:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,019
Активни 684
Страници 893
За един ден 1,302,066
Афера

Принцът и крадецът на данъчни тайни

Банковият служител, предал на Германия диска с тайните финансови операции, е крал мотопед, платил е имотна сделка с фалшив чек и е излежал 3-годишна присъда
СНИМКА: www. purplerosee.blogspot.com
Владетелят на Лихтенщайн принц Ханс-Адам II, чиято банка LGT Treuhand всъщност е приютявала данъчни нарушители.
В Европа излезе книгата "Князът. Крадците. Файловете" с обем от 652 страници на Хайнрих Кибер - човека, който продаде на германските тайни служби за 5 млн. евро оптичния диск с данните за хиляди лица, укрили в Лихтенщайн астрономически суми, за които не са платени данъци. Според автора кражбата и продажбата на диска са отмъщение за неудачния му живот. Експерти смятат, че това е добър бизнес, който не се различава с нищо особено от другите търговски сделки.

Първоначално продаденият диск донесе на германската хазна почти половин милиард евро данъци. 25 000 души доброволно декларираха укритите налози и върнаха на държавата още милиард и половина. Благодарение на Кибер държавата получава и други дискове. В последния има данни за 1500 души, укрили данъци, включително в една швейцарска банка.



Очакваният приход е 200 млн. евро



"Имам данни за големи данъчни нарушители. Става дума за няколко милиарда евро. Бързо дайте сигнал имате ли интерес". Това е текстът на имейла, оставен върху бюрото на служител от германската разузнавателна служба БНД. След няколко дни агенти на БНД отиват на среща с човека, изпратил имейла. На срещата той казва, че разполага с оптичен диск, на който са записани тайните сметки, паролите, балансите и друга банкова преписка на най-голямата финансова институция в Лихтенщайн. Притежателят на диска не крие, че го е откраднал и е готов да го предаде, но очаква голямо възнаграждение и закрила срещу преследване. Като доказателство той дава на агентите извадки от няколко файла. Вече в Пулах, където се намира централата на БНД, аналитиците ахват, когато се запознават с извадките. В тях фигурират голям индустриален магнат от Италия, благотворителен фонд от Дюселдорф и дори един от ръководителите на всесилната "Дойче пост" (впоследствие ще се окаже, че това е самият бос Клаус Цумвинкел - бел. ред.).

Хайнрих Кибер е роден през 1965 г. в Лихтенщайн. От 6-годишна възраст расте в интерната на лихтенщайнската принцеса Джина. Но Хайнрих не харесва изтънчеността и надутостта на учебното заведение и на 16 г. извършва първата си кражба - мотопед. Той бяга от интерната, а след две години вече е келнер в дискотека на Ибиса (испански курортен остров на Средиземно море - бел. ред.). Впоследствие търсачът на приключения става търговец на коли и стюард в "Суис еър". На 31-годишна възраст Хайнрих се забърква в



първата си голяма афера



- купува за 250 000 швейцарски франка апартамент от свой приятел от училищните години. Чекът обаче, с който плаща, е фалшив. Кибер е осъден, но не плаща дължимата сума - заминава на екскурзия в Аржентина. Там обаче попада в клопка на кредиторите. Затварят го в някакво мръсно мазе, слагат му белезници и го връзват за радиатор. Как успява да избяга, не е известно, но скоро се появява в Лихтенщайн и се записва за прием при принц Ханс-Адам фон Лихтенщайн, за да иска закрила и подкрепа. Смята, че тези, които са го измъчвали, трябва да бъдат наказани, а князът трябва да защити своя верноподаник. Кибер обаче не среща разбиране. По-късно в книгата си той ще напише, че обидата срещу принца го накарала да стигне до решението да търси справедливост по свой начин. Една кражба на банкови файлове от фактически личната банка на лихтенщайнския принц му се сторила приемлива и достатъчна форма на мъст. А очакваната печалба би трябвало да разхубави живота му.

Никой не може да обясни как в началото на 2000 година Хайнрих Кибер успява да се уреди на работа в счетоводния отдел на банка LGT Treuhand. По традиция тя се управлява от хора на княжеското семейство. Има представителство в 29 държави и се ползва с репутацията на сигурна банкова институция, която при никакви условия няма да издаде на националните данъчни инспекции имената на своите вложители. Да се постъпи на работа в банката е много по-сложно, отколкото в Държавния департамент на САЩ, ЦРУ или БНД. Предполага се, че Кибер



е използвал връзките си в княжеското семейство



- все пак в младежките си години той е бил под патронажа на принцеса Джина, майката на сегашния владетел на Лихтенщайн. В книгата той разказва, че е планирал кражбата още докато уреждал работата си в банката.

Той не получава достъп до светая светих на банката - компютърния център. Внимателно изучавайки начина на работа, Кибер обръща внимание на строгата последователност в действията на служещите, отговарящи за архивирането на файловете от компютрите на банковите оператори. Архивирането включвало няколко последователни стъпки. Дискът от деня, на който са записвани всички архиви, минава през всички процедури на записване, след което отива за съхранение в архив, който е напълно недостъпен за странични лица. Дискът е носител на информация като обикновена магнитна лента от "доисторическия период". Всеки ден на него се записват текущите данни - и така до запълването му. След това в употреба влиза нов диск. След архивирането дежурният оператор отнася диска на работното си място, където запълва дневника. И едва тогава го отнася в специално хранилище, където се държи под ключ.

Един от операторите, който отговарял именно за последния етап - сдаването на диска за съхранение, - имал понякога навика да оставя без надзор безценния материал на бюрото си. Кибер, чието бюро е на няколко метра, вижда в това шанс. Той не предприел разбиването на компютрите по схемата от известния екшън "Мисия невъзможна", а избира прост, умен и напълно безопасен начин. В помещението няма вътрешни камери за наблюдение и



той решава да размени дисковете



- взема оригиналния, а на негово място слага друг, абсолютно същ на външен вид. Още първият му опит се увенчава с успех. Избира момент, когато разсеяният оператор не е пред бюрото си, и сменя дисковете. Укрива съкровището в сакото си и без проблеми напуска банката в края на работния ден. След като преглежда материала, Кибер разбира, че държи документи, които не само ще удовлетворят желанието му за мъст, но и ще го направят милионер.

През януари 2003 г. Кибер пише писмо до принц Ханс-Адам, в което му предлага да предаде откраднатите файлове, а в замяна владетелят да назначи специален прокурор, който да започне съдебен процес срещу бандитите, взели го за заложник и измъчвали го в Аржентина. Във Вадуц решават, че си имат работа с банален изнудвач, и от името на княза му предлагат да отиде с дисковете си при американците и германците. Нека те ги купят, щом те съдържат техни имена. Тогава Кибер, който към онзи момент отдавна живее в Берлин, отива в посолството на Лихтенщайн и показва какво е изнесъл от княжеството.



Сега вече всички изпадат в ужас



Принц Ханс-Адам, както съобщи сп. "Щерн", все пак решава да преговаря, но не директно. С Хайнрих Кибер се среща специалист, който се славел с методите срещу престъпниците. В резултат Кибер се връща в княжеството и дори се среща с принца. Случаят като че ли приключва, но двете страни не си вярват много. В един от чуждестранните си тайници Кибер оставя копия на всичките файлове. Твърди се, че имало договорка - Кибер предава дисковете, получава малка присъда за старата афера с фалшивия чек плюс 580 000 швейцарски франка, за да мълчи. Но през 2006 г., след като излежава 3-годишната присъда, Кибер изважда компромата и изпраща вече известния имейл на БНД. Така се появяват първите дискове на вече печално известната банка LGT Treuhand.

Оптичният диск на Хайнрих Кибер съдържа данни за тайни сметки на 3929 фонда, корпорации и фирми, включително на 1400 от Германия, 700 от Швейцария, 450 от Великобритания и от още много други държави. Има и данни за 5828 физически лица, от които 46 са VIP. Освен Германия информация за свои данъчни нарушители са получили още 13 държави, сред които САЩ, Италия, Испания.

Самият Хайнрих Кибер е защитен свидетел. Под чуждо име, с друга биография, а вероятно и с променена външност след пластична операция, той живее в държава, която не е сред най-богатите в света. Води нормален живот на обикновен гражданин, без разкош и пилеене на пари. Състоянието му възлиза на 10 млн. евро. В единственото си интервю, дадено за сп. "Щерн", той споделя, че не планира бъдещето си с години напред. Това е разбираемо - според различни сведения за главата му е обявена награда от 7 млн. евро.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Това е снимка на Хайнрих Кибер от 2008 година. Днес той едва ли изглежда така.
8
3596
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Август 2010 01:05
Това е текстът на имейла, оставен върху бюрото на служител от германската разузнавателна служба БНД.

Чш, вие ни взехте за канарчета. Къде сте видяли е-mail да е "оставен на бюро".
Някой първо трябва да го получи, да го разпечата, пък тогава може и да го (листа) остави на бюрото. Макар че ме съмнява, защото във всяка нормална фирма просто така оставянето на документи по бюрата се счита за нарушение на Security-то.
24 Август 2010 01:14
така е то - един злобен лузер що золум може да направи ... а у нас - цела държава
24 Август 2010 02:21
Аз предпочитам да бъдат наказани укривателите на данъци, а НЕ този, който е помогнал(макар и користно- за пари или за друго!) те да бъдат уличени!
24 Август 2010 09:12
Очевидно 7 млн евро са малко
24 Август 2010 10:59
...астрономически суми, за които не са платени данъци...

Дебела лъжа или, в най-добрия случай, не е обяснено достатъчно ясно!

В Германия няма "простосмъртни" които не са си платили данъците! Данък общ доход е прогресивен: - Колкото повече, толкоз - повече.
Сумарно се стига до "разходи" и над 50%...

Първоначално Данък лихва, от влогове и други за пари оставени на "съхранение" в банките - за да могат Лихварите да ги дават на други лица "на заем"- бе доста под 20%. Преди 15-на години държавата реши, че това е малко и вдигна данъка на 35% (май и сега е толкоз). В Австрия беше останал под 20 - при запазена "банкова тайна" - сега в ЕС не е така, няма "тайна"...Тогава се получи оттичане извън границите...

Държавата там счита, че честно спечелените пари, минали през данъчно облагане не може и не трябва да се влагат в други страни, а само в собствената - за да може, естествено, да ги смучат и по-нататък?!

Едно не искат да разберат: - Парите и паричните потоци са както водата - текат по посока на най-малкото съпротивление...

Цялата тази работа, криминализиране на една част от населението - а това е средната класа, не се вързва с всички останали мантри придружаващи т.н. "демокрация".
24 Август 2010 12:16
Аз предпочитам да бъдат наказани укривателите на данъци, а НЕ този, който е помогнал(макар и користно- за пари или за друго!) те да бъдат уличени!


знам, пара, знам. сичко що цоца от цоциалния фонд сте се така.
24 Август 2010 17:13
simo:"знам, пара, знам. сичко що цоца от цоциалния фонд сте се така."


И аз знам, simo!Знам, че всички, които се накрадохте сте онака!...
28 Август 2010 08:42
тодоре, в сравнение с краденето по твойто време, на нашето тури му вестник :-P

Редактирано от - simo на 28/8/2010 г/ 08:43:03

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД