:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,959
Активни 538
Страници 1,833
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Кой е най-успешният университет в България

Нов индекс подреди висшите училища по реализация и заплати на завършилите в най-големите предприятия
И-НЕТ СНИМКИ
Процентно разпределение на попадналите в извадката висшисти по ниво на заплащане и университети.
Две големи липси в системата на висшето образование са показателни за деформациите на образователния и трудовия пазар у нас. Думичката "качество" дефилира за пръв път в Закона за висше образование едва през 2004 г. след раковото разрастване на системата, но се превърна в изпразнена от съдържание езикова брошка. Държавата така и не намери сили да изпълни закона и да обвърже субсидията на висшите училища с оценката им от акредитацията, и може би за добро. В това се оглежда мълчаливото признание за провала, наречен акредитация.
Празна остана и друга ниша. Въпреки неколкократните опити на различни асоциации и социологически агенции да съставят рейтинг на висшите училища, такъв така и не успя да се утвърди. Причините за това са много. Първите рейтинги правеха опит да класират университетите като цяло, противопоставяйки много различни висши училища, без да отчитат качеството в отделни професионални направления. До набирането на достатъчно информация от страна на акредитационната агенция за лаборатории, научна дейност и др. (тази полезна информация така и не стана достатъчно публична), първите рейтинги даваха прекалено висока тежест на мнението на студентите и не успяваха да включат по непротиворечив начин работодателите.
Късната поява на подобни класации и проблемите могат да се обяснят и с липсата на среда, която да ги поддържа. Пазарът на труда дълго време не се интересуваше от дипломите и продължава да крие доходите на заетите, а ударната масовизация разми мотивациите за избор на висше училище.
След ентусиазма и скандалите около първите опити просветното министерство реши да инвестира ресурс и обяви обществена поръчка за изготвяне на рейтинг, спечелена от консорциум ИОО-МБМД. Този рейтинг ще бъде по професионални направления и ще отчита голям спектър от критерии. Паралелно с това се говори за британска агенция, която ще оценява научната дейност на университетите, макар че такъв конкурс още не е обявен.
На този фон екип от Факултета по икономически и социални науки в Пловдив и катедрата "Икономическа социология" към УНСС разработиха индекс за оценка на конкурентните позиции на университетите на пазара на труда. Екипът изхожда от безспорната връзка между висше образование и пазар на труда и си поставя ограничена цел - да изследва индивидуалните ползи, които се реализират на пазара на труда. Тази оценка следва да се възприема само като един модул от една комплексна система за оценяване на висшите училища, изтъкват от екипа.
Екипът предлага индекс, съставен от три показателя - пазарно равновесие, пазарна реализация и пазарна стойност. При първия показател се отчита делът, който съответният университет държи на образователния пазар в дадено професионално направление, тоест каква част от общия брой на студентите в тези специалности приема, спрямо дела му на трудовия пазар. По-доброто представяне на трудовия пазар спрямо образователния е знак за конкурентно предимство на съответния университет и обратно.
При реализацията екипът е предпочел квотна извадка, вместо да изследва съвкупния трудов пазар. В нея са включени 100-те най-големи предприятия за 2009 г. и структуроопределящите предприятия по области, наред с неспециализираната администрация - централна и местна. Тук е търсена близост с методиката за определяне на борсовите индекси на капиталовите пазари, при което се включва борсообразуваща извадка от компании.
Вторият показател - пазарна реализация, отчита съответната длъжност, заемана от възпитаниците на отделни университети -ръководна, аналитична или приложна. Те са с различна тежест при определянето на оценката. Третият показател - за пазарната стойност - доходът на наетите, върви ръка за ръка с най-много уговорки. При него голяма част от попадналите в извадката 880 млади специалисти (до 35 г.) е отказала да посочи конкретно възнаграждение с аргумент "фирмена тайна". Така резултатите за заплатите са представени в диапазони. Изкривяванията и тайнството при доходите са причина екипът да се откаже да придава по-висока тежест на този показател.
Така съставеният индекс е приложен спрямо четири от най-масовите професионални направления - икономика, администрация и управление, математика и информационни технологии, инженерни специалности, в които са записани над 50% от студентите у нас. Наред с това в анкетите са включени и въпроси извън оценяваните критерии, които потвърждават деформациите и на двата пазара. Всеки десети например е назначен на длъжност, която не отговаря на неговата професионална квалификация. Личните, бизнес и политически връзки се приемат като конкурентно предимство, а не пазарна деформация. При младите е налице голяма мобилност - за 57.4% заеманата работа не е първа, а лоялността към работодателя при негативна промяна на условията на работа рязко пада. Успехът от дипломата като предопределяща за пазарната реализация се поставя на по-задни позиции.

Отношение към успеха от дипломата като фактор за реализация /в%/*
Университетпърво мястопоследно място
1. СУ8.514.9
2. УНСС6.618.2
3. НБУ047.1
4. ПУ11.523.1
5. ИУ Варна4.714.1
6. СА Свищов5.214.4

*От анкетираните е искано да подредят различни фактори с отношение към професионалната реализация.
 Съотношение между дела на университетите на трудовия спрямо образователния пазар. Коефициент над 1 показва наличие на конкурентни предимства на университета.
Снимка: Невена Тенева
Наплив от кандидат-студенти към Софийския университет.
 Оценка на университетите в инженерните специалности.
 Оценка на университетите в направление "Администрация и управление".
 Оценка на университетите в направление "Математика".
 Оценка на университетите в направление "Икономика".
75
8229
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
15 Август 2010 19:47
Кой е най-успешният университет в България

В България няма Университети, камо ли пък успешни
Има едни институции който раздават безмислени дипломи на полуграмотното население.
15 Август 2010 20:48
Нещо ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" - Варна не го виждам в класацията. А випускниците му започват кариерата си с най-високи заплати всред връстниците си и 88 от тях и се пенсионират с най-високи.
15 Август 2010 21:10
*666*

Чета и първата мисъл която ми дойде е тази, която си написал . Странно е че Морското много рядко присъства в каквито и да е класации. Единственото обяснениее лично според мен е че учелището е на бюджет към Министраство на Отбраната. Според мен това е най-доброто Висше Учелище в България, поради простата причина че, получават акредитацията си от IMO в Лондон. Корупцията в случая е много трудна, а и военните които са там все още обичат тази държава. Товва е единственото Висше Учелище в България където всяка сутрин се слуша химна и се вдига знамето. Да, така е защото е военно, обаче е голям кеф да си чуеш химна и да си видиш знамето, а било то и цивилен. Личен опит. Друг е вече въпроса че товва което ние го учим 4 години на запад се учи да речен за една година или 6 месеца. Е ние за придобиване на специалност имаме нужда от 1 година практика докато по кратката програма искат 2 или 3 години.
Сега на фона на целия абсурд дано това хубаво варненско учелище не го превърнат във хотел, че тези кумунисти нямат наяждане.
Наздраве на форума.
15 Август 2010 22:13
И тук да отбележа. КОЙ прави класацията? Да виждате конфликт на интереси?
---------------------------
Блогът на Генек
15 Август 2010 22:24
Сетили се. Каква реализация, какви заплати посред криза и безработица и в държава, в която практически липсва пазар на труда? (Отчетената в последния месец намаляла безработица е сезонно явление - келнерки, продавачи на сладолед и пр. обслужващ, често неквалифициран, персонал). Генек, .
16 Август 2010 00:05
Къде са данните за ВИАС да му се не види? Със сигурност бившите студенти там са много добре платени.
16 Август 2010 01:35
ВИАС сега се казва УАСГ.
16 Август 2010 04:04
Сега доколкото разбирам в България, която има проблеми с икономиката и администрацията най-изгодно е да се учи и работи в областта именно на икономиката и администрацията.

А че икономиката се крепи в наше време на знанието, иновативните технологии, очевидно не ни засяга, щото ний сме още в средновековието.

Инженерни специалности, природонаучини и високотехнологични изобщо не фигурират в оценката.

Предполагам, защото няма пари да финансираме тия направления до ниво, че да произвеждат икономически значим и конкурентно-способен технологичен продукт.
Забележително е, че никъде не фигурира класация по научен продукт, или технологични разработки за единица финансиране.

По-сбъркано и формално изследване не съм виждал, а за представените графики не ми се и коментира.
16 Август 2010 04:27

до Ачо
А ти Ачо как разбра какви са българските университети като не си стъпвал в тях? По преразказ ли?
16 Август 2010 07:58
Трябва ли да стъпиш в лайното, за да разбереш, че е миризливо?
16 Август 2010 08:27
За ВИФ, или как се казва сега - нищо.
16 Август 2010 08:39
Хубаво е едно подреждане на всички акредитирани от държавата ВУЗ , и тези измислените. Децата да преценят къде да си дават парите.
16 Август 2010 08:51
Борко,
ВИФ (сега спортна академия) е най-доброто висше икономическо учебно зоведение. Най-много преуспели български бизнесмини, които ежедневно се спрягат в медиите са негови възпитаници. Успешно се реализират и в държавното управление.
16 Август 2010 09:22
ами академията на мвр-то. Колко бизнесмени, бавкери и да не изброявам повече
16 Август 2010 09:23
Няма университет по света, който да ти даде всичко необходимо за просперитет и реализация през целия живот !
Курсът на един стунедт във ВУЗ показва на самия него и на бъдещия му работодател, че този младеж е в състояние да възприеме, анализира, преосмисли и да интерпретира един масив от знания и информация. Във всички случаи тази информация е вече остаряла, но младият човек е показал , че може да плува в тези води, което е оценено по шестобалната, или по друга система.
Всичко останало е платен , зле прикрит , университетски PR.
16 Август 2010 09:26
Главен фактор в класацията би трябвало да е конвертируемостта на дипломата, казано по народному, доколко можеш с дипломата, която получаваш в България, да работиш в чужбина за добра заплата:
1. ВВМУ - Варна
2. Долна Митрополия
3. Медицинските институти.
Другото е суета.
16 Август 2010 09:55
Предприемаческият и комбинативен ум, съчетан с волята за поемане на риск е даденост и никъде не се придобива. Него човек или го има или го няма. За целта диплома може и да не му трябва.
Но, ако говорим за останалата част от населението със сравнително добра интелигентност дипломата е необходимо, но недостатъчно условие за добра реализация. И там си трябва нюх към професията и желание за усъвършенстване. Един завърши и се забие в девета глуха, защото няма желание и амбиции за повече, а друг използва всички възможности за професионално израстване. Пък иначе интелектуалният им потенциал еднакъв.
После, не са виновни само университетите, мат'рялът става по-лош. Значителна част от добрия мат'рял учи в чужбина.
16 Август 2010 09:57
За ВИФ, или как се казва сега - нищо.

Пропуснал си школата в Симеоново, оттам са най-богатите бизнесмени. Ония от ВИФ са под тях.
16 Август 2010 10:03
Другари, а къде е пернишкия?
16 Август 2010 10:12
Пропуснал си школата в Симеоново, оттам са най-богатите бизнесмени.
Онова в Симеоново е АКАДЕМИЯ.
От него направо академици излизат.
По тази причина го няма в списъка на университетите.
16 Август 2010 10:23
За сведение:
Българските капитани на кувейтски кораби получават от $ 83 000 до $ 97 000 годишна заплата, но при условие "ден работа - ден почивка" или фактически за 6 пълни месеци. Естествено, че никой капитан не работи на тъкъв режим, така че заработеното "допълнително" никак не е малко.
Работещите на гръцките кораби получават месечна заплата - 7350 евро.
-----------------
За да вземаш такава заплата, обаче, е необходимо да притежаваш сертификат, че си завършил Морското училище. Диплом признат в целият свят без да са необходими никакви двустранни и многостранни споразумения и ратификации. Става дума за същото онова училище, чиито кадри създадоха и развиха Българския морски и речен флот, танкерния флот, риболовния флот, пристанищата и корабостроенето. Същото онова училище, за което президентът Петър Стоянов положи неимоверни усилия да го закрие. Слава Богу не успя. Този временен "син неуспех", обаче, съвсем не означава, че други нямат подобни мераци и сега. Най- вероятно - с икономически лостове.
-----------------
Абе, не случайно съм го завършил това училище и аз!
16 Август 2010 10:48
Реално нашите моряци изкарват 7, дори 8 месеца на море. По груби сметки не по-малко от 20, 000 българи си вадят хляба като моряци, една малка част от тях на корабите на БМФ, доколкото ги има още.
В бройката не влизат многото плаващите по пасажерски кораби, които не са crew, а staff.
Близо половината от тези хора са офицерски състав, завършили Морското училище (част от по-младите са завършили във факултета в МЕто). Техният авторитет в морските среди - като професионалисти и особено като участници в смесени екипажи - е изключително висок. Заплащането на българите (като средна величина) достига до 70% от заплащането на офицеския състав от "белите държави", изравнява се със заплащането на поляци или хървати и е с една идея по-високо от това на руснаци и украинци. За филипино, индийци, пакистанци и кирибати да не говорим.
16 Август 2010 10:51
Военните университети що не ги броите?
16 Август 2010 10:55
Стига сте се хвалили бе пампурджии такива!Да ви припомня ли старата варненска приказка-докато пампурджиите(моряците по кораби на гагаузки)се давят по моретата то винсаджиите им харчат парите с жените им по варненските кръчми!
16 Август 2010 11:00
"Златна малинка" за измислените унивърсити ше има ли?
Първо предложение - АОНСУ!
16 Август 2010 11:24
Вазов завършил ВИАС или УАСГ сега, ако работи в България може да вземаш добри пари но има и много зле защото конюктурата в строителството е много променлива в момента например е тотална катастрофа. Но със сигурност всички колеги които заминаха овреме за чужбина и работят като пректанти са добре. Нека и българските икономисти завършили ВИИ "Карл Маркс" и Свищов започнат да ги взимат на работа в Ситито та чак тогава да ми участват в класасции. Иначе Военноморското е голяма работа дано не го затрият както затриха Военновъздушното в Д. Митрополия. Преди години ми попадна брошура за точковата система за емиграция в Нова Зенландия естествено за България не бяха и чували но накрая имаше страхотно условие: всички завършили военноморски и военновъздушни училища със специалност корабоводене и пилот от държави членки на Варшавският договор получават безусловно имигрантски визи за тях и членовете на семействата им. Е те това е класация.
16 Август 2010 11:25
За да вземаш такава заплата, обаче, е необходимо да притежаваш сертификат, че си завършил Морското училище.

Змей, МУ не издава сертификати, а дипломи. С такава диплома и лодка нямаш право да караш. Сертификат за придобиване или повишаване на правоспособност за морски лица издава Изпълнителна агенция "Морска администрация"(ИАМА), бивша Държавна инспекция по корабоплаването (ДИК).
Вярно е, че в МУ подготовката за получаване на такъв сертификат е отлична и няма випусник не покрил изискванията на ИАМА и неполучил сертификат, но нека бъдем точни в понятията.
А защо МУ не е в класацията? Защото тя е за университети, а МУ не е. За да е едно ВУ университет трябва да развива обучение в поне 3 области на висшето образование, а в Морското са само в 2 - Техника и технологии и Военно дело. По същата причина не влизат медицинските институти и специализираните ВУ - НСА, НАТФИЗ, Консерваторията.
16 Август 2010 11:38
Полковник Иван,
Мой приятел е учил само две години в Морско училище. Не ми е известно по какви причини напуснал, отишъл в Съветския съюз, завършил технологически институт, върнал се в България и тук завършил задочно ВИИ "Карл Маркс". Винаги когато го питат и по всякакъв повод, на въпрос какво е завършил отговаря "Морско училище".
Аз също съм учил в СУ (в оня факултет до Семинарията, който не е богословски, а напротив) и на още едно място, но винаги на първо място поставям Морско училище. Без да се обиждат някои чувствителни форумци, другите институти, ако не се налага, изобщо не ги споменавам. Морско училище ми е на сърцето, не като поетична романтика, а чисто практически като училище даващо реална подготовка за живота, постигнало най важното - да укрепи в съзнанието на възпитаниците си, че в морито или океана няма на кого да разчиташ, освен на екипажа и преди всичко на себе си като негов ръководител, на своите знания и опит. Не случайно завършващите това училище се наричат "възпитаници", а не просто "абсолвенти".
Затова издивявах, когато вече бях станал някакъв среден началник, и възложа задача на някой сътрудник, а той ми отговори "Ама ние това не сме го учили!" Две-три години след завършване на университета думите "това сме учили, а това не сме" трябва да се изхвърлят от речника на зъвършилия висше образование. Така мисля аз. Висшето образование не е курс за зидаро-мазачи към Строителни войски, не е УТР или ПУЦ, а школа за пълноценен живот - личен и обществен.
16 Август 2010 11:47
Щерн,
Така е. Нали и моят сертификат и диплом са в сейфа ми като "ценни вещи и документи". Два документа са, естествено. Поставих ги под общ знаменател за съкращаване на текста, но ти забеляза.
Преди години на някого му хрумна да прекръщава Морско училище в Морски институт. Последва бурна реакция и това не се случи. Все пак това е първото техническо училище в България (1881).
16 Август 2010 11:52
mini69,
Когато в Морско училище приемаха само отличници, абревиатурата на твоя ВИНС
я разшифроваха като "Влиза Излиза Нищо не Става".
16 Август 2010 12:07
Змей Много исках да влезна във Военноморското но пусто се уплаших от физическият изпит по плуване просто тогава плувах като пирон и затова станах "тъп" строителен инженер. като гледам икономисти и адвокати във какъв батак вкараха България ми се реве, ама пусто да остане най-сагласовити колкото и да са смотани и безполезни. За пожарникари и физкултурници не коментирам.
16 Август 2010 12:35
Военните и полицейските училища не трябва да се вклюват в подобни класации. Просто това са съвсем друг вид училища, за съвсем друг вид хора. Накратко описанието на тези хора го е дал народа през годините - "Ум под фуражка не вирее".
16 Август 2010 12:51
XYZxyz,
Какво значение има, че едно учебно заведение е наречено военно, като примерно от 200-300 души випуск 50-60% отиват в търговския флот, 20-30% в корабостроенето, 10-ина% в други сектори на икономиката и само 15-20 % при военните?
Вярно, че дисциплината е много лошо нещо, но такива са били разбиранията някога!
----------------------
Един изключителен ум, капитан І ранг, наш преподавател, ядрен физик като втора или трета специалност, както всички под пагон отвреме-навреме дава дежурен по училище. Вечер. Време за самоподготовка. Ние сме последна година курсанти и предстои да ни разпределят за военния и търговския флот. Минава въпросният по коридора, чува шум в стаята, наднича през вратата и ни заплашва с усмивка: "Четете, брей, че който не чете ще го направят офицер."
Може това си имал предвид, XYZxyz?

Редактирано от - Zmeja на 16/8/2010 г/ 13:05:19

16 Август 2010 12:55
Платен или некоректен материал.
ВВМУ"Н.Й.Вапцаров" отдавна не е "военно" 10% курсанти и 90% студенти. Студенти със 100% реализация, лапат ги като топъл хляб без кавички. Начална заплата 2000 евро!!! За какво говорим, какви 5 лева
16 Август 2010 13:00
По интересно е къде сме в света. Ето една класация
http://www.webometrics.info/[/quot e] Софийски Университет 777 място. Има напредък. Беше на 892 преди година. Другите БГ университети са по-назад.
16 Август 2010 13:09
Ето и цялата класация
http://www.webometrics.info/rank_b y_country.asp?country=bg
Естествено класацията не претендира да е одобрена по БДС, нито да е сертифицирана от от учени от БАН.
16 Август 2010 13:29
Изобщо не сте наясно кое е висше образование и кое не. Това че някое учебно заведение се е нарекло "висше" и издава такива дипломи нищо не значи. Определящо е нивото на придобитите знания. Пример: ако 5 години запаметяваш как се правят супи, яхнии, десерти и други манджи от петте континента, вишист не си. Ако обаче усвоиш микробиологията и химията на гореспоменатото - това е друго нещо. Т.е., с количествено натрупване на знания не се става вишист.
16 Август 2010 13:35
баси сбърканата класация! Сал за економисти и адвокати, дето папат от непроизводителни фондации и "институти" "по това и онова"...
В държава, в която огромни сектори от икономиката не се развиват, класация ми правят... после специалности ще закриват, а някой ден като заработи съответен отрасъл, пак ще ги "основават"?
Що не подбъзикат реализацията на наши специалисти от естествените науки на запад, па после да кръстосат с реализацията на въпросните "икономисти", пак на същите места?
Тая държава си губи потенциала само поради некадърността на политици да стимулират определени производствени дейности. Накрая както винаги университетите ще са им виновни...
16 Август 2010 13:51
Независимо от всяко друго , Кучето ми е във Възпитаник на ВНВМУ ! Бивши такива няма ... Змейка , , за целокупна добра съвест и изява ...

Редактирано от - beagle на 16/8/2010 г/ 13:52:20

16 Август 2010 13:55
Абсолвентите на добрия университет трябва да знаят две неща:
1. Колко много не знаят!...
2. Да знаят къде и как да търсят това , което не знаят, когато им трябва!...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
16 Август 2010 14:03
Класациите трябва да поставят в центъра мнението на студентите и завършилите, защото те са клиентите. Всички други оценки се дават от онези, които обслужват - преподаватели, ректори, министерство, държава и естествено показателите са превъзходни. През последните години всичко живо например завършва средно образование с между 5 и 6, а не може едно грамотно изречение да сложи на хартия. Когато избирате доктор, строител, хотел, ресторант, кого питате за качеството - собственика или клиентите?
Разбира се, реализацията е важна, но тя става ясна 10-на години след завършване. (Ако се учи за проститутец, кариерата започва от връхна точка и върви към залез - но останалите професионалисти се движат във възходяща посока). Междувременно обаче рейтингът на университета може да е остарял. Качеството може да се е подобрило или влошило, а може и да е изхвърлил кадрите, които са му изградили репутацията, както често се случва у нас.
Така че оценката на обучавания и обучения трябва да определя рейтингите. Другото е груба стъкмистика.

16 Август 2010 14:13
На отсечката преди Драгичево 2 км се минават за 60 минути вечер. Поток за 2 държави и три области се прекарва през 1 лента.

Това е нивото на Правителстовото и НБУ и останалите. А цецко си пече г* с Веселично и пеят песни...

Това е класацията.

(Горното не е инцидент, а диагноза ГЕРБер: На южнтата дъга към младост 5 ленти минават в 1. Няма к'во да се класират. ДЕБИЛИЗЪМ отвсякъде.)



16 Август 2010 14:16
Тази класация е безмислена.

Да "класираш" и да "сравняваш" Химически институт и Геологически институт, или Строителен е глупаво.

А ако преди това си унищожил химическата си промишленост, как отразяваш това?

Игнатов има нужда ба навира НБУ навсякъде. Затова е цялата тая пътардия.

Тоя няма да миряса да рекламира ...
16 Август 2010 14:21
Освен това Бойко Борисов дължи отговор (по таблицата):

3. НБУ 0 47.1

Египтология - абсурдна по актуалност у нас специалност; бивше ДС протеже станало ректор.

Е защо този ДС - свързан -семейно номенклатурчик е министър?

Нали има НУЛА?

Вие мислите ли, че у нас разумен брой студенти ще платят да учат египтология?
16 Август 2010 14:23
Колега-форумец беше подал линк към световна класация на университетите, който поне аз не успях да отворя. Ако някой е направил това или има друг линк за това, ще му бъда много благодарен да каже как е класирането на китайските висши училища, не толкова като място в списъка на световните, а по специалности - напр. инженерни, аграномически, строителни и т.н. Известно е, че в Америка, както и у нас, най-престжни са икономическите, финансовите, юридическите, политологическите и др. подобни непроизводителни специалности.
16 Август 2010 14:31
Опа объркал съм линк и квота , ето я класацията на университети като линк Натиснете тук
16 Август 2010 14:38
Така съставеният индекс е приложен спрямо четири от най-масовите професионални направления - икономика, администрация и управление, математика и информационни технологии, инженерни специалности, в които са записани над 50% от студентите у нас.
Фуражките не са предмет на това изследване, а и правилно, както по-горе писах, там учат едни по-различни хора.
Както пише в статията тепърва ще се разработва рейтинг на висшите училища и пак както пише в статията "Тази оценка следва да се възприема само като един модул от една комплексна система за оценяване на висшите училища, изтъкват от екипа."Пиша го по повод на хората не прочели статията, но коментират качеството на рейтингите от статията.
16 Август 2010 14:51
Zmeja.
прав си за Военноморското училище(май така му казваха по мое време)подготвеха добри кадри само че за да вземат капитанска диплома или някакъв документ за това май трябваше да савършат и ВИНС(имах двама такива колеги)-говоря за 80-те години на миналия век!А за моряшките жени си беше незлобна популярна закачка от това време и не съм искал да обидя никой моряк!
16 Август 2010 15:00
Интернационалните класации на университети са безполезни. Те се основават върху съпоставими, но незначителни данни - главно брой нобелови лауреати и брой цитирания в определен кръг специализирани научни списания. Това е свехотворно. Почти няма университети по света със задачата да произвеждат авангардни откриватели, изследователи и теоретици за науката. Масовият студент се готви да прилага знания и методи, а не да ги открива и създава. Това, че само СУ попада в тези класации показва, че като най-старо заведение у нас то има повече научни контакти. А че попада след първите 200 или 300 не показва нищо друго, освен това, че повечето му публикации са на славянски езици, които изобщо не се реферират. Така че забравете за т.нар. "световни класации".
16 Август 2010 15:17
"Те се основават върху съпоставими, но НЕЗНАЧИТЕЛНИ данни - главно брой нобелови лауреати".
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД