:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,261
Активни 556
Страници 4,135
За един ден 1,302,066

На всеки 10 години - пенсионна реформа

Или защо сега се налага да се коригират кардиналните промени от времето на кабинета "Костов"
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Пенсионерите се събират всеки четвъртък пред храм-паметника "Александър Невски", за да се жалват от мизерния си начин на съществуване заради смешно ниските пенсии у нас. Разчетите показват, че реформата на системата няма да им вдигне пенсиите, целта й по-скоро е изобщо да има такива.
През 2000 г. бе направена изключително тежка пенсионна реформа, която вдигна възрастта за жените с 5 години, за мъжете с 3 г., а изискуемият осигурителен стаж съответно с 14 г. и с 12 г. Сега, 10 години по-късно, започва още едно голямо прекрояване на реформата - тежки промени, които засега предвиждат вдигане на стажа с още 3 години.

Как само за 10 години се стигна дотам 60% от плащанията на НОИ да идват от държавния бюджет и да се прави реформа на реформата, при положение че според разчетите преди десетилетие сега осигурителният институт



трябваше да разполага с резерв



от едно месечно плащане, или 700 млн. лв.?

Лесно, признава председателят на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков, който през 2000 г. има тежката задача като социален министър да убеди хората, че промени са нужни. И изброява грешките на българската реформа.

Най-важният урок: Всяка реформа трябва да се прави навреме. Тогава излиза най-евтино, а обществото най-леко приема и понася промените. "Как я правим ние? Вечно със закъснение. Когато през 1998-1999 г. стартирахме първия етап, вече бяхме закъснели с 20 години. Всичко сочеше, че някъде 1981-1982 г. системата вече е издишала. Дори при условията на тогавашните 4-те млн. работни места (сега са около 3.2 млн.) не можеше да се поддържа такова ниво на доходите от пенсии, което да удовлетворява хората. Но тогава никой не искаше да държи горещия картоф. Всеки го отлагаше", разказва Нейков.

Защо точно правителството на Иван Костов се престрашава? "Дефицитът тогава беше сравнително малък - от порядъка на 200-250 млн. лв. Но всички разчети сочеха, че в следващите от 3 до 4 години щяхме да бъдем свидетели на пълна катастрофа на осигурителния модел. За да стане човек социален министър в условията на такава катастрофална криза, каквато преживяхме тогава, при хиперинфлацията, трябва да е луд. А да се заеме с пенсионна реформа, трябва да е бая луд. Аз че съм луд, луд съм, ама чак толкова не съм. И ако имах възможност да се измъкна, сигурно щях да го направя. Но нямаше никакъв вариант", признава Нейков.

По онова време



100 работещи изхранват 103 пенсионери.



Хората приемат промените, защото се стига до преизчисление на пенсиите, което води до увеличението им с 13%. А преди това са скачали по неясен начин на по 3 години. Днешната реформа обаче предвижда промяна на модела на индексация, което ще доведе до по-слаб ръст на пенсиите през годините.

Иван Нейков смята, че през 2000 г. кураж да започне тежката реформа му дава ситуацията, в която няма място за отстъпление и пълната подкрепа на парламента и правителството. "Всички казваха: "Приемаме, че стъпката е неизбежна!" Вероятно не си давахме сметката каква ще е цената. Никой не беше правил пенсионна реформа преди нас. Оказа се, че цената е ясна: Правителство, което прави пенсионна реформа,



на следващите избори си отива",



анализира Иван Нейков. Той смята, че още тогава е било ясно, че е по-добре да се направи изравняване на пенсионната възраст за мъжете и жените, което сега препоръчва Европа. И да се стигне до пенсиониране на 65 г., без да се въвежда ранното пенсиониране чрез точкова система. "Ако бяхме събрали кураж и бяхме продължили да вдигаме възрастта постепенно, вероятно щеше да се приеме по-лесно и сега нямаше да водим тези дебати. Цената на всяка непълна мярка е, че рано или късно трябва да я довършиш", убеден е Нейков.

За отстъплението от по-крутите мерки помагат и разчетите на НОИ, според които средният осигурителен доход ще хвърчи нагоре и ще има повече приходи. Според разчетите отпреди 10 години сега минималната заплата у нас би трябвало да е 500 лв. и да се увеличава по два пъти в годината. Уви, днес минималната заплата е 240 лв., замразена е вече втора година, а средният осигурителен доход за 2009 г. е 547 лв.

"На базата на прогнозите за добри доходи тогава взехме решение, че и с по-малко вдигане на възрастта може да се осигури стабилност. Но когато в тази сложна система един от параметрите не се получи, цялата система започва да се тресе", обяснява социалният експерт Нейков. Сега



нито доходите скачат, нито заетостта,



а с нея броят на осигурените нараства. Настоящата криза също не е "засечена" от разчетите преди 10 г.

Освен това без всякакви сметки започва и необосновано намаляване на осигурителните вноски. През 2000 г. управляващите наследяват изключително висока осигурителна тежест - над 40% от заплатите на хората влизат в НОИ. Към 30% са само във фонд "Пенсии", сега са 16%. Но тогава дори и тези вноски не са можели да гарантират стабилност на системата заради прекалено ранното пенсиониране - жените на 55 г. след 20 г. стаж, мъжете на 60 г. след 25 г. труд. Освен това близо 800 000 работни места са давали право на по-ранно пенсиониране.

"Ние също предвиждахме поетапно намаляване на размера на осигуровките, защото те бяха изключително големи, но не в такива размери и мащаби, в каквито бяха направени за последните 10 години. Трябваше да се продължи и ограничаването на ранното пенсиониране, но за съжаление дори има известна реставрация - и на съдебната власт бяха дадени преференции, няколко пъти се увеличава срокът за ранното пенсиониране през НОИ. Затова големият проблем за днешната ситуация не е, че не ни стигна куража да удължим на 65 г. възрастта, а че следващите правителства не следваха стратегията, възприета при реформата", категоричен е Иван Нейков.

В момента отново се удължава възможността работещи при I и II категория труд да се пенсионират през НОИ. От догодина те трябваше да получават ранните си пенсии от професионални фондове, но поради липса на пари в индивидуалните им партиди, ще вземат пенсии от общественото осигуряване до 2014 г. Затова пък се вдига и възрастта им за пенсиониране с 3 г. А след абсолютно необосновани с анализи политически решения за намаляване и прегрупиране на вноски, както и прехвърлянето на част от тях към капиталовия втори стълб, ДОО е загубило 2.8 млрд. лв. за 10 години, поне по данни на осигурителния институт. Толкова сега държавата дава за своите 12% като осигурител. Според синдикатите става дума за общо 10 млрд. лв., оставени в бизнеса с идея вместо за вноски, да се дадат за конкурентоспособност на производството. И пак според тях бизнесът така и не ги е инвестирал.



"Получиха се събрани два минуса -



по-бавно започнаха да нарастват доходите от една страна, а от друга - започна неконтролируемо намаляване на вноските", казва Нейков.

Според него обаче все още не се мисли за един от големите проблеми на пенсионната реформа - нуждата от адаптирането на работното място за по-възрастните работници. "При един и същ риск по един начин реагира човек на 30 г., по друг - на 50 г. и по трети - на 65 г. Трябва да се променят системите за квалификация, защото с тях ще трябва да се обучават по-възрастни хора. Ще трябва да се приеме, че обучението цял живот не е догма или фиксидея, а ежедневие - дядото и внукът заедно да ходят на училище. Ето тук не виждам нагласа на обществото ни да реагира. Ние сме се вторачили в пенсионната възраст и не виждаме последиците от нейната промяна. А там усилията ще бъдат дори много по-големи, както и ресурсите, които ще трябва да се хвърлят", смята Иван Нейков.



Още една хитринка отпреди 10 години сега излиза солено на бюджета



на държавното обществено осигуряване. Още през 2000 г. експертите се обединяват и около идеята през НОИ да не се правят плащания, несвързани с осигурителни вноски, тъй като това противоречи на идеята на солидарността. Но нямат смелост да го направят. Затова десет години по-късно пак се говори същото - осигурителният институт продължава да плаща куп социални и инвалидни пенсии, без за тях да се внасят осигуровки. Само на хората с увреждания, които вземат и пенсия за осигурителен стаж и възраст, са изплатени към 300 млн. лв. през 2009 г. под формата на четвърт социална пенсия за инвалидност. "Тези инвалидни добавки трябва да минат към социалното подпомагане", категорични са всички експерти.

За жалост няма никакви гаранции, че след 10 г. пак няма да се стигне до реформа на реформата на реформата. Защото нацията ни е една от най-застаряващите в света, икономиката - слаба, а реформите - половинчати.
35
5973
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
26 Юли 2010 21:04
И? След 10 години колко ще е новата възраст за пенсиониране и нужния стаж?
а след още 10 години?
26 Юли 2010 22:14
Много научни разсъждения са цитирани, само е пропуснато, че тази и сега предлаганата реформа засягат едно и също поколение, а не две различни поколения. Не е ли малко множко това?
26 Юли 2010 23:00
А колко роми изхранва един работещ?
27 Юли 2010 00:11
А един неработещ?
Ами служителите от МВР, МО, и всички бюджетни - тях кой и за чия сметка ги осигурява?
Кашата е пълна..
27 Юли 2010 00:31
Никаква каша няма. Всичко е ясно, стройно и просто - пенсии няма. И все повече няма да има.
27 Юли 2010 01:00
Най-лесно май ще се окаже да вдигнат пенсионната възраст на 100 години, и да оставят три чиновнички да обслужват столетниците това ще им е пенсията.

НОИ уж все е на червено, но има пари за почивни станцийки и прочие "екстри", в които почивни станцийки обикновен човек може да отседне само на 30 февруари... или ако си плаща.
27 Юли 2010 01:01
Доколкото знам японците нямат пенсии. Просто ще станете като японците.
27 Юли 2010 01:03
2, 2 млн заети при 5 млн в трудоспособна възраст прави 44% безработица - данни от НСИ.
От 9 милиона намаляхме на 7 милиона и пак половината безработни.
И колкото по-малко остават работещите, толкова по-няма да имат желание да работят тук и да издържат по 2-3-4-5 пенсионери, безработни, капиталистчета, чиновници.
Примката се затяга, господа съдебни заседатели, скоро на въжето ще увисне труп. На държавата Република България.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
27 Юли 2010 01:16
kayli, ами те даже и децата го разбраха това (вчерашната статия).
27 Юли 2010 08:27
НОИ уж все е на червено, но има пари за почивни станцийки и прочие "екстри", в които почивни станцийки обикновен човек може да отседне само на 30 февруари... или ако си плаща.

Къде пък ги видя тия почивни станцийки?
27 Юли 2010 09:16
Ключовата фраза тук е
прегрупиране на вноски и прехвърлянето на част от тях към капиталовия втори стълб
.
Те най-тривиално са откраднали съдраните пари.
27 Юли 2010 10:22
А прехвърлянето на част от парите към капиталовия втори стълб значи по-малко пари за първия стълб. Капуталистите ще опукат втория стълб и след няколко години ще се фалират. Божкееее, тез капуталисти български, божкеее.
*
Иначе
Кабинетът разчита на голям ръст на икономиката догодина
, но пък
От средносрочната рамка става ясно, че до края на мандата си ГЕРБ ще работи с дефицити в бюджета. Дефицитът ще намалява постепенно: от 2.5% през 2011 г., на 1.5% през 2012 г. до 1% през 2013 г.

*
Иде ясно заборчване и тея гробаре или са тоталто тъпи или крадат за последно и бягат от вилаета. Аз си мисля, че Б-я е вече прежалена в мечтите на комунезите, тоест на политическата фекалия и помия.
Обаче, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи, тръпи,
27 Юли 2010 10:52
Определено от НОИ са започнали с рекламните акции. И пак греда. Ако на някого му прави впечетление статията се концентрира единствено върху финансовото здраве на института. Дори не се споменава за обектите които този институт би трябвало да обгрижва. И това при средна продължителност на живота 68-72 год.
Изтъква се ролята на държавата "за 10 години се стигна дотам 60% от плащанията на НОИ да идват от държавния бюджет " но никъде не се споменава че държавата просто не плаща своите 12% както и вноските на държавните служители. Е при положение, че невнасянето на вноски се криминализира, държавата ли ще вкараме в затвора?
Просто една PR акция.
27 Юли 2010 11:02
извода??? ... не давайте на Иван Нейковци да правят реформи, ще ги окакат........
Давайте им да говорят, но не да правят реформи, явно не ги разбират тези работи........
27 Юли 2010 11:16
Правителството предвижда високо икономическо развитие през следващите 3 години, ура! И въпреки това три години за напред дефицит, което значи заборчване, живот на заем.
-
При положение, че БСП евророма еРектората ще прелива още повече в социално слаби и ще дои от бюджета а пенсионната система също ще увеличава дебита си за сметка на бюджета какво става с тази курва бюджета? Всеки я дърпа и оножда! Икономически активните от 1990 до сега само намаляват а кажете ми какъв е шанса поне да спре намаляването??!?!
*
И при близката катастрофа гробарите гуляят във влака, защото си уредил у кондуктора отключена врата и смятат да скочат преди влака да уцели скалата!
27 Юли 2010 11:30
Синият Площаден Скакалец опоска ВСИЧКО в Родината ни! Демокрадите неприлично забогатяха за сметка на съсипано селско стопанство, разрушена икономика, съсипани образование и здравеопазване - на ТОЗИ ФОН как би могло на пенсионерите да ни се размине?! А ще обясняват с "мъдра" усмивка защо сме на този хал тарикатите! Тарикатите-демокради, които забогатяха, ограбвайки труда на поколения българи, че и бъдещето им даже! Та сега за едни пенсионери дрън-дрън!...
27 Юли 2010 11:32
време е да признаят вече, че пенсии занапред няма да има.
който вувувзел - взел. следващите получават правото само да плащат.

докато не се смени системата и да се мине на индивидуални сметки няма оправяне.
27 Юли 2010 12:12
Нали част от борбата е и за това. Каролевци ангеловци и сие от кога чакат да поемат управлението на Личните пенсионни вноски. Голямо кормуване се задава. Както казват на ръба на пропастта сме, време е за решителна крачка напред.
27 Юли 2010 12:33
Защото нацията ни е една от най-застаряващите в света, икономиката - слаба, а реформите - половинчати.

Еми те тук е заровен ключа от бараката
Първото е заради второто, второто заради третото, а третото заради акъла!
Kaily,
ще перефразирам малко Антъни Куин - в Зорба гъркът- ама как хубаво пък /ще/ виси, а?
Очаквам куп солидни аргументи за червени прашки, дудуци и вувузели, камуняки и ...не помня целия арсенал, че нямам място за простотии.
Аванти!
27 Юли 2010 12:40
Военни и миньори се юрнаха да се пенсионират

Военни и полицаи ударно подават молби за пенсиониране напоследък. Причината е страхът, че с новата пенсионна реформа ще загубят привилегиите си.

...

Бързат да вземат 20-те заплати накуп, които държавата им дава, преди да се оттеглят в заслужен отдих.

...

http://www.24chasa.bg/Article.asp?Article Id=556686


27 Юли 2010 13:04
И Иван Нейков и останалите супер реформатори са се вторачили единствено в реформа, която ще вдигне вноските и/или пенсионната възраст. Социализма, обаче, и уравниловката си остават водеща червена линия и на следващата реформа. Рано или късно, това ще доведе пак до дефицит и още по-болезнена реформа, която да дава на хората пенсия в размер, който те са си изработили. Никой не иска да храни мангали и мързеливци и предпочитам парите ми, да отиват за хора, които нямат възможност да се трудят пълноценно а не за такива, които не искат...
27 Юли 2010 13:54
Примката се затяга, господа съдебни заседатели, скоро на въжето ще увисне труп. На държавата Република България.

Обаче авторъта горното много жадно НЕГО гледа и държи високо знамето гробарско.
*
А какво въже, какви трупове? Политическата фекалия и помия (комунези) продължават да приземват, присвояват и усвояват а бате чекира и каза първи и светло бъдеще!
27 Юли 2010 14:12
KaizerSoze
Ако има нещо вярно в статията, това е, че недовършената риформа доубива пенсионната система. Всички социални плащания - за безработица, за инвалидност и т.н. отдавна трябваше да са отделени. Сега всичко е в кюпа и от парите за пенсии се плаща яко. Така е по-лесно и да се крадне и да се оправдава некадърност и безхаберие. Затова се изкривява картинката. С вноските за пенсии трябва да се издържат само пенсионерите. Останалите-мангали, инвалиди, сираци и т.н са грижа на държавата и съответните неправителствени сдружения и фондации.
27 Юли 2010 14:18
помнещ

Реформата не е довършена откъм пенсионна възраст или откъм повишаване на вноски ? В общи линии това е лайтмотива.
Според мен е сбъркана и посоката. Минимална част от вноската трябва да отива в общ пенсионен фонд а по-голямата - в личен. Същото важи и за здравни вноски и т.н.
Солидарната система няма бъдеще.
27 Юли 2010 14:54
За лайтмотива вече казах-PR отвсякъде.
Що се отнася за съотношението солидарен/личен фонд там нещата би трябвало да зависят от личния избор. Нали и в момента има някакви доброзорни лични вноски. Някой може ли да ми каже каква им е доходността, как се управляват?
Миналата седмица пристигна едно пасквилче за дъщеря ми. За 10 години натрупването в личния и фонд - 400 лева. Че аз само за едната си внучка за 7 години съм запазил 30 пъти по-голям "фонд". Той "личния фонд" с назначени от държавата "финансови гении" няма да се получи. Най много след още десетина години голяма част от притежателите на лични фондове да изреват на умряло, а двама трима шофьори на фондове да изкарат богати старини я в южна африка, я на бахамите
27 Юли 2010 14:58
Още при предната реформа всички се чудеха на прогнозата за 500 лева минимална заплата след 10 години. Между многото издънвания, посочени от Нейков, това е най-голямото. Защото цялата реформа се градеше върху очевадна лъжа за светло бъдеще. Защото близките до правителството икономисти от ИПИ тогава прокараха курс към експортно ориентирана икономика с потиснати заплати, същият курс натрапва ИПИ и сега. А същевремено в пристъп на върховно лицемерие планират бъдещи приходи, които изискват съвсем друг модел! Така беше, така и ще бъде. Защото в България "реформатор" не е човек, който просто свършва една работа. Това е професия. Ако случайно е направено нещо добро, следващия ще дойде и ще го разруши, за да докаже, че е нужен.
27 Юли 2010 15:12
И при едновременно потиснати заплати и отворени към Европа граници


_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
27 Юли 2010 15:17
Не съм много сигурна за годината, но някъде съм чела, че доларите са валидни от емисия 30 и някоя година. Пък при нас, някакво безумие, всичко на определен брой години почва отначало. Примерно, човек почнал работа преди 30 години при едни условия за пенсиониране, пък изведнъж неприятно бива изненадан /да не казвам откъде, че ще е цинично/, че условията са се сменили. И за всяко нещо е така. И образование, и социални условия /детски - първо всички вземахме, после - май само циганите/, за парите да не говорим, че и милионери /пу-пу да не дава Господ!/ всичи бяхме в един не особено приятен момент от развитието на милата ни държава. После що емигрирали младите, що ходели бабите да мият задници на чуждоземски баби, що "бавно и полека" народът ни не "порасва", ами тотално изперква. Пък тоя Нейков, за него един откос от АК 47 ще е малко
27 Юли 2010 15:21
Квинтесенцията на тази очарователна статия са ходещите заедно на училище дядо и внук. Съгласете се - колко умилителна изглежда тази пожелателна картина, надничаща в браздата на позабравениете ни спомени за някогашното патриархално общество, в което младият герак млати стария за имот. Днес, когато семейната клетка е разбита до степен, щото буквите по ДНК-нишката й вече не личат, е повече от пасторално да видиш на един чин похъркващ дядо, а до него внук му си дере гениталите в час, разлиствайки последното издание на "Порно за трета възраст". Симбиозата е прекалена, но затова пък е единственият път към успешна пенсионна реформа, ако се доверим на прозренията на корифеите на Балканските социални науки. Имам горчивото усещане, че тези хора, корифеите, никога не са виждали колко чевръсти са 60-годишните момци в call центровете на мобилните оператори, например. Или пък на касите на големите супермаркети, където за маркиране на един продукт им е необходимо два пъти повече време, отколкото за производството и доставката му, взети заедно. Верно, че с различни релационни коефициенти е възможно свеждането до минимум на очебийния контраст във възрастовите профили, но животът, изглежда, има съвсем други идеи по въпроса.
Моята боязън на скромен читател в случая, имайки предвид по-ранната смърт на мъжете, е дали баба и внуче няма да събудят у специалистите по поведенчески модели съмненията за отдавна таената истина, че Едип цар е имал и баба, а Едиповият комплекс е посттравматичен екот на обърканото му детство, докато майка му е ходела на работа и е трупала трудов стаж?
27 Юли 2010 15:46
Ето къде е отговора на проблема!
признава председателят на Балканския институт по труда и социалната политика


Преди да замина за САЩ през 1990 г., имах натрупан 20 годишен стаж, 15 години от него - първа категория.
Когато си дойдох през 2006, моите бивши колеги ми се похвалиха, че вече се били пенсионирали, а аз още съм бъхтел по странство. "Колко ви е пенсията?" питам ги. "320 лева" казват. "На седмица ли?" - питам. "Не бе, месечно!".
И реших, че не си струва да се разкарвам по бюрократичните институции.
За момента, ако река да се пенсионирам, ще получавам (според поредната годишна справка от Соушъл Секюрити Администрейшън, която ми се изпраща без да попълвам молби) $1200 на месец.
Май, заминаването ми преди 20 години (макар и без да си поставям далечни цели и параметри) ще се окаже ДОБЪР ХОД.

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
27 Юли 2010 15:58
Форест Гъмп , за приноса към психоанализата!
27 Юли 2010 16:16
Още при предната реформа всички се чудеха на прогнозата за 500 лева минимална заплата след 10 години
.

А миналата година що не се чудеха когато ГЕРБ обещаваше 1000 лева заплата, ами направо повярваха

А другаря Нейков и другарката му здраво се налапаха покрай тази пенсионна реформа като участници в консултантски групи и усвояваха ударно по 3 хил.евро месечно.
27 Юли 2010 16:37
Роки, че що да не хукнат да се пенсионират, дава им право законът, ще го направят. Че тези 20 заплати са твърде много, така е, ама такъв е законът и понеже у нас законите се менят през ден-два дет се вика, та хората гледат да си използват законното право додето могат. Щото в една предишна дискусия на тема пенсии един форумец каза една крилата фраза за пенсионирането - по-добре рано, отколкото никога! Та хората са си прави за тях. Ние да му мислим, щото може да се пенсионираме "ама друг път", пак според една друга крилата фраза от онова чудесно детско филмче....
27 Юли 2010 16:58
Проблемът е, че всикчи реформи в България след 1989-та година бяха направени така, че да не свършат работа. Реформата на СДС-Иван Костов в пенсионната сфера е една от най-лошо направените реформи. Цяло чудо е, че още действа макар и вечер доста пооправена от следващите правителства. Моделът на пенсионната система наложен от СДс е сбъркан из основи и показва пълното неразбиране на авторите му какво се случва и ще се случва в България.
27 Юли 2010 20:30
Напротив - много добре разбират! Затова сега седят на гюме и прибират парсата, смъквана от гърба на българина!...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД