:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,829
Активни 418
Страници 2,703
За един ден 1,302,066
In memoriam

Тони Джуд - умната съпротива срещу пазарния екстремизъм

"Най-живият ум в Ню Йорк", един от най-големите историци и мислители на нашето време почина в Ню Йорк
Снимки: архив
Проф. Джуд дръзва да развенчае тъкмо онези механизми на съвременното обществено устройство, които от Маргарет Тачър насам сме свикнали да мислим за безалтернативни.
19 октомври 2009 г. Претъпкана зала в Нюйоркския университет. Обявената лекция е "Какво е живо и какво не е в социалната демокрация днес", а лекторът е проф. Тони Джуд - един от най-големите съвременни историци и анализатори, преподавател в същия университет, директор на института "Ремарк", член на Американската академия на изкуствата и науките и член-кореспондент на Британската академия. От 2008 г. е напълно парализиран, неспособен да се движи, неспособен дори да диша без апарат. Решението да изнесе публична лекция е рисковано не само заради физическите трудности, а и заради риска да събуди съжаление, да бъде преценяван по занижените стандарти на "паралитиците с въздушни помпички".

Ала след началните думи, в които обяснява своето състояние (амиотропна латерална склероза, настъпила рязко година преди това), след като публиката свиква с особения ритъм на дишането му, проф. Джуд заговаря наистина. И въпросите, които задава, звучат толкова смислено и логично, толкова са фундаментални за съвременното устройство на обществото и толкова рядко задавани, че всички забравят особените условия, при които е излязъл на сцената. Защото проф. Джуд анализира - и намира за погрешни - тъкмо онези механизми на съвременното обществено устройство, които от Маргарет Тачър насам сме свикнали да мислим за безалтернативни. Малцина са хората, които смеят публично да се усъмнят в икономическата ефективност като единствена цел и в неограничения пазарен капитализъм като метод; малцина - особено в Америка, но и тук, в България - смеят да се обявят против свиването на държавния сектор и приватизацията на всяка цена; да оспорят икономическата им целесъобразност, да говорят за разрушителния им ефект върху тъканта на обществото, чието възстановяване би струвало твърде скъпо. Малцина са тези, които могат ерудирано, логично и с бляскаво красноречие да настояват, че въпросите на справедливостта и морала не могат да бъдат изключени от обществения дебат без катастрофални последици не само за слабите слоеве на обществото, но и за всички останали.

Тези теми принадлежат сякаш към друга епоха. Мнозина се боят, че



ще изглеждат наивни, ако ги повдигнат



Ала трудно можем да обвиним в наивност автора на една от най-подробните и задълбочени истории на Европа от 1945 г. - "След войната" (излязла тази година и у нас). Впечатляваща като обхват, убедителна като анализ, книгата търси вътрешната логика на събитията от двете страни на Желязната завеса, без да се изкушава от евтини обобщения. Струва ми се, че източноевропейският читател достатъчно дълго се е сблъсквал както с опростенчески версии на световната история (с "добри" и "лоши" от един или друг вид), така и с объркването, което настъпва след рухването на тези исторически теории и заместването им с насипни факти.

Другата причина тази книга да е особено важна у нас е вниманието, което отделя на Източна Европа; описвана не само еднакво подробно, но и еднакво "отвътре" - не като чужда среда със стъписващи външни прояви, а като система, чиято логика авторът разбира, макар и да не оправдава.

Този поглед "отвътре" има своето биографично обяснение. Роден в Лондон, по майчина линия Тони Джуд произхожда от семейство на руски емигранти, а баща му - белгиец - от род на литовски равини. В лондонския им дом



се срещат различни култури и идеологии



"[Думите] се търкулваха от кухненската маса върху пода, на който седях: дядо, чичовци и различни бежанци се заливаха с водопади от твърдения и въпроси на руски, полски, идиш, френски и онова, което минаваше за английски. Из кухнята ни като отломки се носеха едуардиански словосъчетания от речника на британската социалистическа партия в подкрепа на Каузата. Прекарвах дълги и щастливи часове, слушайки самоуки централноевропейци да спорят до късно през нощта: Marxismus, Zionismus, Socialismus."



Прекарал марксизма като детска болест,



Тони Джуд развива някакъв вид имунитет към него - също както детската шарка ти пречи да се разболееш сериозно като възрастен. И наистина, макар добре да разбира в какво вярва един марксист и защо, той не само вижда ясно пороците на социалистическата система и огромните човешки трагедии, до които е довела, но и анализира безпощадно трайната слепота на западната левица за тях. "След войната" описва подробно и без заобикалки чистките през петдесетте, сталинистките и постсталинистки репресии, събитията в Будапеща и Прага, икономическия крах на системата през осемдесетте.

Но марксизмът не е единственият случай, в който Тони Джуд подлага на безмилостен анализ собствените си увлечения. Макар родителите му да не са религиозни, те го изпращат в еврейско училище и го възпитават в идиш традициите на неговите баби и дядовци - култура, за която запазва сантиментален спомен. През шейсетте прекъсва за година следването си в Кеймбридж и отива да живее в кибуц, ала след Шестдневната война се разочарова от ционизма и по-късно така критикува израелската политика, че си навлича гнева на американската еврейска общност дотам, че тя успява да принуди полския консул да отмени поканата си за публична лекция.

Най-радикални за съвременния читател остават критиките му към идеологията на неограничения пазарен капитализъм - идеология, която след началото на осемдесетте и особено след рухването на социалистическия блок



все по-силно се налага като безалтернативна,



като единствено възможен начин за съществуване на съвременната държава. Макар да говори с интерес за личността на Маргарет Тачър ("Тя смяташе капитализма за нещо сродно на морална добродетел. Тони Блеър просто обичаше да бъде сред богати"), Тони Джуд подлага на съмнение както практическата полза от широкомащабната приватизация на държавната собственост (тъй като държавата успява да продаде само печелившите предприятия, а губещите продава само при такива условия, че в крайна сметка се оказва на загуба), така и техния ефект върху обществото. Той смята, че когато се отказва от управлението на железниците, здравеопазването, дори затворите, държавата обрича на разпад тъкмо нещата, които спояват обществото. В една страна, в която всичко е въпрос на индивидуална печалба (и това се смята за общоприета върховна ценност), се губи грижата за общото благо и способността за колективни действия, без които съжителството става все по-тежко и проблематично. В този смисъл проф. Джуд вижда бъдеще единствено в социалдемократичния модел от шведски тип - и то само ако той бъде преосмислен и предоговорен.

През 2008 г. Тони Джуд е диагностициран с амиотропна латерална склероза. Макар да превръща човека в затворник в собственото му парализирано тяло, тя не причинява болка и оставя непокътнат разсъдъка - "човек е свободен да размишлява на спокойствие и при минимален физически дискомфорт над катастрофалния напредък на собствения си разпад". Въпреки бързо влошаващото се състояние професорът пише много - може би по-ярко отвсякога, - използвайки мъчителната неподвижност на нощта, за да подреди мислите си на въображаеми рафтове по категории - мнемонична техника, която му позволява на сутринта да диктува есетата, които излизаха последователно в авторитетния "Ню Йорк Ревю ъф Букс" и коментираха остро и духовито как се променя начинът, по който използваме езика ("Думи"), разликата между западноевропейските и източноевропейските революции от 60-те ("Революционери"), еврейството и пр. Проф. Джуд продължи да пише до последния момент. Книгата му Ill Fares the Land излезе през 2009 г., а историята на европейската теория Thinking the Twentieth Century бе завършена наскоро. Само няколко седмици преди смъртта си даде специално интервю за българските читатели, което ще бъде публикувано през септември във в. "Култура".

Тони Джуд почина на 6 август малко след като в. "Гардиън" го обяви за "най-живия ум в Ню Йорк".



--------------------------------

*Зорница Христова е литуратурен критик във в. "Култура" и преводач на книгата на Джуд "След войната: История на Европа след 1945 година".
 "В една страна, в която всичко е въпрос на индивидуална печалба, се губят грижата за общото благо и способността за колективни действия, без които съжителството става все по-тежко и проблематично", предупреждава проф. Джуд.
 През 2008 г. Тони Джуд е диагностициран с амиотропна латерална склероза и е прикован към инвалидна количка. "Човек е свободен да размишлява на спокойствие и при минимален физически дискомфорт над катастрофалния напредък на собствения си разпад", казва историкът.
24
4964
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
09 Август 2010 21:25
Бог да го прости !
09 Август 2010 22:48
Тази дописка е в достатъчно претенциозна и в никак не следва да се съчетава със съобщение за страданието и кончината на личността , чийто възглед е в нейна тема . Просто , намерението на Вестника няма да сработи , както трябва , а и за просветително в поне ...

Редактирано от - beagle на 09/8/2010 г/ 23:46:03

09 Август 2010 23:56
"В една страна, в която всичко е въпрос на индивидуална печалба, се губят грижата за общото благо и способността за колективни действия, без които съжителството става все по-тежко и проблематично..."
10 Август 2010 00:04
Тони Джуд - умната съпротива срещу пазарния екстремизъм
И въпросите, които задава, звучат толкова смислено и логично,
толкова са фундаментални за съвременното устройство на обществото
и толкова рядко задавани, че всички забравят особените условия, при които е излязъл на сцената.

Ех, що не можеше да се каже същото поне за един наш политик -
щеше да се роди надеждата, че може да имаме все някога и държавник.
малцина - особено в Америка, но и тук, в България - смеят да се обявят против свиването на държавния сектор и приватизацията на всяка цена

Не са малцина , а "са" абсолютно никой и тази диверсия идва от същото място..

Редактирано от - Езоп на 10/8/2010 г/ 00:09:09

10 Август 2010 00:48
То хубаво критикува и задава неудобни въпроси, ама някакъв изход/решение вижда ли и предлага ли (извън това държавата да поддържа губещи предприятия)?


10 Август 2010 01:11
Джуд - враг номер едно на манрикянската ценностна система!
10 Август 2010 03:56
Ще се повторя за кой ли път, но чуете ли, че еди кой си автор е евреин, колкото и гръмко да критикува сегашната система, не чакайте от него реална алтернатива. Или ще ни забие в някакъв вид екстремизъм, или ще нахвърля някакви невъзможни цели, или негодни, или недостатъчни, но никога нищо, което да засегне стремежът на евреите към световна власт.
Към авторката на статията имам една забележка. Не е вярно, че много малко хора се осмеляват да критикуват по същия начин. Истината е, че много хора критикуват и са много по-радикални от въпросния професор, но тях просто не ги публикуват. Преди няколко месеца в Хъфингтън пост се изнесоха данни, че Федералния резерв води на заплата над пет хиляди редактори на научни икономически списания и редактори във вестници, което на практика прави невъзможно да се публикуват каквито и да е идеи, несъответстващи на идеите на евреите от Федералния резерв. Това е просто цензура. В България, например, книжарниците са пълни отгоре до долу с неолиберални четива и почти нищо друго. В България по-добре може да си представите това на какво се дължи. Продажната ни интелигенция се блазни от парите по разни неолиберални проекти и превежда ударно неолибералните бози. И България в момента се намира в същото положение, както при тоталитаризма. Предлага се само едив вид литература, определена по политическа линия. За България също не може да се каже, че никой няма гражданска смелост за подобни критики или подобни идеи. хората просто нямат достъп до подобни идеи.

10 Август 2010 04:45
Много умен мъж. Специалист по нарушаване на интелектуалния покой на марксисти, пост-модернисти и ционисти. И заради това беше жестоко критикуван. Авторката е забравила да спомене доста работи, но какво да се прави. Примерно , че Джудт знаеше чешки ( беше го научил сам и с малко ходене на курсове), изнасяше лекции в Чехословакия в разни апартаменти големи като нашите панелки, беше арестуван в Прага по време на комунистическия режим.
Лекцията в полското консулство бе отменена преди няколко години , а не малко след 1967 каквото впечатление неволно създава статията. Лекцията бе отменена заради една скандална идея на Джудт ( една от многото) за създаване на двунационален Израел. Много хора му скочиха също както скочиха на Мийшаймер и Уолт след като те публикуваха "Израелското Лоби". Ама това е дълга тема. Той и с комунистите не си поплюваше: за Ерик Хохсбаум ( известен историк) бе казал , че е сляп гледайки в лицето на злото ( цитирам по памет). Лека му пръст, лектор , учен и човек. Преди всичко човек.
10 Август 2010 07:30
***
а по въпросите за тия идеи- много народ не обича капитализма, и това че в момента няколко олигофрена ТУК , в България лаят че това било най-справедливата система , не значи че на запад не виждат как все повече остава без алтернатива и се изражда.

Редактирано от - sybil на 10/8/2010 г/ 09:22:05

10 Август 2010 08:23
Роки Балбоа - в статията го пише: "В този смисъл проф. Джуд вижда бъдеще единствено в социалдемократичния модел от шведски тип - и то само ако той бъде преосмислен и предоговорен."
Кратко и точно!
10 Август 2010 09:24
Никога не бях чувала за този човек, лека му пръст, та тази статия ме накара да се поровя в нета. Порових в гугъл и започнах да чета книгата му за следвоенната история на Европа. Изключително интересна.
10 Август 2010 10:00
скучнооо, като платена реклама. А щеше да ми бъде интересно колко време ще пише договора за "социалдемократичния модел от шведски тип" и какъв щеше да бъде крайния му резултат.
10 Август 2010 10:49
Е, имаше преди няколко дена една статия за приликите между Римската империя и ЕС.
Социалната държава може и да звучи като музика в ушите на някои, но едва ли би могла да просъществува дълго време в европейския си вид. Европа произвежда все по-малко и по-малко поради високата цена на труда, облаган с най-различни високи данъци и осигуровки. Бизнесът в някои държави също се облага подобаващо и като резултат общата данъчна тежест принуждава производителите да се изнасят на по-евтини за производство държави.
Получава се затворен кръг: работещите в реалния сектор намаляват, данъците им се увеличават, те още повече намаляват и т.н. Увеличава се процентно делът на хората, получаващи под различна форма помощи от държавата. По този начин в много европейски държави става неизгодно да се работи на минималната заплата, защото на помощи се живее много по-добре. Засега само по-ниско платените нямат сметка да работят, но в бъдеще даже и за сегашната средна класа помощите ще станат по-изгодни заради високите данъци. Получава се парадокс: безработица от 10% и същевременно няма работници за нископлатените позиции. За тази цел се внасят чужденци, които след като получат гражданство лягат и те на социалната система. Отделно проблемите с интеграцията им.
Ако човек не вижда сериозните проблеми на прекалено социалните системи, страдащи от хроничен дефицит, значи е изпаднал в дълбока заблуда. За да бъде една система жизнеспособна, то тя би трябвало да е конкурентоспособна и да може да произвежда ставнително евтино. Нещо, което вече трудно се наблюдава в Европа.
10 Август 2010 12:15
а по въпросите за тия идеи- много народ не обича капитализма, и това че в момента няколко олигофрена ТУК , в България лаят че това било най-справедливата система , не значи че на запад не виждат как все повече остава без алтернатива и се изражда.

Да бе, верно...
Някой наема ли се да изброи всички съществуващи обществени системи и да ги подреди по справедливост?
10 Август 2010 12:31
Cruella de Vil,
добре казано!


10 Август 2010 13:12
Джуд - враг номер едно на манрикянската ценностна система!


И на круелската.
10 Август 2010 15:22
Честно казано винаги са ме забавлявали такива утописти, по които левичарите се прехласват.
Ако зададат въпроса: "Искате ли да живеете общество, в което не ви се налага да работите въобще, но получавате достатъчно за приличен живот?" Някъде към 99% ще отговорят с ДА. И аз нямам нищо против такова общество.
Въпросът е откъде ще дойде финанситането и точно там е разликата между утопистите ( ) и останалата част от гражданите.
10 Август 2010 15:24
Това, мисля, е последният му текст:
"Words"
Натиснете тук

А ето и нещо по темата, която вълнува форумната общественост:
Europe vs. America
Натиснете тук
10 Август 2010 15:43
То съпротивата срещу пазарния екстремизъм винаги си е умна. За съжаление доста хора не схващат връзката между социално и социум=общество. Те си мислят, че обществото може и дори трябва да бъде асоциално.В България, противно на останалия свят, това мислене дори минава не просто за правилно, но и за модерно, авангардно.
10 Август 2010 16:44
А Процент Костов казваше: "Държавата не може да управлява. Продавайте всичко."
-
И започна да се продава, РМдава, дарява, присвоява, евро-усвоява....
10 Август 2010 17:25
Cruella de Vil
10.8.2010 г. 15:22:38
такива утописти

Тъпанари и утописти са само тия дето не вдяват че метода "всяка коза за свой крак" е по-неефективен от метода "сговорна дружина". Това и математически е доказано (теория на игрите), ама тъпанарите и утопистите сляпо се кланят на дяснолибералните догми също като мюсюлмани в Мека.
10 Август 2010 18:16
Къде е този метод "сговорна дружина"? Дайте да го видим какво е представлява.
Да не е в Северна Корея?

10 Август 2010 18:23
Тъпанари и утописти са само тия дето не вдяват че метода "всяка коза за свой крак" е по-неефективен от метода "сговорна дружина".

Сговорна дружина, казваш. Няма лошо в сговорната дружина, когато годните всички до един дърпат общата каруца, в която се возят само каруцарят и немощните. Когато каруцата се препълни от много каруцари и от годни, но нежелаещи да дърпат тя просто спира.
ЕС залитна прекалено наляво и влезе в една спирала на нарастващи разходи (за държавната администрация и социални) и респективно данъци. Съответно икономиките губят конкурентоспособност под натиска на нарастващите разходи. Който не го вижда и си повтаря левите мантри за социална държава съвсем не е в час.
10 Август 2010 19:03
Gozambo
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД