:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,831
Активни 691
Страници 705
За един ден 1,302,066
Неволи

"Безплатни" нощувки вкарват туриста в ценови капан

Какво да направим, ако отменят полета или не ни качат в самолета
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Ако отменят полета ви, авиокомпанията е длъжна да се погрижи за вас.
В разгара на отпускарския сезон редица туристически агенции и посредници предлагат всякакви варианти за лятна почивка, но някои особено "атрактивни" оферти се оказват същински ценови капани. Такъв е случаят с безплатните нощувки. Предложението било за 10 безплатни нощувки и заплащане само на храната. На място обаче клиентите установяват, че цените за консумация са многократно завишени, и евтината почивка всъщност излиза много скъпо.

Затова потребителските организации съветват всички, които попаднат на подобни оферти, да прочетат много внимателно всички условия и детайли по т.нар. промоции. В не малко случаи в ситно написан текст под офертата се "крият" голяма част от "капаните", в които всеки може да попадне.

В други случаи обещаваните "луксозни" условия не отговарят на представеното в офертата. Когато пристигнат, почиващите научават, че за да получат обещания комфорт, трябвало да заплатят допълнително различни такси. Затова експертите съветват, преди да резервирате почивката си, да се уверите, че туроператорът или туристическият агент, към който сте се насочили, е лицензиран. Туристическата компания винаги трябва да ви дава точна писмена информация на български език за разходи, разписание за пътуване, категория и вид на настаняване, хранения и други.



Цената на почивката ви не може да бъде увеличавана



20 дни преди началната дата на пътуването, с изключение на промяна в транспортните разходи като летищни такси и тези за гориво, припомнят потребителските организации.

В договора трябва ясно да се посочва докога е възможно да прехвърлите туристическия пакет на друго лице, без да се налага да доплащате. В случай че сте резервирали хотел с басейн, басейнът трябва не само да е наличен, но и да работи добре. А ако мястото за настаняване или някоя от предоставяните услуги не отговарят на предварителното описание, трябва да се оплачете веднага и да поискате подходяща алтернатива или компенсация.

До завръщането си пазете всички брошури, договори и ваучери, които са ви дали. При възникнал проблем на място експертите съветват да се правят снимки или събират всякакви доказателства, с които може да се докаже неуредицата. При значителна промяна на туристическия пакет, за който сте платили, имате право да поискате негова алтернатива.

Фирмата организатор не може да променя хотел или условия на настаняване, ако вече сте резервирали почивката си. В противен случай имате право да поискате парите си обратно.

Ако при пристигането не получите това, за което сте платили, имате право да поискате настаняване при условия, които сте договорили. При отказ сигнализирайте Комисията за защита на потребителите, съветват експертите.



В случай на закъснение на полет



от два или повече часа имате право да получите безплатна храна и напитки в зависимост от продължителността на чакане, както и да изпратите две безплатни съобщения (по телефон, факс или имейл). В случай на закъснение над 5 часа, ако решите да не пътувате, може да поискате връщане на пълната стойност на билета. При отложен полет за следващ ден поискайте безплатно настаняване в хотел и трансфер до него, имате право и на храна.

Ако полетът ви е отменен, авиокомпанията трябва да ви предложи в замяна пълно възстановяване на стойността на билета в рамките на 7 дни или пренасочване към крайната ви дестинация на първа възможна дата или на по-късна дата, удобна за вас.

При валиден билет и регистрация навреме и отказан достъп до самолета имате право на парична компенсация - между 125 евро и 600 евро. Ако багажът ви е закъснял, повреден или загубен, имате право на обезщетение, чийто максимален размер е около 1200 евро.

Популярно напоследък е



ползването на т.нар. таймшеринг



- закупуването на правото за ползване апартамент или къща за почивка за определен брой дни в определен период от годината.

Експерти по потребителски права съветват в този случай да поискате от търговеца да ви обясни всички разходи, свързани с покупката - такси по сделката, разходи за газ, електричество, вода, управление и поддръжка. Търговецът трябва да ви даде цялата необходима информация на родния ви език. За да сте сигурни в отсрещната страна, поискайте документи за регистрация на фирмата, както и документи, удостоверяващи правата му върху имота и правото му да го предлага.

Преди да подпишете договор за таймшеър, се посъветвайте с адвокат и бъдете нащрек, ако търговецът ви пришпорва да подпишете договора веднага. Имате и поне 10 календарни дни да промените мнението си и да се откажете от договора без финансови последици за вас, както и без да давате обяснение за промяната на решението си.

Ако договорът не съдържа цялата изискана от закона информация, може да се откажете от него до 3 месеца след подписването. В ЕС имате поне 10 календарни дни на разположение след подписване на договора, за да размислите и да се откажете без финансови тежести за вас. В случай че искате да се откажете от договора за таймшеър, направете го писмено като препоръчано писмо с обратна разписка преди изтичането на периода за размисъл.
 Ако сте си купили почивка в хотел с басейн, басейнът трябва не само да го има, но и да работи - ако не е така, имате право на рекламация.
 Пазете всякакви фактури и брошури - те могат да ви помогнат да получите обезщетение, ако сте платили за "екстри", а те липсват в хотела.
10
2936
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
23 Август 2010 21:34
На хартия звучи чудесно, но на практика...Даже и фирмата, организирала почивката/пътуването да не е фантом или фалирала, то най-честата им реакция при представяне на претенция за обезщетение или да си изпълнят обещаното е "Съдете ни". Което значи още няколко години нерви, куп пари и накрая ищецът получава комбинация от 3 пръста.
А при сезиране на КЗП обикновено се чака от умрял писмо. Впрочем, като споменах КЗП, наскоро четох някъде, че за да има човек право на консултация и правна помощ от тях, той трябва да им плаща членски внос + още някакви суми...така ли е наистина?
23 Август 2010 22:28
Stern, кой ти го каза това ?
24 Август 2010 07:21
"Което значи още няколко години нерви, куп пари и накрая ищецът получава комбинация от 3 пръста."
Вие сте още в каменната ера. В Мексико има една Procuraduria Federal del Consumidor (Profeco). Там ако заведеш дело, не плащаш нищо. Процесите са бързи, и ако си прав, ти връщат парите от компанията с горница. Отделно Profeco има право да наложи глоба (солена) на фирмата.
24 Август 2010 09:22
Значи всеки турист, трябва да премине кратък курс за разследващ журналист или прокурор или дознател, да си плати за това за да може "почивката му да излезе по ефтино"..., а специализираните органи за тези измамки на туроператорите ще си гледат кефа.... народа е казал кьорав карти не играе..., но желаещи бол...Нейсе.
24 Август 2010 09:30
Ау, снощи съм написал голяма глупост...бързайки за мача
Впрочем, като споменах КЗП, наскоро четох някъде...

Става дума за Федерацията на потребителите на Кърлев...в Нета имаше публикувана историята на някаква жена, потърсила помощта им и се окзало, че трябва да им е член и да плаща чл. внос + допълнителни суми за конкретни консултации и помощ. Исках да питам дали това е вярно.
Извинявам се на КЗП за неволната грешка.
24 Август 2010 10:53
Stern,
КЗП наистина се ангажират с подобни проблеми.Поне беше така преди две години, когато се наложи да ползвам услугите им.
Спорът беше решен в наша полза, а тур операторът уважи претенциите ни и възстанови сумите, с които бяхме ощетени при почивката в прословутия Мармарис.
Нямаше такси , или членски внос, само когато накрая отправихме благодарности служителката многозначително каза : Има защо!
Сега не знам как е, ако са повече оплакванията може би отношението е по друго и се стига до съд...
Когато се човк се чувства прав, редно е да отстоява правата си.[/s]
24 Август 2010 11:41
Статията е полезна. Крайно време е да осъзнаем, че след като си даваме парите имаме и права. Трябва да се научим да търсим информация предварително. За да не ни правят на глупаци.
Едно уточнение по текста. Летищните такси също са фиксирани и обявени. Вижте за България "НАРЕДБА за таксите за използване на летищата за обществено ползване и за аеронавигационно обслужване в Република България". Променят се рядко. Например такса "пътник" на летище София е 12 Е като за деца от 2 до 12 год. е 6Е. (Във Варна и Бургас са 8, съответно 4)Такса кацане (приемаме, че този разход не е договорен между превозвача и туроператора при наемане на полета и той е "изключен" от цената на превоза като елемент от стойността на туристическия пакет) за един Ербъс 320 (74 тона) излиза 610 Е, което е 3, 4 Е на калпак при 180 местна "туристическа" (т.е. максимална) конфигурация на седалките. Чартърните и нискотарифните полети са от перона и не плащат такса "ръкав", такса паркинг също няма (българските авиокомпании имат разрешено базиране по нашите летища, а чуждите се вместват в безплатното време). Така че ако ви говорят за "летищни такси" искайте разбивка - кое е за София, и кое е за другото летище - такси се плащат само за заминаващ пътник. Може да се проучи въпроса за летищните такси на другото летище - информацията е публична. А ако за София ви поискат за "летищни такси" повече от 15-20 Е, значи крият нещо друго или направо ви "работят" като ви примамват с ниски цени за самия пакет, а избиват печалба чрез лъжа като използват недостатъчната информираност на хората.
24 Август 2010 12:48
Ех.. ако бях получавал 1200 евро за всеки път като ми загубят или забавят багажа...
24 Август 2010 14:31
А как стоят нещата на практика:
.
Ако не сте доволни можете да се оплачете на омбдусмана Гиньо Ганев.
.
1. Споменатият Гиньо Ганев се е снабдил с парцел в Приморско като социално слаб
2. В статията в днешния брой на СЕГА, посветена на подвизите на Божидар Димитров, се посочва, че споменатият "защитник на потребителите" Гиньо Ганев, е еминентна част от "хайлайфа", охранван и събиран от братя Диневина - феодали и заграждачи на плажове в Свети Влас, Несебър и другаде.
24 Август 2010 14:37
Моят съвет: фотографирайте и посветете почивката си на събиране на веществени доказателства; после изпратете всичко на на арменския поп.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД