:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,698
Активни 158
Страници 2,572
За един ден 1,302,066
СРС

Само лимит на парите ще сложи край на масовото подслушване

100 млн.лв. за специални разузнавателни средства за 2 години - това наистина са много пари. Особено при около 20 на сто резултатност
Снимка: Борислав Николов
Скандалите с подслушване и законодателните решения за специалните разузнавателни средства и електронните съобщения родиха обществено недоволство и станаха повод за протести.
Всяко ведомство, което иска използване на специални разузнавателни средства (СРС), да си плаща за това. Така ще е сигурно, че следене, подслушване, филмиране, ровене в кореспонденция, наблюдение и внедряване на агенти се налага само ако наистина няма друг начин да се съберат доказателства. Тази идея, лансирана наскоро от главния прокурор Борис Велчев, не трябва да се подминава.

Защото и прокуратурата, и МВР признаха, че резултатът от използването на специалните разузнавателни средства е някъде около 20 на сто. Т.е. само една пета от всичките подслушвания са били използвани като веществени доказателствени средства в съда. И са послужили за някакви присъди. Трябва да се отбележи, че този процент на ефективност в последните няколко години се вдигна. Но остава далеч под критичния минимум. Защото, когато за една година се дават над 10 000 разрешения за използване на СРС и накрая едва 2000 от тях се окажат донякъде ефективни, е нормално всеки да се запита защо изобщо са използвани



останалите 8000 СРС-та



и кой ще плати за тях? А те струват много пари. Само веднъж, по време на миналия парламент, излезе официална цифра - че тази работа струвала поне 100 млн. лв. за две години. Огромна сума, не само на фона на ниската ефективност.

Факт е, че тази дейност е прескъпа - заплати на изпълнители, на дешифровчици, прослушвачи, за техника, за носители, за превръщането във веществени доказателства. Затова идеята на главния прокурор е напълно резонна. Нещо повече. Той даде да се разбере, че подобен подход ще важи и за прокуратурата. Вътрешният министър Цветан Цветанов също призна, че сега се прекалява със спецсредствата и посочи, че в момента един служител има по 12-13 искания за използване на СРС, а трябва да се падне до 3-4.

Сега по закон



право да искат специални разузнавателни средства



имат главните дирекции в рамките на МВР - "Борба с организираната престъпност", "Криминална полиция", "Охранителна полиция", "Гранична полиция", както и дирекция "Вътрешна сигурност" и областните дирекции. С това правомощие разполагат също ДАНС, военното разузнаване и служба "Военна полиция", както и Националната разузнавателна служба.

Накрая, но не последно място, това право е дадено на наблюдаващия прокурор по всяко досъдебно производство за т.нар. тежко престъпление, за което се предвижда наказание лишаване от свобода над 5 години.

Така всяка година се искат над 10 000 разрешения от съда. Тази практика преди три години изуми Европейския съд по правата на човека и България бе осъдена заради калпав закон за специалните разузнавателни средства (ЗСРС). За това, че един и същ орган и ги прилага, и ги контролира на практика. И защото хората не могат да се защитят от незаконно прилагане или използване на събрана информация. Тези неща обаче и сега са възможни.

Освен това и при законното използване на СРС нещата куцат. Един от най-големите проблеми е, че службите предпочитат да искат разрешения за СРС не за друго, а за да си спестят усилия - просто ги мързи.

Затова очевидно единственото решение е финансово. Или всички те да си плащат, или да има лимит на средствата за използване на специални разузнавателни средства. И тогава на оперативните работници няма да им се позволява толкова безобразно и безразборно да харчат държавни пари, без да има ефект пред съда. Или някой да си прави фонотека от телефонни разговори, с които после да изнудва и управлява?

Абсурдно е



да има лимити за клинични пътеки, а за подслушване да няма



Да има ограничения за достъп до болнична помощ, а за следене и внедряване на агенти - пълна свобода.

Нищо не излезе от клетвите на депутатите, че като променят Закона за СРС, ще спрат безконтролното подслушване и следене, както и свързаните с тях скандали. Нищо не произлезе и от обещанията хората да могат да искат проверки, да се търси отговорност за ефективност, която се измерва единствено в тежки присъди. Защото СРС са извънреден способ, а не хранилка за мързела на полицията и прокуратурата, както и на нечисти интереси. Трябва да има качествен контрол, който да позволява на обществото да знае за какво точно отиват милиони левове годишно. Да има строги санкции за всички онези, които се възползват от властта си и разрешават и използват незаконно СРС. Крият папки, копират дискове и справки, не унищожават навреме негодни като доказателства материали. И накрая всеки служител, който е поискал СРС и после не може да докаже, че по обективни обстоятелства не е успял да ги превърне в доказателства, да си ги плати от джоба. Да видим тогава кой и как ще иска и използва тези средства.
Снимка: Архив "Сега"
Абсурдна е държава, в която може да има лимити за клинични пътеки и болнична помощ, а не може да има финансови ограничения за подслушване и следене.
17
2180
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
03 Август 2010 02:45
Това добре, но ако продължим мисълта на автора, докъде ще стигнем, а? Представяте ли си, ако решим да търсим и отговорност от всеки, заради който Бг е осъдена в Страсбург.Срещу произвола, безхаберието, некомпетентността, арогантността и безнаказаността на най-нереформираните бг институции-полиция, прокуратура, съдебна власт, други администрации-се водят стотици дела, по които всички български данъкоплатци плащат солидарно за съсипаните съдби от комплексираната овластеност в България.
Ако е да се съберат пари за някоя операция на закъсало дете, трябва да се преместят планини, но когато без да ни пита държавата плаща за да се чувства някой полицай, прокурор или съдия като Господ Бог, никой даже и не разбира, най-малко има някакви последици за виновния. А често и ги повишават.
Това надминава всякакви норми за търпимост.Хиляда пъти по големи от парите за подслушването
Ако прокурорът еди кой си извади от джоба си 50 хил евро, едва ли ще си прави повече клипове-падни-стани, но сега нищо не му пука, щото ще ги извадят всички българи от залъците си. Ако полицаят, наредил ареста на семейството от Кърджали, ако, ако.
И тъй като за такива системи важи закона за кастовата, (бандитска) солидарност, то , ако не могат да разследват кой персонално е виновен за присъдата в Страсбург, да плаща ресорният министър. От джоба си. Той за това взема голяма заплата, за да отговаря за хората си. Като иска да ги прикрива, да ги вади от вади от джоба си, а не да плаща бюджета. И да има и дисциплинарно наказание, все едно си откраднал от народа(държавата) 50 хиляди евро.
Извинявайте, нo с какво един откраднал от проект Сапард 200 хил евро, примерно, е по-лош от овластен чиновник, който, за да се прави на велик, и понеже е некомпетентен, мързелив и прочие, е причинил осъдителна присъда за същата сума, дори и 10 пъти по-малка-вината на чиновника е много по-значима.

Имате ли представа как това ще промени манталитета на тези, незасегнати от времето структури и хора, които хем си живеят в техния резерват, хем всички им плащаме за щастието. Криза ли-кризата е за останалите.

Щото инак могат 60 хиляди българи да се подпишат Веселин Маринов да спрял да пее, но едва ли ще се намерят 60 хиляди да се присъединят в група” Да накараме държавата да бачка-а когато не ще, виновните за присъдите в Страсбург да си плащат” Не вярвам аз, то и няма кой да се възмути от това-вече двайсет години. Ма, Веско пее от трийсет, така, че има време.
03 Август 2010 07:41
Подслушвало се е, подслушва се и ще се подслушва и със закон и без закон, и със пари и без пари. Орисия.
03 Август 2010 07:46
Аз съм никой, без никакво значение, абсолютна нула за каквото и да било /имам предвид мене си лично/.
Щом имат пари да ме подслушват и да ме разработват с години със живи реални хора, на които се плаща заплата, значи имат пари за абсолютно за всичко.
03 Август 2010 07:52
Защото, когато за една година се дават над 10 000 разрешения за използване на СРС и накрая едва 2000 от тях се окажат донякъде ефективни, е нормално всеки да се запита защо изобщо са използвани останалите 8000 СРС-та.

Спокойно! Не са се загубили. Винаги могат да послужат за некое компроматче, ако не другаде, то поне по жълтите вестници.
03 Август 2010 08:09
Ще намерят и друг начин да подслушват. Счетоводни пътища много.
А статията е добра!
---------------------
Блогът на Генек

03 Август 2010 08:09
Ааа, пепел ти на езика Петров.
Пари нема, но за слухторене ще намерят.
03 Август 2010 08:16

за Зе Мариа.
И в негова подкрепа една малка сметчица, рачун, тъй да се каже.
Почти всеки ден ставаме свидетели на молби за помощ - близките на болни деца не могат да съберат необходимата сума за лечение навън и са принудени унизително да ни приканват - дайте някой лев, помогнете. Да оставим настрана липсата на елементарна нравственост у нашето общество, което е помогнало здравеопазването да се срине и да стане недостъпно за малоимотните слоеве. То е предмет на друг, и то много тягостен разговор.
Обикновено такива молби са за 50, 000, рядко 100, 000 лева. Стоте милиона лева, прахосани за подслужване, сума, сама по себе си чудовищна, особено на фона на безотговорното и харчене, та тези сто милиона биха били достатъчни за да се изпратят 20, 000 деца на лечение. Представяте ли си? Само ако се изтръгне от ръцете на Авакум Заховци и Емил Боевци тази скъпоструваща на обществото "играчка", ще бъде осигурено лечението на всички нуждаещи се деца. Родителите им няма да се лутат и да кършат ръце в безсилие. А най-важното, ще се изтръгне ресурс от репресивната система, ресурс, който в 4/5 от случаите се използва за други, нежели описаните в закона цели.
03 Август 2010 09:10
Оф, наложи ми се да си рестартирам интернет-връзката, пак да вписвам име и парола ...
Тоя провайдер май ще го сменяме скоро ...
03 Август 2010 09:44
Не може партулките да имат лимит на бензина, а слушалките да нямат.
Най-смешното е че тия 50 милиона на година не ги хвърлят за подлсушват мен и теб, а да се подслушват един друг. Някой да си спомня случая с бившия заместник-директор на ГДБОП Иван Иванов?
03 Август 2010 10:31
Едно време, в "работническо дело", в графата на републиканския бюджет за военни нужди пишеше, че ще бъдат отпуснати толкова средства, колкото е необходимо.
В същото време на първа страница се хулеше USA, че отново са увеличили военните си разходи с точно казана цифра.
Нещо да се е променило?
Зе Мария
03 Август 2010 10:43
Точно така, Оракле... "Случаят" Иванов... За да няма повече такива "случаи", когато обществото научава как висши шефове си искат подаръци. Не че те ще спрат да си искат, важното е обществото да спре да научава...
Тезата, че единственият критерий за "ефективност" на СРС -тата са "годните доказателства", е неправилна. СРС-та се използват активно и в оперативната работа. Когато все още не се знае от коя трънка ще изскочи заекът. СРС-та се използват и в контраразузнаването - там какви "доказателства" за съдебното производство ще търсим? Проблемът със СРС-тата е вътрешен за системата - злоупотребява се от страна на службите в частен интерес. И друг път съм го писал - трябва да се дисциплинират службите и контролът по вертикалата да е по-строг. Така ще се реши въпросът. Ако се намалят парите просто механично и без да се предприемат дисциплиниращи мерки - корумпираните пак ще се вреждат, за да вършат работата, за която им плаща мафията, а няма да има за тези, които вършат истинската, общественополезната битка с престъпността.
03 Август 2010 11:09
За който няма работа - те ви "Закон за държавния бюджет на Република България за 2010 г." - Натиснете тук
03 Август 2010 14:25
Абсурдна е държава, в която може да има лимити за клинични пътеки и болнична помощ, а не може да има финансови ограничения за подслушване и следене.


Толкоз малоброен народ, а такова послушване?? Малеееей!

Воайорството - национална черта!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
03 Август 2010 14:36
"Подслушвало се е, подслушва се и ще се подслушва "

"По гарите винаги се е крало, и ще се краде!"
Швейк
Някои неща са си просто така - от векове, за векове. Но малко контрол никога не е излишен.Даже и повечко, още по-добре.
03 Август 2010 15:02
Ако си никой 'що се кахъриш findbringer? Някой е ритнал да те подслушва...
И не виждам какво толкова рипате. Ако ефективността е 20% значи е супер! Нали когато поискат разрешение няма да копират файлове от Замундата!?
А работата с осъдителните решения в Страсбург е съвсем различна Зе Мария. Там има виновни лица, които не са "копали" да търсят "съкровище", а съзнателно, целенасочено, а някои вероятно и за пари не са изпълнявали служебните си задължения с което са нанесли щети на пострадалите лица, а на някои от тях и смърт. Там трябва да се преследват виновницитв докато на всички стане ясно, че с престъпници в съда, прокуратурата и МВР не може да се бори престъпността.
За мен това е поредната поръчкова статия ... за жалост в любимия вестник...
03 Август 2010 15:11
Когато всички сме в криза и държавата-също, редно е да има лимити.Щом аз мога да си изключвам хладилника през лятото поне за един ден седмично, за да си намалявам разноските за тока и държавата може да си намали парите , които отделя , за да следи колко дни седмично ми е включен хладилникът.
03 Август 2010 15:17
SDD. това с хладилника е алегория, нали?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД