- Г-жо Живкова, при непрекъснатите скандали, които се случват в правителството и управляващото мнозинство, как трябва да се държи левицата?
- Първо, левицата трябва да си изясни какво би искала да прави оттук нататък. При всички случаи обаче левицата не иска да дестабилизира държавата. Тя, с каквото може, би помогнала и многократно го е заявявала. За съжаление досега ние не сме потърсени за такава помощ. Или поне
недостатъчно ни търсят. Затова моето мнение е, че ние трябва да се замислим накъде вървим и какво ще предприемем.
- Имате предвид да станете по-крайна опозиция?
- Ние сме си опозиция. Въпросът е, че в един момент нещата няма да могат да бъдат държани по този начин и в това положение.
- В левицата има различни мнения - от искане на оставки на отделни министри през вот на недоверие към кабинета до призоваване на двамата леви министри да напуснат правителството.
- Първото нещо, което левицата трябва да направи, е да си изясни какво ще е мнението й по тези въпроси, а не да се правят такива несъгласувани изявления, които не помагат на никой. Преди всичко вотът на недоверие или искането на оставки трябва да бъде решен вътре в нашата парламентарна група. И чак след това, ако такова нещо бъде решено, да бъде обявено публично.
- А какво е личното ви мнение? Какво трябва да предприеме левицата?
- Не бих искала да изпадам в ситуацията на хора, които непрекъснато изразяват личното си мнение по толкова важни проблеми, без да го съгласуват с парламентарното си ръководство.
- Имате предвид ваши депутати?
- Не визирам нашата парламентарна група, а говоря по принцип. Все пак аз съм част от парламентарната група на Коалиция за България и ще заема позиция, която бъде съгласувана в парламентарната група. Затова казвам, че не трябва да има единични изказвания по толкова важни проблеми, от които зависи бъдещето на държавата.
- Докога левицата ще помага на това правителство?
- Левицата непрекъснато се опитва да помага - и по различни законопроекти, и по всякакви обществено важни въпроси. Лично аз - в сферата на образованието, защото с това се занимавам. В същото време мнозинството прави каквото си е решило и в много случаи не взима предвид конструктивните ни предложения. А такива безспорно има. Когато пък сметне, че имаме добри предложения по различни законопроекти, ги попреписва и ги внася като свои, както например стана
със Закона за обществените поръчки.
- И докога ще крепите кабинета?
- Не знам докога. Проблемът е голям. Както казах, ние не искаме да дестабилизираме управлението, защото това ще доведе до много негативни социални и икономически проблеми.
- А сега няма ли социални проблеми?
- Има и те не са решени. Все се надяваме, че ще намерят решение. Но ето например със Закона за семейните помощи за деца отново не се решават социалните проблеми на хората. Ще бъдат дадени помощи само на част от нуждаещите си. Майчинството ще бъде намалено на 1 година. Отново се намаляват социалните придобивки, които до този момент бяха запазени. Това, че се увеличават на 15 лв. детските добавки, е абсолютно нищо. Разбирам, че донякъде правителството изхожда и от възможностите на бюджета, но това, което ние предлагахме в нашия закон, беше предвидено да влезе от следващата година и можеше да бъде заложено в бюджета за 2003-а. А то е за деца до 7 г. - 20 лв. добавки, до 16 г. - 25 лв., и над 16 г. - 30 лева.
- Добре, защо й е на левицата да се опитва да крепи кабинета, ако правителството не се справя със задълженията си?
- Ако това правителство не се справя със задълженията си, неминуемо в един момент ще се стигне до нови парламентарни избори.
- И кога според вас ще е този момент?
- Искате да правя прогнози, в които аз самата не съм сигурна. Не мога да бъда категорична.
- А смятате ли, че това правителство ще изкара мандата си?
- Не, не смятам. Но това не значи, че няма да се задържи още 1 или 2 години.
- Кои са основните проблеми на правителството?
- Един от основните проблеми, който съществува от началото на мандата на това правителство, е невъзможността да се комуникира с медиите и да се обясняват на обществото проблемите, които стоят пред правителството и трябва
да бъдат решени. Това правителство дойде на власт с, общо взето, социална, дори лява програма. Но за съжаление нищо от това, което беше обещавано, не се изпълни. Дори правителството започна да провежда крайно дясна политика.
Това, което се прави от отделните министри, невинаги е съгласувано с цялото правителство. Смятам, че липсва именно връзката между министрите в правителството.
- Смятате, че липсва екипност?
- Да, мисля, че до голяма степен те не са екип. Това е мое лично мнение. Започват да защитават общи позиции, когато се стигне до скандал. Както стана например с "Краун ейджънтс".
- Защо мислите така?
- Ако всичко беше обмислено в екип, вероятно нямаше да избухне такъв скандал. Може би щеше да има по-разумно решение.
- Това означава ли, че финансовият министър Велчев трябва да бъде сменен?
- Първо, този министър трябва да представи пред парламента програмата на митниците, както е предвидено да стане до края на април. Не съм аз тази, която трябва да каже дали трябва да бъде искана неговата оставка. Не съм компетентна по договора.
- Защо? Вие сте народен представител и можете да го направите.
- Разбира се, но все пак има още време, в което да се разгледат негативите и позитивите на този договор. И едва тогава да се прецени дали опозицията да иска оставка или не.
- Между другото в левицата има и мнения още леви министри да се включат в кабинета.
- За да бъдат включени леви министри в правителството, трябва да има споразумение между НДСВ и Коалиция за България. А няма. Няма и за левите министри, които сега участват в правителството.
Освен това Коалиция за България трябва да прецени дали е необходимо да поема тази отговорност наравно с НДСВ, при положение че до момента политиката, която правителството провежда, нито е съгласувана с левицата, нито е политика на Коалиция за България.
- От това, което казвате, излиза, че по-скоро е неизгодно за левицата участие в кабинета.
- По-скоро да. Но това е мое лично мнение.
- Казвали сте, че дядо ви много уважавал Симеон и предрекъл негово завръщане. Вие лично вярвате ли, че премиерът се справя със задълженията си?
- Смятам, че премиерът дойде с добро намерение. И все още вярвам, че има възможност да се справи с положението. Основният му проблем е, че той невинаги се обгражда с правилните хора. Това му е проблемът, а не че той самият не би могъл да се справи със ситуацията. За мен той е добър политик. Но смятам, че екипът, който работи за него, не говоря за министрите, не е достатъчно добър. Няма добри специалисти, които да познават проблемите. При положение че той самият след 50 години изгнание се връща в България и тепърва трябва да навлиза в проблемите в страната, би трябвало да се обгради с хора, които имат дълбоки познания в областта на икономиката, на образованието, на културата.
- Ще му подскажете ли на кого трябва да разчита?
- Не, не бих давала съвети. Но има много специалисти в България, които биха могли да бъдат полезни. За съжаление никой не ги търси.
- В момента според вас премиерът е заблуден за това, което се случва в страната?
- Според мен в много случаи него го заблуждават.
- Според ваши колеги Симеон наистина има добри намерения, но просто не може да се справи със задълженията си като премиер.
- Пак казвам: за мен той е добър политик, човек, който би могъл да се справи със задълженията си. Но никой сам и за кратко време не може да оправи една държава. Затова смятам, че той трябва да подбира много внимателно хората, с които работи, за да не бъде подвеждан.
Защото при него съществува дори проблемът, че не познава хората в парламента. Дори собствените си депутати. И не знае на кого може да разчита и от кого да потърси експертно мнение.
- Като казахте експертно мнение - вие лично като член на образователната комисия имахте срещи в просветното министерство и настоявахте матурата да е една - по български език и литература. Какво стана?
- Общо взето, нищо. По простата причина, че Министерството на образованието е решило да има две задължителни матури и една матура по избор. Не отстъпиха от това мнение, въпреки че аргументите, които те излагат, са неоснователни. Един от аргументите е, че по този начин ще може да бъде проверено качеството на образованието в цялата страна. Абсурдно е да се твърди, че това може да стане с два изпита. Ако искаме да проверим качеството на образованието, би трябвало да се въведат матури по всички предмети. Другото, което не е основателно, е твърдението, че по този начин ще бъдат признати нашите дипломи в Европа. Нашите дипломи от средното образование и сега се признават в Европа.
- Последното решение е, че оценките от матурите ще бъдат признавани при кандидатстване в университет. Обаче право на университетите е дали да ги признаят.
- На няколко пъти обяснявахме, че именно тези университети, които не са достатъчно квалифицирани и нямат достатъчно студенти, ще се съгласят да приемат студенти без кандидатстудентски изпити. Но ето например ректорът на Софийския университет проф. Боян Биолчев каза, че за СУ това е недопустимо.
- Доколко вашето ангажиране със случая в Либия и фактът, че дядо ви е имал добри отношения с Муамар Кадафи, оказа влияние върху последващата положителна промяна в делото с българските медици? Твърди се, че отношението към тях се е променило и заради вашето лично посещение в Триполи.
- Вероятно може и да е така. Според мен не е толкова важно кой какво е допринесъл. Би трябвало да сме доволни, че засега има положително развитие на процеса, и да се надяваме на добър изход. Аз лично вярвам в обективността на либийския съд и в това, което прави фондация "Кадафи" и лично Сейф ал-Ислам.
- Пречи или ви, или ви помага името Живкова?
- Мисля, че повече ми помага.
|
|