:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,029
Активни 617
Страници 2,903
За един ден 1,302,066
Реформа

Кога и как можем да "вържем" прилични пенсии

Вдигането на осигуровки е вредно и глупаво. Спестяването в лични сметки e спасение от беднотия на старини
Владимир Каролев
"Днес никой не поставя под съмнение икономическата, социалната и политическата необходимост от спешно реформиране на системата за пенсионно осигуряване... Отлагането и забавянето на реформата не я прави по-ненужна, а само по-болезнена."

Цитатите са от правителствен документ - "Стратегия за пенсионната реформа в България" от ... 19.07.1999 г. Дежа вю...

11 години по-късно горните констатации са съвсем актуални. И като че ли нищо не е мръднало. А промени има - от 2000 г. насам пенсионната система има втори и трети стълб - допълнително задължително и доброволно осигуряване, възрастта за пенсиониране порасна от 55 г. и 6 месеца (2000 г.) на 60 години за жените и от 60 г. и 6 месеца на 63 години за мъжете. Увеличи се и коефициентът на заместване на доходите отпреди пенсионирането - от 38.6% на 45.1% през 2009 г. Но системата отново е в прединфарктно състояние. Защото тя е от типа "разходопокривна" и може да работи само ако пенсиите винаги са ниски и/или работещите са много повече от пенсионерите, и/или ако хората живеят много малко след пенсионирането си. Моделът, роден в Прусия през 1889 г. по времето на Ото фон Бисмарк, въвежда данък върху труда, който трябва да гарантира еднаква фиксирана пенсия на всеки, навършил 65 г. По онова време средният прусак преживявал 45 години. Е, ако сега НОИ обещае



големи пенсии за всички българи, навършили 90 години,



то сигурно ще си изпълни обещанието.

Една от гръмко прокламираните реформи в предизборната програма на ГЕРБ беше пенсионната. В началото на 2010 г. реформата уж тръгна, но след първото скърцане със зъби на синдикалните лидери министър Тотю Младенов, бивш профсъюзен началник, се предаде. Под натиск от Европейската комисия през последния месец ГЕРБ отново се замисли и разприказва за неотложни промени. По темата се изказват както министри, така и депутати, а коментарите са толкова разнопосочни, че както казва един ексцентричен тв коментатор - слушам и не вярвам на очите си.

Светлана Ангелова, член на парламентарната комисия по социална политика, заяви, че няма да има увеличение на осигурителните вноски, а от 1 юли 2011 г. осигурителният стаж и за жени, и за мъже ще се увеличи с 3 години. На следващия ден синдикатите бойкотираха заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, посветено на пенсионната реформа. Министър Тотю Младенов веднага отстъпи - вдигането на стажа ще е плавно, а не рязко с 3 години, а освен това ще има покачване на осигуровките - от 2012 г. Синдикатите, вечно недоволни, поискаха среща с премиера Борисов. След рандевуто обявиха, че пенсионната реформа се смекчава (каквото и да значи това) и че премиерът бил склонен да мисли за вдигане на осигурителната вноска с 2% още от 2011 г. В понеделник финансовият министър Симеон Дянков в серия от интервюта увери, че няма да има никакво вдигане на данъци, в това число на осигуровките.

По пенсионните въпроси синдикалните лидери се държат като



представители на Съюза на пенсионерите, а не на работещите



- предложението им за увеличение на осигуровките директно бърка в джоба на работещите днес и на хората, на които скоро им предстои пенсиониране. Това е странно, а още по-странно е, че не виждат очевадното - няма да се мине без вдигане на трудовия стаж и/или на пенсионната възраст. Трябва да се намалят и привилегиите за ранно пенсиониране, особено в МВР и армията, където е възможно да се пенсионираш и на 45 години.

Но каквито и "ремонти" на системата да се правят, те само частично ще решат проблемите. Налага се смяна на самия модел - и то спешно - чрез засилване на ролята на личните пенсионни сметки. В напреднала Европа вече няма въпросителни по този въпрос. Според наскоро публикуваната Зелена книга на ЕК трябва да се ускори преходът от "намаляване на дела на държавните разходопокривни пенсионни схеми" към "засилване ролята на допълнителните, частни, предварително финансирани схеми".

Синдикатите и някои членове на създадения наскоро Консултативен съвет за пенсионна реформа твърдят, че за сегашните пробойни в системата е виновно намаляването на осигурителните вноски през последните години и че



ако ставките се върнат на старите равнища, дефицитът на НОИ ще изчезне.



Абсолютно неверен аргумент.

Първо, намалението на преките данъци, в това число на осигуровките (които са си пряк данък, скрит под благозвучно име), подпомогна невиждания икономически растеж през 2004 -2008 г. (средно над 5% за периода; 3-то място в ЕС), рекордните инвестиции (I място в ЕС на глава от населението). Нараснаха заетостта и доходите (над 10% реален ръст на доходите всяка година през периода), а приходите в бюджета (в това число в НОИ) не само не спаднаха, дори се увеличиха значително.

Второ, статичният анализ показва, че за да изчезне дефицитът на НОИ, данък "осигуряване" трябва да се качи не с 1-2 процентни пункта, а с над 10% (тоест почти удвояване на данъка). А това би ударило икономическата активност и инвестициите, ще последва скок на безработицата и сериозно увеличаване на сивия сектор. В резултат в НОИ може и да влязат малко повече приходи от осигуровки, но държавният бюджет ще загуби приходи от всички други данъци - особено от ДОД и корпоративния данък - от порядъка на милиарди левове годишно.



Правилният ход е в обратната посока



- данък "осигуряване" трябва да се намали още поне с 2-3% веднага. Това ще намали прихода в НОИ, но пък ще стимулира икономическата активност, заетостта, доходите и потреблението и следователно ще се увеличат постъпленията в бюджета от всички други данъци. Няма закон, нито практика в ЕС, които да изискват държавата да плаща пенсии само с приходите от осигуровки. Има държави в ЕС, където осигуровките са далеч по-ниски от нашите - 2-3% например, а в Дания - нулеви. Не съм чувал оплаквания, че в Дания пенсиите са ниски.

Трето, дефицитът в НОИ се дължи не на намалението на осигурителното бреме, а на ръста на пенсиите. През последните 10 години пенсиите се увеличаваха средно с над 10% годишно - над два пъти повече от средния ръст на икономиката на страната. Особени диспропорции се получиха през 2008 и 2009 г. През 2008 г. разходите за пенсии нараснаха с около 20% при ръст на икономиката от около 6%. А през 2009 г. при спад на икономиката от около 5% разходите за пенсии се качиха с около 16%. Не казвам, че пенсиите в България са високи. Те няма как да бъдат такива - при действащия пенсионен модел и при демографските ни тенденции.



А сега накъде?



Веднага, още с бюджет 2011, от 1 януари да се увеличи стажът (а според мен и пенсионната възраст трябва да стане 65 години и за мъже, и за жени), да се намалят и постепенно премахнат всички привилегии за ранно пенсиониране (онези професии, които са с по-висок риск и/или интензивност на труда следва да се компенсират с по-високи заплати и застрахователни инструменти), да се направи детайлен анализ на "феномена" инвалидни пенсии (които се увеличиха лавинообразно и от 145 хиляди през 2000 г. надминаха 500 хиляди през 2009 г., като че ли сме преживели война) и да се спрат инвалидни пенсии на лъжеинвалиди, които са болни и безпомощни само по документи. И пенсионната система трябва да се освободи от всички елементи на социално подпомагане, които следва да се финансират с други бюджетни инструменти.





......................................................

ОБИКНОВЕНА АРИТМЕТИКА

...................................................

На сегашните пенсионери трябва да се каже истината. А тя е, че могат да разчитат само на такъв ръст на пенсиите, който се съизмерва с ръста на икономиката. На тези, на които предстои пенсиониране, трябва да се даде възможност постепенно да насочват все по-голяма част спестяванията си в лични пенсионни сметки. За целта още догодина трябва да започне и постепенно увеличаване на вноската във втория капиталов стълб за сметка на намаляване на вноската в разходопокривния стълб - така че до 2013-2014 г. вноската в капиталовия стълб да стигне 10%. Даже след големите загуби през 2008-2009 г. в резултат на глобалната икономическа криза средната доходност на пенсионните дружества в България е малко над 5%. Ако днес един 20-годишен човек започне да внася само 50 лв. месечно в лична пенсионна сметка (или в 45-годишен депозит в банка с 5% годишна лихва) и си плаща вноската всеки месец, коригирана с инфлацията, като стане на 65 г., той ще е натрупал 101 320 лв. в личната си сметка. И ако живее 20, 15 или 10 години след пенсиониране, ще може да разчита на частна пенсия съответно от 669, 801 или 1075 лева месечно (реални левове, отчитащи същинската покупателна способност, а не "изядени" от инфлацията). А ако внася по 100 лв. на месец, излезе в пенсия на 65 години и живее още 20 години след това, получава се 1975 лева месечен доход. Отделно от частната пенсия ще си получава и дължимата "държавна" пенсия - от разходопокривния стълб.

Увеличаването на ролята на частните пенсионни сметки ще доведе до нарастване на стимула за работа на "светло" и до повече спестявания. Сивата икономика ще намалее, ще се стимулира икономическият растеж. Това пък ще донесе по-високи данъчни приходи, следователно и по-високи възможности за финансиране от осигуровки и бюджетни трансфери на разходопокривния стълб, на който ще разчитат сегашните пенсионери и немалка част от тези, които ще се пенсионират скоро. Дори ако само 15 години човек внася по 100 лева в собствената си сметка, ефектът е значим. Ако един 50-годишен човек започне сега, като навърши 65, ще има 26 730 лв. в пенсионната си партида. И ако поживее още 15 години след пенсионирането си (средната възраст на пенсионерите в България е далеч по-ниска от 80), ще се радва на пенсия от 211 лв. За сравнение - минимална пенсия през 2009 г. е 130.5 лева, а средната - 244.5 лева.



*Авторът е член на икономическия екип на НДСВ
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Пенсионната реформа, лансирана от социалния министър Тотю Младенов, няма да реши нито един от проблемите, които водят до висок дефицит в НОИ и ниски пенсии.
Снимки: ЮЛИЯН САВЧЕВ
... а в България продължават да протестират - вече не срещу ниските заплати, а срещу ниските пенсии.
65
5044
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
03 Август 2010 01:04

Редактирано от - гошо на 03/8/2010 г/ 01:04:36

03 Август 2010 01:30
Защо редакциата приема безкритично за публикуване такива материали, които още от преамбюла се вижда че са глупост?
Вдигането на осигуровки е вредно и глупаво. Спестяването в лични сметки e спасение от беднотия на старини

Преди месеци имаше статия във вестника, с числа, откъдето става ясно че допълнителните вноски в лични пенсионни сметки ще добавят по около 100 лева месечна пенсия.
Втората пенсия, която частните фондове трябва да започнат да изплащат през 2023 г., ще е в скромната амплитуда от 70-120 лв. на месец при сегашното ниво на осигуровките.
. . .
"Съгласие" и ING са пресметнали, че родените през 1960 г., които първи ще получат втора пенсия, към 2023 г. ще имат натрупани по 16 000-17 000 лв. по сметките си в частните фондове, а при по-лош вариант по 10 000-11 000 лв. Сега по индивидуалните партиди са събрани едва по 974 лв. средно, което значи, че в следващите години сумите трябва да растат много по-бързо в следващите 14 години.
. . .
Доходността от управлението на спестяванията да се съобщава, като се отчита инфлацията, призова бившият зам.-председател на Комисията за финансов надзор Бисер Петков. Той посочи, че реалната доходност за периода 2002 - 2007 г. например е била само 3.2%, макар че дружествата съобщаваха високи проценти.
. . .
Според шефката на ПОК "Доверие" Даниела Петкова кризата е стопила около 600 млн. лева от парите за втора и трета пенсия. Под ударите на рецесията и сривовете на фондовия пазар всички частни фондове отчетоха отрицателна доходност.
. . .
Натиснете тук
Понеделник, 21.12.2009 г.

. . .


Редактирано от - Чарли Дарвин на 03/8/2010 г/ 01:34:09

03 Август 2010 01:31
Пенсионните фондове са реализирали средно 7.22% доходност за цялата 2009 г., сочат данни на Комисията за финансов надзор.
На практика кризисната за втория стълб на пенсионната система се оказа 2008 г., когато те отчетоха загуби в размер на средно 20-25%.
. . .
Натиснете тук
Сряда, 6.1.2010 г.

. . .
Средната натрупана сума по партидите на хората в универсалните пенсионни фондове през м. г. се е увеличила от 515 лв. на 742 лв.
Това сочат окончателните данни за дейността на пенсионноосигурителните дружества за 2009 г., обявени вчера от Комисията за финансов надзор.
. . .
Натиснете тук
Събота, 17.4.2010 г.

. . .
За периода 1 януари - 25 май 2010 г. средната доходност на универсалните пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват родените след 31.12.1959 г., е минус 0.40%.
. . .
Натиснете тук
Четвъртък, 27.5.2010 г.

. . .
03 Август 2010 01:31
Пенсионните фондове носят едва между 1% и 4% лихва годишно
Пенсионните фондове не могат да запазят стойността на спестяванията на българите за старини. Това става ясно от обявените от Комисията за финансов надзор (КФН) доходност и риск на фондовете за последните 5 години - от 2005 до 2009 г.
. . .
Средната лихва от универсалните фондове, които ще плащат втората пенсия на родените след 31 декември 1959 г., се е движила средно към 7 - 8% годишно през по-голямата част от периода. Това щеше да е добър резултат, ако не бе избухнала световната криза. Изкривяване на резултатите се получи през 2007 и 2008 г. В първия случай заради бума на фондовите борси печалбата се вдигна до рекордните 15%. След това обаче кризата попари доходността и през 2008 г. всички натрупани дотогава спестявания на хората за пенсия се стопиха средно с 20%. Така се получава средно между 1 и 4% номинална доходност годишно за периода 2005 - 2009 г., което е слаб резултат.
. . .
Получената лихва не покрива поскъпването на живота, става ясно от данните. Ако се вземе натрупаната доходност на универсалните фондове за петте години и върху нея се наложи инфлацията за периода, която е към 37%, реалната доходност на фондовете излиза минус 17.6%, сочат изчисления на финансовия портал Investor.bg. За сравнение депозитите в банка също не са успели да покрият инфлацията, но при тях загубата на стойността на парите от 2005 до 2009 г. е по-малка - минус 3%.
. . .
КФН не обявява реалната доходност, защото тя е отрицателна и може да се отрази негативно на имиджа на сектора. От тази година дружествата трябваше да съобщават в рекламните си материали реалната "печалба" за последните 5 години, но в последния момент изискването беше променено. За пръв път такива данни ще се публикуват чак през 2015 г.
. . .
Натиснете тук
Вторник, 6.4.2010 г.

. . .
03 Август 2010 01:49
защо едни да работят в реалната икономика до 65 години и да спестяват
а други да работят в банките и администрацията и да получават заплати от даньците и спестяванията на работещите
примера с бисмарк не е много удачен има по добьр пример сьс сименс в германия които модел се прилага в япония и китаи и заедно с германската икономика са наи развитите в световен мащаб които модел работеше и в бьлгария но номенклатурците го развалиха щото понаха да тьпеят и техните отрочета сьщо пред работническо селската интелегенция
след което пенсионният фонд сьбиран до 1989 изчезна и всичко се разтури
не е невьзможно фирмите на номенклатурите да се издьржат от пенсионният фонд които е в банки на запад и от вьншнотьрговските фирми
03 Август 2010 02:17
ОБИКНОВЕНА АРИТМЕТИКА, но без кърчмар!Каролев тия сметки дето си ги изкарал по 1075-1975 лева пенсии от частни фондове с натрупване за 20-30 години, в ръцете на пишман бизнесмени и крадци, могат да се окажат една кръгла нула.Аз плащах 7 години по 50 евро на месец в един американски фонд и бях събрал около 4000 евро...целта на цялата тая идея, е че трябваше да плащам 30 години за да събера някви пари за пенсия с евентуални лихви+главницата за 30 години.Обаче миналата година фалира..., Кво правим ся?Аз си губя моите спестявания там за 7 години и кво чакам?Отговори ми ти, че аз, вече нямам вяра на никой.
03 Август 2010 02:51
По пенсионните въпроси синдикалните лидери се държат като представители на Съюза на пенсионерите, а не на работещите.

Първо. Поздравления за статията! Още през 2008 година независимо мислещите икономисти препоръчаха да не се харчи бюдветният излишък, а да се намали осигурителната тежест, даже да се направи близка до нулевата! Глас в ДПС–БСП пустинята и масрафи на Ахмед Доган и объчите му.
Второ. СИНДИКАТИТЕ В БЪЛГАРИЯ се държат като представители на Съюза на пенсионерите ЗАЩОТО ВСИЧКИ, ИЛИ ПОЧТИ ВСИКИ, синдикални лидери на национално ниво са пред (или в) пенсионна възраст. Отделно от това, половината от тях нямат елементарна икономическа подготовка, т.е. пак стигаме до ваксаджията и Джо Кенеди.
Трето. Когато БСП и производните й (ДПС) са на власт, това ВИНАГИ е вредно за БЪЛГАРИЯ. Увеличаването на пенсиите, при тази партия, не е продиктувано от грижа за човека (сякаш може да се противопостави един 30 и един 65 годишен?!), а от тяснопартийни интереси - повечето от електоралният състав на БСП са пенсионери.
03 Август 2010 03:46
По пенсионните въпроси синдикалните лидери се държат като представители на Съюза на пенсионерите, а не на работещите.

По-добре като съюз на пенсионерите,
отколкото като съюз на милиционерите!
03 Август 2010 05:40
Статията е много хубава.

Аз също обаче имам съмнение към дългосрочно влагане на средства в банки.

По-смислено е разбообрзяване на вложенията: имоти, които да могат да се дават под наем е една възможност.

Никъде няма пълна гаранция и все по-малко ще има поради липсата на достатъчно на брой млади работоспособни хора, а и тия дето ги има повече навяват песимисъм от колкото надежда.

Деморализацията и мошеничеството дотолкова са ни станали част от бита и живота, че каквато и система да се измисли ще е с нисък коефициент на полезно действие.

Чакат ни тежки десетилетия. Това се отнася и за ЕС, пред вид невероятните глупости с т.н. социална икономика дето хранят безделници имигранти, които не само че нямат намерение да се интегрират в системата, ами са фактор на бъдещи проблеми от голям мащаб.

След 50 години всички сметки ше излязат криви и то много криви.
03 Август 2010 06:06
Каролев може и да е прав, но с две условия:

1. Вноските в частните фондове трябва да са или доброволни или да могат да се теглят предварително от вложителите. Иначе, ако са пак задължителни и фондовете се окажат ялови (както досега, справка - Чарли Дарвин), каква е ползата??

2. На пенсионните фондове трябва да се забрани да "инвестират" в държавни дългове (ДЦК). Иначе, след като тези дългове се плащат от данъци, каква е разликата и ползата в сравнение с разходнопокривния модел??

Иначе, глобално погледнато, всеки иска да е рентиер - да не работи и да получава средства. Дали от наеми от имоти, дали от лихви от банки, дали от дивиденти от фондове. Да, ама нали някой трябва да ги заработва тия ренти. И когато все повече хора искат първото (рентите), а все по-малко второто (работата), конфликта е неизбежен, каквито и схеми да се мислят. И този конфликт няма как да бъде разрешен. Хората могат да бъдат единствено залъгани с частни фондове. След време, доходът получен от тях ще бъде минимален, символичен и стопен от инфлацията, но това ще бъде оправдано с пазарната конюнктура. Крайният ефект ще бъде, че държавата е освободена от отговорността за големи пенсии. Но всъщност, така и трябва - това не може да е отговорност на държавата.
03 Август 2010 06:10
След 50 години всички сметки ше излязат криви и то много криви.

Какви ти 50 години?
Къде отиваш ти, може би.
Съгласно твърденията на "отличника" С.Д., някъде към 2016-2018 година вече тряба да сме приели еврото, ведно с Полша, Чехия, Румъния, Латвия и останалите от бившия Източен блок, и с бойна песен да маршируваме към.. поредното "Светло бъдеще".
Без значение че отзаде, през съдраните ни гащи, ще прозира и лъщи "голата" истина..
03 Август 2010 07:19
Това е някаква гротеска.
Този няма представа как може да се живее с 150 лв в днешно време.
Какво философства за някакви пенсии, когато те са под жизнения минимум...
Че и ръст на икономиката навързва..., тинтири минтири.

Разсъждения на вълка - обясняване как агнето му мъти водата.
03 Август 2010 07:43
Българинът ще започне да получава нормална пенсия когато такива като Каролев започнат да плащат 30% данък върху брутните си доходи. Върху всичките си доходи.
03 Август 2010 08:00
Аз не искам да имам нищо общо с разни частници. Освен ако начело на държавата не е хан Крум.
03 Август 2010 08:03
Статията е изградена върху база статуквото и изобщо не поставя въпроса - а може ли да има промени.
Това е писмен текст. Тук няма как да се прекъсва събеседника, да се създава нетърпима изнервяща обстановка, да се подскача, да се довежда до кавгаджийство.
Писменият текст изисква логика, мисъл, определена идея. Които тук не виждам.
Ето едно ЧАСТНО мнение на неикономист - но плащащ данъци, вноски, такси и считащ, че също има думата какво да се прави с парите и БЪДЕЩЕТО му:
Натиснете тук
И да концентрирам. Изобщо не ме интересуват проблемите на създадената въпреки волята на хората система. Мисля за семейството си, за себе си, за близките, за познатите, за българите - и нейде накрая за държава, фондове и други античовешки средства за изсмукване на труд и живот.
---------------------------
Блогът на Генек

03 Август 2010 08:30
Споко, дуня! Има излаз от казана! Вж: http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales /0, 1518, 709704, 00.html Съжалявам, че е на немски език, но тези, които я прочетат и си направят изводите, няма да съжаляват. Свободно движение на хора, капитали, права, свободи (!?) и задължения от двете страни на барикадата... Какво му трябва на човек? Sofia Airport и други сходни съоръжения работят 7/24!

03 Август 2010 08:31
Ако такива като каролев ще инвестират парите за пенсия, по-добре изобщо без капиталови фондове. По време на управлението на жълтите крадльовци видяхме как инвестират парите ни и във външен дълг (наш) и в хотели (техни). Тия в една нормална държава ще пишат обяснения в прокуратурата за делата си а не статии по вестници.
03 Август 2010 08:32
Типичен пример на дясно мислене, което ненавижда всякаква социална политика. Ние виждаме как всичко хубаво, което го е имало преди 1989г. се затрива, в полза на някои тлъсти плъхове. Това е капитализма в чист вид.
Какво ще стане ако се приемат внушенията на автора. Повечето хора имат толкова ниски доходи, че едва ли ще могат да отделят за пенсия (както впрочем е било преди 1944г.) Така, че един огромен процент от народонаселението няма да има пенсия. Тук трябва да се отебележат и безработните, които не ще могат да спестяват. Но и тези, които ще внасят, са застрашени да останат без пенсия. За 35-40 години вероятността да се получи банкова криза е почти 100%. Тогава им изгърмяват парите, които са спестили, както писа по-горе един форумец (той загубил 4000лв., докато много други в САЩ са загубили по 100000 и повече). Тук трябва да се разбере, че търговските банки са инструменти за преразпределение от народонаселението към по-богатите, т.е., за ограбване на мнозинството в полза на добре охраненото малцинство - у нас му викат олигарси, а на Запад капиталисти.
......................................... ....
Изходът е друг, но за него никога няма да влезе в главата на автора, задръстена от десни идеи: това е пълна заетост, което означава повече производство. Но в капиталистическа България това не може да се постигне - в социалистическа България беше постигнато, затова тогава пенсиите бяха 80% от заплатите, а заплатите бяха съобразени с основните необходимости на хората.
Всичко друго са фокуси, единственият резултат, от бкоито е или без пенсия или с нмизерна пенсия.
03 Август 2010 08:41
Тия в една нормална държава ще пишат обяснения в прокуратурата за делата си а не статии по вестници.
Ето я заблудата. В така наречената НОРМАЛНА държава САЩ тези, които предизви9каха кризата не писаха никакви обяснения, а получиха тлъсти премии.
03 Август 2010 08:46
Да видим какво става с 45 годишно спестяване. Начало преди 45 години, -1965 г. Спестява човек по 50 лв месечно, но идва 1989 и следващите и спестеното става с една нула по-малко. Идва 1997 и със спестеното може да се пият две кафета, евентуално и една-две студени води. През 2000 г човекът се включва в частните пенсионни фондове и почва да трупа до 2010. През 2010 с оказва, че има по-малко реални пари отколкото е внесъл и сумата е от порядъка на 4000 лв. Пенсионира се и за 20 години от тук нататък му се падат по 16, 67 лв месечно при най-добри условия. А ако парите продължават да се инвестират от такива като каролев, измерено в сегашни пари ще има най-много по 4-5 лв месечно пенсия за следващите десетина години (след това нищо), тоест пак отива на тези две кафета и студените води в добавка.
03 Август 2010 09:07
Господин Каролев,
С голямо удоволсвие бих искал на децата или внуците ви да преподава учител на достолепните 65 години, които след около 40 години стаж вече нема да знае къде се намира, но ще има "огромен" опит. .Да ходят при също такъв стоматолог и да се молят ръцете му да не треперят. . Искам поне едно от децата или внуците ви да работят като миньори и да копаят до 65 години. .Когато седиш на климатик по цял ден и най-тежката работа, която вършиш е да преместиш лист хартия от едно бюро на друго, и по два пъти на ден ходиш срещу добри хонорари да даваш акъли в различните телевизиите, може да работиш и до 80 години. . ***

Редактирано от - sybil на 03/8/2010 г/ 13:18:47

03 Август 2010 09:19
Каролев, колко ти плащат частните пенсионни фондове - или доброволни ли бяха, да ги рекламираш? По 50 лв на месец да им снася всеки и да се нада на светло бъдеще. А те, като посъберат това онова за 2-3 годинки - да обявят фалит, и да си разпределят, това което целокупното лековерно население им е предоставило съвсем доброволно... А ако устискат по-дълго да не крадат тотално - може и повече от 2-3 годишни вноски да отнесат, но в БГ крадците са много нетърпеливи по правило.

А после? После тия същите ще си направят нов доброволен пенсионен фонд и ще продължат да си събират самоволни дарения от същото това тъпо население, което грам не се учи от грешките си...

Това се нарича български манталитет.
03 Август 2010 09:38
Основният аргумент, че хората имат мизерни доходи и не могат да отделят, примерно, по 50 лева вноска, но пък искат след това висока пенсия издиша. Откъде тогава ще идват парите за високите пенсии? От богатите, от хората с високи доходи ? А те за какво да плащат на бедните.
Ако една система няма справедливо разпределение, хората почват да я заобикалят. Също като в момента.

Колкото и да мрънкате, след като не можете да изработите пари, то и в бъдеще няма откъде и да получите пари. Въпроса е, че в момента всички са демотивирани да плащат поради една или друга причина и затова пенсионната система ще катастрофира, просто вече не е нито пенсионна, нито система...а пряк данък върху доходите.
03 Август 2010 09:46
А какво ли става ако мъдри инвеститори-каролвци влагат нашите пенсионни пари. През май 2007 (начало на предлагането) си купуваме за 50 тогавашни лева дялове от адванс изт. европа, мъдро управлявани от карол. С такси и комисиони, успяваме да купим 20, 3 дяла. Тия дни ги продаваме тия 20, 3 дяла и получаваме цели (сегашни) 29, 86 лв. С отчитане на инфлацията (май, 2007-2010), стойността към 2007 г на прихода ни е 24, 5 лв, тоест имаме по-малко от половината от вложеното. Каролев напоително и напористо ще обясни къде е другата половина и кой живее добре с нея.
03 Август 2010 09:54
Налага се смяна на самия модел

Добре де, смяна.
Нали една смяна се прави, за да стане по-добре.
Кой може да ми обясни простичко, като се направи смяна, кое ще стане по-добре - ама в близките няколко години?
За светлото бъдеще - наслушал съм се -молим да не ми се губи времето.
Ако промяната се прави щото няма паре - също ясно и просто да се каже, че няма и да има и всеки да се спасява поединично.Както аз ще му тегля масрафа да се оправям без държавата, така и тя да си бере грижа как ще се оправя с тез, дето няма да устискат.Аре малко дупе да покажат де, като се правят на TV ербапи, десни, бесни, шменти капели, и кукундрели.
Пък тез дето ще приемат светлото бъдеще, че е на един..една ръка разстояние - да си гукат и
03 Август 2010 10:00
това се нарича световен манталитет-справка USA, UK и много други
03 Август 2010 10:14
Какво ще стане ако се приемат внушенията на автора. Повечето хора имат толкова ниски доходи, че едва ли ще могат да отделят за пенсия (както впрочем е било преди 1944г.) Така, че един огромен процент от народонаселението няма да има пенсия.

Mrx++
Ще има, повярвай ми.
В момента логиката на работодателите е, че е по-добре да се платят 10% корпоративен данък, отколкото 30% (приблизително) осигуровки. В чисто икономически план са прави.
Трябва да се разбере нещо много важно, фундаментално за пренсионно-осигурителната реформа - ПРОБЛЕМЪТ С ОСИГУРОВКИТЕ е проблем СЪС ЦЕНАТА НА ТРУДА, а не с пенсиите. В момента, за да не се плащат осигуровки се ДОПЛАЩА на ръка, по този начин не се отчитат реалните разходи за труд, а НОИ не получава нищо. При осигуровки (общо - ЗОК, ДЗПКО, ЗО) равни на 10% (и по-малко) ще се получи реално пазарно заплащане на труда.
Всъщност, всички (без синдикатите!!!) имат полза това да се случи. Т.н. "сива икономика" ще стане "бяла" (не говоря за "черната"!), финансовите отчети ще бъдат реални, ще се появи пазар на труда (какъвто в момента няма!!!), в бюджета ще има повече постъпления от преки данъци, и което е най-важното - ще се създадат условия за подобряване конкурентно способността на българското производство.
Както за бизнесът, така и за работещите е много по-лесно да плащат един общ данък, а държавата да разпределя постъпленията от него. Пример: 15 процента корпоративен данък, респективно данък върху доходите на физическите лица, и 5% лично осигуряване.

03 Август 2010 10:49
Статията може би е добра, но не и за България.
Внасянето на пари в лична сметка за пенсионно осигуряване си го има и сега - всеки може да си го направи. Друг е въпроса какво става с тези пари и дали те намаляват или се увеличават с времето. През последните 2 години тези пари намаляха и който е внесъл примерно 100 хиляди, сега има по сметката си примерно 70-80 хиляди. Може би в статията се има предвид не допълнително пенсионно осигуряване, а цялостна замяна на сегашната система с внасяне на осигурителни вноски по лични сметки. То ако беше така просто щяха да го направят още веднага след 1989-та година. Какво става в този случай с завареното положение , пенсионерите чиити пенсии сега се плащат от осигурвките на сега работещите? Като цяло доста неразумна статия, за моя изненада.
03 Август 2010 10:55
Кой може да ми обясни простичко, като се направи смяна, кое ще стане по-добре - ама в близките няколко години?

Old_BG
Съвсем простичко:
1. През 2007 все още нямаше криза;
2. Доган беше на власт, чрез БСП;
3. Имаше излишък, а икономиката беше в растеж.
4. Тогава (не знам дали сега е моментът!) се гласува 15% корпоративен данък (данък по ЗДДФЛ) и 5% лични осигуровки.
5. Ефекти при двете системи (изчисленията са приблизителни!):
5.1. Сега: Вземаш 2, 000.00 лева, но се подписваш на 500.00. Останалите 1, 500.00 лева "на ръка". Ефект:
- осигуровки върху 500.00 лева = 150.00 лева (30%);
- данък върху доплащането от 1, 500.00 лева = 150.00 лева (10%);
- данък върху дохода от 500.00 лева = 50.00 лева (10%);
- осигуровките от работника на 500.00 лева = 50.00 лева (10%);
- укрити приходи (с неплатен ДДС) = 1, 500.00 лева;
- общ ефект за бюджета = 400.00 лева;
- общ ефект за работника = 1, 900.00 лева;
- общ ефект за работодателя = 2, 300.00 лева (Цена на труда).
5.2. След промяната: Вземаш 2, 000.00 лева, и се подписваш на 2, 000.00. Ефект:
- лични осигуровки върху 2, 000.00 лева = 100.00 лева (5%);
- данък върху доплащането от 1, 500.00 лева = (150.00) лева (-10%);
- данък върху дохода от 2, 000.00 лева = 300.00 лева (15%);
- ДДС върху неукритите приходи от 1, 500.00 лева = 300.00 лева (20%);
- общ ефект за бюджета = 550.00 лева;
- общ ефект за работника = 1, 700.00 лева;
- общ ефект за работодателя = 2, 150.00 лева (Цена на труда).
В тази ситуация за работодателят ще е еднакво да плати на работника още 150.00 лева, което ще изравни ефекта за работника и работодателя с т. 5.1., т.е. от това НИКОЙ не губи!!! Важно е да се има предвид, че 5% осигуровки на работника на лични – по сметка, която се наследява (в някакъв процент).




Редактирано от - Петър Петров на 03/8/2010 г/ 10:59:45

03 Август 2010 11:03
Уфф...Аве - ония, дето отвличаха - пуснаха ли ги?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
03 Август 2010 11:03
Господин Каролев,
обичайно се изказва доста авторитетно (не твърдя, че винаги е смислено)! Но това:
А ако внася по 100 лв. на месец, излезе в пенсия на 65 години и живее още 20 години след това, получава се 1975 лева месечен доход

направо хвърля в тъча.
Каква би била покупателната стойност на 1975 лева след 65 години (цитираните 45 години трудов стаж + 20 години живот като пенсионер)?

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
03 Август 2010 11:20
все могут короли все могу короли
не могут толко поженится по любви
03 Август 2010 11:25
Каролев, не подвеждай аудиторията с глупавия пример с Дания. По-честно щеше да бъде, ако кажеш: "Има държави в ЕС, където осигуровките са далеч по-ниски от нашите - 2-3% например, а в Дания - нулеви. Не съм чувал оплаквания, че в Дания пенсиите са ниски.", но в Дания корпоративния данък е 25 %, у нас 10 %, данъкът върху доходите в Дания е от 38 до 59 %, а у нас 10 %, в Дания ДДС-то е 25 %, у нас 20 %.
Справка: http://www.worldwide-tax.com/index.asp
Така прави човек, който иска да е обективен. Иначе си е чиста манипулация.
Само 5-те % разлика в ДДС е огромен ресурс предвид обстоятелството, че делът на разходите за заплати в цената на стоката е от 1-2 % до 30-40 %.
Т.е. с приходите от високите данъци напълно е възможно да се финансира пенсионна система без всякакви осигурителни вноски при напълно приемлив размер на пенсиите.
03 Август 2010 11:27
Евтините опити за манипулиране да не вървят задължително с жълти убеждения?
При 500 лв осигурителен доход и пенсиониране сега, пенсията е около 200 лв, а при 2000 лв осигурителен доход е 700лв. Ако приемем че през годините пенсиите няма да се повишават реално а само ще се компенсира инфлацията, индивидът с критите осигуровки ще получи за период около 20 години една сума с около 120 000 сегашни лв по-малко. При реално повишение над инфлацията, разликата става още по-голяма.
03 Август 2010 11:37
Интересни разсъждения на Каролев
Поднесени ясно и на разбираем език.
03 Август 2010 11:38
капиталистическия модел е изначално грешен тъй като целта му е "всеки според способностите си да може да докопа колкото може да носи в рамките на закона" и това дори е идеалистичния вариант от 17в. а да не говорим че в мемента и тва се видоизменя с цел запазване на свърхнатрупванията на 0.5% биоединици. при този модел не се цели решаване на най-логичния въпрос "Как да преразпределим ограничените блага така че да задоволяват поне нуждите на целокупното население, защото е ясно, че желанията му няма как да бъдат задоволени?". оттам насетне всичко е извратено и няма шанс за промяна поне докато хората не осъзнаят колективното си житие-битие и не спрат да се поддават на зомбирането за значението на отделната личност, правата й и "добродетелта" да мечтаеш за летяща чиния стига само да не си политик.
03 Август 2010 11:39
БирникЪ,
По-горе (виж предходният ми постинг) съм дал, макр и схематичен, пример за това как всички, и най-вече бюджета ще спечелят от намаляването на осигуровките и формирането на един данък, съчетан с лична осигуровка (на принципа на ДЗПО). В момента бюджета губи от високите осигуровки и загубата идва най-вече от това, че се укриват приходи, върху които иначе би се начислявал и внасял ДДС. Мога да си поиграя с точност, но нямам време. Проблематиката идва от това, че тази реформа трябваше да се случи, когато икономиката вървеше нагоре, а не по време на криза.
03 Август 2010 11:45
Между другото, дискусията е почти излишна, защото исторически пътят е към това, което пише Каролев - по-ниски осигуровки и повече икономика на светло. Справка: Въвеждането на 10% корпоративен данък и 10% данък върху доходите на физическите лица.
Не забравяйте, че 10% от 5, 000.00 лева са повече от 30% от 1, 500.00 лева.
03 Август 2010 11:48
Докато има:
- минимална пенсия
- социална пенсия
- фалшива инвалидна пенсия
народът масово ще спестява от осигуровки.
Преди 1944 г. вноските за пенсии са били залепване на гербова марка в т.нар. пенсионни книжки. Купуваш марка всеки месец, лепиш я и като ти дойде времето за пенсия отиваш в пенсионното за да ти определят пенсията. Колкото се получи - толкова.
Огромните данъци и големият процент преразпределение ще закопаят социалните държави. При тази несъразмерна цена на труда скоро няма да останат никакви работни места в реалното производство. А парите следват производството и лека полека изтичат към държави, в които наистина се произвежда реален продукт.
03 Август 2010 11:55
Колега Петров, това с ниските осигуровки и данъци и изсветляването е хубаво, но как да станат и двете. Едното не води до другото за съжаление поне така е на практика у нас. А теориите на неолибералите и Кривата на Лафер ги знаем.
"И 5 ст. да е бензино, я па че го краднем, и 5 лв. да е билето, я па че се бутам !" познато ли ти е ?
На 23.7. в тази рубрика писах как може да изсветлеят нещата, макар и "со малце кютек", т.е. доброзорлем. И още смятам, че това е алтернативата на вдигането на данъци, осигуровки и пенсионна възраст.
03 Август 2010 11:58
По пенсионните въпроси синдикалните лидери се държат като представители на Съюза на пенсионерите, а не на работещите.


Според мене точно така трябва да се държат - осигуряването на справедлив пенсионен модел и справедлива пенсия е едно от основните задължения на всеки синдикат. Всички работещи са бъдещи пенсионери и това противопоставяне е крайно подло. Още малко и някои ще си го кажат направо - "смърт на всички пенсионери, така и така с нищо вече не допринасят за държавата, а само консумират ресурси". Отвратително! Докога тази държава ще се управлява с "Разделяй и владей"!
03 Август 2010 12:00
Малко извън темата.
Гледам вляво - един фоторепортаж. И ме гложде мисълта - абе, 28 юли не си ли замина вече?
03 Август 2010 12:12
А ако внася по 100 лв. на месец, излезе в пенсия на 65 години и живее още 20 години след това, получава се 1975 лева месечен доход.
С този умен съвет и баща ми внасяше по 100 лв. в продължение на 30 години. По сметката имаше над 42 хил. лв, когато един финансист, минаващ дори за по-умен от Каролев, затри банката, която управляваше, заедно със спестяванията на баща ми. Баща ми беше упорит човек, преживя първия инсулт и продължи да се бори с живота. Когато друг "велик" реформатор му деноминира спестяванията 1000 пъти, не успя да се пребори с втория инсулт и... пенсия не видя, ама никаква.
Затова би било добре със силата на закон да се въведе публичните изяви на финансисти да се придружават с удостоверение за платени годишни данъци към хазната и те да са повече от средната годишна заплата в страната. Малоумници, които не могат да организират дейността си така, че да осигурят такива постъпления за хазната, няма нужда да обременяват обществото с глупостите си.
ПРОБЛЕМЪТ С ОСИГУРОВКИТЕ е проблем СЪС ЦЕНАТА НА ТРУДА, а не с пенсиите
Първо, "Цената на труда" не се ли подбива от некъдърни безнесмени, дето не знаят как де си организират производството и пазара?
Второ, основното предимство на разходнопокривната система, че чрез нея се оценява, преоценява, непрекъснато, опита и достиженията на предишното поколение (и да имаш възможност да си купиш порше, кагато никой не е изградил пътища и организация за тяхното поддържане, все е едно че нямаш порше). Но щом смяташ, че светът започва от теб и животът свърша с пълненето на бюджета, едно добро място за теб е Антарктида- никакви данъци и винаги ще си "на светло" Дерзай!
Апропо, "сивата икономика" е реалният измерител на кадърността на икономисти и бизнесмени - колкото са по-некъдърни, толкова секторът е по-голям (ако автосервизът е некъдърен да ми ремонтира автомобила, то ще поема риска сам и/или с приятели да извърша "на сиво" необходимия ремонт).
Ама някои не могат да разберат, че трябва да се усъвършенствувават и затова гледат да бастисат живота на околните. Важи и за Каролев.
03 Август 2010 12:18
БирникЪ,
Дал съм пример. Всеки работодател, който плаща официално + неофициално 2, 300.00 лева - цена труда, ще предпочете да ги плаща официално. Парите са си все 2, 300.00 лева, т.е. аз няма как да кажа на работника: "Намалявам ти заплатата, понеже Държавата намали осигуровките!".
В момента Държавата рискува да го направи, защото трябва време докато работодатели и работници чуят, разберат и осмислят системата - защото част от тях дълго ще работят по инерцията.


Редактирано от - Петър Петров на 03/8/2010 г/ 12:22:26

03 Август 2010 12:35
Каролев. Хърсев.
Какво всъщност прави вестникът?

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
03 Август 2010 12:54
Каролев. Хърсев.
Какво всъщност прави вестникът?

Който ти отговори откровено, ще опознае фризера отвътре.
03 Август 2010 13:29
Няма да се уморя да повтарям, че най-големите ни беди идват от съвсем друга посока. Когато се либерализираха цените на всички стоки, не се либерализира цената на стоката "труд".. Защото великият икономист проф Ангелов и още по-великият - бат Ваньо Командира, очакваха поради еФтината работна ръка тук да се изсипят инвеститорите от цял свят. Вече 20 години българинът работи (ако не е безработен, или разумно не си е бил камшика от територията), фактически като роб. По тази причина той си остава най-бедният европеец днес. Кошмарно беден.


Като прибавим към това и грижливо поддържаните стереотипи на мислене, че " държавата се грижи за пенсионерите" всички недостатъци на пенсионната система излизат наяве: пенсионерите мизерстват, а социално-осигурителните вноски са неприемливи за работещите. Но никой не иска да оповести провала на държавата. Провал, в резултат на некадърно, неграмотно и престъпно управление. Нали, другарю Каролев?


А иначе всеки може да ви разтяга локуми и да ви сравнява кое е по-добро: Разходнопокривната, известна като PAYG система (pay-as-you-go system) или капиталопокриващата (fully funded system), която се родее с частното животозастраховане.


Бедата е обаче, че и частните пенсионни фондове също фалират, когато ги управляват хитреци и мошеници като "назначените капиталисти" (терминът е мой) и техните приказливи "съветници" (вземи Хърсев и удари Каролев, а ако искаш Венци Коня и Левон Хампарцумян ).
Та и fully funded system не е работещо решение за България.

Редактирано от - Doctora на 03/8/2010 г/ 13:36:45

03 Август 2010 13:53
Heat 03.8.2010 г. 09:46:20
... Тия дни ги продаваме тия 20, 3 дяла и получаваме цели (сегашни) 29, 86 лв. С отчитане на инфлацията (май, 2007-2010), стойността към 2007 г на прихода ни е 24, 5 лв, тоест имаме по-малко от половината от вложеното. Каролев напоително и напористо ще обясни къде е другата половина и кой живее добре с нея.
Heat, ако Каролев не ти каже, ще опитам аз. Предполагам, че половината ти пари може да са тук Натиснете тукМного е хубаво, парите ти са похарчени с размах и вкус. Можеш да си горд със загубата си.
03 Август 2010 13:54
Преди 1944 г. вноските за пенсии са били залепване на гербова марка в т.нар. пенсионни книжки. Купуваш марка всеки месец, лепиш я и като ти дойде времето за пенсия отиваш в пенсионното за да ти определят пенсията. Колкото се получи - толкова.
А какъв процентв от хората са лепели марки тогава - я имало 10 я нямало. И като се завихри една типична за капитализма криза и оп няма ги парите - останали само марките. А реално производство не можеш да имаш когато правиш хората бедни, защото това, което го произведеш, някой трябва да го купи. Да си чувала за основния закон на капитализма, за търсенето и предлагането. Това миноистър Дянков не можа да го вдене и затова стана Невдянков. Ама и Каролев ломоти същите щуритии.
03 Август 2010 14:23
Докторе, и аз същото повтарям от години.
Ма не и под теми на каролев.
Лично той е твърд привърженик на идеята , че пазарът на произведените у нас блага е в чужбина и не един път е твърдял по талавизиите, че НДСВ никога не е разчитало на вътрешен пазар.
Нали се сещаш какво мисли господинът? Бананова република.
Така че е безмислено, гърбавият само гробът го изправя.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД