:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,332
Активни 513
Страници 2,206
За един ден 1,302,066
Стратегии

България все още не може да прескочи Великата китайска стена

На Уолстрийт вече са открили формулата на успеха - Шанхай, Мумбай, Дубай или „Гуд бай”. У нас фирмите продължават да са стъписани от огромния и непонятен азиатски пазар
Оказва се, че българските инженери не са достатъчно квалифицирани за работа на модерни инфраструктурни обекти в Азия.
Докато у нас правителството се чуди как до 2012 г. да довърши 360-километровата магистрала София - Бургас, китайските власти планират как до 2020 - 2025 г. да изградят трансконтинентална високоскоростна жп връзка Пекин - Лондон. Влакът ще се движи с 320 км/ч, така че разстоянието от 8200 км да се изминава за 2 дни. Според някои неофициални информации има вариант линията да мине и през България. Но като нищо можем да изпуснем този влак - и в истинския, и в метафоричния смисъл.

Анализите за глобалната икономика недвусмислено сочат, че бъдещето е на Изток, накъдето през последните години се пренася световното богатство. Фирмите от Уолстрийт, които преди обикаляха света, за да убедят правителствата на развиващите се страни да разпродават активи на чуждестранни инвеститори, сега пътуват, за да се снабдят с кредит от богатите на кеш държави от Изтока. Както вече се казва на жаргона на Уолстрийт: Shanghai, Mumbai, Dubai or Good-bye. Очаква се към 2025 г. (а дори и по-скоро) Китай да бъде втората по големина световна икономика и водеща военна сила, а Индия и Русия да развият силния си потенциал за растеж. Икономиките на държавите от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) вероятно ще се изравнят с БВП на страните от Г-7 към 2040 г. - 2050 г. Всичко това не са вестникарски прогнози, а изводи от доклада на Националния съвет по разузнаване на САЩ "Глобални тенденции 2025: Промененият свят". От него става ясно, че в близките години и десетилетия светът ще гледа към Азия.

"Разберете -



целият свят е в Китай, а нас ни няма!



По телевизиите им текат румънски реклами, в Пекин има цял руски квартал, чува се сръбска музика, разхождат се македонски бизнесмени, а ние не присъстваме там по никакъв начин", разказва Веселин Илиев от Българската стопанска камара, който наскоро е прекарал цял месец там.

Поне от 10 години насам родните политици говорят колко е хубаво да се засилят връзките с Китай, Индия, Индонезия, Тайланд, Виетнам и останалите развиващите се пазари в Югоизточна Азия. Ентусиазмът обаче бързо се изчерпва с поредната екзотична екскурзия на високопоставени особи из Азия. Затова и статистиката е безпощадна. За периода 1998 г. - 2009 г. България е привлякла нищожните 11 млн. евро китайски инвестиции, сочат данните на министерството на икономиката и енергетиката. Цифрите за Индия и страните от АСЕАН (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия) са още по-отчайващи: Индия - 5.5 млн. евро, Сингапур - 12.7 млн. евро, Тайланд - 0.1 млн. евро, Малайзия - 0.2 млн. евро, Индонезия - 1.1 млн. евро, Виетнам - 1 млн. евро, Филипините - 0 евро. Само с Корея и Япония ситуацията е по-добра, макар че отношенията с тези две държави са далеч от потенциала си.

България силно изостава и по отношение на търговските си връзки с региона. Българският износ за страните от АСЕАН плюс Китай, Индия, Япония и Корея е едва 4% от общия износ на страната през м. г. Като сума това прави 472 млн. евро. Вносът от региона също е само 4.6% от общия внос, т. е. 773 млн. евро, обяснява Дияна Найденова, шеф на дирекция "Външноикономическа политика" в икономическото министерство.

Не може да се отрече, че през последната година икономическото министерство засили активността си към региона. Например през октомври м. г. с огромна бизнес делегация от над 100 фирми у нас пристигна Си Дзипин, зам.-председател на Китайската народна република (КНР). Подписаха се 6 договора между български и китайски фирми за 850 млн. долара, като основният от тях беше контрактът за купуване на електролитна мед от България за рекордните 800 млн. долара. Хубаво беше също, че България все пак успя да участва на "ЕКСПО Шанхай 2010" въпреки поредната доза скандали за пари. Пробив беше и подписаният при юнското посещение на Трайчо Трайков в Китай меморандум за изграждане на българо-китайска индустриална зона до София, край Божурище, където ще оперират предимно китайски компании. Кабинетът се хвали и с контракт, чрез който българска компания ще изнесе в Китай технология за леене под налягане на джанти и други части за автомобили.

Завърнал се от Шанхай, Трайков обяви, че сред основните цели в икономическата му стратегия е



България да се превърне във "входна врата в ЕС"



за търговските потоци от Азия и най-вече от Китай. Лошото е, че почти няма страна от ЕС, която да не иска същото. Унгария например има доста голяма преднина в това отношение.

Истината е, че пред икономическото партньорство на България с Азия стоят много проблеми. Първо, България е сравнително непозната в Китай, а и родният бизнес не може да преодолее трудностите от разликата в мащабите. "Европа вече си е дала сметка за това, че Китай е необятен пазар и предлага невероятни възможности. Там вече има регистрирани представителства и филиали на над 2500 италиански фирми, 5000 германски фирми и т. н., което им дава възможност да участват в местния тръжен процес, да печелят проекти. Много от тях имат успех, който буди благородна завист", разказва зам.-председателят на Българската търговско-промишлена палата Георги Стоев. През м. г. например малка френска дизайнерска компания с 4-ма души персонал спечелила търг за архитектурен проект на стойност 15 млн. евро. "За съжаление България за момента изпуска този шанс", твърди Стоев.

Китай усилено работи за обновяване на инфраструктурата си, което е добра възможност за българския строителен бизнес, твърди експертът. Стоев разказва, че м. г. БТПП разпратила покана до всичките си членове да участват в грандиозен инфраструктурен проект на 80 км от Пекин за строителство и проектиране на пътища, мостове, пречиствателни станции, жилищни сгради и др. Идеята била българското участие да бъде в областта на техническия надзор и консултантските услуги. Проектът е възлизал на умопомрачителните 8 млрд. долара, т. е. колкото половината държавен бюджет на България. В крайна сметка нито една родна фирма не намерила сили да се яви на търга. "Може би страхът на нашите компании е, че като се отиде на място, ще има необходимост от допълнителна помощ, изясняване на законите, техническите детайли, което им е сложно. А може би



българските фирми все още се чувстват слаби



и не са готови за този огромен пазар. Другото може би е липса на информация", коментира Стоев.

"Как да сме конкурентни на китайците и как ще ни пуснат да строим там, при положение че за изграждането на магистрала в Полша неотдавна те предложиха двойно по-ниска цена в сравнение с европейските фирми. Те просто работят много по-евтино", коментира шефът на Камарата на строителите в България Светослав Глосов. Румен Йовчев от Браншова камара "Пътища" твърди, че българските фирми са твърде малки, а и неподготвени за китайските мащаби и изисквания. "Преди време ми предложиха да изпратя български инженери за консултантски услуги в Китай. Оказа се обаче, че китайците имат невероятно високи изисквания към работната ръка - поне 20 години опит на международни обекти, дори за ниските позиции. При това положение българските инженери са изключително неконкурентоспособни", разказва Йовчев.

Веселин Илиев от БСК пък смята, че е крайно време бизнесът и политиците у нас да започнат да изучават китайската култура и начин на правене на бизнес. "У нас трябва да стане ясно, че много от големите китайски фирми са държавни и са свикнали да работят с държавата. Те очакват подкрепа от правителството, а ние сякаш не разбираме това", твърди Илиев. Според него именно липсата на държавен ангажимент е провалила голяма инвестиция в производството на климатици у нас преди 4-5 години.

Изводът е, че правителството и бизнесът имат още много работа, ако искат да подобрят икономическите връзки на България с Азия. Идеята на Трайчо Трайков страната да се превърне в логистичен център за азиатското карго за ЕС не е никак лоша. Оказва се, че България има добри шансове за пробив в транспорта по въздух и по-малки - по море, макар въздушното карго да излиза по-скъпо. Проблемът обаче е, че идеята изисква доста инвестиции в инфраструктурата на пристанищата и летищата у нас. От ситуацията има изход само защото самите азиатци проявяват интерес към концесиониране на подобни обекти в България. Но те проявяват такъв интерес и към Гърция. Неотдавна се разбра, че за да привлече големи инвестиции от Азия, южната ни съседка е готова



да допусне китайския бизнес до стратегически отрасли



на икономиката си като транспорт и туризъм. Между Атина и Пекин се обсъждат сериозни проекти за пристанищата в Пирея, Солун и Волос, за жп линии, корабостроителници и др. Китайската компания COSCO реши да установи средиземноморската си база на пристанището в Пирея, което взе на концесия за 35 г.

Другата хубава идея е да се стимулират смесените индустриални зони. Въпреки че за това се говори от години и че в края на мандата си тройната коалиция дори създаде специална държавна компания за целта, България все още няма истински индустриален парк. Бъдещата българо-китайска зона край Божурище и българо-корейска в Перник могат да са първите стъпки в тази посока.

Едва ли за някого е тайна, че за да не се превърне в обикновена търговска борса на Азия, България трябва да привлича производства. Стимулите за инвестиране у нас не са малко - ниски данъци, приемлива цена на работната ръка, евтина и дори безплатна земя за приоритетни инвеститори, безплатно прокарване на инфраструктура до производствените бази. Новата идея на Трайков - да се раздават и пари кеш, съответно до 10% от стойността на вложението за преработващата промишленост и до 50% за иновации и научни изследвания, прави инвестициите у нас още по-апетитни. Големият проблем обаче е, че няма контрол върху стимулите, поради което хиляди декари земя и милиони левове ще продължават да отиват в джобовете на приближени до властта фирми, а не за истински инвестиции в икономиката, независимо откъде идват.

Що се отнася до търговията с Китай, България, без да иска, е попаднала в неочаквано добра позиция преди няколко години. Тогава Пекин пое курс към туширане на неравновесията в търговията с някои европейски страни, така че да не се получават огромни отрицателни баланси в търговския обмен между тях. Причината за новата политика не е само стремежът на Китай по-бързо да бъде признат за "пазарна икономика" от Световната търговска организация, но и желанието да засили вътрешното си потребление и да отговори на бунтовете срещу социалните различия в страната.

България просто става една от страните от специален списък, който е сред официалните приоритети на Китайската народна република. Това означава, че Китай е готов да купува от България. Затова от около 2 години насам България е включена в програма за износ на потребителски стоки за Китай, а от 1 година - и за храни и напитки. Новата политика веднага е дала резултат -



българският износ за Китай се е увеличил с 238%



през м. г. в сравнение с предходната. Според Георги Стоев скокът е само в секторите суровини и материали и за да има по-добър ефект, трябва да се включат още сектори. "Но за това е необходимо постоянство и информация", казва зам.-шефът на БТПП.

За да се прави бизнес с Китай, Тайланд или Виетнам, е важно да се опознаят културата и начинът на работа на хората в тази част от Азия. Затова помагат инициативи на ЕС като например Understanding China. Тя дава възможност на европейските фирми да научат правилата на бизнеса в Китай.





----------------------------------

По-известни азиатски инвестиции у нас

----------------------------------

1. Китай

- завод за асемблиране на телевизори във Велико Търново - SVA Group

- завод за автомобили край Ловеч - "Литекс Моторс" и Great Wall Motor Company Ltd.

- телекомуникации - ZTE и Huawei

- изграждане на сероочистващите инсталации на 5-и и 6-и блок на ТЕЦ "Марица Изток 2" - италианската компания "Идреко" и китайската "Инсигма"



2. Индия

- аутсорсинг център в София на ИТ компанията Sutherland Global Services

- завод за лекарства и хранителни добавки "Биомеда" в Пловдив, 61% от който бяха придобити от индийската фармацевтична компания Elder Pharmaceuticals

- производство на плодове и зеленчуци с експортна насоченост към ЕС - Nawdhari Seeds Pvt., Пловдив

- изграждане на вятърни мощности - "джойнт-венчър" между дъщерни компании на конгломератите от Германия и Индия Volkswind GmbH и Suzlon



3. Япония

- завод за производство на електрооборудване за автомобили край Ямбол "Ядзаки корпорейшън"

- ветроенергиен парк "Калиакра" - Mitsubishi Heavy Industries Ltd

- болница и банка "Токуда"

- завод за автомобилно оборудване в Мездра и Карнобат - корпорация "Сумитомо"

- търговия с автомобили "Ниссан"

- производство на електроника - Euro Tech

- проекти, финансирани от Японската банка за международно сътрудничество - рехабилитация на ТЕЦ "Марица Изток 2", разширяване на пристанище Бургас, удължаване на софийското метро и др.



4. Корея

- завод за силиконови трансформатори "Елпром трафо" в София - Hyundai Heavy Industries

- най-големият дистрибуторски продажбено-сервизен комплекс на "Хюндай" в ЕС

- изграждане на индустриална зона Перник - "Чойс" ЕООД

Виетамци влагат 20 млн. евро в българското земеделие

Азия не е само Китай и трябва да се знае, че големи възможности за родния бизнес има и в контактите с други страни от региона - Япония, Корея, Индия, Виетнам, Тайланд, Индонезия, Сингапур, Малайзия и т. н.

"Вече 18 години работя с виетнамци. Не познавам по-работливи, по-коректни и по-дисциплинирани хора от тях", обяснява бургаският бизнесмен Иван Василев. По време на българо-виетнамския бизнес форум в София през юли Василев подписа рамков договор с партньор от Виетнам за създаване на обща фирма, която върху 4000 декара в района около Ямбол ще произвежда виетнамски култури - зеленчуци и цветя, с цел износ към други европейски държави. Българският бизнесмен ще предостави терена, а виетнамците - технологията. Инвестицията ще е на стойност 15-20 млн. евро.

Десетки виетнамски компании проявяват интерес да правят бизнес с български партньори, личи по огромната делегация в София, водена от виетнамския зам. министър-председател Нгуен Син Хунг. В нея има представители на най-различни индустрии - петрол, газ, жп и минна промишленост, производство на цимент и стомана, транспорт, недвижимости, финансови услуги и др.

"Имаме интерес за сътрудничество с ваши фирми в областта на петролната и химическата промишленост", коментира пред "Сега" Ле Ксуан Хоанг, зам.-директор на Anpha Petrol, която е третата по големина компания в сектора във Виетнам. Според предприемача един от проблемите на бизнес партньорството с България е трудната транспортна връзка. До Ван То, който управлява огромна компания за производство на стомана, пък споделя, че за пръв път е в България и е дошъл, за да се запознае с условията за правене на бизнес тук и със стимулите за чуждите инвеститори. "Интересува ни какви преференции предлагате за инвестиции, какво е данъчното облагане и какви са цените на земята в България. Проявяваме интерес не само за търговия с България, но и за производство", казва бизнесменът.

Виетнам отдавна поставя въпроса за достъпа до българския пазар на работна ръка оттам, но в условията на криза и висока безработица това не е приоритет за България, твърдят българските власти.

Големи, но неизползвани възможности бележи и бизнес партньорството с Индия. "За съжаление България все още е твърде непозната в Индия, а и бизнесът ни трудно пробива там, защото се искат големи финансови вложения", коментира търговският представител на България в страната Илия Деков. Добрата новина от последните месеци е ИТ проектът за разпространение на високоскоростен интернет в Индия на основателите на "Орбител" Николай Горчилов и Виктор Францес. Според Деков българският бизнес има място в ИТ и телекомуникационния сектор в Индия, а също и във фармацевтиката и военната промишленост.

По-развито е партньорството в инвестиционните проекти на България с Япония и Корея, макар че и то е под потенциала си. Добра база за бизнеса с Корея е договореното наскоро споразумение за свободна търговия между Брюксел и Сеул, което ще създаде преференциални условия за търговия и инвестиции, от които българските фирми скоро ще могат да се възползват.
 Мащабите на китайските начинания наистина са стъписващи. В края на 2005 г. Китай построи най-дългия мост в света по море - Донгхай, с дължина 32.5 км.
Снимка: Архив "Сега"
Ако иска да се превърне в логистичен център за азиатското карго, България трябва да модернизира пристанищата и летищата си.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Заради липса на подходяща работна ръка у нас, преди няколко години заводът за тежко машиностроене в Радомир взе работници от Тайланд.
Снимка: БТПП
Според зам.-председателя на БТПП Георги Стоев България засега изпуска шанса за по-активно бизнес присъствие в Китай.
Снимка: БГНЕС/МИЕТ
Министърът на икономиката Трайчо Трайков стана поредният български политик, който посети Китай, за да търси възможности за бизнес. Засега резултатите не са обнадеждаващи.
 Китай стряска с размера на начинанията си.
107
7053
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
107
 Видими 
15 Август 2010 20:01
И какво точно не ни е квалифицираното за работа с роторни багери? "Мини Марица-изток" използват такива от близо 50 години
15 Август 2010 20:37
Сегашният банкянски кабинет работи усилено с/у чуждия инвеститор, в т.ч. и китайския. Само за миналия 1 месец беше ликвидирана "индустриална зона Варна запад" с 2 китайски, 1 корейски, 1 австрийски и др. инвеститори (и беше измислена нова и никому неизвестна зона Божурище). И вчера по непроверени данни Боко каза, че "преместването" на варненското пристанище поради кризата "се отменя". Имаше поне до миналата седмица сериозен китайски интерес за концесионирането на целия порт Варна - според зам. м-ра на транспорта К. Катев (ли беше).

За новия контейнерен терминал на Максуда (или другаде?) има отпуснат от години кредит от японската банка за развитие. Пристанище Варна се пръска по шевовете и в кризата. В същото време в пр-ще Бургас бездейства от години построеният с пари на същата японска банка насипен терминал. Който трябваше да работи за Кремиковци.

Най-сериозен потенциал за България като портал към ЕС на китайския (и руски на първо място) бизнес има районът на варненските езера. Най-перспективните направления на транзита са Варна-Русе-централна Европа и Варна-коридор 8-южна Италия (трасето на Южен поток - юг). Според прогнозите на СТО контейнерният трафик в Черно море ще се увеличи от 3 млн до 14 млн ТЕУ до 2025 г. - най-бързорастящият регион в света. Голям принос се очаква в това отношение от ремонтираната от японци Транссиб. Русия силно ни натиска да развиваме жп ферибота Белослав-Кавказ, ние нямаме свои кораби по нея и капацитетът й е миниатюрен.

Има голям чужд интерес и за развитие на големи индустриални предприятия около езерата - с фабрики и складове на самите кейове. Изброявал съм основните известни ни проекти вече много пъти - оманския торов завод, КамАЗ, още колебаещата се Фьосталпине... Отключващ фактор за тях ще бъде също Южен поток.

Голямо значение има коридорът Варна-Русе, най-пряката връзка на Черноморския басейн и коридор 8 с коридори 7 и 9 и централна Европа. Това била връзката на османската столица с Европата. Сега ни трябва развито дунавско параходство, голям мултимодален център в Русе, скоростна жп линия до Варна като ротердамско-рурската Betuweroute и хубав път с поне 4 ленти.

Голямо значение има и коридор 8 - по м-ла Черно море и Тракия, по жп и м-ла от Перник до Македония и през Албания до Драч. Има транзитно значение и трасето Бургас-Александруполис.

Без да има нашите възможности, в т.ч. и добри връзки с Русия, сиромашка Румъния прави твърде много да развива инфраструктурата си. За съжаление бълг. правителство си няма хал хабер, няма хабер и обществеността. С това ръководство и с това равнище на обществения дебат България е обречена на деиндустриализация, траспортна изолация и мизерия. България вместо транспортен възел се превръща в транспортен остров, заобикалян от основните потоци, дори когато това е технически трудно изпълнимо.

Отчитайки трезво сии наши типичности, още преди 15 години взехме тежко стратегическо решение за нашето семейство. Но милиони съотечественици не са имали такава възможност. Разчитаме, че все някога българите ще се свестят, ще изритат банкянската хунта на свалку истории и ще върнат чуждия инвеститор, и руски, и китайски, и друг, в отечеството.
15 Август 2010 20:38
Българите са обявили, че не искат нищо да правят освен да ринат торта на кравите и да оправят леглата на чужденците. Така, че ние и в Азия нямаме място.
*
Що се отнася до Китай, ще има "довиждане", но не знам в каква посока. Аз се върнах преди време от Китай и смятам, че до няколко години ще има драматичен обрат в търговията с тази държава. Не е възможно всички китайци да заживеят по американски, не е възможно да продължи това масово изнасяне на производства в Азия. Нещо ще се скъса. Социалното напрежение в Китай е невероятно. Огромни богатства и един милиард бедняци, живеещи в мизерия. Всеки обаче иска да кара лексус. Няма как да стане.
*
Иначе китайките са страшни - високи токчета, къси поли стигащи им едва до клиторите, модерни танци. $100 за два часа с топ мадама в бизнес центъра на Пекин. От тази гледна точка - там е живота.
15 Август 2010 20:42
Отчитайки трезво сии наши типичности, още преди 15 години взехме тежко стратегическо решение за нашето семейство.

*
И ние така.
15 Август 2010 20:57
Каква индустрия, какъв транспорт, каква търговия, какви отминалици от комунитическо. Нали България щеше да се превръща в световен туристически център.
15 Август 2010 21:10
Признавам - от изброените инвестиции у нас знам само за "Токуда" и "Нисан"...
Признавам - вероятно не съм достатъчно наясно, но това не го разбрах:
...завод за силиконови трансформатори "Елпром трафо" в София - Hyundai Heavy Industries

Наистина ли има силиконови трансформатори?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 16/8/2010 г/ 14:00:49

15 Август 2010 21:32
"$100 за два часа с топ мадама в бизнес центъра на Пекин. От тази гледна точка - там е живота".

Aмериканецо с бълг. произход,


Не си съвсем прав. Има нелоши местенца и в Изт. Европа с прекрасни дами на тази цена и доста по-красиви от китайките, пък и е въпрос на вкус, нали така ? Не на всички ни харесват мацките с дръпнати очи, все пак !
15 Август 2010 21:36
Ами така е.
Китай преди всичко е държава. България е десеторазрядна колония.
Последните десетилетия Китай се модернизира, индустриализира, строи инфраструктура, привлича инвестиции и технологии, и при това без да губи държавен контрол над обществените и икономически процеси.
В същото време България изпадна в лудост да пее тъпи мантри за демокрация, евроинтеграция и натофикация; и под тия упоителни песнопения сама да се разрушава и предава.
Затова Китай е държава, а България е колония.
15 Август 2010 21:40
Mars Attack,
Абе ти да беше дошъл с мен в оня бар в пекинското сити? Пък да те питам тогава дали не ти харсеват дръпнатите.
*
Иначе потвърждава, - онези им работи (не)са завъртяни на 90 градуса (не по Целзий).
15 Август 2010 22:10
Българино с американско жителство,


Признавам си, че това е експириънс, който нямам в CV, но е просто защото не съм го поставял като цел ... Ще имам предвид мнението ти за в бъдеще, бъди сигурен (не знам защо, като че имам повече хъс да опитам нещо японско, по-"шик" ми се струват гейшите !; китайките все на нашите комсомолки ми напомнят ...)

15 Август 2010 22:12
китайките все на нашите комсомолки ми напомнят

*
Българино с марсианксо гражданство,

И аз така мислех. Оказало се обаче, че светът се развива динамично.
15 Август 2010 22:25
Точно затова ти казвам, че твоят опит ще го имам наум за по-нататък ! Запали ми любопитството.
15 Август 2010 23:15
Китай е новия икономически властелин на света. Най-сетне светът си намери един добър стопанин. Всичко си дойде на местата.
Наистина са изумителни тези гигантски китайски "стройки". Явно челния съветски опит е добре усвоен от китайските другари и те вече надминават учителите си.
Поднебесната Империя вече отвя като експрес малка гара Япония и вече е втора икономическа сила в света де юре и първа де факто.
Дните на технически банкрутиралите САЩ като първа икономическа сила са преброени.
15 Август 2010 23:43
Наистина ли има силиконови транформатори?...


Силиконови трансформатори на определен вид енергия има само на съответните места на някои представителки на нежния пол... А доколкото се споменава "Елпром - трафо" , според мен става дума за силови трансформатори.

Редактирано от - myrmorko на 16/8/2010 г/ 00:38:06

15 Август 2010 23:44
Добра статия. Добра за Китай.
Каквото и да си говорим няма да прескочим Китайската стена. Причината не в Стефка Костадинова. Още от началото на т.нар. демоктичн преход бе заложено феодалното разпокъсване на Юго-източна Европа. Ние, чрез демоктата Филип Димитров, положихме началото на раздържавяването. Последвалите го "държавни мъже" и най-вече Иван Костов доведоха апогея на раздържавяването. Великият мислетел (покойник) Божков, бидейки министър в държавата ни, изповядваше максимата, че държавата е най-лошият стопанин, и с действията си направи така, че да не остане държава след него.
Днес, в държавата ни няма държавна икономика, но има министерство на икономиката, няма държавно селко стопанство, но има министерство. 60% от БВПотива за пенсии. 50% от завършилите основно образование са неграмотни. Учените от БАН са феодални старци. Всички говорят само как да трябва да не се пенсионират хората, как да се събират повече и повече данъци. Ще криминализират неплащането на социални осигуровки, но в същото време държавата е най-големият длъжник към бизнеса. Ами така де, абсолютизирането на тази мярка ще доведе до превръщането на всички ни в затворници, сега сме само икономически, след време ще сме и криминални. Не ще ни е необходимо никой да затваря трудовия си пазар за "новите членки", ние просто ще сме страната-затвор, откъдето можеш да отидеш еднопосочно само до крематориума (земята поскъпна и е криза и в гробищата).
Камък върху камък не трябва да остане в тази държава, ама преди тпреки ова трябва да направим тренировъчните бази на доброжелателите ни от USA, както и всичко онова, за което се сети посланикът им. И за да е всичко демоктарично и открито, той дава съвети на правителството ежедневно, вкл. и чрез медиите.
Не случайно от космоса се виждала само Великата китайска стена.
16 Август 2010 01:37
Абе щатския българин, е ти това ли видя в Китай че не всички карат Лексус ама искат и гаджетат вървели по 100 долара
Щото сигурно в САЩ всички карат Лексус а ?
А пък от друга страна и те искат готините гаджетата да са по 100 долара пък те въръвят по 1000
16 Август 2010 02:03
И какво трябва да търсим отвъд Великата китайска стена, че не мога да се сетя?... за по-евтините китайки, разбрахме. Но специално за сведение на г-да мачароците от САЩ и Марс трябва да кажа, че изборът и в София не никак малък, а цените им са напълно конкурентни... А освен китайките? Очевидно, не можем да намерим ресурси, далекоизточните страни са сред най големите им вносители. Пазари? Да конкурираме производството на най-добрата икономика - японската? Или китайските боклуци, на дъмпинговите им цени? Великата стена вече е по границите на ЕС и не ние трябва да прескачаме некъде си, а големите неевропейски икономики да бързат да хващат капии у нас
16 Август 2010 03:50
От украинките по красиви не съм видял.На азиятките вълната им е права като на коза брада.
16 Август 2010 05:35
Хъше, тези за които разказва Бългериан, са 100% лазерно обезкосмени

Редактирано от - ivo kunchev на 16/8/2010 г/ 05:58:37

16 Август 2010 05:50
Огромни богатства и един милиард бедняци, живеещи в мизерия.

Това е нормалната ситуация за Китай.От край време.Само че преди не знаеха какво е лексус... В последните години ЦК на ККП удвои дажбата ориз за населението, а на някои по-образовани и по две скариди отпусна.Е, хапнаха по една скарида с ориза и решиха, че е време за лексус. Ама така е то - ти му подадеш пръст, то ръката ти ще отхапе.
16 Август 2010 06:43
абе откак се помня, все се каним да бъдем я мост, я врата, я кръстопът, я коридор, я център на нещо...

бг-то с ламята е прав за азиатките - готини са. Но аз предпочитам българки, украинки и чехкини
16 Август 2010 07:06
Китай вече е втората световна икономическа сила, изпреварвайки Япония. Може да го прочете тук. Натиснете тук
16 Август 2010 07:13
За съжаление, докато китай развива икономиката си, Америка работи по програмата на ционистите.
16 Август 2010 07:49
Абе щатския българин, е ти това ли видя в Китай че не всички карат Лексус ама искат и гаджетат вървели по 100 долара

*
Не само това.‌ Видях непа на Ленин. Видях богатите из Пекин, видях беднотията из провинцията. Видях мизерия и боклуци като в Африка. Видях хора с магистърски степени да работят за по $100. Каква икономическа сила, какви пет лева. Мръсна комунистическа сган, продала народа си в робство, да блъскат за паничка ориз като гламави, за да можем тука да пълним количките на Уолмарт. Ама те китайците имат страшна история, изпълнена с брутални въстания. Докато бях там имаше стачки в три големи завода с искане за по-високи заплати.
*
Иначе китайския комунистически хайлайф си живее живота. Пред баровете в пекинското сити не можеш да видиш стара кола, всичко е ново и поне над $40, 000 бройката. А мацките са наистина върха, или поне тези в баровете, дето ходят чужденците. Високи с бедра до сливиците, елегантно слаби (няма дебели свини), скъпо ооблечени. Секс услугите по скъпите хотели са перфектни. Можеш да си ги поръчаш по Нета. Идват на секундата, високи, стройни, започват с масаж и после продължават. Живот.
16 Август 2010 08:14
Докато Реднистан се превръща в помийната яма на света, Поднебесната Империя крачи с великански крачки по по пътя на прогреса.
Докато реднешките граждани измират в Афганистан и Ирак, Китай трупа интелект и богатство.
16 Август 2010 08:20
И още нещо за китайците - пият като смоци.
16 Август 2010 08:32
И още нещо за китайците - пият като смоци.

И са страстни комарджии. Като отидеш в някое казино тук и все едно, че си в Китай. Играят и то не на шега.
Лоши шофьори са. Не знам на какво се дължи. Китаец такси, автобусен или дори деливъри драйвър не можеш да видиш.
Колкото до богатството в топ 10 на китайските богаташи миналата година бяха 7 (за тази не съм гледал, но повече от половината са) натрупали пари от недвижими имоти.... И там се надува някакъв имотен балон, още повече, че младите китайци за разлика от старите пердашат смело на кредит и накрая (когато помпата спре) да няма както по едно време в Дубай: "кой ми е пил от чашката", "кой и е ял от чинийката" и "къде са ми мангизите"....
16 Август 2010 08:51
Тука някои коментариИ неумолимо се скланят към мисленето от вица дето декабристите искали да няма бедни, а болшевиките - да няма богати.
:
За Китай най-важното е че има силно и единно държавно ръководство. Всичко останало са особености на онтогенезата - и пеперудата преди това е гъсеница, и какавида, които хич не приличат на пеперуда; но връзката между тях е невидима само за тия дето гледат повърхностно на нещата, без задълбочаване и осъзнаване на процесите в тяхната същност.
16 Август 2010 09:54
Ако се направи едно обощение на написаното във форума се налага впечетлението , че за Китай можем да изнесем маши за накъдряне на половото окосмяване и антибиотици срещу полово предавани болести.
16 Август 2010 10:14
Каквито и напражения да има, китайците няма да тръгнат да си развалят държавата. Най-малкото имат пресния лош пример на СССр и сателити, че развалянето на държава не носи по-добър живот на народа. Народ който сам си разваля държавата, почва да живее по-зле. Западен тип обществено устройство ще донесе още повече непрежение в Китай, ще го превърне в подобие на Индонезия.
:
В Китай гледат с десетилетия напред. Като правят някаква инфраструктура, правят я с оглед на бъдещето, по оптимален начин, и никак не се съобразяват с настоящи дадености като например че еди къде си имало село - изселват ги другаде и толкоз.
Това е свобода на действие каквото малко държави в света могат да си позволят, и това е полезна свобода на действие.
:
А Бългериъна си мисли че като нае*ал няколко китайки, и вече със самочувствие че може да нае*е цял Китай.
16 Август 2010 10:18
А, това за жестокото класово разделение е така. Но... няма държава, която да е станала икономическа сила без лишения и експлоатация. И то поне за няколко поколения. Ако нещо струва безобразно евтино, значи на работника са платени жълти стотинки.
А Западът губи състезанието и заради високите социални разходи, защото е аномалия западен безработен да живее по-добре от китайски висшист.
Вярно, в Китай има силна държава, която може да те застави да работиш и за жълти стотинки. Наистина има места, където заплащането е отлично, но срещу това изискванията са огромни (виж горе статията). Камшикът играе яко и няма вопли за правата на работниците. За дребни нарушения - уволнение. Я колко народ чака за работа.
И сигурно с данъците положението е същото: пробвайте да не ги платите или да вземето подкуп. За корупция наказанието го знаете...
16 Август 2010 10:25
..А Бългериъна си мисли че като нае*ал няколко китайки..


Дали той тях, или те него е въпрос само на гледна точка. Ходил там за две седмици, пуснали го по някаква стандартна програма за дебелогъзи американци и вече знае всичко за Китай и околностите. Типично.
16 Август 2010 10:36
Из мокрите сънища на Никиту Василев: - "...ако всеки китаец изпие по една "Загорка"..!
16 Август 2010 11:05
Магистър да работи за 100$, може да водиш и в България.
16 Август 2010 11:46
Магистър да работи за 100$, може да водиш и в България.

Ами прави си изводи тогава, какво е дереджето на Китай...
Тука някои ще се по**рат от радост колко била силна икономиката на Китай (сякаш става въпрос за АД и те имат акции в него).
Ми много ясно, че една държава с милиард и половина население има възможности да произвежда повече от друга, дето е 100-тина милиона. И каква е ползата на тези милиарди половина роби? Че някой слънчасал като другаря ЗИП им се възхищава?
Мерси...
16 Август 2010 11:58
Ъхъ, всеки идиот, попълнил успешно два-три теста за слаборазвити, сега се води магистър. Ей го - Енчо - няма начин да не е магистър на тутти магистри...
16 Август 2010 12:11
Тези, които сега пеят дитирамби за Китай, ми приличат на запалянковците, чиито предпочитания към чужди отбори се предопределят от това, дали в тях играят, или не играят наши футболисти. Казах "футболисти", а всъщност си мислех за "комунисти" и за това, което се случи не чак толкова отдавна в бивший могучий и непобедимий Съветский съюз. Който след 70 годишна успешна надпревара със Запада взема, че сдаде четата и застави цялото прогресивно човечество сега да пренасочи и впери поглед в Китай "със надежда и възторг", както е казал поета. Като не вижда парата на социалното напрежение, която там се натрупва и рано или късно ще избие не само някой и друг клапан, а може би и целия котел.
16 Август 2010 12:12
Симптомите вече са налице : Непрекъснато набираща скорост икономика, която видимо подобри положението на 300 милиона и обрече на глад и мизерия останалия един милиард китайци. Защото ако им повишат заплатите, Китай повече няма да може да конкурира с евтини стоки. Мегаломански проекти и непрекъснато нарастващ военен бюджет. И в същото време едва сега прохождаща пенсионна реформа, която няма начин да не зацикли предвид ограниченията от едно дете на семейство. Здравно осигуряване почти никакво, особено за малки деца – те като че ли са извън интересите на "най-хуманната система в света". Трудова законодателство само на книга. А на практика милиони работници в провинцията, работещи при нечовешки условия със статут на роби. И за да бъде картина по-пълна, да прибавим плачевното състояние на охраната на труда, плантациите с ГМО, покрили цялата страна, корупцията и застрашително нарастващото замърсяване на околната среда. Успехите на Китай са безспорни, спорна е цената, която ще заплати. Спорно е и дали това, което там става, все още може да се нарече комунизъм или жесток команден капитализъм под водещата роля на Партията, де.
16 Август 2010 12:12
А Бългериъна си мисли че като нае*ал няколко китайки, и вече със самочувствие че може да нае*е цял Китай.

Тцъ. Чисто технически "на*баването" включва и други дейности освен втъкването и изтъкването (упражнение за семиолози - изтъквам=изваждам?Самоизтъквам се = самоизваждам се?). В случая се прилага поговорката: "с пари и баба знае да *бе". Ерго, не се касае за самочувствие, а за дълбочина на джебетата. Та с пари човек но може да на*бе цял Китай, това е медицински факт. Дори тов. Гейтс не може да на*бе цял Китай, с пари - това пък е аритметична теорема.
16 Август 2010 12:32
Нда, особено, когато ти е малка пишката, парите помагат. Медицински факт!
16 Август 2010 13:11
"с пари и баба знае да *бе".


Маузер, що се отнася до Китай, дълбоко грешиш - там има райони, където може не само без пари, но и без всякакви задължения към подрастващото поколения. С други думи задължително без презерватив, на тоз който му стиска де. Ето едно съобщение, което може да представлява интерес както за Бългерияна, така и за Марс Натиснете тук. Това съобщение е според официалната пропаганда в Китай, който се мъчи не само от всичко да изкара пари, но и да поръси малко идеология. А всъщност се касае за вековни традиции в едно малцинство от същия район, където жените са господари, а мъжете ги използват като еталон. Само за продължение на рода человеческий, де. В къщата управлява майката с дъщерите си, а братята изпълняват нарежданията им в ролята на обслужващ персонал да края на живота си. Когато някоя щерка навлезе в полова зрялост, тя си избира мъж сред комшиите. Може и да го сменя, ако не ù ареса. Той пристига вечер, нахранват го добе и после в специално отредена стая на втория етаж с дъщерята чук-чук. Сутринта трябва да напусне къщата не по-късно от 5 часа и да чака, когато го повикат отново. Няма никакви грижи и задължения към народените деца. Това не само го потвърдиха приятели китайци, но казаха, че приемали и чужденци. И понеже наплива бил голям, сега вероятно строят цяло селище. Good luck на всички кандидати Ако ги аресат де

Редактирано от - Anastass на 16/8/2010 г/ 13:22:26

16 Август 2010 13:17
В Дами и Господа мили ,
Не се занимавайте с Китай отвътре . Не ние решаваме проблемите на китайското Общество . Задачата ни е по-сложна - как да сетим системното сходство на манифактурата , в която днес се клатуркаме , със собствено системата на един от безспорните лидери на световната икономика , че и в приемлив смисъл , Велик приятел на страната и Обществото ни . Моля малоумниците да си изпият хапчето , защото ще се нуждаем от изключително ниво на консолидация и единение около Национална цел . За подобното си струва , Вестникът да покани в мил Автор и другаря Ал. Лилов , като в най-подготвен по този въпрос измежду нас ...
16 Август 2010 13:19
Caravaggio,
Обсъжда се Китай, а не личните Ви проблеми...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
16 Август 2010 13:22
Е, няма как, върху този аргумент ще трябва да изчетем мненията на всички чикибойци-любители. Марсианецът вече изчерпа ресурса, да влезе следващият, хм... познавач...


А, той вече влязъл, пардон...

Редактирано от - Caravaggio на 16/8/2010 г/ 13:23:04

16 Август 2010 13:36
Уважаеми Форумци, възползвайте се от уникалната възможност, която ви предоставя Caravadggio, като ви дава думата. Това не се случва всеки ден
16 Август 2010 13:38
Един по един де, не се натискайте.
16 Август 2010 13:53
У нас най- печелившият "бизнес" е кражбата. Заделяш 10% рушвет за разните му чиновници и длъжностни лица и ... лапаш 90%. За какво да си блъскаш главата, че и да носиш риск на всичко отгоре.
16 Август 2010 14:39
На Уолстрийт вече са открили формулата на успеха - Шанхай, Мумбай, Дубай или „Гуд бай”.

Всъщност "формулата на успеха" си има продължение: Шанхай, Мумбай, Дубай или Гуд бай, а на следващата година - Вай-вай". Сега предстои да гледаме втората част от формулата - тази с вайкането. Ще бъде феерично
16 Август 2010 15:23
"върху този аргумент ще трябва да изчетем мненията на всички чикибойци-любители. Марсианецът вече изчерпа ресурса, да влезе следващият, хм...
познавач"...


Друго нещо е човек да е чикибоец-професионалист, нали, Caravaggio ?


Ти за моя ресурс можеш единствено да си мечтаеш. Давам частни уроци, но не можеш да си платиш таксата, не е достъпна за художници с твоето ниво ... Макар че като на виден стар форумец мога да ти дам някаква скидка ! Ще помисля по въпроса, но трябва да се държиш прилично, ОК‌ ?
16 Август 2010 15:35
Бийгъл, Китай никога не е бил, не е и няма да бъде що-годе забележим външноикономически партньор на България. Просто няма никакви предпоставки за подобна акробатика, въпреки виденията на др. Стоев, повторени от авторката. Данните на НСИ Натиснете тук, таблица 2 показват, че: 1. Делът на износа ни за Китай остава около 0.4% от общия ни, дори и след 5-кратното му нарастване през 2010. Не знам откъде др. Стоев и авторката са взели 238-те%, след като според НСИ са 493% 2. Нарастването му през 2010 се дължи на единични сделки за електролитна мед и меден концентрат. Това са девизни стоки, които много успешно продаваме и без постановления на ЦК на ККП за изпълнение решенията на ЦК на СТО 3. Даже след "Големия скок", износът ни за КНР е по-малък от този за Сингапур или Македония например. Естествено е. Китай няма нито високите ценови равнища на едните, нито близостта до нас на другите.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД