете.
По физика се явяват 8 мъже, от които 6 вземат изпита, и 5 жени, от които 4 вземат изпита. Следователно, от мъжете 75% успяват, а от жените - 80%. Т.е., жените пак се представят по-добре от мъжете.
Обаче за двата факултета общо имаме следното: от 13 мъже 7 (1+6) вземат изпита, което е 54%, а от 13 жени 6 (2+4) вземат изпита, което е 46%. Т.е., мъжете са се представили по-добре от жените.
Излиза, че макар и в двата факултета жените са се представили по-добре, общо за университета е обратно - мъжете имат по-висока успеваемост.


Въпросът ми е: има ли парадокс в случая и как си обяснявате противоречивите резултати?
Благодаря за отговорите.

Редактирано от - Енчо на 27/7/2010 г/ 09:02:49

27 Юли 2010 09:21
Tolerant73, Hamel, Май ще трябва да минавам на Гинко Балоба...или Селеногин

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
27 Юли 2010 09:23
И и Дончо Цончев вероятно отиде в по-добрия свят...Вчера прехвърлих Принцовете-му и се изненадах, колко съвременно звучи...идеи, размисли, интереси, подмазвания на властимащите водачи, заслужили и незаслужили хора..., а е издадена през "друга епоха" далечната 1975-та, както ще каже някой сегашен Борозанов, син или баща...Погледнах... цената 0, 94 лв, тиража 20000 и 150 отгоре...Дали са го "изчерпали" тогава този тираж или са го претопили не знам, но сега кой съвременен "легнал в лодката" може да се похвали с такъв тираж...Нова епоха ли, ера ли или безвремие...Знае ли човек къде е истината и просветлението...гледни точки колкото инзивидите...
27 Юли 2010 09:31
Натиснете тук
Прочети, анацефалчо, за да се научиш. Молекули на солта може да има само в дефектите на кристалната решетка на леда. А такива дефекти са много малко, пренебрежимо количество. Така че на практика солен лед няма. По повърхността на леда може да има сол, получена именно от изхвърлянето на солта по време на кристализация.
Понеже виждам че си ученолЮбиво момченце, ти давам още малко информация за студентите в началните курсове:
"Метод на зонното топене
При метода на зонното топене чрез ултразвуково нагряване се оформя тясна зона от стопилка, която се придвижва бавно по дължи-вата на слитька от полупроводников материал. Така по посока на дви-жението се получава разтопяване на материала, а в края на разтопена-ха зона започва кристализацията. При постепенната кристализация ма-териалът се пречиства, защото примесите остават в разтопената зона, където се разтварят по-лесно, отколкото в кристализиралата фаза. По качин разтопената зона "помита" примесите в полупроводнике-»ь'л материал. Естествено чистотата на материала след еднократна процедура зависи от концентрацията на примесите и няма да е еднаква лължината на слитька, Процесът се повтаря няколко пъти до пос¬тигшего на необходимата чистота и разпределение на примесите по дължината на кристала. Краищата, където се съсредоточават примеси¬те, се отрязват."

27 Юли 2010 10:11
Аз като професионалист ще се въздържа да давам решение. Имам предвид точно решение, а не отговор

Анацефал, много правилно постъпваш, че се въздържаш. Защото не можеш да имаш точно решение, г-н професионалист, не и без относителната плътност на конкретния камик към конкретната вода в басейна. Но дори и тогава решението ти ще бъде параметрично, а не точно, щото не са ти дадени геометричните размери на камико и заетия от водата обем. Без тех, ще можеш да определиш само дали нивото ще бъде "сан шанжман" или +/-, но не и с колко. И това е, ако камикот не взаимодейства с водата. Ами ако е хигроскопична пемза, каменна сол или некоя метаморфна глина
27 Юли 2010 10:45
"Въпросът ми е: има ли парадокс в случая и как си обяснявате противоречивите резултати?"

Енчо,

Мисля, че събирането на бройките на успешно изкаралите изпита и на тази основа да се прави процентно съотношение "взели - невзели" изкривява картинката и оттам се правят погрешни изводи. В първия случай изчисляваме проценти, т. е. умножение и деление на сто върху определена основа, във втория правим сбор и върху този сбор да изчисляваме проценти т. е. умножение и деление естествено двата резултата да не съвпадат. Така че няма никакъв парадокс, а просто се касае за неправилна поредност на действия.
Както ни учеха в училище - при алгебричен израз, в който са включени всичките четири действия (умножение, деление, събиране и изваждане) първо извършваме умножението и делението, после събирането и изваждането. В случая на Енчо това правило не е спазено.
Моля, колегите математици да си кажат мнението. Не претендирам, че съм такъв, просто ми беше интересно да поразсъждавам.
27 Юли 2010 11:01
Енчо, нема парадокс и обяснението е много просто. Успеваемостта, измерена като взети изпити към общ брой проведени е: при мъжете - 1/13 по математика и 6/13 по физика, а при жените - 2/13 и 4/13. Т.е. жените наистина имат по-виска успеваемост по математика, но по-ниска по физика. Мнимият "парадокс" е от начина на задаване обхватите на сравняваните извадки. Правилният начин е: проведени 26 изпита, издържали мъже - 7 броя, издържали жени - 6 душички
27 Юли 2010 11:26
Пак по задачката ти, Енчо. Позабравил съм, но мисля, че се наричаше "пълно множество". Та, за да бъде пълно, трябва да се приеме, че неявилите се са неиздържали, по определение. Тогава, пълното множество е 52 изпита, по 26 за жените и за мъжете.
27 Юли 2010 11:27
Та как точно се съотнасят обема на водата, която се измества от един тежък, но с малък обем камък и обема на водата, изместена от една по-широчка лодка със същия камък вътре?
27 Юли 2010 11:34
Хихи, "по-широчка лодка"... Ами, ако е по-тесничка? Кану?
27 Юли 2010 13:20
Ех, къде са сега Йордан Евтимов, Михаил Неделчев и др. "постмодернисти" да кажат, че Дончо Цончев не е бил никакъв писател?
А за метафоричността не съм специалист, но думите "страната, от която не се е връщал никой пътник още" ми дават представата за смъртта, която не намирам иначе никак за метафорична.
27 Юли 2010 13:34
Лянча е прав, но Лукчо малко е позабравил.
Водата има най-голяма плътност при 4 градуса. Ледът измества по-голям обем
и тегло вода отколкото тежи водата в самия лед, затова леда ПЛУВА във вода.
Отговора е, че като се стопи леда нивото трябва малце да ПАДНЕ.
27 Юли 2010 13:56
Лянча, за отговора по задачката на Енчо
Е, сега ми стана по ясно.
Лека му пръст на Дончо Цончев и бог да го прости. Много беше сладкодумен и увлекателно разказваше. Спомням си една случка за червения пипер и пробития резервоар на колата.
27 Юли 2010 14:05
Джастапраста, виж на конкретно примерче. Басейнът ни е малък, с отвесни стени и площ 8.775 кв. м, а водата в него е чушмяна. Лодчицата ни също е много малка и лека, с пренебрежимо собствено тегло и обем 8.775 л. /8775 куб. см./. Първо я пускаме да си плава празна върху водата. Вземаме едно гранитно паве 15х15х15 см., с обем 3375 куб. см. и тегло - 8.775 кг. - виж ти какво съвпадение! и внимателно го поставяме в лодчицата. Тя ще потъва дотогава, докато Архимедовата сила не се изравни с теглото на павето, т.е. докато не измести 8.775 кг. = 8.775 л. вода. Нивото на водата ще се повиши с 1 мм. След това вадим павето - водата се връща в изходното положение, т.е. намалява с 1 мм. - и го поставяме на дъното на басейна. То измества 3.375 л. вода и нивото й се покачва пак, но не с 1 мм., а с 3.375/8.775 = 0.385 мм. QED
27 Юли 2010 14:08
Според В.Лянча, верният отговор е, че мъжете са се представили по-добре от жените, т.е. - този, който се отнася за цялата съвкупност, а не за нейните части. В случая е така и аз съм съгласен с него. Това обаче, не отменя факта, че в частите на съвкупността е обратно - жените са се представили по-добре от мъжете.
Според мен, налице е пример, при който всички стойности на един признак могат да се променят в една посока, но тяхната средна - да се промени в противоположна посока. Например, всички цени на стоките да се повишат, а средната им цена да намалее, или обратно...
27 Юли 2010 15:48
Лянча, благодаря за помощта , а също и на чичко google за изчерпателните отговори на всички въпроси, вкл.и за видовете водоизместимости.Но един въпрос-закачка предполагам допуска и моето включване, и хи-хи, и хаха и т.н.
27 Юли 2010 16:11
Тичай, Бойко, тичай...
27 Юли 2010 18:11
Нещо много техничарска и физична мисла под една статия с подчертано духовен заряд и подтекст ... Всеки тука гледа по-голем професионалист да се изкара, та да "захлупи" останалите по начетеност. А то, Ламбовски уж лекичко ни тика да се позамислим за най-съкровенните и същностни моменти от живота ни. Камънаци, лед, това-онова ! Ей, хора, човещината се загуби, те това е най-страшното за през тия 21 (почти) години, за нея трябва да се тюхкаме и кахърим, а не колко вода избутва буца лед ? Некакси хич не върви под Бойко-Ламбовско творение, и по повод смъртта на един майстор на словото, за павета да си говорим...
27 Юли 2010 18:18
Според мен, налице е пример, при който всички стойности на един признак могат да се променят в една посока, но тяхната средна - да се промени в противоположна посока. Например, всички цени на стоките да се повишат, а средната им цена да намалее, или обратно...

Не може, Енчо, без да промениш критерия за сравняването. Например: всички стоки поскъпват, средно с 4% през I-вото тримесечие и с 2% през II-рото. Тогава, имаш едновременно три неща - поскъпване на всички стоки, повишаване на средните цени и относително намаляване на поскъпването през II-рото тримесечие. Друга, при това коректна възможност, е ако 80% от стоките поскъпват, а 20% поевтиняват, да получиш едновременно повишаване на средната цена и намаляване на среднопретеглената
27 Юли 2010 18:33
Ламбовски уж лекичко ни тика да се позамислим за най-съкровенните и същностни моменти от живота ни. Камънаци, лед, това-онова! Ей, хора, човещината се загуби, те това е най-страшното... Некакси хич не върви под Бойко-Ламбовско творение, и по повод смъртта на един майстор на словото, за павета да си говорим...

Върви, Марсе, върви. Човещината е преди всичко радост от човешкото общуване, пък и бай Дончо много пишеше за "камънаци, лед, това-онова". По-скоро, не върви да се правим на майстори на словото "под" Бойко Ламбовски
27 Юли 2010 18:42
Не, не...
Имах предвид само през един период всички стоки да поскъпнат, а тяхната средна да намалее.
Ето един пример:
Една домакиня купува всеки месец по 10 броя от три еднородни стоки, които са разпределени според цените си така:
30 лв. - 2 бр.
33 лв. - 3 бр.
45 лв. - 5 бр.
Обаче, в един слънчев ден, цените и на трите стоки се повишават с 1 лев. На нея това й идва нанагорно, и решава да намали с 2 броя най-скъпата стока. Разпределението става такова:
31 лв. - 2 бр.
34 лв. - 3 бр.
46 лв. - 3 бр.
След известно време, се появява един капацитет по статистика, и й казва: До скоро ти пазаруваше 10 стоки за 384 лв., значи - по 38, 40 лв. едната. Но вече пазаруваш 8 стоки за 302 лв., значи - по 37, 75 лв. едната. Значи, животът е поевтинял.
Нали се сещаш, че домакинята едва ли ще му повярва - нали вижда, че всички стоки са поскъпнали с 1 лев? За какво поевтиняване говори тоя?

Ето ти един пример, в който всички стоки поскъпват, но тяхната средна намалява.

При "парадокса на Симпсън" е същото.
27 Юли 2010 18:52
В. Лянча,


Не ми хвърляй камъни в градината, че вчера ги чистих (а тук на Марс - камъни да искаш !)


А за това: "Човещината е преди всичко радост от човешкото общуване, пък и бай Дончо много пишеше за "камънаци, лед, това-онова", си прав, само че 95% от горните постинги са си чиста математика и физика, за кво "общувне" тук може изобщо да става дума ?!? И бай Дончо не ученбици по математика/физика пишеше, а притчи за човешките неща, не е ли така ? Ама какво да се прави, някои не могат да се освободят от професионалните си пристрастия и въртят-сукат, все натам повличат разговора (малко като Мирча Кришан) !
27 Юли 2010 19:41
При "парадокса на Симпсън" е същото.

Същото е, Енчо. Различни обхвати на извадките. Ще ги изравниш, когато към 8-те купени продукта, прибавиш и 2-та некупени с новите им цени
27 Юли 2010 19:43
В статистиката средната стойност на нещо си не е кой-знае колко валиден параметър и показва най-много как се измества центърът на тежестта между граничните стойности. В примера на Енчо може да бъде всяко число между 31 и 46 лева. По този гъбав начин статистическите институти изчисляват инфлацията и много лесно я докарват до зададената стойност. Парадокс няма.


Класически примери за парадокс:
- Това твърдение е погрешно.
- В едно село бръснарят бръсне всички, които не се бръснат сами. Кой бръсне бръснаря?
- Защо през нощта небето е тъмно? (парадокс на Олберс)
- безкрайната сума +1-1+1-1+1 ... = 1/2 (!!?) (серия на Гранди)
и т.н.
27 Юли 2010 20:02
Момчета.
Всички сте прави относно духа на статията. И понеже аз тласнах потенциално коментарите по линия на камъка в лодката, държа да повторя - такива есета НЕ предполагат оживена дискусия. Какво да му сеем на корена ряпа, да въздишаме, да нареждаме и да кършим горестно пръсти? Работата е ясна на всеки, който е поживял поне 30 години на тая грешна земя.
Ей го на, внезапно си отиде Матей Матеев, светла му памет. Дето казва Булгаков в "Майстора и Маргарита", номерът не е толкова в това, че човек е смъртен, номерът е там, че човек е ВНЕЗАПНО смъртен. Днес го има, утре го няма.
А ЖИВОТЪТ ПРОДЪЛЖАВА.
Тези иначе банални думи ги чух преди време от мой познат - як и корав мъжага, който беше загубил нелепо сина си (няма по-голямо нещастие от това!), жегнаха ме страшно тия уж банални думи и едва тогава се замислих истински над тях - какво значи за един баща да ги произнесе.
Та затова си позволих екскурса с басейна, лодката и камъка, по съображения, изложени в първите ми два постинга.
И понеже все пак ви дължа отговор на задачката, която ви дадох, верният отговор е: в общия случай нивото на водата в басейна ще се ПОHИЖИ.
Бъдете здрави и дано Съдбата е благосклонна към всички нас.

Редактирано от - Даскал Цеко на 28/7/2010 г/ 14:34:07

27 Юли 2010 21:06
Даскале, мноо се зарадвах на "потенциалното" тласване - мечтата на overunit изобретателите. Май по-добре "кинетично", а?
27 Юли 2010 21:50
Кара,
Мен ко питаш - най-добре е "динамично".
Като кажа така д-д, д-д-д, дддинамично, сякаш слагам ддддинамит някому под опашката. Съвсем като Алеко с неговото класическо "фффатален".
А пропо, така е и в живота - първо е статиката, подир туй кинематиката и накрая динамиката.
А в половия живот пък първо е потенцията, после - импотенцията.
Или, казано с езика на математиката, потенцията е обратно пропорционална на импотенцията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД