:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,688
Активни 285
Страници 1,562
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

12% от пътуващите в столичния градски транспорт са гратисчии

Не се отказваме от кръстовища на две нива, но ги отлагаме във времето, казва зам.-кметът на София Любомир Христов
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Любомир Христов
Любомир Христов е роден през 1975 г. в София. Завършва УНСС през 1999 г. Работил е в министерствата на отбраната и на транспорта. През 2006 г. става зам. изпълнителен директор на агенция "Автомобилна администрация". От края на 2009 г. е зам.-кмет по транспорта на Столична община.



- Г-н Христов, анализът за финансовото състояние на дружествата от градския транспорт, който общината поръча на външен консултант, е готов. Какви са препоръките в него?

- Препоръките са свързани с промяна на някои от елементите на тарифната политика, което не означава, че цената на билета ще се увеличава. Цената на билета в момента е на средно европейско ниво, реална е и затова не се обсъжда повишаване. Те са за това да се намали голямото разнообразие на транспортни документи, които сега се използват. Това според консултанта ще подобри ефекта от събираемостта. Другият важен момент е размерът на глобата. Препоръката е да се вдигне. Сериозен дял от гратисчиите всъщност пътуват гратис, защото правят простата сметка: 10 лв. е глобата, колкото струват билетите за 10 пътувания. Шансът да бъдат заловени за тези 10 пътувания е 15-20% (толкова от пътниците се проверяват). Увеличаването на глобата няма да цели увеличаване на приходите, а да убеди поне една част от гратисчиите да си купуват билет.

- Колко са нередовните пътници в градския транспорт?

- Преброяването на Центъра за градска мобилност показа, че 9-12% от хората пътуват без билети.

- Всъщност един от проблемите не е ли, че тези глоби, дори и наложени, не се събират?

- Немалък процент се събират. Вероятно ще се наложи и нормативна промяна в това отношение - чисто технологично събирането да стане по-лесно и по-задължително. Отделно ползваме и помощта на полицията. В момента с контрольорите работят 15 полицаи. Това увеличава събираемостта.

- Обмисляте 100% повишаване на размера.

- 20 лв. ще бъде доброто съотношение, за да избегнем сегашния ефект, а от друга страна, глобата да е реално събираема. Да играе възпираща роля и размерът да е достатъчно неприятен, за да си купят хората билет.

- В един автобус, ако аз съм нередовен пътник, ще ме глобят, но има определени хора, които контрольорите по една или друга причина не закачат. Как ще увеличите контрола върху самите контрольори?

- Увеличаването на глобата е относително краткосрочна мярка. По-дългосрочната мярка е свързана с довършването на електронната тикет система в градския транспорт. Оттук нататък до пълното въвеждане ще ни трябва поне година. Въвеждането на цялостната тикет система ще повиши събираемостта, защото самите контрольори ще бъдат обект на контрол. През системата може да се установява къде се намират реално, колко пътници са проверили, в кои направления и в колко часа. Ще мислим и за други мерки - чисто физически и механични, - за да не се позволява да се качват пътници без документи за пътуване.

- Да се качват само от една врата, а от друга да слизат?

- Да, в направленията, където няма свръхнатовареност, и това би могло да бъде. Няма да се случи до месец, защото трябва да бъде ангажиран и водачът. Качването от първата врата сериозно намалява броя на опитите да се возят гратис. Факт е, че в метрото почти няма гратисчии. Почти, защото понякога в пиковите часове се промъкват с останалите пътници, които преминават през първата вратичка. Дигитализирайки всички документи обаче, ще отпадне необходимостта да има такава вратичка в метрото. Това означава, че специално там почти 100% ще бъдат с редовен документ.

- Директорите на транспортните дружества са внесли доклади, с които искат още средства от общината.

- Това касае тяхната оценка за себестойността на километър пробег. По тяхно мнение тя в момента е занижена. Тоест разходите, които те реализират за километър пробег, са по-високи, отколкото получават като възнаграждение от Центъра за градска мобилност. Това предстои да бъде анализирано и евентуално да се одобри или не от СОС.

- Защо е този хроничен недостиг на средства в градския транспорт?

- Въпрос е на ефективност на функциониране на дружествата. След като се вземат мерки от управите на дружествата за повишаване на тяхната ефективност с помощта на общината, тези проблеми ще бъдат преодолени. Говоря за оптимизация на разходи като цяло.

- Защо толкова се бави концепцията за синя зона?

- Събрахме много мнения и становища на хората, бизнеса, различни организации. Проблемът е, че се нуждаем от промяна в закона, за да се регламентира дългосрочното паркиране. Имам уверение, че през есента тези промени, които сме предложили на НС, ще бъдат приети. Те ще дадат възможност на общината да регламентира условията на специалните зони за паркиране. Включително да уредим въпроса с живеещите в тези зони.

- Как е определена тази цена от 3 лв. за идеалния център? Идеята бе да се осигурява запълняемост от 80%.

- В момента се коментира цената във всички зони, не само в центъра. Има предложения, включително от граждани и от районните администрации, да се въведе синя зона на места, които сега не попадат в платеното паркиране: около големите търговски центрове, бизнес парка в "Младост", пазарите и т.н. Хората се оплакват, че работещите там паркират пред блоковете им, спират върху зелените площи. Тези зони също предполагат някаква организация на паркирането - то може да не бъде скъпо платено, но все пак наличието на механизъм за организация е необходим. Дали ще бъдат три зони или две, какви цени и времеви параметри ще има, все още се обсъжда. Съмнявам се, че ще се приеме в първоначалния вид, в който я предложихме - не само по отношение на цените, но и на философията на концепцията. Зоната в този си вид се е изчерпала като ефективност.

- Имате ли вече визия за реорганизация на транспорта в кварталите и за сливане на линиите в градския транспорт, които дублират метрото?

- ЦГМ е разработил предложенията си, но няма да са само такива линии. Давам пример с линии 284 и 84 - тръгват от едно и също място, движат се по едно трасе и стигат на практика до една и съща точка. Разликата е, че единият автобус не спира на една, а пък другият - на друга спирка. Факт е, че тези две линии не е разумно да функционират по този начин.

Всяка линия я разглеждаме индивидуално от гледна точка на натовареността й и какво обслужва там, където не дублира метрото. Има някои линии, които са изключително натоварени в една част и не толкова в друга. Бихме могли да съкратим маршрута им. Но не искам да стигаме дотам целият наземен транспорт да играе роля на довеждащ транспорт до метрото. Например линия 111 - пътува от "Младост" до "Люлин", дублира метрото, но тя обслужва цялото Околовръстно и в никакъв случай не е неефективна. Освен това метрото също има своя капацитет, не може да превозва всички. До голяма степен в момента то е изпълнило капацитета си, в пиковите часове понякога е и свръхнатоварено. Затова сме поръчали три допълнителни влакчета, които есента ще бъдат доставени, за да се скъси времето между тях.

- Докъде стигнаха разговорите с Европейската банка за пренасочване на 44-те млн. евро за кръстовищата на две нива?

- Преговаряме. Не се отказваме от реализацията на другите кръстовища, но ги отлагаме във времето. Имаме принципно съгласие за пренасочване на средствата, наесен ще имаме мисия от банката, те ще се запознаят с новите обекти. Предлагаме пътния възел на "Лъвов мост", разширението и удължаване на бул. "Тодор Каблешков" от бул. "България" до ул. "Луи Айер". Там ще изграждаме южното платно, след като приключи изграждането на колектора. Предлагаме ново трамвайно трасе по бул. "Патриарх Евтимий" от Петте кьошета до "Витоша", където ще се движат трамваите, след като приключи изграждането на метрото от ул. "Алабин" до бул. "Патриарх Евтимий".

- А подземните паркинги, за които също само се говори от доста време?

- "Софинвест" изготви заданията за проектиране. Проблемът е уточняването на терените за изграждане, защото градът е доста уплътнен с годините. Този проблем е сериозно подценяван за сметка на изграждане на жилищни и търговски сгради. Оказа се много сложно да бъдат идентифицирани подходящи места за подземни паркинги, включително и вариантът за паркинги под дворовете на училищата.
34
2681
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
15 Август 2010 20:38
Ей, на много интересен език е написан този материал...
Сериозен дял от гратисчиите всъщност пътуват гратис...

...довършването на електронната тикет система в градския транспорт. Въвеждането на цялостната тикет система...

...не само по отношение на цените, но и на философията на концепцията. Зоната в този си вид се е изчерпала като ефективност.

- Имате ли вече визия за реорганизация на транспорта в кварталите и...


____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
15 Август 2010 20:43
нормално, шопът казва:
и 5 стинки да е бензино па ше
го краднем, и сам да съм у трамвайо па че се блъскам!
то си е спорт!
15 Август 2010 21:12
12% от пътуващите в столичния градски транспорт НЕ са гратисчии.
Това е истината.
15 Август 2010 21:18
Да то тикетнат манафите тоя сладур... С класическо дупчило! Белким проговори български.


Ама едва ли - тоя ще каже: oops!
15 Август 2010 21:38
Гратисчии им викат вече. До неотдавна беше задължителна думата "роми".
15 Август 2010 21:49
Електронна тикет система звучи добре като идея, но се съмнявам, че ще бъде направена така, че да е справедлива и изгодна за всички. По-скоро ще се изсипят на куп общински пари в джобчето на някой подизпълнител и ще осъмнем с един милионер повече.
15 Август 2010 22:10
Що не вземаг да въведат билетна система, а се мъчат с чужда на нашите нрави тикетна такава. При това положение гратисчиите ще станат повече, тъй като голяма част от пътниците няма да я разбират. Де гиди дърво неокастрено, най-вече за дежурния редактор.
15 Август 2010 22:11
София трябваше да съхрани като туристическа атракция стария номер на контролите да се правят на обикновени пътници и вече в автобуса с едно ловко движение да нахлузват униформените елечета. Така щяхме да привлечем хиляди чужденци, които искат да изпитат усещането да престъпиш закона и да те заловят, но без да влизаш в затвора. Можеше и да се измисли реклама, нещо от рода на "Я елате, пиленца, при батко".
15 Август 2010 22:49
Много повече са нито един мангал не плаща. А и в тай мизерия защо ри да се плаща ? изклюцваме метрото.
15 Август 2010 23:01
Нищо нема се оправи в тая държава, докато не се повиши стандарта.
Дотогава ни здравни осигуровки ще се плащат, ни билети ще се дупчат, ни към парното ще се издължават.
Като нема в народа, нема и държавата.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
16 Август 2010 00:01
Спомням си за богатият човек Атанас Буров. Според него държавният чиновник трябва да е над 42 години. Да си е изпил пиенето и да си е оте..л булките, та да мисли само за държавните дела.
Не съм против младите хора на управленски позиции. Само че за да управляваш един процес, е редно да го познаваш. А като не го познаваш, просто защото не си учил за него и не си го работил, се назначават външни консултатни. И в това няма лошо. Проблемът , че за препоръките на тези консилтанти се плаща нашите пари, а понеже тези, които трябва да го реализират, не вдяват за какво става въпрос, си назначават съветници пак с нашите пари и докато се огледат - мандатът им свършил. И хайде пак отначало.
16 Август 2010 00:05
Нещастници.
Понеже не могат да дигнат повече билетите /ще станат по-скъпи от западноевропейските/ - тоя умник ще дига глобите.
Не знае, че глобата не може да е повече от 10 пъти по-голяма от билета. Тя затова е и 10 лева, иначе щеше да е 49, 90!
Глобата ще може да стане 20 лева след като билетът стане 2 лева, интелигентний!
Със същия акъл пускат контрольори в метрото ... Загубеняци.
На тях обаче им трябват гратисчии, за да приписват на тях своите кражби.
Защо в Пловдив и Варна няма гратисчии бе, отличник?
16 Август 2010 01:40
Ади сега и полицаи
Сложете си кондуктори-много е просто, ама много! 99, 99% са с билети, останалият 0, 01 % е поради разсеяност на продавачката. И контрольори си минават редовно, пак си пътуваме в жегави автобуси, но то е друга тема. Айде стига сте откривали за N-ти път топлата вода. И циганите си плащат, не се и сещат , че могат да се измъкнат. Тоя рев , че в Сф авт.тр-т е на загуби е учудващо продължителен и смешен. И нашето билетче е левче, отдавна, макар че разстоянията са несравними!
16 Август 2010 02:11
Те го един с конкурентна диплома...
16 Август 2010 08:36
аве, на никого не са му виновни циганите. ето аз например, откакто е левче не дупча по късните часове. не може да струва лев билета, изключително скъпо е.
16 Август 2010 09:13
12% - пак добре, бе ?!
Преди десетина години бяха около 80 %. Като се качехме провинциалистите на трамвая на Гарата, тогава се чуваше щракане на перфоратори, а софиянци се споглеждаха и си намигаха съзаклятнически. Ако пък някой се престраши да си перфорира билет, след това си го предаваха като щафета цял ден.
Е, все някой е плащал София при всичко това да има редовен транспорт - според Бойко и Софийското му правителство София е хранила и провенцията ??? Не знам !
16 Август 2010 09:15
Празни приказки!
Наистина, няма смисъл в подобни човекоподобни изказвания.
А "спецът"...Де отбрана, де транспорт - все тая, дайте му пръчицата да маа...
---------------------------
Блогът на Генек

16 Август 2010 09:29
За нашите условия - вoдача зад бронирано съкло, качване от предната врата с минаване през бариера като в метрото, след електронно таксуване. Иначе всичкото мангал нали се сещате какво ще направи с кондуктора...ама няма да стане, нали целта е те да се возят безплатно и да гласуват за който трябва, а ние да плащаме за това без край.
16 Август 2010 09:40
Още един пробутан. На негово място изобщо не бих си отворил Остата.
16 Август 2010 09:44
picefullshooter
16 Август 2010 09:52
Ако тоя убавец е креативен колкото кметицата съвсем скоро в София ще ходим само пеш. Проблемът на градския транспорт не са тия 12%, които евентуално могат да бъдат накарани да плащат билетчета. Проблемите са в самата Компания за градска мобилност (кой ли идиот измисли това име за градския транспорт?). Там се краде на поразия. И 5 лв. да стане билетчето, а гратисчиите да намалеят до нула, шефовете на компанията ще продължават да твърдят, че положението за тях е трагично, че нямат пари.
Скоро с колега от страна извън ЕС трябваше да изминем кратко разстояние в широкия център. Да взема такси не ставаше, че е близо, та за две къси спирки се качихме на трамвай. Ако по често пътувах с градския транспорт щях да знам, че съм направил страшна грешка. Искаше ми се да потъна в земята от срам. То не беше скърцане и виене, от които не си чувахме приказката, рязко спиране и тръгване, страшна задуха (прозорците около нас не се отваряха, а и нищо не се виждаше през тях), прах и мръсотия. За миризмите даже не ми се говори.
16 Август 2010 10:19
Каква хубава българска дума "тикет"! А какво означава?
*
Не е чудно, че транспорта в София е много зле, след като за него отговарят такива като сегашния зам.кмет по транспорта.
*
Нещо смислено има ли в статията, че и с лупа не намерих?
16 Август 2010 10:23
2/3 от статията се върти около финансовата страна, в центъра на която се оказват глобите според зам.кмета на ГЕРБ.
16 Август 2010 10:24
Наскоро ходих на гости на приятел в Белград.
След това гости още повече ме е срам, че живея в град като София. В Белград инфраструктурата е на несравнимо по-високо ниво, отколкото в София. Можем тук само да си мечтаем за таково качество на пътната настилка, на тротоарите и на прилежащите площи. Никъде, ама никъде нямаше дупки. Не само в идеалния център на града, но и в периферните улички в по-отдалечените квартали. Никъде не липсваше маркировка, навсякъде имаше табели, които указваха съответния маршрут/дестинация доста преди отбивката, а не 10 метра преди нея, както е често в нашата "столица".
Живея в жк Бъкстон, напролет бяха изтърбушили бул. Т. Каблешков, за го "кърпят". Закърпиха го. Е, да дойде сега Фандъкова или въпросният другар от снимката да види на какво прилича булевардът - няма и 3 месеца, откакто са го кърпили. Станал е пак целият на ями и вълни - все едно е трасе за офроуд. Иначе много обичат там в едни храсти да се крият едни общински ченгета като зайци, за да изкарат някой лев.. Гадове мръсни, само кинти искат да прибират от данъкоплатците, а насреща - един голям среден пръст. Човек през 2 месеца трябва да си прави окачването на колата, ако междувременно не се е пребил някъде по прекрасните пътища на още по-прекрасната ни държава.
16 Август 2010 10:26
Една дума няма в интервюто, която да показва, че този зам.кмет мисли за подобряването на условията на пътуване с градския транспорт в София. Практически няма и никаква мисъл за подобряване на условията за паркиране, но гъмжи от мисли как да се събират все повече и повече такси за паркиране и глоби.
Накратко - ГЕРБ в действие.

Редактирано от - XYZxyz на 16/8/2010 г/ 10:54:53

16 Август 2010 10:44
Те трамваите и автобусите са пред разпадане. Бараки на по 30-40 г., вият , скърцат, дрънчат, допотопни интериори, клеясали от десетилетна мръсотия, ватманите още излизат с лоста да си превключват релсите... А тоя и предишния Велизар Стоилов говорят за тикет системи, електронни карти и пр. Автоматите за билети в повечето трамваи не работят, електронните устройства изглеждат като изхвърлени от употреба преди поне 20 г. Разредени разписания, намален брой коли по линиите, все по-рано вечер е последната кола.. Отврат, обаче продължават да искат още и още пари и продължават да се чудят защо има гратисчии. Гратисчийството е фактическия протест на гражданите срещу състоянието на градския транспорт.
16 Август 2010 11:02
Смешници, въведете постоянни стюарди, които продават билети вътре в превозните средства.
Това ще сведе броя на гратосчиите почти до нула и ще спре постоянните циркове с контрольорите.
Само от грешните пари за въвеждане на "електронната тикет система", ще спестите достатъчно, за да плащате на стюардите заплати поне 5 години.
16 Август 2010 11:02
Гратисчиите и ниският размер на глобите били основният проблем на СКГТ. Умно, много умно направен анализ и съответните изводи и препоръки от него. А нещо за ония линии на транспорта, дето си стоварват пътниците насред полето, за да чакат трамвая, дето взема 3 км. за 15-20 мин. няма ли написано? Или те са си баш дабре? Абе важното е маршрутките да се пукат по шевовете, вътре да бичи чалга и шофьорите да доказват, че Шумахер е като костенурка...
16 Август 2010 11:42
picefullshooter
Затова и папите ги избират след навършена достопочтена възраст.
Щото у нас като си над 40, те имат да си с единия крак в гроба, трябва да работиш до 67, а не ти дават работа.
А пък юпенцата на мода, де може да са с по три тапии и 5 езика, обаче боклука да идат да изхвърлят, ще се загубят от кофите наобратно.
Човек трябва да има освен назубрени книжки и зрялост.
И аз нищо против младите, обаче твърдо против всичката работна сила да се подмени с млади, 40-50 годишните да се наричат дърти и да се изхвърлят зад борда.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
16 Август 2010 12:03
Тоя с какво ходи на работа?
16 Август 2010 12:15
"Тоя" е гения на общината. Той забрани пиенето на бира в парка. Повече надали има какво да го обсъждаме.

п.с. Може би под 12% се разбира преброяване на бялото население? Щото мургавите като влезнат в транспорта и са невидими - никой, освен пътниците не ги вижда. Контролите ги подминават все едно ги няма. Да вкарат кондуктори във всеки рейс, по циганските линии да сложат и по един полицай за 1-2 месеца, докато отмине напрежението и нещата ще си дойдат на място.
16 Август 2010 12:56
За пръв път го виждам тоз човек, но както отбеляза пръв Редника, усвоил е фразеологията на ГЕРБ -
философията на концепцията

И той като Цецка - повдига 'равнището на нивото'
Учи ли ги някой на тези изрази, ръководство ли ползват някакво, не знам, не знам...
16 Август 2010 15:39
- В един автобус, ако аз съм нередовен пътник, ще ме глобят, но има определени хора, които контрольорите по една или друга причина не закачат. Как ще увеличите контрола върху самите контрольори?

- ... Въвеждането на цялостната тикет система ще повиши събираемостта, защото самите контрольори ще бъдат обект на контрол.
...
Ще мислим и за други мерки - чисто физически и механични, - за да не се позволява да се качват пътници без документи за пътуване.

Събираемостта щяла да се повиши, защото контроьорите ще бъдат контролирани!!!
А на поставения въпрос кога контрольорите ще започнат да проверяват и циганите, защо не отговаря?
16 Август 2010 15:52
Всякакви сравнения между Любчо и Цецка са доста пресилени - той никак не е глупав, ако и да е партиен парашутист.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД