:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,106
Активни 616
Страници 2,980
За един ден 1,302,066
Интервю

Още 1000 строителни фирми ще спрат работа през 2010 г.

Държавата дължи още 350 млн. лв. на бизнеса, твърди новият шеф на Камарата на строителите в България Светослав Глосов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Светослав Глосов
Светослав Глосов беше избран миналия месец за председател на Камарата на строителите в България. Той е завършил в Университета по архитектура строителство и геодезия. Бил е управител на държавната строителна фирма "Проинвекс". Създава строителната фирма "Биад-С", която изгражда жилищни сгради и хотели в Банско, София и по Черноморието. Светослав Глосов е член на Ротари клуб "София-Балкан", а в периода 2007-2008 г. е бил и негов председател.



- Г-н Глосов, как се отразява кризата на строителния бранш? Колко ще са компаниите, които тази година няма да подновят регистрацията си?

- Кризата се отразява много негативно на строителния бранш и дори може да се каже, че това е най-засегнатият сектор. Спадът на жилищното строителство през 2009 г. спрямо 2008 г. достигна над 60%. Тази година вероятно ще има още между 18%- 20% спад спрямо миналата. Надеждите ни бяха в инфраструктурното строителство. За съжаление обаче с последното решение на агенция "Пътна инфраструктура" за спиране на проектите за рехабилитация и ремонт на пътища, финансирани с държавни инвестиционни заеми, няма нищо оптимистично за строителния бранш. Това означава, че още 120-150 фирми ще се чудят какво да правят с близо 12 000 свои работници. Единственото положително за бранша са трите отсечки от магистрала "Тракия", които ще се строят тази година. Те обаче няма да са достатъчни.

Очакванията са, че много компании няма да подновят регистрацията си тази година. Първоначално те бяха около 5000 и миналата година намаляха до близо 4300. Тази година вероятно ще отпаднат още около 1200 компании.

- Ще се съгласят ли фирмите да работят със собствени средства и да чакат плащане след април догодина?

- Ами все още изчакваме да разберем какво е виждането на държавата за начина, по който може да се излезе от тази ситуация. Някои фирми могат да работят със свои средства до края на годината, при условие че държавата гарантира плащането през април следващата година. Но това са единици фирми, които разполагат с достатъчно ресурс и имат възможност да привличат средства. Повечето компании не биха се съгласили да работят по такъв начин.

- Не напомня ли това практиката при управлението на тройната коалиция и преди това - пътните фирми да работят, пък ще им се плати от излишъка?

- Но в момента няма дори обещание, че ще се плати през април. Това е по-скоро желание на някои фирми. От пътната агенция съобщават само, че обектите се спират. Ако ще има такова спиране, ние искаме то да стане по реда на Закона за устройството на територията. Т.е. да бъде издаден акт 10, там да се опише състоянието на замразените обекти, причината за спирането им, кой ще ги стопанисва и ще се грижи за тях оттук нататък.

- Но много строителни фирми замразиха жилищни сгради за милиарди левове без такива актове. Какво да правят онези, които си купиха жилища на зелено в такива сгради, а не могат да ги използват?

- Замразените обекти са собственост на инвеститорите. Голяма част от тези имоти всъщност са собственост на банките и особено в курортите. И при нас пристигат сигнали на купувачи, които са си купили жилища на зелено, а проектите са замразени. Ние обаче не сме собственици и не можем да им съдействаме. Купувачите са сключвали договори с инвеститорите и чрез тях трябва да си търсят правата. Това са въпроси от частно-правен характер, които ние не можем да решим. Мога да ви кажа, че и много строителни фирми имат да получават големи суми от строителството на замразени проекти. Всеки, който има договор, сега си търси вземанията от своя инвеститор.

Но в случая с пътищата нещата са по-различни. Тук държавата има задължения към фирмата, която ремонтира пътя. Едно е да имаш договор с държавата, а съвсем друго е случаят с частен инвеститор.

- Какви трудности срещат строителните фирми при разплащане на дълговете на държавата през Българската банка за развитие?

- Един от проблемите беше първоначалното несъгласие на фирмите да се разплащат по този начин. Причината е, че отбивът от 7%, който трябваше да дадат компаниите, за да получат вземанията си, допълнително увеличава загубите им. Това, което те са изработили, си има своята цена. Ситуацията се усложнява, ако те са взели и кредити. Но от един-два месеца интересът се засилва и се увеличава броят на подадените заявления. Едно е да си вземеш парите сега, независимо че са по-малко, и съвсем друго - да ги вземеш неизвестно кога. Всяка фирма може свободно да прецени, дали иска да си вземе парите при определени условия, или да изчака догодина, когато ще бъдат предвидени в бюджета.

Намери се решение на проблема, при който фирмите са гарантирали бъдещи вземания пред други банки. От ББР издават гаранционно писмо, с чиято помощ се разплаща сумата, която е взета на кредит от фирмата, и след това на тях се изплаща остатъка.

Появиха се и частни случаи, когато става въпрос за банковите гаранции. Такъв проблем имаха "Трейс" с гаранцията, издадена им за строителството на магистрала "Тракия". Тя беше отпусната въз основа на бъдещи вземания, но от ББР обясниха, че е намерено решение на проблема.

- Каква част от дълговете на държавата към строителните фирми вече е изплатена?

- В края на миналата година задълженията на държавата към бизнеса бяха над 500 млн. лв. Сега вече са около 350 млн. лв. Сериозен проблем, на който не можем да намерим решение, са дълговете на общините към строителните компании. В момента те са над 120 млн. лв. Обясниха ни, че от Министерството на финансите ще предложат някакъв механизъм за разплащане, но все още нищо не е предложено от тяхна страна.

Действително обаче интересът на фирмите се увеличава и броят на подадените заявления също нараства. Най-много заявления за разплащане в момента излизат от Министерството на труда и социалната политика. Това са проекти по програмата "Красива България" и Социално-инвестиционния фонд.

Най-бавно обаче върви издаването на заявленията от страна на агенция "Пътна инфраструктура", а и от регионалното министерство. Може би причината е, че при тях са сериозните големи проекти, които изискват проверка на обемна документация. Но прави впечатление, че процедурата през пътната агенция е много тромава, и дори не сме наясно какви са причините. Трудно си говорим с тази институция и трудно получаваме информация от тях.

- Според вас реално ли е да очакваме, че 115-километровият остатък от магистрала "Тракия" може да бъде построен за 401 млн. лв. без ДДС? И това да стане, без да се стига до анекси и оскъпяване?

- Всяка една цена се доказва. Камарата винаги е била на позицията, че не е добре основният критерий в тръжните условия да бъде най-ниската цена. Би трябвало да бъде най-ниската икономически обоснована цена. Все пак във всяка дейност са включени реалният труд, реалните цени на материалите и така се определя цената.

Фактът, че досега не е оспорена нито една от тръжните процедури за магистрала "Тракия", показва, че изпълнителите са доказали своята цена. Твърдението на възложителя е, че няма да има промяна на цените, и това е записано в договорите, така че всеки трябва да е пресметнал дали ще му стигнат парите, или не. Освен това строителите би трябвало да са се запознали с особеностите на трасето и всички изненади, които могат да изникнат.

По принцип обаче една такава много ниска цена крие доста рискове. Първо, строежът може да бъде изпълнен с много ниско качество, без да отговаря на изискванията, или пък да се стигне до оскъпяване. Такъв беше случаят с магистрала "Люлин", при който държавата ще плати няколко десетки милиона, за да бъде завършен проектът.
16
3376
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
03 Август 2010 02:32
Нищо лично против колегите дюлгери, но аз не виждам лошо в това още 1, 200 строителни фирми да не се пререгистрират. Това само показва, че в този бранш започват да действат пазарни принципи, които нямат нищо общо с "продажбите на зелено". Ще отпаднат тези фирми, които през 2003-2007 ни казваха, че са "инвеститори", докато искаха 30-40%, че и повече процента от цената на имота "на чертеж".
03 Август 2010 07:05
Номерът е в "разплащането", където очевидно има предпочитания.
03 Август 2010 07:38
За какво й е изтрябвало строителство на умираща държава и общество?
Строителството е злокачествен рак в региона, и колкото по-бързо се замрази с химиотерапия - толкова по-добре за трупа.
Кой ще живее в тия гарсонери и ще купува от тия молове?
Англичаните строят ли бе, УМНИЦИ?
Да излезе един собственик на мол и да си обяви печалбата за произволен интервал, различен от деня на отварянето.
03 Август 2010 08:51
Не говорете глупости ! Строителството е огледалото на всяка икономика. Има ли го , всички отрасли в икономиката ги има.
03 Август 2010 09:41
Все пак във всяка дейност са включени реалният труд, реалните цени на материалите и така се определя цената.

до тук четох с що годе неутрално чувство, но това ми се стори прекалено нагло.
Цената не се определя така и господинът е наясно. Това не му пречи да говори глупости и да смята, че читателите са идиоти. Естествено, че фирми, които не могат разумно да си управляват паричните потоци и са почти неликвидни трябва да отмрат по естествен начин.
Когато има хаотичен спекулативен ръст на цените строителните бизнесмени ("господин за един ден" ликуват и благославят пазарните принципи, а когато настъпи пречупване на тренда изведнъж започват да пискат, че били на ръба. Да фалират - това също е пазарен принцип. Да са си правили резерви в добрите години.
Бабочка порхала недолго!
03 Август 2010 09:51
Какво мрънкат ? - Да си ядът БМВ-тата сега...

Откъде на къде държавата трябва да осигурява на всички достатъчно поръчки - да фалират колкото си искат...времената със стотици проценти печалба свършиха.
03 Август 2010 11:27
softwind,

Човекът е прав. Той говори за реалните, а не за счетоводните стойности. Нали се сещаш, че през 2003-2007 година никой в строителството реално не работеше за 300.00 лева, а парцел в центъра на София (400м2) реално не се продаваше по данъчна оценка от 10, 000.00 лева.
03 Август 2010 11:31
Съвсем друг е въпросът, че пазарът беше "балон", а строителите правеха марж от 200-300% и нагоре процента благодарение на безогледното кредитиране и "надуването" от страна на брокерските агенции, т.е. на пазара имаше съвсем малко строители-инвеститори. Така рискът в бранша се прехвърли в населението и банките, което е ненормално!
03 Август 2010 11:35
softwind, Човекът е прав.

човекът не е прав.
Никой не те кара да строиш точно и само в центъра на София. Освен това между себестойността (тези реални разходи за материали, труд, амортизация на машини и т.н.) и цени (включващи делтата на печалбата) имаше и има (и в момента) голяма разлика. Като са се нагълтали с прекалено много кредити, разчитайки само на дългосрочен ръст със свръхвисоки цени и въображаеми неспиращи приходи, отрезвяването е неприятно и болезнено.
Да свикват.
03 Август 2010 12:47
Га яли - ни ривали, ни мислили.
Сига ривът.
Да ривът.
03 Август 2010 12:55
Е , поне 10-на хиляди читави строителни фирми да ни останат , все файда , че и дано ...
03 Август 2010 14:15
Бил е управител на държавната строителна фирма "Проинвекс". Създава строителната фирма "Биад-С", която изгражда жилищни сгради и хотели в Банско, София и по Черноморието. Светослав Глосов е член на Ротари клуб "София-Балкан", а в периода 2007-2008 г. е бил и негов председател.


И нито дума за Бентлита, Кайени, X5-тици, Джагуарчета....

Да ги оплачеш живи тези Строители (на Социализма)!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
03 Август 2010 14:30
Някак си не може да ми притрепере мажкото срдце за неволите на бетонджиите-балонджии. Софтвинд добре ги праща да свикват.
03 Август 2010 14:36
За моло- и хотело- строителите няма да има много жалещи. За фирмите от пътното строителство ще ревем здраво ако сега масово хлопнат кепенците. Като останат 1-2 големи играча, след това пътното строителство ще стане по скъпо и от Япония.
03 Август 2010 15:01
То и сега японското е по-ефтино .... ако сравним резултатите!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
03 Август 2010 16:54
Softwind:
----------------------------
до тук четох с що годе неутрално чувство, но това ми се стори прекалено нагло.
Цената не се определя така и господинът е наясно. Това не му пречи да говори глупости и да смята, че читателите са идиоти.
----------------------------
Много точно казано.
Също и останалото.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД