Истински късмет за родните огнеборци е, че това лято е влажно и вместо да чакат помощ от Русия, сега гасят стихии там.
За трети път МВР не можа да завърши успешно изключително важния за работата на пожарната конкурс - за доставка на 42 модерни коли за гасене с вода и пяна. Тази поръчка трябваше да осигури техника на огнеборците в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе и Стара Загора още през 2008 г. Вместо това, заради чиновнически грешки, новите пожарни си стоят само в конкурсните папки, докато над 90% от автопарка на главната дирекция в МВР от години е с изтекъл срок на експлоатация.
Първоначално конкурсът бе открит през есента на 2008 г. под ръководството на тогавашния зам.-министър Раиф Мустафа, който м. г. напусна МВР след корупционен скандал. В центъра на въпросната афера се оказа собственикът на "Авто Инженеринг Холдинг Груп" Росен Маринов, който бе показно задържан от ДАНС и обвинен, че е предложил подкуп на висш чиновник от земеделското министерство. Като посредник в далаверата прокуратурата обвини Мустафа. Цялата история обаче рухна на първа съдебна инстанция, която оправда двамата.
Шумът около тях се вдигна няколко месеца след като фирмата на Маринов спечели първото издание на
конкурса за доставка на 42 пожарни,
но тогавашният МВР-шеф Михаил Миков прекрати поръчката заради допуснати грешки в процедурата. Бизнесменът реагира с остри изказвания по медиите, като дори разлепи рекламни транспаранти в центъра на София, с които обвиняваше предишното правителство за няколко провалени договора с фирмата му. След ареста си Маринов обяви, че именно поведението му спрямо властта е причината да бъде задържан.
В настоящето издание на конкурса "Авто Инженеринг Холдинг Груп" отново бе сред кандидатите, но този път не предложи най-ниската цена. На 8 април т. г. комисия в МВР публично отвори всичките 10 оферти, като отхвърли 4 от тях - на фирмите Mettis Internacional, Дестифайер Консорциум, "СПС-ВКП" и "Баи-Бреша Антинченди Интернационал". Тогава бе обявено, че най-ниското предложение е на полската "Пиотр Вавжашек ИСС" - за близо 9 млн. лв. Тази цена позволяваше на пожарната дори да допълни първоначалната поръчка на 42 коли с още десетина машини, тъй като прогнозната стойност на договора бе оценена на 11.3 млн. лв.
Това обаче не се случи и причината отново бе чиновнически гаф. Тъй като конкурсът се осъществява по линия на оперативната програма "Регионално развитие", процедурата бе контролирана от главната дирекция "Програмиране на регионалното развитие" в МРРБ. Строителното ведомство бе натоварено и със задачата да определи крайния победител в конкурса на 12 април.
Преди това обаче от "Програмиране на регионалното развитие" задължили МВР да изиска от двамата кандидати с най-ниски оферти декларации, че не са осъждани за нарушения на договори или злоупотреби по сходни поръчки в други страни от ЕС.
Фактът, че тази документация не е поискана
от останалите 4 фирми, допуснати до финалното класиране, става и причина за провала на целия конкурс. Това е видно от решението за прекратяване на процедурата от 3 май на зам. вътрешния министър Павлин Димитров, качено на сайтовете на МВР и Агенцията по обществени поръчки.
"Изпълнението на това изискване, след приключване работата на комисията и предаване протокола на възложителя, е в противоречие с принципа за равнопоставеност, прогласен в чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОП и съставлява нарушение, което не може да бъде отстранено, без да бъдат променени условията, при които е обявена процедурата", пише в решението. От МРРБ признаха за грешката, но оправдаха действията си с указание на Съвета за управление на средствата от ЕС към Министерския съвет. В момента във Върховния административен съд тече и дело, заведено от полската фирма "Пиотр Вавжашек ИСС", която обжалва прекратяването.
Така за последните 2 години това е третият пореден неуспешен опит на МВР да обезпечи със съвременна техника огнеборците, след като през декември 2008 г. бе провален и друг конкурс за доставка на 14 пожарни и 2 аварийноспасителни коли. Тогава причината бе липсата на финансиране. През последните 3 години пожарната все пак успя да се сдобие с поне 18 нови коли, доставени от небезизвестната "Авто Инженеринг Холдинг Груп".
Въпреки това ситуацията в автопарка на главна дирекция "Пожарна безопасност и спасяване" (ГДПБС) е критична и на огнеборците им остава единствено да се надяват времето това лято да се задържи по-влажно от обичайното. Валежите са единствената причина т. г. пожарната да отчита сериозен спад на пораженията от огнената стихия. "От началото на годината до края на юли броят на пожарите и засегнатите култури е едва 10% от същото количество през 2009 г.
Основно това се дължи на времето",
споделя пред "Сега" шефът на сектор "Превенция" в ГДПБС Стефан Стефанов.
Статистиката показва, че в този период са станали близо 700 пожара с материални щети по-малко от м. г., а инцидентите със сухи треви и боклуци са с над 5000 по-малко. "Ако се задържи сухо времето обаче, ще се обърне рязко статистиката. Едно такова време предполага раздвижване на хората от големите градове към зоните за отдих - и в планината, и на морето. По този начин човешката непредпазливост многократно нараства като предпоставка за инциденти", предупреждава Стефанов.
Той се съмнява, че колегите му т. г. ще се разминат с потушаването на големи пожари, тъй като дъждовете, освен че помагат в работата им, създават и условия за бързо развитие на растителността. "Изразът "гори като барут" е абсолютно точен за тези треви и селскостопански култури. Те са много опасни, защото от най-малката искра или огнище в комбинация със слаб вятър тръгва нещо, което почти не може да се овладее без техника и хора на място", пояснява шефът на сектор "Превенция".
Това е причината пожарната да започва подготовката си за летния сезон още от март - правят се разяснителни кампании, координират се действия с полицията, общините и земеделските дружества. "Трябва да се събере информация кога ще влизат машини и хора, за да събират реколтата, защото човешкият фактор е основна причина за инцидентите", пояснява Стефанов. Друг важен момент е анализът на пожароопасните райони в горите, тъй като стихиите там по правило са най-трудни за овладяване. Особено т. нар. върхови пожари по смолистите иглолистни дървета - при такъв инцидент вятърът е в състояние да пренесе огъня по въздух на разстояние 50-60 м.
Според Стефанов в тези случаи единственото
адекватно решение е гасене от въздуха
"През 2008 г. в Рила дойде френски екип със самолети, след това те бяха заменени от испански екип с канадски самолети, които имат възможност да загребват вода директно от водоизточник. Пред 3-4 години също ни се наложи да поискаме помощ, но тези екипи бяха заети с пожари в Гърция и Италия. Тогава получихме подкрепа от Русия", спомня си огнеборецът.
Той признава, че в такива случаи колегите му нямат необходимата техника да се справят сами. Освен липсата на летателни апарати и достатъчно нови коли сериозен проблем е и личното оборудване на пожарникарите. "Индивидуалните средства за защита също са много остарели - облекла, дихателна техника. Всичко е на нивото на санитарния минимум, че и под него", със съжаление отбелязва Стефанов. И допълва, че финансовата криза е гарантирала за доста време мизерните условия на работа в пожарната.
И точно заради сложната ситуация с държавния бюджет администрацията не би трябвало да пропуска нито един шанс за подпомагане на огнеборците чрез европроекти. А не да проваля конкурс след конкурс, докато природните стихии в Европа и света всяка година взимат стотици хиляди жертви.