:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,602
Активни 789
Страници 30,167
За един ден 1,302,066
диагноза

Болниците - пациенти с 50% шанс да оцелеят

Забавените плащания от здравната каса дръпнаха дълговете им нагоре, а заплатите - надолу
Снимка: Юлиян Савчев
През тази година "Св. Георги" в Пловдив е отчела повече приходи от спешни пациенти. Това обаче далеч не е спасило болницата от лошото финансово положение.
Пациентът е в тежко състояние, но стабилен. Така казват лекарите, когато не искат да дадат прогноза и обикновено значи, че шансът на болния да оживее е 50 на 50. Горе-долу това е и диагнозата на т.нар. гръбнак на здравеопазването - големите държавни болници. В огромната си част те са финансово стабилни, но ситуацията е тежка. Това показват финансовите отчети на здравните заведения за 2009 г. и първите 3 месеца на 2010 г.

Общата тенденция е да продължават да се отчитат все повече и повече преминали болни, което е съпроводено с нарастващи приходи, противно на опитите на здравната каса да ограничи хоспитализациите. На фона на това растат и разходите, често превишавайки приходите. Около половината болници работят на загуба, толкова са и тези с просрочени задължения. Както "Сега" вече съобщи, почти навсякъде дълговете на болниците растат, а огромната част от тях се оплакват от забавените плащания на здравната каса, които водят до нови задължения и трудности за изчистване на старите. Другата доста опасна тенденция е намалението на заплатите в част от дружествата. Към 31 март обаче опасност от масови запори и фалити все още няма. Трябва да се отбележи и че лечебниците масово отчитат подобрена ефективност - по-кратък престой на пациентите, по-висока използваемост на леглата и намаляващ леталитет.



Тежките случаи



От години най-неефективно управляваната и най-задлъжнялата болница у нас е най-голямата - университетската "Св. Георги" в Пловдив. Тя има 36 клиники и 1345 легла. През 2009 г. през нея минават 73 000 пациенти, с 2000 повече от 2008 г. Използваемостта на леглата е изключително висока - над 94%, средният престой на един болен е 6.2 дни - също добър показател.

В края на 2009 г. дълговете на болницата са близо 39 млн. лв., като от тях 13 млн. лв. са просрочени. Освен забавянето на плащанията от НЗОК, "Св. Георги" отчита, че за разлика от предни години не е получила целева субсидия от МЗ за покриване на просрочени задължения, което допълнително е утежнило ситуацията. Здравното заведение приключва годината с 94 млн. лв. приходи и 97 млн. лв. разходи. Най-голям дял при разходите имат т.нар. материали - основно лекарства и консумативи, а също и храна, режийни и т.н. - 48%. Разходите за възнаграждения и осигуровки са 36%. Този показател също е красноречив, тъй като приетата норма е най-големият разход в една болница да е за заплати.

В отчета на пловдивската лечебница пространно се обяснява, че тежката ситуация се дължи на лошото управление на старото ръководство. До есента начело на болницата беше членът на НС на БСП Илия Баташки, а отчетът е изготвен от новия директор - Божидар Хаджиев. Той обяснява, че поемайки болницата, успява да намали разходите за лекарства и консумативи с до 60%. Нещо повече - от август до декември 2009 г. това е единствената болница, чийто борд не е получавал заплати. За първите 7 месеца на годината обаче 5-те души в борда са вземали средно по 2500 лв.

Въпреки дълговете, възнагражденията в болницата са добри. През 2009 г. средната заплата на лекарите в "Св. Георги" е 1857 лв., на сестрите - 874 лв., а средната за дружеството е 941 лв.

За първите три месеца на тази година "Св. Георги" успява да излезе на плюс, свивайки разходите. Макар че е сред малкото болници, които отчитат намаление на приходите от здравната каса, с умерени разходи и повече пари от МЗ за преминали болни през спешните кабинети, дружеството вече е на положителен резултат в размер 310 хил. лв. Дълговете обаче стават още по-големи. И тъй като здравната каса продължи да бави парите на болниците, а "Св. Георги" сериозно забави заплатите на персонала си, се стигна до протести. След което, без много обяснения, МЗ отстрани уж успешния директор Хаджиев, а на неговия пост вече е Карен Джамбазов.

И областната болница в Перник обяснява задлъжнялостта си с тежко наследство. През октомври 2009 г. новото ръководство заварва 1.7 млн. лв. дългове. Следва запор от частен съдия изпълнител на вземания от здравната каса за 102 хил. лв. и дружеството приключва годината с 2 млн. лв. борч, с 800 000 лв. повече от предната година, и загуба от 803 хил. лв. "Основните суми, оказващи влияние върху резултата, са отписаните вземания по съдебни спорове с ищец "Аптечно предприятие" за 363 хил. лв. и пари, платени за отпуски и обезщетения при пенсиониране на персонала - 109 хил. лв.", отбелязват от болницата.

В Перник отчитат и мерки за стабилизиране - например абонаментът за охрана е вече 5500 лв. вместо 8506 лв. месечно, поддръжката на ВиК, отоплителна и ел. инсталация е 60 хил. лв. по-малко годишно, от административния блок са спестени по 8 хил. лв. месечно. "Разходът за измиване на колите на автомивка бе намален вследствие упражнен контрол и от 600 лв. месечно е намален на 94 лв. месечно", хвалят се от болницата.

През годината 3-членният борд, сменян 3 пъти, е взел общо 80 000 лв. или по 2200 лв. месечно. Средната работна заплата за 2009 г. е 612 лв. срещу 523 лв. за 2008 г., а за първото тримесечие на 2010 г. вече е 637 лв. Болницата в Перник е също сред малкото, отчели по-малко приходи и преминали болни до март т.г., което е странно, като се има предвид, че болниците в Трън и Радомир бяха закрити, а тази в Брезник - с доста съкратена дейност.



Кешови първенци



Логично, първенец по платени услуги е столичната АГ болница "Майчин дом". През 2009 г. болницата отчита 1.5 млн. лв. приходи от т.нар. избор на екип, при който пациентките плащат, за да родят или да се оперират при избран от тях лекар. През 2008 г. този приход е бил само с 200 000 лв. по-малко. Отделно пациентките са платили 187 хил. лв. за ВИП услуги като самостоятелни стаи. Общо приходите на болницата са 13 млн. лв. За сравнение, областните болници отчитат далеч по-ниски приходи от платени услуги. В "Св. Анна" в София през 2009 г. от избор на екип са влезли 664 000 лв. при доста повече преминали пациенти, МБАЛ-Разград отчита под 100 000 лв. от платени услуги, под 200 000 лв. е този приход в болницата в Кюстендил.

През 2009 г. ръководството на болницата е сменяно 3 пъти и от отчета не става ясно кой точно директор е направил прелюбопитните разходи за "други дълготрайни материални активи". Сред тях има кафе-машина за 1200 лв., обзавеждане на кабинета на директора за 6637 лв. плюс "комплект бюро-директор" за 972 лв., мобилен апарат за 946 лв., 12 компютърни фигурации за над 22 хил. лв. и 4 лаптопа за 7700 лв. За заплати на борда са платени 127 000 лв., който в началото на годината е 5-членен, а от април - 3-членен. Въпреки това "Майчин дом" приключва годината с над 380 хил. лв. печалба, без просрочени дългове, но със скок на текущите от 600 000 на 900 000 лв.

През първото тримесечие на т.г. болницата продължава са отчита добри приходи от платени услуги. Например от касата тя получава 1.7 млн. лв., от ВИП услуги - 62 715 лв., от избор на екип - 412 750 лв., от "кешови плащания за специализирани медицински услуги, микробиологични изследвания, наеми и др." - 216 826 лв. В отчета дори е отбелязано, че са реализирани 40 000 лв. "повече приходи спрямо същия период на 2009 г., което се дължи основно на приходите за ВИП услуги". Разходите обаче скачат с повече и финансовият резултат за първото тримесечие е загуба от 201 769 лв., което се дължи на увеличените разходи за заплати. Средно брутно в "Майчин дом" получават 976 лв. Лекарите се радват на 2209 лв., а сестрите - на 819 лв.

В Александровска болница в София приходът от платени медицински услуги през м.г. е 2.8 млн. лв. от общо 34 млн. приходи. Дълговете са 4 млн. лв., от които близо 2 млн. лв. просрочени, което е почти двоен скок спрямо 2008 г. И тук обяснението е забавените плащания от здравната каса. Това лечебно заведение е също с нов директор, който отчита положителни резултати. Проф. Лъчезар Трайков приключва 2009 г. с положителен счетоводен резултат от 166 хил. лв., при минус 5.39 млн. лв. за 2008 г. Тази година пациентите се увеличават, с тях и приходите, а разходите намаляват. Спад обаче има и при приходите от платени услуги - с 32%. Общата задлъжнялост на болницата към 31 март е 9.3 млн. лв., докато към същата дата на 2009 г. е била 12.9 млн. лв. "Двумесечното забавяне в разплащанията на РЗОК към болницата ни доведе до ново натрупване падежирани задължения към нашите съконтрагенти", натъртват от Александровска.

Това води и до намаление на заплатите. През 2009 г. лекарите получават 1164 лв., сестрите - 694 лв., а средното възнаграждение е 776 лв. Намалението на средната заплата започва още през 2009 г. заради "икономическата криза". През тази година то продължава - лекарите вече вземат по 974 лв., сестрите - по 602 лв.



Уникалните



Сред отчетите се откроява този на болницата за лечение на детски болести в София. И там през 2009 г. приходите растат и са над 11 млн. За разлика от повечето болници обаче едва 4 млн. лв. от тях са от здравната каса, толкова получава лечебницата и от МЗ. Обичайно болниците получават от 60 до 90 на сто от приходите си от НЗОК и до 30 на сто - от МЗ, което плаща за ТЕЛК, диализа, интензивно лечение, прегледи на спешни случаи, които не се хоспитализират и лекарства.

От болницата обясняват разликата с изключително ниските цени, които НЗОК плаща за педиатрични клинични пътеки. А клиниката дължи добрите си финансови резултати на дарения за лекарства, консумативи и апаратура, които представляват близо 10% от всички приходи. Платените услуги са на стойност 0.5 млн. лв. Така не се е стигнало до просрочени дългове, болницата е на печалба, а заплатите са скочили с 27%. "При липса на помощи и дарения фактическото обслужване на пациентите ще бъде на значително по ниско ниво", отбелязват от педиатрията.

След години трупане на дългове, ниски заплати и протести напоследък "Пирогов" изглежда като добре управлявана болница в цветущо финансово здраве. През 2009 г. там броят на преминалите болни расте, средният им престой пада до 5.3 дни, снижен е леталитетът с 14 на сто до 2.7%. Към 31 декември 2009 г. болницата няма просрочени задължения, а коефициентът на ефективност на разходите е 1.51, т.е. с 1 лв. разход за дейност са получени 1.51 лв. приход.

Приходите на спешния институт през 2009 г. имат значителен ръст - те са 54 млн. лв., с 15% повече от 2008 г. и са основно за сметка на приходите от касата. "Този резултат се постигна, от една страна, благодарение на успешната иновация в съвременна медицинска техника и от друга страна, от усилената мотивация на персонала вследствие на въведената бонусна система за премиране при достигнати нива на медицинска дейност с реализирани положителни икономически резултати", смятат от "Пирогов". В резултат болницата е на печалба от 447 790 лв., а заплатите стигат 1778 лв. средно за лекарите и 834 лв. за сестрите.

Икономическият възход на "Пирогов" продължава и през 2010 г. Ръстът на приходите е с нови 20%, основно от касата. Разходите скачат само с 15%, при това предимно за увеличение на заплатите, а печалбата скача със 100% спрямо първото тримесечие на м.г. От болницата обаче не пропускат да отбележат, че забавените плащания от касата са на път да доведат до просрочени дългове.



Отличници и изоставащи



С просрочени борчове са болниците в Благоевград, Габрово, Смолян, Сливен, Шумен, Плевен, "Св. Анна" в София, като някои от лечебниците са нямали такива дългове през 2009 г. Почти няма болница, която да не е отчела по-голяма задлъжнялост, макар и текуща. Заплати падат в Благоевград, Кюстендил, Шумен, "Св. Анна","Св. Иван Рилски". Отличници са болниците във Видин и Разград, които са на печалба и нямат просрочени дългове. Печалба отчитат и "Св. Екатерина" и "Св. Иван Рилски" в София, университетската болница в Плевен, Националната кардиологична болница, "Св. Марина" във Варна и областната болница в Кюстендил.

Отчетите показват, че към март тази година финансовото състояние на болниците масово става по-тежко. И това е само началото - НЗОК още не е започнала да плаща навреме на лечебните заведения, което означава единствено, че картината за следващите тримесечия ще става все по-лоша.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Успешният финансов резултат на "Пирогов" се дължи отчасти и на инвестициите в съвременна апаратура.
Снимка: Борислав Николов
Педиатрията е уникална с това, че почти 10 на сто от приходите й са от дарения.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
След протестите в "Пирогов" 2006 и 2007 г. ръководството беше сменено, а болницата вече отчита положителните резултати.
23
3302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
08 Август 2010 20:43
Някак си ми се струва, че в статията се говори само и единствено за болниците...Не, за тях трябва да се говори, да се контролират /примерът с 'Мйчин дом" е показателен/, да се изнася на всеослушание кое какво е.
Обаче, някак си целенасочено ми се види търсенето на вина САМО в тях.
Имало лекари с близо 2 000 лева заплата??? Та това са 1 000 евро! За лекарски труд?
П.П. Не знаех дали мога да пиша или да изчакам разрешение. Щото ако пиша пръв - ще има да ми лянчат ...
--------------------------
Блогът на Генек

08 Август 2010 22:02
Генек мили ,
Искай им да си кажат , в колко иде брутото на една безименна кушерка и туй на Главната акушерка , в такваз . Да видим откъде им идат парите за персонала ...
08 Август 2010 22:19
Тоест лекарите взимат между 1000 и 2000 лева, или поне около 1000.
Никъде не пише колко заслужават да взимат, на фона на услугите които получаваме.Казвам услугите, не отношението.
Като четеш статията, оставаш с впечатлението, че всичко е ОК, здравеопазването се стабилизира, бори се и само държавата видиш ли го спъва.А истината е някъде съвсем другаде, в изгнилите основи.
09 Август 2010 00:21
ами аз с риск данаруша доброто настроение, и патоса който излъчва статията ще апелиам нашите съфорумки, да обяснят на целокупното човечество, какво се случва на родилките коите не си изберат екип в майчин дом
09 Август 2010 00:41
nakom: "Тоест лекарите взимат между 1000 и 2000 лева, или поне около 1000." Aз ... не казвам , но към човека до мен доктора се обърна " Старче ако до понедлник сутринта нямаш парите, да си освободил леглото" Ставаше въпрос за 500 лева които да стимулирали екипа му.Беше 2003, сега може стимулите да са пораснали.Та 3 легла в стаята за седмица по .. май е доста повече от 1000..
09 Август 2010 10:38
Поздравления за Янина. Обратно на някои други от авторите на "Сега", не жали сили за израстването си като истински журналист. Такъв, който разбира, че въображението и изказът не са достатъчни, а материалът "се пише от материята" - от фактите и познаването на подробностите. Ще погледна метафората й за 50-те% шанс от друг ъгъл. Здравната ни система продължава да бъде смес от 50% ком-соц-отживелици и 50% съвременно здравеопазване. За съжаление, изживяването на семашковщината, също преминава с 50% успех. Подобряването на финансовата дисциплина и дейността на агенция "Медицински одит" са два проблема, чието решаване следва да преценим като изцяло положително. Третият проблем - регламентирането и "изсветляването" на плащанията от пациентите, към момента е решен наполовина.
09 Август 2010 10:39
Положително е откритото поставяне на плащанията като равноправен елемент на болничното финансиране. От друга страна, чиновниците и обикновените рушветчии по болниците вулгарно продължават да газят основните ни права да бъдем информирани и защитени от престъпни посегателства. Крайно време е статусът на т.н. "информирано съгласие" да бъде уреден и нормативно като вид договор за поръчка, а ценоразписите като неразделна част от него. Не се прави нищо по преодоляването на четвъртия проблем от ком-наследството - непозволената държавна помощ за държавните болници. Може ли някой да обясни откъде-накъде МЗ плаща на държавните МБАЛ за ТЕЛК, че и 30% от приходите им? Това са трудово-осигурителни отношения, страните са НОИ и осигурените, лекарите участват в ТЕЛК като експерти, а не като чиновници в държавни болници. Предстои изострянето на петия проблем - т.н. "делегирани бюджети", представляващи недопустима административна намеса, според ЕС.
09 Август 2010 10:49
"ами аз с риск данаруша доброто настроение, и патоса който излъчва статията ще апелиам нашите съфорумки, да обяснят на целокупното човечество, какво се случва на родилките коите не си изберат екип в майчин дом"
Ами не съм съфорумка, ама жена ми роди двете ни деца в Майчин дом без да си избираме екип и без да даваме подкупи(въпреки, че много хора ни съветваха да го направим). След ражданията(но не преди това) почерпих с кеф всички от екипа с по бутилка хубаво ирландско уиски и кутия бонбони и толкоз.

Редактирано от - popangelov на 09/8/2010 г/ 10:51:01

09 Август 2010 11:09
И аз така - ще понаруша някои мнения /дори на суперспецовете по реформата/.
Не крия болницата - "Света Марина", варна.
Нито лев!!!
Не искаха...
А съм страшнодоволен, че ме спасиха /някои може да ги намразят за това /. И се грижеха наистина добре до изписването ми.
Ирландското уиски /попангелов, и ти ли си му фен?/ в няколко бройки при излизането, ирландско и на същата дата другата година. Толкова!
И не чух - а ние си приказвахме по време на охлювските разходки по коридора - някому да са искани пари.
Имаше един по частен път - в отделна стая, но с него не общувахме.
Та не навсякъде докторите са познатите от рекламите на здравеопасните "реформатори".
-------------------------
Блогът на Генек

09 Август 2010 11:27
Що така, бе Янинче... не се споменават нито разходите на Правителствена, нито на ВМА? Там нещо табу ли има? Какви са им заплатите, разходите за лекарства на калпак пациент и прочие екстри...По-лесно е за Разград и Перник, а?
09 Август 2010 12:37
fakom
[Начинаещ][32]
09.8.2010 г. 00:21:33 ами аз с риск данаруша доброто настроение, и патоса който излъчва статията ще апелиам нашите съфорумки, да обяснят на целокупното човечество, какво се случва на родилките коите не си изберат екип в майчин дом


Какво се случва? Нищо! Жена ми роди там пролетта - един лев не са ми поискали. Екип не сме избирали. Докторите и анестезиоога бяха супер печени и с кеф ги начерпих в последствие с вискита. Ако не ги бях начерпил - нямаше да има разлика. Просто знам, че работят за без пари, а отношението беше отлично!
09 Август 2010 13:57
Уиски, викате. Ирландско... И кой е този екип, дето пие по десет бутилки концентрат дневно и ги мези с по пет килограма захарни изделия? Ефектите от реликтовото мислене и отживелите разбирания са такива, че парите ви отиват, за да могат вносителите на алкохол да се радват на 300-400% печалба, а и да си поминуват санитарите, общите работници и прочия "помагачи" около лекарите. "Помагат" в пласмента на подаръците ви, щото нормален лекар ни ще ги изпие/изяде, ни ще прави далаверки с бармани и кафеджии, за да ги материализира. Не е ли сто пъти по-цивилизовано и по-целесъобразно да изразите благодарността си със скромно дарение за екипа? И не в плик, разбира се, а на рецепцията, открито и законно?
09 Август 2010 14:56
Възпитанието, уважаеми колега, е изградено на лицемерие. Иска ти се да пратиш някого по дяволите /или където там се сетиш /, но възпитанието не позволява, та се налага да го наричаш "уважаеми".
Искаш да се отблагодариш за грижите - но се сещаш, че се иска да са безкористни - и носиш бутилки.
Лицемерие - но все още не директно плащане за грижите в духа на битпазрната икономика и здравеопасния лянчевизъм.
09 Август 2010 15:20
И не в плик, разбира се, а на рецепцията, открито и законно?
- И колко от това ще го види лекаря? Ще захлебим болницата, но на същият този специалист заплата ще му е същата. Говориш глупости.
09 Август 2010 16:41
Не е лицемерие, Генек, а най-обикновена простотия. Остатъци от примитивно-шаячния манталитет на селската ни маса, допълнително култивиран през "соц"-а.
Виж и Персеус-а. "Ще захлебиш болницата", вика. Как да му обясниш, че в това нема нищо лошо? Може ли да разбере, че болницата може утре пак да му потрябва и е по-добре да захлеби нея... въпреки, че не е съвсем така. Около 40% от даренията отиват за бонуси на екипа, а останалите - за болницата, което си е справедливо... отколкото да пълни с уиски и захар гушите на случайни хора.
09 Август 2010 16:48
Лицемерието е да пренасочваш ЛИЧНОТО отношение към други /например, чиновниците, седящи зад бюрата и измислящи антиздравни 'реформи":, докато чакат някой да им поднесе и на тях/.
Бутилки, бонбони, букети са с ЛИЧНО предназначение, целенасочени.
Това, което болницата иска, е дадено /вноските. Които за някой са малки, но са точно изискваното от държавата./ - пациентът сам решава кому колко да даде.
Но някои пак плачат за социалистическото разпределение всекиму по малко.
А що се отнася до възпитанието - лицемерие си е. Задължава да говориш аргументирано с някой, дето цял живот нищо логично не е казал - а само е измислял постановки, които със сила са правени закон.

Редактирано от - генек на 09/8/2010 г/ 16:49:39

09 Август 2010 18:20
генек,
09 Август 2010 18:31
генек,
дори при много от простотиите на социализма, точно в здравеопазването беше : "на всекиму - по много". И смъртността беше една от най-ниските в света.
Така , че си свали идеологическите полирани очила.Поне за това.
Че сега хората умират като мухи , обляни от демосратската здравна рИформа.И ако има нещо, което обрича тази наложена обществена система в БГ - то това е разрухата в здравеопазването и образованието. Каквито и да са българите- все пак си ценят генетичния фонд.
09 Август 2010 18:55
Лицемерието е да пренасочваш ЛИЧНОТО отношение към други.
А що се отнася до възпитанието - лицемерие си е.

Не е добре, Генек, ако преподаваш подобен сбъркан "морал" и на подрастващите. Смятам, че като педагог следва да им обясняваш просто и ясно - лицемерието е част от неизбежната социална мимикрия. Неизбежна, защото е част от неотменимото ни право на самозащита. Възпитанието е част от културата на човека. Лицемерието и възпитанието нямат нищо общо помежду си. Всички хора са лицемерни, кой повече, кой по-малко, но възпитаните, културните сме единици... без докачение, моля, но в случая "сме" не се отнася и за тебе
09 Август 2010 19:58
Универс,
не съм се изразил ясно и сме се разминали. Аз съм ПРОТИВНИК на сегашната антихуманна и антиздравна реформа. Която, както си призна, е подготвял един форумен колега - няма да кажа кой, тъй като в момента спорим с него.
Лянча,
защо лицемерничиш и ме караш да съм директен? Лицемерие е. Нужно е да си учтив - когато би теглил една. Да отстъпваш място на дамата - когато ти се седи. Да сподавяш всички естетсвени нужди - когато стомахът ти ще се взриви от газ...
Ееее, ама елементарно е!
И възпитанието са просто правила за общуване - което означава компромисни. Тоест, щеш - не щеш, трябва да ги спазваш. И да се правиш, че ти харесва.
Всъщност, лицемерие е да трупаш празни приказки за светло бъдеще, когато разбираш, че с подготвяните мерки осъждаш много хора да нямат това бъдеще...
09 Август 2010 20:00
Универс,
и при социализма здравните работници бяха пренебрегвани и получаваха всеки по малко. Сега...
Майка ми, впрочем, се пенсионира като старша медицинска сестра / голяма част от стажа - операционна/. С пенсия...128 лева!
09 Август 2010 22:01
Лянчо , нали сте каунофил ! Къде се бутате до "възпитаните" ? Да си привърженик на тиквите е проява , освен всичко друго , на липса на възпитание - Боко , Цеко , Азис , Ивана , Винету - там ти е средата !
09 Август 2010 22:03
Генек , ако питаш Невдянков - майка ти изобщо не бива да взима никаква пенсия... Това са социалистически атавизми !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД