Издаването на електронна членска карта в ГЕРБ струва само 2.40 лв., но с устройствата вдясно веднага може да се види цялото досие на партийния кадър. |
Любопитното е, че по този въпрос ще размишляват партии, които още не са въвели новите технологии в собствените си редици. Някои от тях все още са с хартиени партийни книжки и не знаят точния брой на членовете си. Други пък, като "Атака" и РЗС, може би ги знаят поименно и нямат нужда нито от електронна база данни, нито от книжна.
От "Атака" например декларират пред Сметната палата, че годишно събират от членски внос по 200 000 лв. Това означава, че месечният им приход е около 16 000 лв., което пък значи, че ако 1 лв. им е членският внос, имат не по-повече от 16 000 членове. Членовете им са по-малко, защото от работещите вземат членски внос по 4 лв., а по 1 лв. от студенти и пенсионери. РЗС декларират за цялата 2009 г. 256 000 лв. приход от членски внос, а година по-рано - само 1000 лв. Което горе-долу ги поставя в същата графа. При тях членският внос е 1 лв., а за хората с ръководни постове - 5 лв.
С електронни членски карти и пълен контрол над партията си са ГЕРБ и ДСБ. И двете се водят командирски партии и
блестят с ред и дисциплина
Те са сравнително нови партии и при тях новите технологии са въведени от самото начало.
С едно натискане на копчето на компютъра в централата на ГЕРБ могат да се видят всички членове на партията - 44 712, с всички данни за тях. Дори да е забравил, Бойко Борисов веднага може да установи, че 60% от членовете на ГЕРБ са мъже, а 40% -жени. Висшистите са 70% и най-много са хората му във възрастовата група между 41 и 51 години и между 18 и 30 години. В електронното досие на всеки от членовете има достатъчно данни, които да позволят на партийното ръководство да се ориентира "с какъв човешки материал работи". Половината от членовете на ГЕРБ дори имат снимки.
Подобна е ситуацията в ДСБ, където също членовете са ясни до последната бройка и партията изцяло може да разчита на тях. С електронните карти хората на Иван Костов бързо се регистрират като делегати на партийните си конференции. От същата привилегия се ползват и герберите.
Не така обаче стоят нещата със столетница като БСП. Идеята за електронни партийни книжки е стара, но дълго време срещу нея официално се съпротивляваха от "старата гвардия".
На заседанието на конгреса миналата година идеята беше официализирана и сега вече съпротивата срещу нея стана нелегална. Под сурдинка и днес шефове на областни ръководства и
дори депутати я наричат "глупост"
В продължение на година едва 20% от членовете на БСП са сменили старите си партийни книжки с електронна карта, съобщи Юрий Асланов, ангажиран с въвеждането на новия модел. В по-големите градове и там, където има силни младежки структури, процесът върви по-гладко. Най-трудно е в смесените райони.
На събора на Бузлуджа тази година Станишев символично връчи 119 електронни карти на млади социалисти от страната, които се вливат в червените редици. Бройката на връчените карти е равна на годините, които БСП си приписва като социалдемократическа партия.
Целта на проекта за подмяна на партийните карти с електронни е да се знае професионалният качествен състав на партията и постоянно да могат да се правят кадрови справки, обяснява Асланов. Друга цел е да може да се направи анализ за движението на кадрите в страната, както и да се знае образователната им квалификация.
В момента
в редиците на БСП цари пълна мъгла
Оказва се, че общинските председатели здраво държат списъците с членовете на партията и ги използват като "оръжие" в своите битки. В доста от списъците с партийни членове има мъртви души, което помага на общинските ръководства да си издействат по-голяма представителност при определяне на делегати за конгреса и конференциите. Преди местни избори пък местните партийни феодали изнудват ръководството на партията, че ако не приемат техните номинации, няма да активират избирателите, защото те имат пълен монопол върху данните за тях. Друг е въпросът доколко централното ръководство трябва да налага кандидатури за кметове и общински съветници отгоре.
Електронната система с база данни за членовете вади тези мъртви души. Асланов признава, че вече са се натъкнали на феномена, но отказа точни данни за злоупотребите. Те оставали вътрешна информация за ръководството на "Позитано" 20.
На много места общинските организации на БСП нямат точни списъци на членовете си и тепърва започват да ги правят, разказаха депутати от левицата. Антон Кутев например, който е издигнат за депутат от Силистренска област, сериозно се е заел със задачата и сам обикаля селищата и селата, за да направи актуален списък на членската маса в региона. "Когато отида в едно село, там се знаят кои са членове на БСП и ми събират данните", обяснява Кутев. Според него е абсурдно ръководството на партията да няма пълен списък с членовете си, нито техни адреси и телефони. В момента тази информация е монопол на местните структури и често те бойкотират инициативи на централното ръководство, ако не им допада идеята. БСП много болезнено излиза от феодалния си период и се централизира, защото с въвеждането на данните на членовете си в една обща база на практика централизира и властта в партията.
СДС е другата партия, която също много отдавна има желание да въведе новите технологии в работата си, но още не е успяла. Синята партия единствена превърна в традиция провеждането на предварителни вътрешни избори. Амбиция на предишното ръководство начело с Пламен Юруков беше да направи това гласуване модерно чрез електронни устройства. "Проектът е стартиран още преди две години, но дали ще бъде завършен, или ще бъде направен нов проект,
ще решаваме от есента нататък",
обясни главният секретар на СДС Димитър Иванов. Според него е странно, че вместо да се тества системата, са поръчани всички устройства за гласуване, което пък доста оскъпило проекта. Той първо не бил платен заради блокираните банкови сметки, с които можеше да се разпорежда експредседателят, а сега е непосилен заради кризата и орязаната субсидия на партиите.
На първо време СДС ще предприеме стъпки, за да смени старите партийни книжки с електронни карти, и ще вложи средства в обучение на нови кадри, а след това ще инвестира в система за гласуване, каза Димитър Иванов пред "Сега". Старите партийни книжки вече се запълниха като страници, казаха още от синята централа. В СДС обаче имат електронна база с всички членове и пълна информация кой си плаща членския внос и кой не, както и кой е участвал в отчетно-изборните събрания или вътрешните избори на партията.
В ДПС въпреки идеите за модернизация също още са с хартиени партийни книжки. Идеята за въвеждане на новите технологии беше на Касим Дал, но след като изпадна в немилост, този проект забуксува. За ДПС обаче подмяната на картите не е пряко свързана с осигуряване на пълна информация за членската маса. Там драма няма, защото Доган знае членовете си до последния човек в махалите, уверяват запознати с вътрешните дела в движението. Със стриктната организация се обясняват и отличните резултати на ДПС по време на избори.
---каре---
Приходи от членски внос за 2009 г. според отчетите на партиите пред Сметната палата (в лв.)
ДПС | 1 342 000 |
БСП | 1 319 000 |
ГЕРБ | 1 081 000 |
РЗС | 256 000 |
"Атака" | 200 000 |
СДС | 123 000 |
ДСБ | 46 000 |